20.4.2024 | Svátek má Marcela


PSI: Pořad ČT Psí život škodí psům i lidem

23.1.2008

Proč žádáme zrušení pořadu "Psí život"?

Na to, čím Psí život pobouřil ji osobně - a to natolik, že sepsala "Otevřený dopis řediteli ČT za zrušení pořadu Psí život" -, jsme se zeptali jsme se autorky Mgr. Dany Bočkové, klinické psycholožky:

Pořad Psí život, resp. jeho tvůrci se snažili kontaktovat útulky a prosili o kontakty na lidí, kteří jsou ve vážné životní situaci a chtěli by se na obrazovkách zbavit psa. Mne osobně kontaktoval dotyčný náhončí asi 5x. Už to mi přišlo jako hyenismus a nesouhlasím s tím, aby, pokud někdo v takové situaci je, se na jeho bolesti měl pást někdo, kdo na tom vydělává nebo čerpá z toho emoce. Takoví lidé však zatím nevystupovali a pořad naplnili lidé, kteří se snaží zviditelnit a psa se zbavit z banálních důvodů. Např. slečna, že jim pes leze do postele a přítelovi to vadí, která byla v prvním díle.

Toto má ještě další neblahý dopad na podvědomí lidí a hlavně dětí to sledujících - závěr, že někdo, kdo se vzdal psa, je vlastně chudák a hrdina a je to normální a ospravedlnitelné. V moderních rodinách, kde je pes členem domácnosti, to může vést i k příkladu se takto zbavovat zodpovědnosti za jiné nechtěné lidské členy rodiny (pořad běží před Večerníčkem v neděli).

Dále pořád reality show podle mne nemá na veřejnoprávní televizi, kterou si platíme proto, aby nás vzdělávala a kultivovala - a to i eticky, co dělat. Nemalou mírou k mému rozčarovaní z pořadu přispěl i diletantismus přítomného veterináře a jeho nesmyslné zkoušky nového majitele. O granulích Pedigree na rok pro šťastného nového majitele zdarma jako bonusu se snad ani rozepisovat nemusím. Velmi slabý a nezkušený je rovněž realizační tým pořadu.

Zodpovědnost (přesněji omlouvání nezodpovědnosti vůči zvířatům na obrazovkách televize financované z koncesionářských poplatků diváků) je nejčastějším argumentem pobouřených milovníků zvířat. Ne nadarmo § 6 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že nikdo nesmí zvíře opustit s úmyslem se ho zbavit nebo je vyhnat. Řeč paragrafů nepoeticky vyjadřuje to, co napsal Antoine de Saint-Exupéry v Malém princi: "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži."

V České republice sice existují útulky pro zvířata, takže by se mohlo zdát, že se nepohodlného zvířete lze kdykoliv beztrestně zbavit. To je ovšem omyl - útulky jsou zřizovány pro zvířata nalezená ("úschovna nalezených věcí") nebo pro zvířata, která nemají majitele, nikoliv pro ta, která majitele mají, a ten se o ně z různých důvodů nechce starat. (Podrobnější informace k tomuto tématu v článku Útulky v Česku.)

Zvíře, které se "okoukalo", do útulku dát nelze!

Útulky, ať už magistrátní či soukromé, jsou neustále přeplněny – potýkají se s nedostatkem místa, nedostatkem financí, nedostatkem solidních zájemců o své svěřence. A co v takového neradostné situaci dělá pořad Psí život? Nabádá snad lidi k tomu, aby důkladně zvážili pořízení domácího mazlíčka, neb zvíře je závazkem na celý život? Dozvědí se snad potenciální majitelé psů, že jsou za všech okolností povinni se o svého čtyřnohého kamaráda postarat? Že útulky nemají povinnost si od nich nepohodlné zvíře převzít a zbavit je tak zákonné povinnost se o ně postarat? Že vyhození psa na ulici či jeho uvázání před útulkem "ať se jiní postarají" je v rozporu s našimi zákony? Kdepak! Zodpovědnost ve vztahu ke zvířeti ve všech životních situacích v podání tvůrců Psího života vystihuje věta, kterou lákají majitele psů do svého pořadu:

