28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PSI: Operace přetržených vazů u Feri metodou TTA

Koncem srpna 2015 začala Feri pajdat na pravou zadní nohu. Lépe řečeno, jeden skok a stala se z ní trojnožka, která vůbec pravou zadní nohu nepoužívala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 24.8.2017 22:44

Nic podobného jsem naštěstí

se psem řešit nemusela, ale i tak bych si z vašeho přístupu měla vzít příklad, protože zrovna dnes mi mé pochroumané koleno setsakra vyčítá, že se k němu chovám macešsky. Tak já si to vezmu k srdci a zeltra mu dám pokoj. :)

Moc zajímavý článek, jste skvělí, že jste vydrželi. A pejsinka vypadá spokojeně ... chicht, to vyžadování obvazu je kouzelné.

Z. Maw 25.8.2017 11:17

na sebe clovek je vic destruktivni, ja taky nedbam bolesti a nemoci a vetsinou to pak vzdy odnesu, tak o to vic su jako ras na ostatni :)

at kolinko je dneska lepsi!

V. Glover 24.8.2017 6:22

Zajímavý článek, i když čtu pozdě jako vždycky

Jak všichni říkají, celé měsíce uzdravování po operaci musely být náročné na psychiku. Trvá to u lidí taky tak dlouho když si někdo přetrhne vazy? Mně se zdá, že moje mamka měla přetržené vazy v koleně když před lety spadla a nedělal s tím nikdo nic, že prý má nosit ortézu a od té doby se jí koleno pořád podlamuje a častěji padá, protože ty vazy to nedrží dobře kolem kolena.

Z. Maw 24.8.2017 15:30

zalezi asi i na kvalite ortopeda... radsi bych jich obehla vic, kolena se operuji bezne a tohle se operuje i u lidi... pokud mamk.aporad spatne chodi i s ortezou, zvazulilq bych navstevy fyzio zda s tim lze neco delat a posilit a jineho ortopeda zda operace neni lepsi reseni... muj tatinek tesne pred 60. byl na operaci s meniskama a za 2 mesice uz zacinal behat po stavbach jak mladoch, myslim, ze i u cloveka tedy je rekonvalescence nez se zagoji rana, stehy atd cca 2-3tydny a pak, kdyz uz by tkane mely byt zahojene relativne po zakroku tak, aby bylo mozne zacit zatezovat, za par tydnu clovek chodi. samoarejme je rozdil napr. pokud nekdo zavodne sportuje ale beznwj nvrt do zivota normalnich smrtelniku je v ramci tydnu...

D. Ruščáková 23.8.2017 20:40

Díky za skvělý článek!

Řešila jsem u psů různé neduhy a pajdání, ale tohle nás naštěstí nepotkalo. Jste skvělí, že jste vydrželi - protože si myslím, že největší nároky byly právě na vaši psychiku. psi se nezbytným časem srovnají, jenže pro člověka je představa, že je zavřený v kleci po většinu dnes jen těžko zkousnutelná - tedy pro mě určitě. Ale Ferinka je zdravá - dokázali jste to společně:))

Článek člověku ve stejné situace moc pomůže a má dobrý titulek, aby se dal v případě potřeby najít. Vím, jaké to je hledat podobné články - moje Berry (německý ovčák, 7 let) má nově diagnostikovanou spondylózu páteře a učíme se s tím žít. Samozřejmě jsem po návratu od veta mohutně googlila - jak jinak se má člověk poučit? Taky jsem byla vděčná autorům, kteří o problému svých psů psali přehledně a důvěryhodně...

Jinak v případě operací nebo hojení ran psy také oblékám. Jsou zvyklí, takže nic nenamítají - všechno lepší než límec:)) Popravdě kamarádka mi kdysi ušila pro psa antikoncepční kalhoty - to když moje fenka hárala a oba moc špatně nesli odloučení. Takže když jsem s byla doma, mohli být spolu - ale Kazan cudně oblečen:)) (Pes proto, že fena z něho kalhoty stahovat nebude - naopak by to bylo možné:))

Z. Maw 23.8.2017 21:30

Drzim palce, at se vam s berry dari s timhke bojovat a mit jeste kvalitni a pro ovcaka (moc se mi ovcaci mimochodem libi) jeste zivot bez bolesti a potizi :)

feri je zvykla na oblecky, ale asi ji ta jizva svedila - pres ty elasticke obvazy k ni nemohla - vedela to zrejme a ignorovala ji. ale jak dostala kalhoty a obvaz se sundal, tak kvicela a fakt sla po jizve zubama... taky se veterinar n a prevazu , kdy ji ani novy obvaz dat nechtel kvuli hojeni, smal, ze psa, co vyzaduje obvaz tam ma prvne. taky po roce kdyz si nejak neco udelala s prstem na operovane noze sme vlezli do ordinace nejisti zda neco s titanovejma sroubama a pan doktor hned poznal obvazovou pacientku. pru mel i jednou psa, co bez limce nechtel jit domu ale bez obvazu, to ze fakt nevidel :)

E. Žampachová 23.8.2017 19:40

Naštěstí

jsme neměli ortopedickou operaci, jen u každé feny nejméně jednu jinou operaci (kastrace kvůli zánětu, vyndání boule na noze). Holky jsou hodné a moc si stehy nevyndavaly. Jak píše Matylda, pro malého psa je ideální dětské body. Pro holky jsem ušila celotělové triko a pánského nátělníku a systému šněrování, takže si na ránu nemohly. Límec u nás nejde. Zašprajcovaly by se do židle a i pokud bychom to zvládli v bytě, jsou zvyklé chodit psí klapkou. To by límec nepřežil. Ale zatím jsme to zvládli bez límce a byli vždy pochváleni za pěkné hojení. Bohužel hojení není vše. Poslední Aji bulka byla zhoubná. Po operaci se zahojila dobře, ale čekáme, jak vše dopadne. Jestli vyndali vše?

S pajdavým psem mám jiné zkušenosti. Aja začala pajdat na přední asi v 9 letech. Po podrobném ortopedickém vyšetření se na nic nepřišlo. Klouby má jako mladice, na kostech nic atologického - jen pajdá. Pořád. Ale je aktivní, ve 12 letech si ještě popoběhne, v 11.5 zvládla ještě celodenní hony. Má kloubní výživu (abychm aspoň něco dělali), léky proti zánětu a bolesti. Nemá ráda, když ji zatáhnu za tlapu - bude to spíš svalové nebo skříplý nerv. Ale jinak je spokojená. Plemeno Flat coated retrívr. Takže věku stařešinského.

Z. Maw 23.8.2017 20:03

drxim palce Aji na rozbor a je dobre ze tak pekne jeate ve svem veku zvlada. nezvzovali jste dornovku? to by kosterni a svalovy disbalance mohlo odhalit a doporucit nejaky cviceni ktery by pripadne dorovnaly neduhy.

sem to do clanku vlastne nepsala ale po operaci sme taky byly na dornovce nekdy po 8. mesicich abu se pes srovnal, kdyby byl nahodou trochu jednostrne pretizenej ale nastesti dobry.

Feri mela problem kdyz nemela ovazanou nohu, sla si po stehach. kdyz mela obvaz, bylo ji to fuk ale bez obvazu tu prvni noc po sundani to bylo peklo a nez sme druhej den jeli na prevaz tak by si tu nohu rozkousala... a pod dozorem ho taky mit nemusela, ale.to clovek vidi/slysi zda si zere stehy nebo ne...

T. Zana 23.8.2017 20:15

Re: Naštěstí

Evo, myslím na vás, snad to Áje vybrali všechno - ať si ještě užije stařešinský věk!

D. Ruščáková 23.8.2017 20:44

Re: Naštěstí

Evo, máš dobrého veterináře, věřím, že udělal vše, jak bylo potřeba a Ája to zvládne dožít v pohodě. Stejně je to obdivuhodná babča!:)) Jak se mají Ginny a Derča?

Mimochodem Berry po už během první periody podávání MSM a chondroprotektiv ožila natolik, že si při nějakých blbinách ulomila kus horního špičáku - koza jedna sánská! naštěstí nevypadá, že by jí to vadilo, ale obávám se, že nás čeká hledání psího zubaře. Náš vet je skvělej, ale rovnou mi řekl, že na psí zubařinu není vybavený.

M. Crossette 23.8.2017 17:05

Maw, četla jsem s velkým zájmem

a jsem převelice ráda, že popis byl tak detailní. Po tak zodpovědné a dlouhé rekonvalescenci moc a moc krásné Feri přeji, aby pro ní bylo tohle zranění poslední, dál se jí skvěle ťapalo dlouhé tůry a pro teba a manžela to zůstala už jen dávná vzpomínka.

Já napjatě článek četla a prohlížela fotky, protože podobnou situaci jsem před lety (koncem r.2008) řešili s fenkou Trixie, která tenkrát ještě nebyla naše. Sice jak peníze, tak čas by býval byl, ale podmínky k pooperační léčbě byly vice než komplikované. Nakonec jsme se po dlouhém rozhodování shodli na tom, neudělat nic a nechat "léčbu" přírodě. A jak jsem teď četla detaily a viděla tu zafačovanou nohu Feri, jsem ráda, že jsme se tak rozhodli a úplně jsem se orosila při představě, co by nás bylo bývalo čekalo. Navíc Trixie je podstatně větší a těžší pes (necelých 28kg).V našem případě naštěstí "neléčba" vyšla, možná nakonec Trixie měla šlachy jen natržené a ne přetržené. Je to už 7 let a Trixie je zdravá a nekulhá. Přesto se ji snažíme odrazovat od skákání, naštěstí ona stejně "skákavá" není a o extra dlouhé chození také nemá zájem.

Tady je odkaz, když jsem o Trixie psala.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/psi-kulhava-trixie-0ap-/p_zviretnik.aspx?c=A090207_192115_p_zviretnik_dru

Z. Maw 23.8.2017 18:04

Re: Maw, četla jsem s velkým zájmem

Přečetla jsem si článek a teda je skvělé, že Trixie nekulhá a uzdravila se. U nás ortoped na veterinarni fakulte vpodstatě po hmanu určil diagnozu a pak doporuceny dr. Snazil potvrdil tez jen pohmatem. Rikam si, pokud pro potvrzeni diagnozy musel byt udelan rentgen, ze by to opravdu mohlo byt jen natrzene - jinak prece by to taky odbornik asi okamzite bez zavahani poznal hned a bez rentgenu...

On clovek nikdy dopredu nevi, jak to vse nakonec dopadne, a nejake rozhodnuti udelat musi. O co vic pak potesi, kdyz vi, ze se rozhodl dobre, ze pejsek je v poradku a u Trixie je videt z odstupu par let, ze u natrzeneho svalu opravdu muze byt vse v poradku i bez operace a o to lepsi pro vas, ze jste nepodstupovali i pro ni zbytecny zakrok - a i jsem ohledne natrzenych vazu cetla, ze to bez operace nekteri psi mohou "rozchodit", coz zrejme u pretrzeneho uz je daleko horsi. Pokud pes nepouziva nohu vubec, tak neni moznost, jak nasvalit, zesilit...

Jinak fotka Trixie v hline je roztomila, jak tam tak vegetuje spokojene:)

M. Crossette 23.8.2017 19:05

Re: Maw, četla jsem s velkým zájmem

Maw,jak jsem psala, pro nás (do té doby zcela nepsí)byly přetržené vazy něco neznámého a tak jsme museli zcela spoléhat na veterináře (stále stejný, zatím nás nezklamal). Takže asi opravdu (a naštěstí) měla vazy jen natržené a naše nelehké rozhodnutí bylo správné, kluhání se spravilo samo. Když jí teď vidím radostně pelášit z její zahrady k nám, často si její kulhání připomenu a jsem táák ráda, že to dobře dopadlo.

Z. Maw 23.8.2017 19:14

Re: Maw, četla jsem s velkým zájmem

No hlavne je clovek vzdycky s odstupem casu rad, kdyz vidi, ze se fakt rozhodl dobre. Nekdy to tak totiz uplne neni a pak neni hlavne lehky s tim vedomim zit, ze se clovek rozhodl spatne, i kdyz podle dostupnych informaci treba mu to prislo v poradku...

Doufam, ze uz vas nikdy podobna zalezitost nepotka :)

Z. Matylda 23.8.2017 13:52

No uf teda,

tohle bych si fakt ráda odpustila. Nehledě na nemožnost vzít si psa do práce- já prostě nesmím, v práci nosím bílý hadry vypraný na 90 stupňů (dost rychle odchází).

Zatím jsem vždycky řešila jen operace břicha a jednou u Světluch tukovou podkožní bouli na zadní noze- naštěstí se tam ani nemohla dostat, takže límce jsme byli zatím vždycky ušetřeni. Po břišních operacích jsem prostě ty psy oblíkla do miminčího body, pro kavalírku je dobrá velikost 92-98 :)

Z. Maw 23.8.2017 15:52

Re: No uf teda,

ja bych si v teto praci nemohla vzit ani krecka a to nepracuju v zadnym prostredi s vetsima narokama na cistotu... pro mnoho lidi neni jednoduche ten rezim zajistit a ja su hrozne rada, ze mi to situace v te dobe dovolila

Z. Jenny 23.8.2017 10:57

Přesně tohle

jsme měli za sebou s Ájou II. Všechno dobře dopadlo,noha se výborně zhojila a pak mi odešla úplně na něco jiného.

Díky za velmi potřebný článek a komentáře k jednotlivým úsekům léčby. Je dobré vědět, do čeho jdeme,pokud je to nutné.

Jen tak BTW, na dveřích našeho prvního veterináře ( už nepracuje),visela tabulka s nápisem " Upozorňujeme, že na nemoc psa není paragraf".( Myšleno pro neznalé , něco jako neschopenka pro rodiče, když mají nemocné dítě.Nevím, jak to funguje v této době.)

Z. Maw 23.8.2017 11:20

muz pracuje na castecny uvazek 15minut autem, ha mela v praci moznost homeofice + sme meli 3.10 nastupovat na tydenni dovolenou. takze 5dni dovci + 1x tydne homeoffice prostridano s muzem, takze nam to vyslo na ty 3 tydny dobre. v aktualni praci by to rozhodne nebylo mozny a muj tehdejsi sef prohlasil, ze by radsi nechal psa utratit nez aby kvuli nemu byl 14dni doma. vyhovel mi, ale nechapal to...

Z. Jenny 23.8.2017 11:32

Re:

Jj, inteligencí je více druhů a někdy ta sociální prostě chybí.

A. Lex 23.8.2017 13:02

Re: Přesně tohle

Jenny, když jsem ještě nebyla v důchodu, tak jsem si do konce roku "schovávala" jak jsem si ji pojmenovala, "veterinární dovolenou", abych mohla zůstat kdykoliv doma, kdyby bylo potřeba. Prostě majitel MUSÍ s touhle eventualitou počítat. Pes si dokáže operační ránu pořádně zničit, když není hlídaný. Další dny, když byly třeba, si bral dovolenou MLP.

Ž. Petrs01 23.8.2017 13:20

Re: Přesně tohle

Barouše jsem mívala v KM v práci běžně. Tedy i po kastraci. Akorát mi nedošlo, že musím na úřady a nechat jej venku jako vždy nebude dobrý nápad. Tak byl pejsánek i na sociálce.

Vaška po operaci jsem měla taky v práci. MLP jej měl na střídačku párkrát taky. I v nové práci jsem jej párkrát měla - nepřeháním to, ale když hrozí průšvih, tak to jde.

Zato límec byl u Vaška problém nepřekonatelný - při prvním pohybu se o něco zarazil, zařval... a tím to skončilo. Odmítl se dál hnout. Povely, lákání na žrádlo, nic. I nechali jsme psa samotného s tím, že když jej nebudem hlídat, tak to rozdýchá. Po dvou hodinách pes stál stále na stejném místě a klepal se. Tak jezdil do práce až do vyndání stehů.

Z. Maw 23.8.2017 18:34

Re: Přesně tohle

Je to tezke, nedovedu si predstavit zas cely rok chodit do prace a az kdyz se nic nestane tak v nejhnusnejsi casti roku = vanoce, trcet doma s pulkou dovolene...

samozrejme si kazdej rok nekolik dni schovavam a mam vyhodu, ze sme na to dva. Byt na to sama, tak to urcite nezvladnu ani logisticky, celkem moc netusim, jak vozit psa treba akorat po narkoze nekde 2hodiny s trema prestupama autobusem... Ale verim tomu, ze by se to taky vyresilo, kdyby bylo nutny takovyhle veci resit...

A. Lex 23.8.2017 10:24

Mawenzi

hluboko sklon přede všemi zůčastněnými. Pooperační péče po ortopedických operacích u psů, je pro mne černou můrou. Je fajn, že Lika umožnila Tvoje zkušenosti uveřejnit. Díky Liko!

Začátkem devadesátých let jsme byly na snesení celé lišty mléčné žlázy s knírajdou Eriskou u vyhlášeného brněnského ortopeda (chirurga). Takže jsem viděla pacienty pana docenta po ortopedických operacích a mluvila s jejich pánečky. Je to opravdu o osobnosti psa a plemeno od plemene. Nejzničenější byla panička od mladého maďarského vižláka. Ten temperament je v takových případech ubíjející.

Z. Maw 23.8.2017 10:30

i me se ortoped smal, ze pes snasi lecbu lip nez ja, tak chodil hlavne panicek :D

T. Zana 23.8.2017 9:50

Moc užitečný článek

Ono to pokušení trošíííčku povolit musí být docela silný - a je třeba nepovolit. Čím víc lidí si tohle přečte a dodrží, tím líp!

Z. Maw 23.8.2017 18:35

Re: Moc užitečný článek

nejhorsi fakt byly ty pohledy stylem "proc timicek jde ven a ja ne?" vydrzela sem vse bez mrknuti oka, ale ten vyraz, ze vzdycky chodili ven spolu, ten teda stal za to...

Z. Yga 23.8.2017 9:46

Milá Mawenzi

Moc dobře napsaný článek - v podstatě deník pacienta (;o)). Jak říkáš, je dobré dodržovat rady doktorů (i těch veterinárních), přece jenom oni ví, o čem mluví. Ale řeknu ti, musel to být pěkný záhul na nervy ... vůbec si nedovedu představit tento režim u Brooke, asi bychom v blázinci skončili všecí aj se psem (:o))).

Z. Maw 23.8.2017 10:24

jo, u nekterych hodne aktivnich psu to muze byt problem. ja poridila psi hlavolam a snazila se i vic zamestnat hlavu, nastesti to pacient zvladal dobre

O. Joklová 23.8.2017 9:42

já vím že je to vlastně

blbá zkušenost, takový (vlastně jakýkoli) úraz, ale článek se četl skoro jako detektývfka, zhltla jsem ho jedním dechem, perfektně napsané - děkuji :-))))))))))

ano ano, velice hlasitě souhlasím s tím, zvířeti při jakémkoli lékařském ošetřování je třeba dodržet takový režim, který vede k co nejlepšímu (úplnému) uzdravení - možná jsem divná, ale prostě neslyším na žádné "já ho doma neudržím", klidně mě třeba utlučte

Nynyšce se stalo úplně to samé, přetržený přední zkřížený vaz na zadní nožičce, ale bylo jí tehdy už 12 a hlavně - kočka (bytová!!) a pes je veliký rozdíl, po pravdě řečeno ona už v té době neměla skoro žádný pohyb (a to přeháním jen trošičku), takže jsem se nakonec rozhodla neoperovat

přeju Ferince ještě mnoho let při plném zdraví a pohybu

Z. Maw 23.8.2017 10:26

dekujeme. I diky veku - 6 let, jsme prace zvolili jistejsi metodu TTA, prece jen spic muze byt aktivni dalsich 6 let. u starsiho zviratka ale bych taky zvazovala.