10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


PSI: Speedy

23.11.2009

Sháníte obojek? I ten tu můžete najít. A taky varování, jak to může dopadnout, když si odněkud vezmete zvíře a pak zapomenete nahlásit změnu. Speedy - další z mnohopsína. Kolmanová - Speedy 1

Speedy je kříženec, černý s pálením, zcela zjevně spřízněný s dobrmanem. Je mu devět, jeho zdravotní stav není zrovna ideální, jeho životním heslem je věčný optimismus. A jak jsme k němu přišli? Kuriózně, smutně.

Tohle by se dalo považovat za návod, jak se špatně zbavit psa: Nevím, jakými cestami se ubíral jeho život, ale pár bodů je jistých, tak jsem "zrekonstruovala" alespoň ty jisté úseky.

Nevím, kde se narodil a kdo byla jeho máma. Jsem si ale jistá, že jedním z jeho rodičů byl dobrman. Pak s jistotou vím, že už jako většího si ho vzali lidé z městského útulku v Praze Tróji. Jak se tam dostal? Kdož ví. Vzali si ho do domu se zahradou a po čase (snad rok a snad kvůli miminu v domě) ho ale zas odkládali, přes jakousi paní kamsi na hlídání objektu.

Tak bych to tipla, že pobíhal někde za plotem autobazaru a ten štěkot, to bylo "Zastav se, jsem tu sám". Ovšem páníčkové pozapomněli nahlásit tuhle změnu do Troje, na obci to snad měli i nějak pořešené. Uplynulo dalších několik let a z Troje přišla výzva, ať si vyzvednou psa. Vyhledali je, pes byl ještě z Troje čipovaný.

Nechtěli, vždyť dávno není jejich. Nechtěli, ale pod pohrůžkou problémů ze strany města museli. Uhradili dosavadní pobyt (tuším cca 2500,- Kč) a domů si přivezli velkého, hodného, temperamentního hafana, pohublého, tou dobou už devítiletého a radu, ať se s ním obrátí na nějaký soukromý útulek. Doteď nepochopím, proč není v tom případě možné uhradit jednorázový poplatek, byť "mastný" a psa tam nechat.

V tom se lišíme, my bychom tohle ve strachu o to zvíře vynucovat nemohli, každé zvíře je u nás naopak povinnost vrátit zpět, pokud už ho nechcete nebo nemůžete chovat, pokud se nedomluvíme jinak. Tedy musíte-li kvůli alergii dát z domu "naši" kočku, ale máte pro ni místo u tchýně, nebudete jí samozřejmě vracet podbrdsku, ale "domluvíme se jinak". Zavoláte, my si přepíšeme adresu...

Městský útulek po uplynutí roku nahlíží na to zvíře jako na majetek dotyčného člověka a z pozice města je to samozřejmě správné, očekávat od lidí odpovědnost a nutit je k ní, jen... Znám některé konce tohoto vynucení a běhá mi mráz po zádech. V každém případě Speedy stál vprostřed dvora, vodítko uvázané k zahradnímu nábytku a zjevně nikdo z rodiny nevěděl, co s ním. Na dvoře stará paní a šestitýdenní miminko...

Peníze páníčci vyčerpali na poplatek v Tróji, takže jsme si odváděly Speedyho a k němu několik "chovatelských" drobností a očkovák s jedním očkováním (přeočkování chybělo) a to bylo vše. Co se dá dělat, že? Speedy, pohublý a matný, s boulí na jedné tlapce, se ochotně vřítil do auta. A jelo se.

Přestože jsme s Marcelou čekaly spíš rvačku, stal se Speedy Georginovo nejlepším kamarádem a tréninkovým partnerem do nepohody, bydlí s ním v jednom kotci. Ač sám pes nekastrát, snáší Georgovy projevy dominance. Miluje hry "na honěnou", má je radši než "plný kontakt" válení po zemi. Zlobí mě, protože za úplně nejlepší zábavu považuje honit kozy a chytat je za nohy. "Hurá, ony utíkají, jdem se honit..."

Je milý, hodný, ochotný, "dobrmaní". Nepere se, nevyvolává konflikty. Miluje procházky, třeba dolů k rybníku a "svých" lidí se drží. Rád se koupe. Po delší vycházce pokulhává na zadní nohu, ale radostně běží vždy vpřed. Má jen jediný problém.

Kolmanová - Speedy 2Už od chvíle, kdy přišel, je hubený, matný a má stálý průjem. Proběhla obvyklá léčba, bez efektu. Děsila jsem se špatné funkce ledvin, udělali jsme "krev". Ledviny ok, játra špatně. Od intolerance vůči nějaké složce potravy, přes nějakou odolnou infekci, po skutečně poškozená játra.... mu může být "kde co". Podzim a jeho záplava koťat a kočičích malérů vysušily všechny zdroje financí, takže na Speedyho jaksi stále nezbývá. Na důkladnější vyšetření, na dietu..