Narodilo se vám děťátko, máte novou práci, stěhujete se nebo z jakéhokoliv jiného důvodu už nemůžete psa mít? (zdroj - www stránky pořadu Psí život na webu České televize)

Jinými slovy: zbavte se zvířete, kdykoliv se vám přestane zamlouvat (pes, který leze majitelce do postele, který se objevil v prvním díle pořadu), pomocí našeho pořadu to jde jako po másle, a když se do našeho pořadu náhodou nedostanete, tak tady jsou ty útulky… které, jak bylo popsáno výše, zvířata, která majitele mají, nepřijímají. Že by o této zásadní skutečnosti redaktorky Psího života nevěděli?

Majitel, který se nemůže postarat o svého miláčka má pochopitelně několik možností, jak tuhle situaci vyřešit. První možnost je oslovit příbuzné a známé a nechat pejska jim. Majitel také může umístit psa do útulku. (zdroj - reakce redakce pořadu Psí život na Otevřený dopis v diskusi na Zvířetníku (Neviditelný pes))

Místo odborných rad, jak psa vychovávat, případně jak vyřešit problematickou situaci, je tu rada univerzální – dát zvíře pryč. Proto vznikl již výše zmiňovaný "Otevřený dopis řediteli ČT za zrušení pořadu Psí život a prodloužení vysílacího času Chcete mě", který díky jeho umístění na web Changenet.sk můžete jednoduchým způsobem (šedý panel na pravé straně, do kterého vyplníte své iniciále) podepsat a připojit se tak mezi diváky, kteří žádají jeho stažení z obrazovek České televize. Mgr. Bočková, jeho autorka, k cílům otevřeného dopisu dodává:

Je potřeba dosáhnout podpisů v řádech tisíců, aby to někdo vzal vážně, docílit snížení sledovanosti (i když je jasné, že po této negativní reklamě se přechodné zvedne, ale lidé by to měli vidět, aby to chápali) a tím pořad ukončit na obrazovkách a prosadit buď na TV obrazovky pořad nový, s fundovanými odborníky na etologii se zkušenostmi (a nikoliv kariéristickými nýmandy a šašky), kteří mohou problematiku soužití se zvířaty pomoci účinně majitelům řešit převýchovou, nebo prodloužit stávající Chcete mě, aby se touto problematikou mohlo vážně zabývat - jeho asi 10 minut vysílacího času stačí na pár vět, když polovinu zabere nabídka útulku, a i ta by se měla zvětšit.

Co můžete udělat dalšího?

Za necelý týden jeho existence podepsalo tento dopis téměř 600 lidí. Mezi signatáři najdete zástupce ochranářských organizací, soukromých i městských útulků, doktory, veterináře, chovatele i "obyčejné" milovníky zvířat. Toto široké spektrum lidí podporujících zrušení pobuřujícího pořadu je potěšujícím důkazem skutečnosti, že zvířata nejsou lidem v České republice lhostejná.

Udělejte i vy něco pro zvířata a podepište se pod "Otevřený dopis řediteli ČT za zrušení pořadu Psí život a prodloužení vysílacího času Chcete mě"!

Co můžete pro zrušení pořadu Psí život udělat dalšího, vedle připojení svého podpisu?

Napište tvůrcům Psího života, co si o pořadu myslíte, a vedení ČT pak adresujte žádost o stažení pořadu z vysílání. Emailové adresy jsou psizivot@ceskatelevize.cz a info@ceskatelevize.cz, radact@ceskatelevize.cz ci jiri.janecek@ceskatelevize.cz (generální ředitel).

Seznamte s otevřeným dopisem své rodinné příslušníky a kamarády a získejte je pro jeho podepsání.

Vytiskněte text dopisu a vyvěste jej v čekárně veterinární ordinace či ve zverimexu, kde pravidelně nakupujete. (Pozor - pokud budete tisknout přímo z webu, zabere dopis jednu a kousek A4; proto jsme pro vás připravili dopis přeformátovaný do formátu PDF, který se vejde na jednu A4.)

Ohodnoťte kvalitu pořadu v anketě přímo na stránkách pořadu (web České televice) - pravý sloupec, šedé pole "Hlasujte pro pořad"

Zuzana Fenclová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !