Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PSI: Pes český bahnitý

  22:15
diskuse (35)
Poslední zimní víkend - podle kalendáře - jsme si udělali báječnou psí vycházku, páníčci, jedenáctiletý boxer a pubertální slečna Bony, český původně strakatý pes.

Znáte Malou Ohři? Krásný areál přírodního parku mezi Libochovicemi a Hostěnicemi, přes Kostelec a Budyni. Prima turistická cesta po červené. Rovinka, nejdřív asfalt, pak už jen příroda, nádherné lužní lesy, krásné lesklé kmeny stromů, meandry, potůčky, bahnitá cesta, semtam přívětivá ves s hospodou, aby unavený turista hrdlo svlažil… Cca tak 12-14 km. Bony1

Má to však jeden háček - pro úkryt zvěře jsou lužní lesy pravidelně protkány pásy hustě vysázených smrků, které jsou seřezávány zhruba ve výši dvou metrů, aby nepřerůstaly okolní vegetaci a hlavně aby širokými větvemi poskytovaly ochranu zvěři. Jsou tam zákrmová stanoviště a i člověk s čichem zkaženým civilizací nepřehlédnutě cítí, že tu žijí divočáci. Stopy srnčí nacházíte po značkové cestě, zajíců nepočítaně. A jak zvědavých!

No a to samozřejmě neušlo naší Bony. Nevím, jestli je to zvláštní talent, ale naše psová v každém prostředí neomylně vyčmuchá jakékoliv zbytky kořisti. Ulovit sama nic neumí, ani myš (ta jí proběhne mezi packami a naše psová jen nechápavě čumí). Za rok a půl života se toho Bony dost naučila, ale jediné jí moc nejde - pustit nález. Má asi špatnou zkušenost s tím, že když si najde nějakou voňavou mlsotu, pokud možno zaječí hnát se zbytkem masa a packou, tak se jí to snažíme sebrat. Pes je, jak známo, sobec a nechce se dělit. A jak už jsem předeslala, tyhle lužní lesy zvěří oplývají.

Starého boxera už tyhle hrátky nelákají, je rád, když může zvolna kráčet s páníčky a sem-tam si vylepšit osobní vůni vyválením v nějakém zbylém lejnu či voňavém bahýnku. To ovšem naší Bonynce nestačí. První kořist našla u šlechtitelského areálu - přímo ukázková kost od kotlety. Nechápu, proč pracovníci této nádherné výsadby konifer a okrasných stromků zahazují zbytky mezi svou vlastní práci. No náš pes to po nich uklidil. Pak objevila u cesty hodně starou a suchou kost, odhaduji to na zbytek srnce z loňska. Ta jí tedy moc netěšila a Bony se nechala nalákat na přivolávací kousek párečku.

Asi po hodině nám na pár minut zmizla z očí a když se vrátila - naštěstí ne ke mně, ale k páníčkovi, hrdě přivláčela zbytek ježka, který už opravdu nikomu, ale opravdu nikomu nechutnal. Páníček viditelně zakolísal, ale vyměnil páchnoucí kůži z ježka za kus párečku a umravněný pes se vyžíval v dusání bahnem a probíhání stružkami. Umíte si jistě představit, jak po pár kilometrech vypadalo kdysi bílé břicho a nohy. Nevím, jak to psová zvládla, ale bahno měla i na bocích a na hřbetě, místo psa strakatého jsme měli psa bahňáka.

Před Budyní se cesta stočila a vedla podél výsadby ořezaných smrků. Pod hustými větvemi to harašilo, dupalo, funělo a psová - pamatující si dril ze cvičáku, se opravdu držela páníčkovi u nohy (ty kalhoty šly pak hned do pračky). Bylo na ní vidět, jak se jí to v hlavě pere - protože moc chtěla vyrazit pod ty větve a zblízka si prohlídnout, kdo to tam haraší, jenže poslušnost je poslušnost a páníček to myslel vážně. A tak mu u nohy "na volno" tancovalo pubertální psí stvoření, které nespokojeně a chtivě frkalo a pištělo nosem, až jsem jí vysvobodila a připnula na vodítko. Tím se psová okamžitě uklidnila, protože ví, že v dosahu šňůry si může čmuchat, jak se jí zachce a nebude z toho žádný průšvih.

Značená cesta se pak kroutí po rybářské stezce kolem Ohře, kde jsme si ověřili, že naše psová velké vodní ploše nevěří a napít se z Ohře je pro ni nepřekonatelný problém. Jak tuší hloubku a má pocit, že by nedosáhla packami na dno, jde od toho. Vycházka byla úspěšná - psí slečna se utahala jako štěně. To jsme neomylně poznali při nastupování do auta. Obvykle dělá drahoty a nechce se jí skočit do kufru auta, ale tentokrát už přešlapovala před zavřeným autem a jen co se otevřelo, okamžitě tam byla mohutným skokem, stočila se na pelíšku s výrazem "tak jedem!" a celou cestu domů spala, ani nevykoukla.

Dále se tímto dodatečně omlouváme personálu hospody v Budyni, kde jsme se zastavili na občerstvení, protože takový bahnitý flek, který po naší psové zbyl na podlaze, ten jim dá při úklidu zabrat…

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Palestinské teroristické hnutí Hamás se rozhodlo zastavit vyjednávání o propuštění rukojmích a...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Útok na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odráží atmosféru, kterou vytvořila...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz