21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

PSI: Nesuďme prosím psy, ale lidi

Všichni známe mediálně "probrané" příběhy o napadení člověka psem. Sama jsem dlouholetou chovatelkou psů a jednoznačně mohu potvrdit to, co většina zkušených kynologů - pes se chová tak, jak mu dovolí jeho pán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 8.10.2007 13:01

Ano, určitě, vidím to stejně

leona 11.10.2007 7:34

Re: Re: je zvláštní

děkuju.

Rpuť 8.10.2007 6:41

Znala jsem a znám několik podobně chovaných pejsků.

Mají jedno společné - jsou neustále naštvaní a nespokojení. Pes potřebuje svou smečku a v ní jasně dané mantinely. Nemá-li je, dostaví se nejistota a strach  a od něj je jen krůček k agresi.

Kniga 8.10.2007 0:35

Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Cekam na stene a  z nudy toho cekani jsem na lide.cz vlesla do par for o psech... No fora jako Pes-nepritel lidi nebo Fekalni kultura... dva dny jsem tam prokecala... no spsi prohadala a zasnu nad tim kolik lidi nema psy rado. ze nemaji radi pejskare dokazu pochopit, ze nenavidi pseky uz tolik ne... Nebyli to prijemne debaty... Kez je vic a vic zodpovednych  pejskaru, nez dementu co dlabou na sve okoli a je jim jedno jak sveho psa vychovaji...

P i t r ý s e k 8.10.2007 1:43

Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Ahoj, Knigo, ty budeš mít nové štěňátko?? Jaké, povídej, přeháněj!!

To je to, co mě dost trápí a čím si mořím hlavu. Na auto si musí člověk udělat řidičák, ale psa si může pořídit každý. A ne každý k tomu přistupuje zodpovědně. A hodně lidí si pořídí psa plemene, které je velmi náročné a potřebuje obvzvlášť pečlivé vedení, aby se ze psa nestala neřízená střela.  Jak to zařídit, když ani kynologická organizace a její vrcholné orgány nejsou sto zajistit zodpovědný chov. Čím víc se kolem kynologie motám, tím větší beznaděj. A tak budeme každému štěněti odebírat vzorky na DNA, aby byl doklad, že je opravdu rodičů, které má v papírech.  A stejně pokvete bezpapírový chov s choleriky , které si budou kupovat takové podivné existence.  Je to na dlouhé povídání, ach jo. Jdu se kuknout na  ty stránky. Snad potom ještě usnu. Dobrou...

Kniga 8.10.2007 2:07

Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

No ja prave budu mit stene narocneho plemene :-D aneb bigla :-D prednimz je na netu vic varovani nez pred  pitbullama :-). uziju si snim holt, ale  vybirala jsme prave dlouho no moc se na tu svehlavicku tesim. Snad uz zitra bude u me :-) mno aspon vim, ze nepriberu, bo  s biglem si uziju tolik pohybu, ze muzu jest same sladke as tejne to na vyletech  vsechno  spalim :)

To mas tak, ja si porizuju stene s pp, jsem za to za exota, v rodine, v praci... A v praci i jini lidi maji pseky, a pejsci si prece potrebuji vrznou, a fenka musi mit stenata... a prece nikdo neda za psa takvoy penize, nejsme normalni, my co mame psi s pp, pac ti nasi jsou preslechteni a nemocni atd.  Je to v celels polecnosti, tak ani kynologie nemuze byt vyjimkou. proste lidi jsou lidi. :-(

Anaj 8.10.2007 9:43

Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Kniga... zahlédla jsem to jméno v návštěvní knize u mé kamarádky... takže tam je zamluveno?  Nevím proč  bígly všichni tak strašně pomlouvají... jsou to jen temperamentní psi, kteří se umí dobře postarat o vlastní   zábavu, když to páníček nezvládne.... mám bígly už přes  10 let a jsou to ti nejůžasnější psi na světě, rychle se učí ( i to co by neměli, dlouho si to pamatují , což je nemilé hlavně u lumpáren) no a je třeba s nimi dobře zvládnout přivolání a holt v lese si na něho dávat pozor a pokud to přivolání není 100% tak ho mít  v zazvěřené oblasti na vodítku...ale jinak všechny  hororézní historky o bíglech jsou spíš v jádru ukázkou neschopnosti jejich páníčků dát jim alespoň základní  výchovu a podcenění temperamentu psa , který opravdu hlavně v mládí potřebuje hodně pohybu a nějaké činnosti, pak uhodí 4 rok věku a je z něj v zásadě docela línej pes a vám se stýská po všech těch vylomeninách a šup už máte bígly dva ...ale u bíglů platí dvojnásobně, jen s PP a velmi dobře vybírat odkud, držím palečky ať dostanete toho nejlepšího rošťáka na světě ( i když vím, že ten co je u každého doma je ten nejlepší a tím se omlouvám všem ostatním rasám a nerasám pejsků :-)

tosca 8.10.2007 10:35

Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Nevím proč  bígly všichni tak strašně pomlouvají...  fandím všem, kteří o plemeni říkají jeho zápory a nejvíc fandím lidem, kteří ty zápory zdůrazňují. Klady se dočtete v každé knížce, zápory sdělí pouze zodpovědný člověk se zkušenostmi, kterému na psech opravdu záleží :-)

mám bígly už přes  10 let a jsou to ti nejůžasnější psi na světě, rychle se učí ....a je třeba s nimi dobře zvládnout přivolání a holt v lese si na něho dávat pozor ... jste si jistá, že laik - zájemce o báječného, veselého, roztomilého bígla - si je vědom, co znamenají slova "je třeba s nimi dobře zvládnout přivolání ", zvlášť v kombinaci s větou "jsou to ti nejůžasnější psi na světě, rychle se učí"? Troufnu si říct, že 80% lidí, co si pořizují úžasného, veselého, roztomilého bígla nemají vůbec představu, jak vypadá "učení přivolání" u tohoto typu psa. "podcenění temperamentu psa , který opravdu hlavně v mládí potřebuje hodně pohybu" schválně, zeptejte se několika potenciálních zájemců, co si představují pod pojmem "hodně pohybu pro psa" a srovnejte to s potřebami mladého bígla :-) - takže ani se nedivím, že ho neznalý zájemce podcení. A proto fandím těm, co plemena "pomlouvají". Protože ukazují většinou pouze realitu života s daným plemenem. V ideálním případě je pak nový majitel (neodrazen líčenými "hrůzami") mile překvapen, že to není tak strašné. Pořád lepší než nešťastně vyjící bígl na řetězu, protože "doma všechno ničí" (bodejť ne, když se celý den nudí) a "ze zahrady zdrhá" (jéééžiš, je to bígl, hledá společnost a potřebuje pohyb) .... "vždyť děcka s ním jdou ráno na půl hodiny a večer na další půl hodinu ven ... jo a v neděli chodí na cvičák ... tak co by ještě chtěl ..."

tosca 8.10.2007 10:36

Re: Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Teď mě napadlo, PetraK nám tady taky "pomlouvá" "prdlé" maďarské ohaře ....

díky Bohu za tyto  "pomluvy". Protože kdo čte Ešusovy příběhy, má

velkou šanci pochopit, jak je toto plemeno úžasné a zároveň náročné na

čas a trpělivost a co znamená "naučit přivolání" u maďara :-)

Štětinka 8.10.2007 11:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Tosco, víš, že mě Petra vážně poučila? Já ohaře kdysi tajně obdivovala, ale vůbec jsem netušila, jak jsou temperamentní. Před očima jsem vždy viděla jen zelenou kamizolku, jak si na krátkém vodítečku vede cosi velmi velmi klidného:-)

tosca 8.10.2007 12:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Já dopadla podobně. Ohaři se mi vždycky líbili. Že jsou temperamentní jsem věděla. Ale až díky Petře a Ešuskovi jsem pochopila jak moc temperamentní to plemeno je a jak moc je specifické soužití člověka s ohařem, pokud chceš, aby byl pes šťastný. :-)

Hodně z toho, co jsem výše psala znám z vlastní zkušenosti (a hodně toho znám z obou stran - z té, která se dozvídala informace i z té, která se snažila zjistit, zda si je zájemce o psa vědom do čeho jde). Ono žádný učený z nebe nespadl a pokud se člověk nenarodí do vyloženě pejskařské rodiny, sbírá informace postupně. Je lepší (minimálně pro psa) dozvědět se je ze zkušeností někoho dalšího, než si všechno zkoušet na vlastní kůži. A právě proto si myslím, že je třeba o specifikách a problémech plemen mluvit. Faktem je, že tvrdit o nějakém plemeni, že je blbé (píše o tom výše Kniga) může jen  člověk, který toho celkově o psech moc neví. Každé plemeno je jiné, ale žádné není blbé. Blbý může být jen majitel, který si pořídí psa na kterého nemá schopnosti a není ochoten to přiznat. :-)

Terra-san 8.10.2007 12:25

Tosco, Štětinko,

tohle podepíšu tím spíš, že psí výchova je pro mě španělská vesnice. Osobně rozlišuji pomluvy a "pomluvy" - z poutavého vyprávění pochopím, co plemeno, o kterém je řeč, potřebuje, jak reaguje, co umí a co mu nevoní (takže vím, že budu-li si přát někdy psa, viszla to nebude - promiň, Ešáčku, to není o tobě ale o mně).  Daleko rychleji a líp, než když mi někdo bude psa buď chválit - nebo přehánět jeho chyby (je nervózní, nezvladatelný, agresivní...). Což je možná to, co myslela Kniga tím pomlouváním. Takže mluvit o zvláštnostech, potřebách a chybách určitě ano, ale za vším by měla být ta poslední Tvoje věta, tosco: žádné plemeno není blbé. Blbý může být jen majitel...

P i t r ý s e k 8.10.2007 13:47

Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

 Omluva se, Anaj, blahoskonně přijímá, Protože nejlepší psi jsou, jak  k a ž d ý, samosebou ví, jsou přece knírači (Před tím to byli pudlové a úplně předtím erdelové :-D:-D:-D).

tosca 8.10.2007 14:55

Re: Re: Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Ne ne ne ... KAŽDÝ přece ví, že nejlepší psi jsou vořeši alias vetajové ;-P ;-D;-D;-D;-D

P i t r ý s e k 8.10.2007 13:42

Re: Re: Re: Cekam na stene a z nudy toho cekani...

Proč bíglík= problema? Jistě, byl to psíček vyšlechtěný na lov ve smečce, neměl být tak závislý na svém člověku. Ale, když mu jedna člověčí rodina dokáže nahradit tu psí, zaměstnat ho (již zmíněným pohybem atd.) proč ne? Víš,do čeho jdeš, jsi připravena na jeho chování, je to O.K.Názory chovatelů nějakého jiného plemane, třeba lenivějšího, můžeš klíďo hodit za hlavu.

K druhému, to je blbost. V přírodě také nemá každý pes , samec či samice ,mláďata. Alfa, Beta(zde není míněna Kosatka Dravá) atd. Nebudu rozvádět, to tady zná každý.    To je to, ta absolutní kynologická neznalost širokohluboké veřejnosti, to je to, co mě nejvíc trápí a z čeho nevidím východisko!! Jedině, kdyby bafuňáři z kynologické organizace (spadající pod FCI) se přestali štěkat o nepodstatné věci (z  mého hlediska je úplně fuk, jestli pětistovák nebo IPO, máš chuť nebo vlohy na to, tak si dělej IPO, agility, tanec se psem, co chceš) a domluvili se  s ministrestvem školství, kultury, zdravotnictví apod. A už konečně začali s OSVĚTOU!!! Nechci teď vypadat jako nějaký zapadlý vlastenec, ale už je nejvyšší čas s tím něco dělat! Často si myslím, že ale tento stav našim papalášům vyhovuje. Když se budou lidé čílit nad psem, co pokousal děcko,  nebudou se zajímat o jejich čachry se státním rozpočtem a novináři budou mít atraktivní téma a  také jim dají pokoj.

 Tož tak, promiňte, zase jsem se  rozváchnila . Už mlčím. Pápá

P i t r ý s e k 8.10.2007 0:29

Jak to jen zařídit,...

...aby toto povídáníčko mohl číst daleko větší okruh lidí než jen Zvířetníci?

Domnívám se, že právě oni budou stát, v drtivé většině, za každičkým slovem. Ano, pes udělá jen to, co mu jeho pán dovolí. A pán  psa k tomu  musí dovést výchovou. Schválně píši výchovou, tím rozumím denním kontaktem s psíkem- psiskem.        Kdybych napsala výcvikem, bylo by to trošínku zavádějící. Výcvik = cvičák a dril.  I když  to už dávno není pravda.

Kniga 8.10.2007 0:45

Re: Jak to jen zařídit,...

Vite co je nejhoris? kdyz nekoho presvedcujete, ze  pejakri nejsou spatni, ze pseci nejsou nebezpecni, ze umime byt ohleduplni... A pak vlezete na  chat s nazvem kynologie a tam ctete, ajk nekdo nekomu radi at kldine necha stene v kotci stekat, co na tom ze je noc...  mam strach z te davove hysterie protipsi... ale hodne si za ni muzeme sami, my majitele psu...

Li 8.10.2007 8:49

P i t r ý s k u

Ty jsi můj člověk R^;-) Ano ano ano. Velmi často se setkávám s tím, že majitelé ZAMĚŇUJÍ výchovu s výcvikem a myslí si, že výcvikem nahradí výchovu :-/ A pak to dopadá tak, jak to dopadá ;-€

Xerxová 8.10.2007 9:02

Re: P i t r ý s k u

Proto jsem vždycky říkala, že nemám psy vycvičené, ale vychované (teda tak nějak trošku :o)). I když přiznávám, že jim občas ten dril asi schází...některé povely opravdu nemáme dokonale zvládnuté - třeba ten Vypadniodtohostolu

YGA 8.10.2007 9:11

Ad povel Vypadniodtohostolu

Jestli Xerxová - není chyba v tobě ;-)! Zkus místo Vypadniodtohostolu!!! povel "Drahá, byla by jsi tak laskava, a opustila místo u stolu? Ano - to kuřecí stehno z pánečkova talíře si můžeš vzít do mé postele. Děkuji ti. A to druhé stehno ti samozřejmě schovám na potom." Uvidíš, že to půjde. ;-D;-D;-D

Xerxová 8.10.2007 9:20

Re: Ad povel Vypadniodtohostolu

Ti děkuji za radu :o)

Jinak Beta je teď děsně hladová. Přičítám to jednak blížící se zimě, jednak nějakému hormonálnímu chaosu. Nejen že je po hárání a tudíž chce "vyživovat" štěníky, ale má i nateklé bradavky (a to ne od falešné březosti, ty se jí trochu nalily už před háráním). Prostě puberťák.

S tím jídlem je to děsný - já se jí snažím držet s hmotností (i tak je na své křivé nohy dost mohutná) a ona neustále významně vylizuje zcela prázdnou misku... A to jí dopřávám ovoce a zeleninu ve velkém, aby se alespoň trochu napucla navíc. A ta mrcha včera našla šlupku od banánu a snažila se jí sežvýkat...

Li 8.10.2007 9:36

Re: Re: Ad povel Vypadniodtohostolu

Asi bude tuhá zima :-P Holky taky baští jak nezavřřené a vyčítavě na mě poulí oči u vymetené misky :-D Navíc Ele dorůstá kožíšek, tak je jak medvěd - širší než máma !! Zato Darlenice líná, je holátko, vypadá jak žížala a to prosím pěkně jdeme v sobotu na bonitaci :-/

LFSH 8.10.2007 11:26

Re: Re: Re: Ad povel Vypadniodtohostolu

Nám všichni dost baští, jenom Felix dělá netýkavku. Sisinka natolik přibrala, že jí podezírám. Co se týče kožíšků: Hugo má zimní pořád (je silně chlupatý), Sisinka už si ho pořídila - a pořádně hustý -, Felix zrovna obrůstá, jenom Filip se drží s kožichem zkrátka. Zima se už blíží.

Jakub S. 8.10.2007 9:39

Chudinka pubertální malá velká...

holčička ve vývinu. Ani tu šlupku jí nedopřejou. A dyž příde jak na tom kuchyňském záběru a hledí a hledí a pak už jí nezbývá než drbnout důrazně do paničky - ani potom? Ste na ni jak psi. Otřete si čumáčky a hotovo?

Xerxová 8.10.2007 12:29

Re: Chudinka pubertální malá velká...

Jakube, neboj. Ona ví, že na talíři jí nějaký desátek nechám )a v kuchyni pak odevzdám). A že všechny zbytky jsou její. A že hrnce od omáček taky předmývá. Ale právě proto, že to ví, tak normálně klidně čeká a ví, že se dočká. A teď najednou slintá u stolu a málem mi ruku s příborem odstrkuje - a to teda nénéné... 

Jen nám pomalu končí naše oblíbené snídaně na zahrádce. Už je zima. Ale i snídaně si dělám mohutné, neboť je třeba se s holčičkou psí rozdělit.

Jenom pozor - přece jenom mám mamuta a s dobrým zažíváním. Kdyby se takto dělil majitel s psím trpaslíčkem, vykrmí si z něho kouli. Všeho - i mlsání - s rozumnou mírou 

jenny 8.10.2007 12:20

Re: Ad povel Vypadniodtohostolu

R^:-D:-D:-D. To znám dobře.

P i t r ý s e k 8.10.2007 13:52

Re: Ad povel Vypadniodtohostolu

YGO, jako vždy jsi :-D:-DR^R^