20.4.2021 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

PSI: Nesuďme prosím psy, ale lidi

Všichni známe mediálně "probrané" příběhy o napadení člověka psem. Sama jsem dlouholetou chovatelkou psů a jednoznačně mohu potvrdit to, co většina zkušených kynologů - pes se chová tak, jak mu dovolí jeho pán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiný Honza 8.10.2007 21:11

Re: Re: To máte těžký, milí Zvířetníčci,

Tož přeju Garykovi hodně úspěchů při studiu a samé jedničky. ;-D

Velká kočka 9.10.2007 5:44

Re: Re: Re: To máte těžký, milí Zvířetníčci,

Jedničky? To snad ne, ve Švédsku je totiž nejlepší známka pětka.

Jana 8.10.2007 14:32

Souhlas

Myslím, že psu je ve vedoucí roli v podstatě velmi nedobře, je stresován a neví kudy kam. Jenže když nic jiného neumí činí co mu velí instinkt. Moje pudlata se ryhcle naučila, že je můžu milovat láskou obrovskou a zároveň vyžadovat aby zachovávali určitá pravidla, která jsem je naučila. Jsou z nich spokojení pohodoví pejsci. Taky spí v posteli, umí se krásně tulit, taky krásně zívat když je chci přemístit a tak je spící vezmu do náruče a přenesu. Jen pootevřou oči a spí dál, ví, že je dám do pelíšku. Když ráno vstanu a chci ustlat, tak s takovým tím znaveným výrazem co mě budíš ještě je tma přelezou sami. Ví, že musí poslouchat ale taky výměnou za to nezažívají zbytečnou buzeraci, výcvik přizpůsobím aktuální náladě apod.

Hana Williamson 8.10.2007 13:29

Mila Veram

a dalsi Very, vse nejlepsi k  svatkuVVVVV

Kačer 8.10.2007 12:02

Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

VŠECHNO NEJLEPŠÍÍÍÍÍÍ MILÁ VERAM!!!! VVVVVV

radanova 8.10.2007 12:12

Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

pro veram i další Věry - gratuluju svátkově-krásný den co vidím z okna od PC si užijte jak nejlépe to jde

Zuzka 8.10.2007 12:20

Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

Přihlaholím se drze též:

Všem Věrkám a naší veram zvlášť vše nejlepší k svátku VVVVVV

julča 8.10.2007 14:10

Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

Tak se připojuju, veram i další Věrky VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!! VVV

evva 8.10.2007 18:29

Re: Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

taky se připojuju, všechno nejlepší!V:-)VV

jiný Honza 8.10.2007 19:52

Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

Já vím, že už je to s křížkem po funuse, ale přidávám se taky - všem Věrá všechno nej!

zana 8.10.2007 20:34

Re: Řítím se třetí kosmickou, ale musím zahlaholit

Veram, všecko nej!!! A jestli je tu další Věra, tak takyV

Štětinka 8.10.2007 11:39

pěkný a pravdivý článek

jen ve mne hlodá červík, jestli ta převýchova nebyla právě v tom zkoušení všeho možného (po dobrém po zlém), ale jelikož  jsi zkušená chovatelka, Leono, určo si to nepodcenila.

Tohle by opravdu měli číst všichni začínající psomajitelé.

 Ono ani tak nejde o bojové nebojové. Ale o genetické labilnějí majitele s geneticky labilnějším psem. Tahle kombinace je vražedná. Mnohem více se mi zdá nebezpečné hysterické zviřátko spol. plemene, než poměrně klidnější molos. Takový skrček, co se může strachy uštěkat spíš kousne, než vyrovnanej hlídač

radanova 8.10.2007 12:29

Re: pěkný a pravdivý článek

Daneček by mohl vyprávět, protože je hysterka, nosí náhubek skoro pořád, takže nekousne. Protože rozštěkává taky Arga nejradši bych dala náhubek i jemu. Ovšem Argovi oči "za náhubkem" by mě rozplakali;-),tak mám svý oči na šťopkách a když ho nezvládnu odchytit včas, sypu si popel na hlavu a trousím omluvy,doufám, že dokážu dopilovat přivolání dřív než mu z nervů ten nos náhubkem taky osadím oči neoči. Ono to štěkání se náhubkem stává pro objekt obtěžování v podstatě vtipným zážitkem a místo úleku vídám lidem v očích potutelný výsměch.

leona 11.10.2007 7:40

Re: pěkný a pravdivý článek

Nepodcenila. Jen mě poprve v životě překvapil pes - absolutně nepředvídatelným chováním.:-)

Bob 8.10.2007 11:36

Pekný článoček...

Je to pekný článok od človeka, ktorý má psíkov rád. Ja ich mám rád tiež. Lenže po svete sa potuluje veľa psov so zlou výchovou a možno ešte viac ľudí, ktorí dokážu hocktorého psa pokaziť. Preto je nevyhnutné prijať opatrenia proti nezodpovedným majiteľom psov, najmä bojovných plemien. Ide o to, aby sa nestávali prípady bezdôvodného napadnutia bezbranného človeka takým psom, ktorý nemal šťastie na dobrú výchovu. Ani si veľmi nespomínam, že by nejaký takýto majiteľ psa bol za napadnutie človeka psom exemplárne potrestaný.

Jakub S. 8.10.2007 11:56

Ale myslím, že u nás se to nedávno už začalo dít - ne?

kniga 8.10.2007 11:08

Bigl :) nejne pro Anaj a Toscu

Anaj, no od tamam nakonec ne, pac aj chtela stene puvodne az na vanoce, a pak zase sem si uvedomila, ze by to pro tak maly stene taky mohl byt desny sok, tak jsme zacla uzvazovat, estli driv nebo pozdeji. Mno prochazela jsme bigli chs po webu a tak. no a v jedny jsme narazila na fotku stenete, ktery me uplne vyrazilo dech... Sice vim, ze se tak stene vybirat nema, ale proste to se tezko vyslovuje co jsem u ty fotky ucitila.... mno a tak  zatimco vsude jinde jsem psala estli by treab meli volnou fenku, kolik by stala atd. tak do Rabitt run jsem psala uplne vynervovana (jen at neni zamluvena :)) estli maji volnou primo tudle :-)

Tosca - no jako je pravda, ze v kknizkach nic moc neni, co je nejlepsi je to, ze v takovy ty knizece jako byl rozum do kapsy tak byla knizak podobnych rozmeru i o psech... No a tam psali u bigl ze je to poddajne a poslusne plemeno :) varovani sjou treba, ale nekdy uz to prechazi do extremu - stylem bigl je blbej pes (prvni info co jsme o nem slysela) a taky, ez kdyz nekde pred  pejsakrem rekne,  ze budes miti bigla tak dostanes takovou prednasku a i  kdyz neustale protestujes, aj vim do cehu jdu, ja to vim, protot ho chci, tak porad a porad a porad melou, ze bigla ne, ze si to mam rozmyslet, ze uz na nic nebudu mit cas etc.  Ale je fakt, ze nekdy je tech varovani malo... to pak narazis na aukru na todle: http://aukro.cz/item252947536_beagl.html  :-( Jenez an dve bigli stenata si fakt netroufam, a dokud nespaltim Spoty tak by mi druhej pejsanek pekne vlezl do rozpoctu... a ty lidi bych dala na verejnoprospesny prace...

Lucka V. 8.10.2007 11:49

Re: Bigl :) nejne pro Anaj a Toscu

Občas si píšu s jednou moc fajn paní, funguje taky myslím jako beaglí poradkyně chovu. Má naprosto skvělé názory, spoustu zkušeností i ze světa. Pokud máš zájem, mohla bych ti dát kontakt.

anaj 8.10.2007 12:05

Re: Bigl :) nejne pro Anaj a Toscu

Tosco,

máte samozřejmě pravdu, jenže  mě osobně vždycky naštve, že  ta negativa  se šíří spolehlivě jen o bíglech, ale ona se týkají většiny ne-li všech loveckých plemen,  Ešus je klasika,  myslím, že  články o něm by mohly být vydávány jako  povinná literatura pro všechny, kdo mají zájem o lovecká plemena , zejména honiče , ohaře a setry ,   pohybuji se mezi psy už nějaký čas a pořád si myslím, že nezvládnutý bígl je pořád jen odvárek nezvládnutých  maďarů ,  RR a  zejména výmaráků, kteří jdou momentálně neuvěřitelně do módy... a že by tato plemena z nudy  devastovala byt méně než nudící se bígl... no o tom pochybuji, takže mluvme o celé skupině těhle nádherných Jekylů a Hydů, že je potřeba myslet na to , že jsou to původem pracovní plemena s náruživostí, která se u mnoha jedinců vyrovná náruživosti  border kolii pro pasení  čehokoliv.. já ale nadále trvám na tom, že bígl, pokud mu dáte dostatek pohybu (  tzn do 2-3 let věku kromě  venčení kvůli potřebě  tak 1,5-2 hodiny pohybu ať už na vycházce nebo hrou s jinými psy), doma se mu v bytě věnujete přiměřeně, tedy zejména ve štěněcím věku  důsledně stanovíte a kontrolujete  určitá tabu, přes která nejede vlak  ( jako co se nežere a netrhá a kam se neleze)  a důsledně se věnujete jedinému cviku a to je přivolání , tak budete mít doma pohodáře... mám jich doma víc, bydlí s námi v bytě a nemohu říci,že přesto  že chodíme do práce  a jsou doma i 6 hodin sami by náš byt vypadal nějak zdevastovaně, naše zahrada taky nepřipomíná archeologické naleziště , přiznám se, že mě cvičák nebaví, takže naši bíglové zvládají jen základní povely nutné k životu a přivolání.

tosca 8.10.2007 12:28

Re: Re: Bigl :) nejne pro Anaj a Toscu

Já souhlasím a většinu z toho už (díky majitelům těchto úžasných plemen) vím :-)

Mně šlo spíš o způsob podání obecně pro veřejnost.

Kniga se pozastavuje nad tím, že lidé co dané plemeno znají ji udělují dokola přednášky  - většina je přestane dělat, když zjistí, že opravdu ví do čeho jde, se všemi důsledky. Ti co nepřestanou jsou lidé, kteří musí neustále svému okolí dokazovat, že ONI jsou ti jediní odborníci. A od takových se člověk většinou moc věcných informací stejně nedozví ;-).

Stejně, jako Vy nejste schopna zde na internetu odhadnout mé znalosti specifik jednotlivých plemen a mé zkušenosti se psy, nejste schopna v takovéto diskusi odhadnout, kolik čtenářů jsou totální laici, pro které stručná konstatování mohou vyznít hodně zavádějícím dojmem, proto jsem vypíchla spojitosti vět, které mohou být zdrojem nedorozumění o potřebách daného plemene. Pro dobro plemene (a psů obecně) není vhodné nechat se strhnout k naštvání proto, že se někde setkáte se skupinou která má na dané plemeno pohled "bílý" nebo naopak "černý". Aby si lidé (laici) z informací vybrali to, co by měli, je dobré si zachovat chladnou hlavu a nadhled :-)

A negativa se šíří o spoustě plemen, nejen o bíglech. Akorát o momentálně módních plemenech se právě víc mluví o kladech, protože ty klady jsou předkládány těmi, kdo na jejich módnosti vydělávají. Bígl byl svého času taky docela slušně v módě a věřte, že se o něm říká, že je blbý jsem se dočetla až v příspěvku Knigy (a podle mě je to naprostá pitomost, žádné plemeno není blbé, blbý je maximálně ten, kdo si ho pořídí bez znalosti jeho specifik a není schopen si přiznat, že nedokáže s daným psem pracovat)

Xerxová 8.10.2007 12:34

Bíglice Maruška

Xerda měl velikou kamarádku - bíglici Marušku. Byla veselá, hravá, běhací a hlavně ji milovali všichni psi i fenky i psí páníci a paničky z celého okolí. Prostě takové psí sluníčko. Panička s ní byla hodně venku, měla ji opravdu dobře socializovanou i poslušnou. I tak se nám občas stávalo, že jsme v lese potkali paničku s vodítkem v ruce a otázkou: Neviděli jste Marii?? Někdy to prostě na ni přišlo a lítala lesem i několik hodin. A pak se zase vrátila a po dlouhou dobu zase dělala vzorného bíglíka. Mimochodem - dnes už je to starší psí dáma, ale sluníčko je to stále stejné.

veram 8.10.2007 10:34

Moji zlatí,

díky moc, ale nezapomeňte, že je tu, myslím, Věr víc, tak těm zase gratuluju já. A určitě taky někdo má narozky. Takže všem ještě jeden obrázek . A moc všem děkuju

Bláža 8.10.2007 10:40

Re: Moji zlatí,

Připojuji se k přání všeho dobrého všem, kdo dnes něco slaví a Veram!

Fallowa 8.10.2007 10:53

Re: Moji zlatí,

Milá Veram,přeju taky všechno nejlepší a díky za Tvé vesmírné obrázky!V

jenny 8.10.2007 11:07

Re: Re: Moji zlatí,

S dovolenímse připojím k přáníčku a s díky za krásna fota vesmíruVVVVVVVV

baty 8.10.2007 11:13

Re: Re: Re: Moji zlatí,

 Veram, Velká  Vládkyně Webu, který ji poslouchá na slovo, ba i na mrknutí oka, a která nás oblažuje nevídanou krásou  Vesmíru,  Všechno nejlepší k svátkuVVV

P i t r ý s e k 8.10.2007 12:54

Re: Re: Re: Re: Moji zlatí,

Mohu se zavěsit s přáníčkem pro Veram a fffffffffšecky Věry? VV

Eva P. 8.10.2007 10:30

Hadejte koho jsem o vikendu potkala!! :)

Jdu si takhle po Mustku na Acku a najednou proti mne slecna s dvema pudliky :-) to by samo o sobe nebylo tak divne, ale byli to maly tmavy a velky pudl kralovsky, cely bily... hadejte co me napadlo ;-D A pac patrim dle Saturnina do skupiny lidi, kteri opravdu ty koblihy zacnou hazet, tak jsem se k ni odrzle pritocila a zovialne prohodila "Brej den, nejni to nahodou Tonicek??" ;-D Slecna 8-o a trochu prekvapene (cemuz se nedivim, pritoci se k ni zenska v kostymu a ma hned takovyhle impertinentni dotaz) pritakala. A ja rekla klicova slova Zviretnik a Coursing, slecna se rozzarila ;-D a kdyz jsem jeste dodala upresnujici info "Ja jsem ta od boxeru" ;-P tak se uplne rozsvitila a uz jsme byly opet jako na te krasne proslunene louce, povidani a - jelo mi metro ;-P Cest la vie.. Takze jsem se ji aspon zminila o nedavnem srazu na Vinohradech, aby se pri nejakem repete dostavila, zamavala a hus jsem byla v tunelu :-) Toz tak.

Jakub S. 8.10.2007 11:07

No a kerá to byla?! Byla na coursingu?

Vave 8.10.2007 11:38

Re: No a kerá to byla?! Byla na coursingu?

No když měla pudla Toníčka, byla to Pudlíková, sestra Heduš, a je na fotkách, i v časopise! :-)