23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


PSI: Sendy

7.11.2006

Má, jak už to tak bývá, vlastnosti dobré a špatné a pak ty, které jeden považuje za dobré, jiný za špatné. Abyste mohli popřemýšlet, jestli se vám tahle fenka náhodou nehodí do domácnosti, zkusím tu vypsat vše, co o ní vím.Sendy 1

Tak především MÁ RÁDA LIDI! Jaksi automaticky předpokládá, že lidé se vyskytují pouze v prototypu "hodný", nečeká od nich žádnou zradu, kamarádí se sousedy, s lidmi na procházce, návštěvy vítá... tedy téměř nehlídá, jen občas střeží auto. Ale i když nevrčí a necení zuby, nenašel se zatím poberta, který by při pohledu na její čumu to auto s mobilem na palubce a pod. zkusil otevřít.

Je velmi mazlivá, miluje hlazení a drbání a ochotně nastavuje bříško k poškrabkání, u nás je stále "nedomazlená". Ochotně vám bude dělat společnost u televize. Pokud jí to dovolíte, vpašuje se vám v noci do postele, pokud ne (u nás je to výsada Alexe), najde spolehlivě jiné pohodlné místo na spaní a bez protestů se uloží tam (rozuměj gauč či křeslo). Má ráda pohodlí, spoustu času prospí, je vychovaná v bytě. Venku na zahradě pobývá ráda občas, zvlášť když je sluníčko, ale rozhodně to není pes na zahradu do boudy. Je opravdu domácí, domek se zahradou je pohodlnější spíš pro páníčky, protože Sendy je schopná se ráno vyběhnout jen vyčůrat a už zas mazat do teplého pelechu. Nesmím jí ale ošidit o velkou večerní vycházku.

Procházky má moc ráda, chodí celkem slušně na navíjecím vodítku, takže si člověk nepřipadá jako na vlečném lanu a může si procházku taky užít. V místech, kde není koncentrace lidí a psů dva na jeden metr čtvereční či v noci, chodí na volno. Nechová se jako pometlo, na volno způsobně poklusává a jde s ní jít volným krokem. Vodítko potřebuje ze tří důvodů. Jednak nemine žádného psa bez povšimnutí, jednak si neumí dávat dost spolehlivě pozor na auta a jednak měla u nás ze začátku pocit, že na ni nejsme dost hodní a tak se občas vytratila (ne že by se zjevně někam rozběhla, jen tak polehoučku zmizla za rohem), pokud jsem měla třeba zrovna telefon u ucha, a šla si hledat lepší páníčky. To už teď nedělá, ale i u nového pána jí to zas může pár týdnů trvat, než si úplně zvykne. Neutíká programově, není tulák a rozhodně nemizí, pokud se jí během procházky věnujete.

Sendy 2A jsme u psů. Je velmi hodná k malým psům a dost jim toleruje a pokud už nějakého drzouna umravní, je to jen divadlo a humbuk na oko, žádné zranění. Vychází s většinou větších psů, i fen, lépe se samozřejmě chová na volno než na vodítku, (to je obecně známý fakt). Nejlepší je, pokud je dotyčný pes "běhací a hrací". Občas samozřejmě narazí na psa, se kterým si od pohledu "nesednou". Problémem jsou němečtí ovčáci. Nevím, jestli je to důsledek zážitku z mládí (i když tato plemena se navzájem často "nemusí"). Ovčáka ale Sendy programově provokuje postojem a jakmile ten zavrčí (a on zavrčí), už jsou v sobě. Nikdy nedošlo ke zranění druhého psa, ale je to rozhodně nepříjemné. Jen jednou potkala dorůstající, nedominantní fenku NO a byla z toho hra, ale i v té hře se chovala k oné fence hruběji než ke všem okolním psům. Prostě na ovčáky pozor.

Se psy si hraje moc ráda a dobře jí dělá psí společnost, určitě by potřebovala mít v okolí psí kamarády, se kterými se může vyběhat, nebo přímo psí společnost doma. U nás teď žije s mým dobrmanem, na procházkách i např. u jídla ho respektuje jako šéfa, ačkoliv je to pes a navíc je rozhodně tak trochu "pomalejší v myšlení" než ona. Pokud máte temperamentnějšího psa (lépe samozřejmě psa, tedy kluka) a přežijete jejich hrátky, zabaví se spolehlivě i bez vás. Sendy je kastrovaná, takže problémy s háráním se nekonají.

Sendy má nejraději balonek, nepohrdá ani žvýkací kostí či pískajícími hračkami, byla evidentntně zvyklá, že si s ní páníčci hrají. Doma nic neničí a chová se slušně (pokud se tedy nezaklapne v ložnici, ze které nemůže ven, poté, co ukradli s Alexem rukou společnou a nerozdílnou cosi, co jí tak trochu prohnalo střeva:-))

Sendy 3POZOR, žila zřejmě sama s lidmi. Kočky, morčata, králíci, papoušek.... to všechno je druh hračky, lovná zvěř, kterou je třeba slovit a zabít, a to Sendy bohužel umí. Rozhodně není možné ji nechat na návštěvě u babičky na dvorku se slepicemi, pokud tam tedy jezdíte rádi :-). Nedoporučuji pokoušet se jí naučit soužití s některým malým a bezbranným zvířetem. Naproti tomu v lese po stopách a pod. nijak vehementně nezdrhá, loví jen to, co přímo vidí (či cítí tady a teď)

Nijak extra se nežene do vody, ale klidně s vámi bude chodit na ryby. (U Berounky adoptovala dva rybáře :-)) Zvládla by vyjížďku u kola a asi i s koňmi. Její první seznámení s koněm bylo dost tvrdé. Místní fena Poly je totiž zvyklá honit se s koňmi v ohradě, ale koně ji znají a berou to jako hru. Sendy se přidala k jejich běhání a to se hřebci nelíbilo, cizí pes. Napálil jí oběma zadními do hlavy a krku a já už jsem to viděla bledě. Bezvládná omráčená flekatá hromádka po chvilce vstala a motajíc se vylezla z ohrady. Za hodinu už s námi špacírovala po Letné, jen krk měla pár dnů oteklý. Ne, že by jí to nebolelo, jen své bolístky nedává najevo. Autem jezdí bez problémů, nezvrací, způsobně sedí na sedačce a kouká ven, nebo spí. Jen trošku zneužívá situace a přesvědčuje spolujezdce, aby ji vzali na klín a hladili. Ráda a ochotně chodí do hospod, evidentně byla zvyklá, ze začátku mi zatáčela do každé putyky na cestě. Ideální je prý zahradní restaurace s procházkou přes park a hlavně by tam prý měli i vařit. Miluje pikniky, sešlosti lidí, oslavy...

Sendy je dost chytrá, ale je "bezelstná" ve smyslu vnímání nástrah ze strany okolního světa. Kdo si ji pořídí, musí ji brát jako dítě. Ona nezažila zlé lidi, důvěřuje jim. Když jede auto, je třeba ji zavolat na stranu. Vy, ne ona, musíte vědět, že jsou někde položeny návnady na krysy... Ona se kamarádí i s veterinářem.

Co se týče výchovy, byla z domova dost dobře vychovaná, tady se jen kazí. Zná přivolání a nějaké základní povely, hlavně je ale zvyklá chovat se normálně v domácnosti. Trestem je spíš slovo (tedy vynadání), to vnímá víc než nějaké uhození, ještě tak plácnutí po zadku. To je ochotna akceptovat jako výchovný prostředek. Je to pitbul, tedy surovost, obzvlášť z jejího pohledu nespravedlivá, vyvolá úplně opačnou reakci. Nesmí se bít, není to ovčák, kterého lze zlomit silou. Samozřejmě je potřeba nastolit domácí "pravidla hry" od začátku a ta neměnit, např. pokud do ložnice nesmí, nesmí tam opravdu nikdy, jakékoliv vynechání si velmi dobře pamatuje a bude to zkoušet, ne silou, ale lstí :-) Pokud chce něco udělat "po svém", nestaví se otevřeně na odpor, pokouší se předstírat že neslyší, popřípadě nerozumí... Jedinou výjimkou je, když se pokouší něco (tedy nejčastěji kočku) ulovit, to potom nekouká, co je jejím zubům v cestě.

Sendy 4Jinak je ale velmi hodná a celkem ochotná, evidentně byla zvyklá na lepší časy, péči a dobré vedení. Její majitel se jí musel vzdát z rodinných důvodů, fenka nebyla "na vině". Je opravdu pohodová, není problém brát ji s sebou třeba i do práce do kanceláře, do krámu či třeba autem při rozvozu zboží. Fyzicky je to dost "nerozbitný" pes, dobře skáče, můžete ji s sebou brát i na náročnější výlety či sport. Je narozena 3.7.01, je kastrovaná, očkovaná, čipovaná.

Když jsem ji odvážela, před domem stál hlouček sousedek, venčících malé pejsky. Čekala jsem tu obvyklou reakci na "pitbula", ale všechny se s ní loučily s lítostí, evidentně měla v okolí pověst hodného psa.

Baští bez problémů granule, občas dostane trochu konzervy či masa a baští ráda. Potřebujete pro ni delší pevné vodítko (pohodlnější je navíjecí), ochotu sdílet s ní byt, energii na hry a mazlení a trochu trpělivosti do začátku.

Je možně domluvit se i na například "víkendovém hlídání", a vyzkoušet, jak zapadne k Vám do domácnosti. Chcete to se Sendy zkusit?

P.S. Alexovi se bude stýskat, ale ona už si opravdu potřebuje zvykat na své definitivní páníčky, ne na provizorium, byť tu má dost výsadní postavení "bytového" psa, rozhodně nemůže zůstat žít v kočičím útulku.

Pokud máte o Sendy zájem, ozvěte se Báře Kolmanové na tel. 603 363 315, nejlépe večer.

Autorka je jednatelkou OS podbrdska, malé organizace, která se stará o opuštěná zvířata na Praze západ a v okolí Berouna (nabídka koček, nabídka psů k osvojení). Činnost organizace můžete podpořit příspěvkem na účet č. 152335352/0600 (veškeré dary lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu).

Bára Kolmanová


Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...