25.1.2021 | Svátek má Miloš


PSI: SOS z veterinární ordinace

10.6.2009

Hledám nový domov pro fenku francouzského buldočka! (Nepřipomíná vám to něco? :-))) Ale od začátku...Lucka Veselá - Saxana hledá domov 1

Dnes k nám do ordinace přišla paní, že musí nechat utratit pejska. Samozřejmě, že to jen tak na povel neuděláme, navíc fenka vypadala zdravě a čile, tak jsem se s paní pustila do řeči. Ukázalo se, že problém není v pejskovi, ale v rodině, kde se u jednoho člena vyskytla vážná psychiatrická diagnóza a paní potřebuje fenku z rodiny rychle dostat pryč. Bohužel (bohudík?) jí nenapadlo nic jiného, než že u nás nechá fenečku uspat navždy.

To je samozřejmě nepřípustné - utracení zdravého dospělého zvířete zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání a také se to neslučuje s mým profesionálním i morálním názorem (stejně tak na to hledí i vedení naší kliniky). Proto jsem se s paní dohodla, že se fenky oficiálně vzdá ve prospěch naší kliniky, podepíše patřičné dokumenty a my se pokusíme najít jí nový domov. Paní souhlasila s tím, že se dozví, až fence najdeme bezpečný a klidný domov. Žádné bližší informace (jméno a adresa nového majitele) ale nedostane a fenku už nikdy neuvidí, to je součástí naší smlouvy.

Sasanka je zdravá sedmiletá nekastrovaná fenka plemene francouzský buldoček (bez PP). Má všechna potřebná očkování, je čipovaná, odčervená a není obézní. Nikdy neměla štěňata a v tomto věku je na to už příliš stará. Zatím se zdá, že situace v rodině na ní naštěstí nezanechala negativní následky. Je hodná, nebojí se lidí a miluje děti.

Lucka Veselá - Saxana hledá domov 2Doma je čistotná, umí vydržet v bytě sama, ale je přítulná, ráda se mazlí a ochotně naslouchá, když jí někdo něco povídá. Je dost citlivá na hluk a byt si hlídá štěkáním. Ráda si hraje s míčkem.

Sasanka byla až do loňského roku na granulích Eukanuba, po ošetření zubů (zubní kámen a počínající paradontóza spojená s vytržením několika zoubků) jí panička začala dávat konzervy s těstovinami, rohlíky apod. Ale zde došlo k nepochopení ze strany majitele, fenka rozhodně může být na granulích i nadále, a pokud by jí extrémně vadila jejich tvrdost, lze je máčet. Jako zpestření si dá ráda různé druhy ovoce a zeleniny (dokonce i pomeranče a papriku).

Dle zběžné kontroly má nyní zoubky naprosto v pořádku, bez výrazného zubního kamene a zánětu dásní. I jinak je po zdravotní stránce v pořádku. U nás na klinice byla v posledních letech několikrát ošetřena se zánětem vnějšího zvukovodu, a protože má mírně zúžený zvukovod, mohou jí tyto záněty čekat i v budoucnu. Jako všichni buldočci, i Sasanka trpí plynatostí (resp. trpí tím její okolí), ale po přechodu na granule by se mohl i tento problém zmírnit. Původní očkovací průkaz dostane nový majitel s sebou, a pokud se rozhodne chodit k jinému veterinárnímu lékaři, dostane i kopii lékařských záznamů, které o fence máme. Lucka Veselá - Saxana hledá domov 3

Na procházkách si paničku hlídá - vrčením odhání cizí lidi a psy. Pokud se však s pejskem zná delší dobu a panička si ho moc nevšímá, je ochotná se kamarádit a hrát si. Je zvyklá chodit na volno a přiběhnout na zavolání, umí si sednout na povel. Stejně tak je ochotná chodit na flexi vodítku - na procházce nijak moc netahá a na zavolání ochotně přichází, aniž by bylo nutné vodítkem škubat.

Během dneška byla Sasanka v ordinaci moc hodná a taky smutná. Ležela v pelíšku a neustále vyhlížela ke dveřím, zda se k ní panička nevrací. Nereagovala nijak ani na psy a kočky, kteří do ordinace přišli na ošetření. Dostala s sebou obojek s vodítkem a panička pak ještě přinesla její pelíšky a nějaké tyčinky na kousání. Na flexi se při venčení chovala velice slušně, netahala a na zavolání přiběhla. Na vodítku se venčí bez problémů, na volno jsem si jí netroufla pustit (blízkost silnice). Když zůstala kvůli focení uvázaná, stála v klidu a neštěkala.

Takže hledáme pro Sasanku nový domov u zodpovědných lidí, kteří jí už nezklamou. Zdá se, že ani druhý pes či kočička by nemuseli být překážkou, ale je to nutné vyzkoušet. Po dohodě s vedením nabízí naše klinika kastraci fenky za náklady na použitý materiál. Rozhodně nechceme, aby se dostala do nějaké množírny a na stará kolena byla nucena produkovat štěňata! Já osobně dávám přednost člověku, kterého si budu moci prolustrovat při osobním pohovoru (stejně jako loni Louk :-))) a který zůstane v kontaktu a občas pošle zprávičku a fotku, jak se fenka má.

Pokud chcete tuto fenku nebo víte o někom, kdo by o ni stál a poskytl jí šťastný domov, napište mi na luckavesela@seznam.cz.

Lucie Veselá (Lucka)


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...