Speedy radostně lítá po dvoře, ale do hodiny vytvoří deset hromádek, či spíše páchnoucích louží a "ztrácí se před funusem". Věčný optimista dobrmaního typu bude pobíhat a radovat se, dokud ho unesou nohy, ale tak daleko to zajít nesmí, už opravdu potřebuje podrobnou "veterinu"a dietu... Různé granule snáší různě, ale nikdy úplně dobře. Potřeboval by diety typu Hill´s i/d či l/d. Vařené je o trošku lepší, pokud dostane spoustu rýže s mrkví a do toho kuřecí maso bez kůže a mastnoty. Špatné nejsou ani vločky. A vždycky pak něco vařeného musím přidělit i Georginovi, aby chlapec nežárlil. S rýží je u nás legrace, když vařím, připálím tak každou třetí.

Speedy potřebuje zopakování vyšetření krve, rozbor trusu, eventuálně sono... Tím, že bydlí v kotci a věčný průjem nedokáže ovládnout, "naprasí" samozřejmě pod sebe, k velké nelibosti Georgina, to je skoro estét a zásadně čistotný pes. Jenže kdo ví, jak dlouho už Speedyho průjmy trápí a to člověk, pardon i pes, časem otupí. Prostě Speedy už to moc neřeší, nemá totiž možnost. A nám se brutálně zvedla spotřeba stlaní do kotce. Ideální se ukázaly být hobliny. V boudě mají samozřejmě seno a tam si opravdu nenadělá.

Takže tu je "Speedyho žebrota". Speedy potřebuje:

Hobliny, eventuálně i piliny, čisté, pokud možno ne moc prašné... dřív jich bývalo všude dost, dnes se z nich lisují pelety na topení...

Dietní granule, i pokud máte zbytek po vlastním psovi, typ na zhoršenou funkci jater či slinivky či na citlivé zažívání. Zní to jako spatlanina problémů dohromady ale po těchto typech je mu lépe a než se dočkáme diagnózy, trochu se mu uleví.

Rýži, mrkev, ovesné vločky, kuře, filé. Nadšenci ochotní přijít venčit, co tu rýži doma i uvaří, mají dvojité plus:)) (Tady je k dispozici jen plynový vařič.) Jen je jí potřeba tak dvě kila.

Procházky, venčení, společnost. Jinými slovy, otroci na venčení a drbání jsou vřele vítáni.

Peníze na úhradu veterinárních vyšetření a nákup dietních granulí.

Možno poslat na účet OS Podbrdska 152335352/0600 s variabilním symbolem 773339 (ekvivalent k Speedy na klávesnici mobilu) a možno odečíst ze základu daně. Což jde mimochodem i v případě materiálních darů a i u zaměstnanců, nejen u podnikatele. A jak tak zjišťuji, málokdo to ví.

Za případnou pomoc Speedy děkuje (a my též). Kolmanová - Speedy 3

A jsou tu taky "Speedyho kšefty".

Speedy při příchodu k nám dostal "věnem" pár obojků a kšíry, trošičku umazané nebo nepatrně poškozené, nenošené, snad odněkud z výstavy či výlohy, nevím. Nosili by je samozřejmě "erární" psi, jsou to moc hezké kousky, ale.. Penízky jaksi chybí a tohle Speedyho věno je značky Rogz (for dogs), což je pro naše útulníky trošku zbytečný luxus, vystačíme i s obyčejnými obojky. Tři různé obojky a kšírky na velikého psa jsme tedy vystavili na aukro a doufáme, že se prodají a zaplatí tak Speedymu kousek nutné veteriny. Chcete přihodit?

Obvykle se tu snažím nežebrat, (neb si sem chodím i počíst a odpočinout:), ale Speedy je trošku výjimečný a už i malinko zoufalý případ. Pokud někdo pomůže, budeme mu vděční a pokud přijde osobně, Speedy mu za odměnu skočí na hlavu:)

V nejbližší době (až se vyhrabu z chřipky) nás čeká i důkladnější rekonstrukce kotce a oprava boudy (a výroba dalších dvou pro "sadové" psy, ach jo), bylo by fajn, kdyby si mohl chlapečky naše vzít někdo tak na půldenní výlet. Hlásí se někdo dobrovolně? :) Jsme kousek od Berouna.

Abych nezapomněla, jen co budou jasné zdravotní nároky a případné problémy, Speedy, ač devítiletý, samozřejmě bude nejvíc potřebovat novou rodinu. Co myslíte, má šanci?

Bára KolmanováKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !