27.5.2022 | Svátek má Valdemar


BERNSKÁ SMEČKA: Všechno se nepovede hned napoprvé

6.4.2022

Za chvíli to bude rok, co se naší Meiře narodila štěňátka. Čekala na ně řada zájemců, z valné části si přáli fenky, to chovatelé znají. Ze sedmi potomků byly holčičky jen dvě. Pro druhou z nich jsem vybrala dlouho čekající sympatickou rodinu s malým chlapečkem. Celou dobu jsme byli v pravidelném kontaktu. Mám ráda, když mi budoucí majitelé sami od sebe sdělují, v jakých poměrech bude štěně žít, pošlou fotografie rodiny i svého domácího prostředí. Byl to i tento případ. Nehrozilo, že by štěňátko bylo celé dny samo doma, očekáváno bylo zodpovědně a s láskou.

Maminka Meira s novorozenou Isharou | foto: Mirek Menšík

Holčička odcházela první ze sourozenců, noví majitelé se jí nemohli dočkat. Každý den jsem dostávala zprávy, jak je šikovná, chytrá, hned pochopila, že si má říci, když potřebuje ven, vše se zpočátku zdálo zalité sluncem. Fotografie ukazovaly šťastnou rodinu a radostnou fenku s chlapcem. Ovšem zanedlouho zprávy řídly, optimismus se vytratil, začínaly stížnosti. Bylo zřejmé, že to vůbec není v pořádku. Nešťastní byli majitelé i my; fenečka prý neustále vyla a chlapeček, do té doby úžasné dítě, začal často plakat. Nakonec jsme se domluvili, že si fenku vezmeme zpátky.

Tatínek rodiny nám holčičku přivezl. Mluvil o ní hezky a o problémech vlastně řeč ani nebyla. Zarazila mě ale věta, že asi čekali, že štěně už bude vychované a nebudou ho muset nic učit. Zdálo se, že se mu nechce odjíždět; když odcházel, holčička se pověsila na vrátka a její smutný pohled mi rval srdce. Evidentně ho měla ráda.

Ishara na letišti po cestě do V. Británie | foto: Paul Ventress

I pro nás to byla nová situace, žádné štěně se nám ještě nikdy nevrátilo. Domluvili jsme se s manželem, že Isharu necháme u nás, než zjistíme, jak se věci mají. Shodou okolností tou dobou u nás ještě byli tři kluci, kteří odcházeli až po dovolené svých majitelů, to bylo štěstí. Ishara se zařadila zpět na své místo v kolektivu s naprostou samozřejmostí, jako kdyby ani vůbec nebyla pryč. Nakonec tu zůstala sama a pořád bylo „vševpo“.

Oslovila jsem chovatele z Velké Británie, kteří projevili zájem o naše štěňátko jako jedni z posledních. Psali, že chovají maďarské viszly, což bylo vynikající, znamená to zkušenost s loveckým plemenem. Vše jsem jim podle pravdy popsala. Že se Ishara vrátila domů a že za měsíc, co ji máme u sebe zpět, nepozorujeme na ní nic znepokojivého, je to veselé a zdravé štěňátko.

Slovo dalo slovo, Dawn byla nadšená. Zajistili jsme pro štěňátko letenku. Isharka byla naším osmým štěňátkem, které cestovalo do nového domova letecky.

S kamarádem viszlou | foto: Paul Ventress

Firma, která nám transport zajišťuje, je naprosto profesionální a ve všem nám vychází vstříc. Kupříkladu transportní box máme k dispozici dávno před cestou a prcek si na něj zvyká. Nejprve si tam chodí hrát, dostává dobrůtky, poslední týden před cestou ve svém boxu v noci spí. I tak to je pro nás všechny náročné; jak ráda bych vždycky malému broučkovi všechno vysvětlila!

Jako vždycky bylo dohodnuto, že Dawn nám hned dá vědět a pošle fotku, jako vždycky vše proběhlo OK.

Ulevilo se mi hned, jak jsem viděla Dawn s Isharou v náručí. Isharka byla svou novou rodinou milovaná už před svým přistáním na letišti a za sedm měsíců, co v Anglii žije, se na tom nic nezměnilo. Maďarské viszly ji zbožňují, stejně jako celá rodina. Každý, kdo ji pozná, si ji hned oblíbí. A nyní pomalu začíná s loveckým výcvikem.

Dawn a smečka | foto: Paul Ventress

Jsem šťastná, jak to všechno nakonec dopadlo. S Dawn jsme si řekly, že to tak jistě mělo být. Štěstí bylo, že původní majitelé to začali řešit hned, když poznali, že to není přesně to, co očekávali. Bylo dobře, že jsme se takto dohodli a Ishara se za tu krátkou dobu nesžila s novým prostředím natolik, aby změnu nesla těžce. Najednou byla zpět ve svém přirozeném prostředí a znovu pak odcházela připravená, jak to jen šlo. Její nová rodina je pro ni ta pravá. Někdy se to zkrátka napoprvé nepovede, ani když je na obou stranách dobrá vůle. A ta by vlastně neměla chybět nikdy…

Ishara doma | foto: Paul Ventress

Psáno pro Zvířetník v březnu 2022

Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz

Fotografie: Mirek Menšík, Paul Ventress. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Radana Menšíková Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !