22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

PTÁCI: Jedna stránka jara

Jaro je definitivně tady! A podle čeho že jsem to poznala a jsem si tak jistá? Inu to je docela snadné. Pro mne jaro přichází spolu s mými dlouholetými nájemníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
dalmatin 6.6.2006 13:47

Taky chválím

pěkné počtení. Dokud jsme bydleli ve městě, měli jsme rorýse ve špehýrce. Tak jsme říkali malému větracímu otvoru v rámu okna. Celé léto nás ráno budili s rozedněním. Rozespalá jsem šla zaťukat na okno, ale byli to "voprsklíci", nic si z toho nedělali. Velký zážitek pro děti byl, když hrdlička si udělala hnízdo v květináči za oknem. Těšili jsme se na mladé, ale jakýsi dravec hnízdo vybral. Fakt jsem měla problém, moc jsem chtěla té hrdličce vysvětlit, že to já ne, to von.  Teď, co bydlíme na vesnici, máme na domě několik hnízd vlaštovek (Tojefuku -nejsou to jiřičky?) A heč! budeme tam mít asi jejich sídliště, začali lepit hnízda pod celým balkonem. To bude všude na...  Nevím, nevím, zda dojde u nás na novou fasádu. Udělají si hnízdo znovu nebo se urazí a už se nevrátí?

tojefuk 6.6.2006 14:15

Re: Taky chválím

Vlaštovka má na krku červenou skvrnu, jiřička zespodu celá bílá. Vlaštovka má dlouhá krajní pera v ocase, jiřička krátkou vidlici.

Pod hnízda na zdi přidělej konzoly, na ně prkna 2x širší než hnízdo, mělo by to stačit.

Drobné ptactvo vybírá z hnízd i kos a drozd, těch je pořád víc, než strak.

dalmatin 6.6.2006 14:42

Re: Re: Taky chválím

Takže pokud bychom museli hnízda sundat a na nové omítce jim přichystali podmínky, tak nám odpustí a vrátí se? Jinak tedy nová omítka nebude! 

LENKA .S 6.6.2006 14:53

RADA PRO DALMATIN

NEBOJ A HNÍZDA PO ODLETU KLIDNĚ SUNDEJ. TOHLE DOPORUČUJÍ SAMI ORNITOLOGOVÉ. V TĚCH STARÝCH HNÍZDECH JE TOLIK CHOROBOPLODNÝCH A JINÝCH " POTVORŮ" ŽE TO ZPŮSOBÍ POHROMU PRO DALŠÍ GENERACI. PRÝ DOCHÁZÍ I KE GENETICKÉMU NARUŠENÍ TĚMI VŠEMI FUJTAJBLY A JSOU PAK PROBLÉMY S OPLODNĚNÍM VAJÍČEK A VÝVINEM MLADÝCH. AŤ MNE TOJEFUK SJEDE, JESTLI KÁŽU BBLUDY. JAK JSEM SLYŠELA, TAK I PRODÁVÁM.

dalmatin 6.6.2006 19:08

Re: RADA PRO DALMATIN

DĚKUJI LENKO! JSEM ÚPLNÝ PTAČÍ NEZNALEC (HMM... NEJEN PTAČÍ)

LENKA S. 6.6.2006 22:00

Re: Re: RADA PRO DALMATIN

JÁ JSEM TOHO ZNALA OPRAVDU NHODNĚ UŽ  V DĚTSTVÍ. HODNĚ SE UŽ IVYKOUŘILO Z HLAVY, ALE TOHLE VÍM ZCELA JISTĚ. TO JE NOVÝ POZNATEK. SLEDUJI HODNĚ ROZHLAS- TV NEMÁM. HOVOŘILI O TOM ORNITOLOGOVÉ A I  V POŘADU PRO DĚTI- DŘÍVE DOMINO. TAKY V METEORU SE TOMU VĚNOVALI, ALE UŽ DŘÍVE- TAK PŘED DVĚMA ROKY. LIDI SE BOJÍ OPUŠTĚNÁ HNÍZDA SHODIT, ALE OPRAVDU SE TO MÁ UDĚLAT, ABY SI PO PŘÍLETU MUSELI PTÁCI DĚLAT NOVÁ, ZDRAVÁ A BEZPEČNÁ.

Ela 6.6.2006 13:16

Poštolky

Na střeše našeho paneláku u výtahové budky mají hnízdo poštolky, a věřte mi, že  holubů ani strak u nás mnoho není - poštolka je malá, ale šikovná, straka nemá šanci. Holubi nám aspoň nelezou na balkony - strašně se těch malých predátorů bojí, a když se ozve poštolčí volání, mizí. Ve stáji u koní ( na statku ) jsou hnízda vlaštovek, protože much je tam spousta, stejně tak ve chlívě - máme totiž ovečky ! Zbrusu nové, od minulého týdne, některé březí, a berana Evžena.  Začínáme mít pěknou ZOO, a ptáčci k tomu patří. Na zahradě bydlí sýkorky a kosi, nad Račickými loukami vídáme nějaké větší dravé ptáky. Místní kočky mají obojky s rolničkou, a psy ptáci vůbec nezajímají. Tak si tam žijí všichni pěkně pospolu, jenom koním ty mouchy vadí.

zana 6.6.2006 18:48

Re: Poštolky

u kamarádky v činžáku měli taky poštolky - někde u půdy. Chodili je přikrmovat (dávali jim nakrájené maso na okýnko z půdy) a prý to docela kvitovaly, ono přece jenom krmit všechny ty malé pošťáky je dřina.:-D

pecka 6.6.2006 12:57

Ta fotka je nádherná!

To je fajn, Lenko, že je tak pěkně pěstujete. :-)

Já jen držím palce vlaštovkám ve dřevníku. Sice mě potvory v sobotu a v neděli ráno budí hlasitým žvaněním, ale jim oplácím dobrým - znemožnila jsem přístup našim kocourům.

WWW 6.6.2006 11:20

Pekne

PEKNE POVIDANI MILA LENKO !! CHYBELO MI V NOCI !!

LENKA S. 6.6.2006 12:33

DÍKY, WWW, TA TVOJE SE ČTOU TAKY BÁJĚČNĚ.

JE TO NĚKDY SVÍZEL S PŘÍRODOU. PŘIROZENÝCH  MÍST KE STAVBĚ HNÍZD  JIŘIČEK, VLAŠTOVEK A RORÝSŮ VELICE UBYLO. KRÁVY V CHLÍVĚ  S VĚČNĚ OTEVŘENÝMI  VRATY UŽ NYNÍ NEJSOU VŮBEC VIDĚT A TY HOLÉ A STROHÉ PANELÁKY BEZ JAKÝCHKOLIV OZDOBIČEK, ARKÁD A PARÁDIČEK, KAM SE HNÍZDO DALO PŘILÍPNOUT, TĚCH JE U NÁS MOC MALOUNKO . A UBÝVAJÍ.NE KAŽDÝ STOJÍ O TU PTAČÍ SPOLEČNOST. MOJE SESTŘIČKA MĚLA POSLEDNÍ LÉTO PŘED   SVOU SMRTÍ ASPOŇ PTAČÍ- VLAŠTOVČÍ SPOLEČNÍKY. NECÍTILA  SE ASPOŇ TAK OSAMĚLÁ. NA PANELÁKOVÉM BALKÓNĚ SE JÍ USADILY VLAŠTOVIČKY. SYNOVEC JIM POD HNÍZDO  NAMONTOVAL  PRKÝNKO, ABY NEKÁLELY NA HLAVU PŘÍTOMNÝCH. BYLA TO MOC VESELÁ POSPOLITOST A SESTŘIČKU ASPOŇ TEN ROK NEOTRAVOVALY V BYTĚ MOUCHY. VLAŠTOVIČKY ZEJMÉNA ZPOČÁTKU VELICE KŘIČELY A HUBOVALY, JAKMILE NĚKDO VSTOUPIL NA BALKÓN, ALE PAK SI ZVYKLY A NEPROTESTOVALY, KDYŽ ZJISTILY, ŽE NEBEZPEČÍ NEHROZÍ. A VYVÁDĚNÍ MLADÝCH? LEPŠÍ NEŽ TELEVIZE!

JoVo 6.6.2006 10:24

Kosové a straky.

:-)Hezký článek, pěkné počteníčko. Máte štěstí s těmi živými ptáčky.:-)U nás máme letos smůlu.Před okny obýváku máme letitý jalovec. Každý rok tam hnízdí kosi, vyvedou mladé a pozorovat jejich konání je lepší než se dívat na televizi. Jenomže letos to hnízdo dokonale vyplenila straka. Je jich tady na náš vkus až přestrakováno. Bylo nám totiž divné proč náš Béďa - korelák, který má klec u okna vříská jako blázen.(On na ten jalovec vidí). Při bližším pozorování jsme zjistili, že reaguje na nálety  té straky. Takže smutná píseň.;-(

LENKA S. 6.6.2006 10:44

VELMI SMUTNÉ KONSTATOVÁNÍ

PODLE ORNITOLOGŮ UŽ JE TO KATASTROFA. PŘEMNOŽENÉ STRAKY SE Z LESŮ VOD A STRÁNÍ STAHUJÍ DO PARKŮ MĚSTSKÝCH. ZDE FAKT STRAŠLIVĚ PLENÍ HNÍZDA DROBNÉHO PTACTVA. JÁ UŽ DLOUHÁ LÉTA POZORUJU, JAK TĚCH MALÝCH ZPĚVÁČKŮ UBÝVÁ.TŘEBA SÝKORY  MODŘINKY JSOU UŽ TĚSNĚ PŘED ZÁPISEM DO ČERVENÉ KINIHY, JELIKOŽ SE POSUNUL CYKLUS VE VÝVOJI HMYZU A ONY SE NEDOKÁZALY PŘIZPŮSOBIT DOBOU HNÍZDĚNÍ. JEJICH MLÁĎATA PROTO HYNOU HLADY Z NEDOSTATKU POTRAVY. BOHUŽEL SE TO ASI STALO I PRVNÍ GENERACI MÝCH RORÝSŮ.JÁ PŘÍRODU MILUJU OD DĚTSTVÍ. TÁTA MNE DO NÍ VODIL  A VŠE MI UKAZOVAL. HODNĚ JSEM ZAPOMNĚLA, ALE ZÁJEM ZŮSTAL. A TĚCH MRŇAVÝCH ZPĚVÁČKŮ JE MI MOC LÍTO. BUĎ JE VYBEROU PŘEMNOŽENÉ A ZDIVOČELÉ KOČKY  A STRAKY  NEBO HYNOU HLADY.

LENKA S. 6.6.2006 10:58

Re: VELMI SMUTNÉ KONSTATOVÁNÍ

 TŘIKRÁT HURÁÁÁ A JAKÉ  ŠTĚSTÍ, ŽE STRAKA JE MOC VELIKÁ, TAKŽE K RORÝSŮM DO HNÍZDA SE NEDOSTANE. UŽ JSEM TAKY ZAŽILA  NA POBĚŽOVICKÉM NÁDRAŽÍ PĚKNOU RARITU. BYLA TAM NĚKOLIK LET  PUMPA, JIŽ NIKDO NEPOUŽÍVAL. VE VZNIKLÉ DUTINĚ  POD "PUMPOVADLEM" ZAHNÍZDILY SÝKORY MODŘINKY. PŘEDNOSTA  TÉTO HODNĚ FREKVENTOVANÉ A LIDMI SE HEMŽÍCÍ  PŘESTUPNÍ STANICE DAL POSTAVIT KOLEM TÉ PUMPY JAKOUSI ZÁSTĚNU A NA NÍ VISEL NÁPIS : VSTUP ZAKÁZÁN!!!! JE STÁLE DOST LIDÍ, CO SI PŘÍRODY UMĚJÍ VÁŽIT A CTÍ JEJÍ ZÁKONY.

D. R. 6.6.2006 11:05

Re: VELMI SMUTNÉ KONSTATOVÁNÍ

U nás na zahradě se každoročně vyvede množství ptačí drobotě a to zásluhou našich Nazgúlů. Na naši velkou zahradu, kde je spousta hnízdících možností (duté stromy, pod krovy domu apod) si netroufnou ani kočky ani straky. Taky jich je tu plno, ale psi je nemají rádi a jak se nějaká černobílá bojovnice snaží pobývat na jejich území dělají hrozný randál. Naproti na louky, tam straky chodí, ale na zahradu ne. Takže písklat je letos plno. I když jedno vrabče se už také stihlo utopit v psím koupadle...

evam 6.6.2006 11:13

Re: VELMI SMUTNÉ KONSTATOVÁNÍ

Rorýse mám moc ráda. Mají se s vámi dobře a tak se vás drží. Podepisuji se pod ty straky .U nás na sídlišti se přemnožily a jsou tu už dokonce sojky.

LENKA S. 6.6.2006 11:26

Re: Re: VELMI SMUTNÉ KONSTATOVÁNÍ

BOHUŽEL. O SOJKÁCH PLATÍ TOTÉŽ JAKO O STRAKÁCH.  OBĚ TYHLE VELKÉ LOUPEŽNICE PATŘÍ DO LESA, NE DO PARKŮ MĚSTSKÝCH. ALE TO MNOŽSTVÍ SNADNO ZÍSKANÉ POTRAVY JE VELICE LÁKAVÉ.

VAKANDI 6.6.2006 10:21

Krásní pípáčci :-)

Nám hnízdí vlaštovky přímo pod balkonem a Garf za oknem má príma divadelní představení....;-D

Lída Š. 6.6.2006 9:47

Lenko

Tobě taky letí moje poděkování;-) Mám v porodní místnosti opět laštovičky, hnízdo mají na  velikém hřebíku!!!!!! a moc se tam nevyskytují:-( Někde v komentářích jsem zahlédla povzdech nad nedostatkem hmyzu - což můžu jen potvrdit. Hojně je jen komárů když se trošilinku oteplí. Mimochodem - viděli jste včera zprávy? Prý bylo na Štědrý den tepleji než je teď v červnu;-€

VAKANDI 6.6.2006 10:22

Re: Lenko

Fakt 8-o  to je tedy síla :-/ asi zmrznem.

krmič 6.6.2006 11:12

Re: Čemu se divíte?

Globální oteplování!!!

Lída Š. 6.6.2006 11:19

Krmiči omyl

já se nedivím, ale nebrání mi to v tom, abych měla vztek ;-€

jiný Honza 6.6.2006 9:21

VIDÍM, ŽE NEJSME SAMI

kDYŽ JSEM OTRAVOVAL TOJEFUKA S PTÁČKY, BYLO TO PROTO, ŽE NÁM OBSADILI JEŠTĚ NENATŘENÉ TÁMY NA TERASE. TEĎ UŽ MÁME S MAŽELI REHKOVÝMI DOHODU: MY OBCHÁZÍME V DOBĚ KRMENÍ (TJ. KDYŽ JE SVĚTLO A NEPRŠÍ) CELOU TERASU OBLOUKEM A NEZASTAVUJEME SE V OKRUHU 10 METRŮ A ONI ODNÁŠÍ "POZŮSTATKY" STRAVOVÁNÍ DÁL OD DOMU. AKORÁT VČERA MĚ SPRDLI, POUŽÍVAL JSEM ROZBRUŠOVAČKU PŘÍMO POD JEJICH ODPOČÍVADLEM.

Iva 6.6.2006 8:43

LENKO

MOC PĚKNÉ A JEDNOHO HNED NAPAD, ŽE TO S TÍM LIDSTVEM NEBUDE TAK ZLÉ:-)VV

Iva 6.6.2006 8:44

Re: LENKO

ÁÁÁ NAPADÁ

Fallowa 6.6.2006 8:29

Hezký článek,

je zvláštní,že ptákům nevadí lidská přítomnost.Zrovna tak jsem se divila,když vloni ukazovali v TV,jak se někomu uhnízdili na balkoně draví ptáci - teď si nejsem jistá,jestli to byl raroh,nebo sokol stěhovavý.V každém případě Vás obdivuji,že ty opeřené nájemníky tolerujete i za cenu vlastního nepohodlí a dík za to:-)!

Ača 6.6.2006 8:21

HEZKÉ POVÍDÁNÍ

A JAK UŽ PSAL XERDA: ZASLOUŽÍTE SI VELKOU POCHVALU ZA TO, ŽE JSTE SCHOPNI KVŮLI MALÝM PTÁČKŮM OMEZIT SVÉ POHODLÍ A ZŘÍCI SE NĚKTERÝCH VÝDOBYTKŮ CIVILIZACE. DÍKY !   :-)

LENKA S. 6.6.2006 8:34

Re: HEZKÉ POVÍDÁNÍ

ALČO, ONO TO V TÉ ZÁCHODOVÉ ŠACHTĚ ANI JINAK NEJDE. MANŽEL BYL NEDÁVNO NA STŘEŠE. ÚŘAD, KTERÉMU BYTY PATŘÍ( A NEPLATÍME ZROVNA MALÝ NÁJEM!), SE K ŽÁDNÉ  AKCI STÁLE NEMĚL A NÁM DO BYTU ZATÉKALO STŘECHOU, TAKŽE NEZBYLO JINÉ ŘEŠENÍ, NEŽ DÍRU  VE STŘEŠE NAJÍT A NĚJAK PROVIZORNĚ UTĚSNIT. TO PROVIZÓRIUM DRŽÍ DODNES A ÚŘAD SE ZATÍM VŮBEC NEVZRUŠUJE A NIČÍM. KDYBYCH TEN VĚTRÁK JEDINKRÁT ZA  DOBU NHNÍZDĚNÍ RORÝSŮ PUSTILA, ROZSEKALA BY JEHO  VRTULE  HNÍZDO I S MLADÝMI. TO ZJISTIL PRÁVĚ MANŽEL. PROTO MÁM VYPÍNAČ NA VĚTRÁK PŘELEPENÝ PO DOBU HNÍZDĚNÍ IZOLAČNÍ PÁSKOU, ABY HO  NIKDO  NÁHODNĚ A OMYLEM NEPUSTIL.

LENKA S. 6.6.2006 8:39

Re: Re: HEZKÉ POVÍDÁNÍ

JEŠTĚ JEN NTAK NA OKRAJ. BOHUŽEL ASI NEBUDE  LETOS MLADÝCH MNOHO. JEDEN ČAS TAM BYLO TICHO JAKO V HROBĚ. TO BYLO PÚRÁVĚ V DOBĚ, KDY BYLY TY ZIMY A HMYZ SE SCHOVAL A NEBYL NIKDE .  ZŘEJMĚ PRVNÍ  MLÁĎATA NEVYDRŽELA HLADY. TEĎ UŽ ALE ZAS ŘVOU JAK DOVÍ. ASI 2. GENERACE.?NEVÍM.

KARDIAK 6.6.2006 18:57

Re: Re: Re: HEZKÉ POVÍDÁNÍ

AHOJ LENKO.MOŽNÁ MLADÍ PŘEŽILI.ČETL JSEM NĚKDE,ŽE PŘI NÁHLÉM OCHLAZENÍ STAŘÍ RORÝSI ODLETÍ JIŽNĚJI,KDE SE MOHOU UŽIVIT A MLÁĎATA ZPOMALÍ ŽIVOTNÍ FUNKCE.TAK PRÝ PŘEŽIJÍ I NĚKOLIK DNŮ BEZ POTRAVY.;-)