29.2.2020 | Svátek má HorymírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: Můžeme se domluvit?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 51, poslední: 29.12.2017 22:28, přehled diskusí

To je skvělý pohled:
Autor: Z. Vave Datum: 29.12.2017 22:28

z druhé strany, Petro. Mnozí pejskaři si neuvědomují spoustu věcí. Stejně jako třeba rodiče ječících a rušících dětí. Nastavené zrcadlo je vždy dobré, problém je v tom, že ti, kterých se to týká, mívají pocit, že u nich je všechno v pořádku.

Každopádně já jsem si velice dobře vědomá, kde jsem měla s Ankou, a vlastně v něčem i s Píďou, slabá místa, a protože jsem došla k názoru, že nejsem ten správný typ pro výcvik, zatím vůbec o dalším psovi neuvažuju. Myslím, že jsem člověk kočičí, neb jsem člověk tuze líný. :)

všecko, všecičko...:
Autor: Z. Jitur Datum: 21.12.2017 11:40

...pravda pravdoucí, tak snad si to přečte dost lidiček a snad si to vezmou za své, i ti, co ta pravidla nedodržují, jak je psáno, když ne kvůli druhým, tak alespoň kvůli svému vlastnímu psovi...

obávám se, že ti, co by to měli číst...:
Autor: Š. Matyášová Datum: 21.12.2017 6:42

tyhle stránky nenavštěvují.....

A děkuju moc všem:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 22:33

za pochvalu, třebas se článek i odtud dostane k někomu, kdo si řekne - "Hm nojo, no to bych asi neměl, nebo to můžu udělat jinak"....

Já měla dneska příšerňáckej den, vykoupenej supr večeří s drahou polovinou a dostala se k počítadlu až teď večer.

Re: A děkuju moc všem:
Autor: A. Rgova Datum: 21.12.2017 17:34

Petro článek je fakt dobrej. Možná ho tisknout a házet do schránek. Adresně. Vadilo by?

A zatraceně se snažit sami za sebe dělat co nejmíň chyb.

Re: A děkuju moc všem:
Autor: E. Šusová Datum: 22.12.2017 12:06

Ne Argová, určitě by nevadilo, ba naopak.

Klobouk dolů:
Autor: Z. Tora Datum: 20.12.2017 20:00

tenhle článek by měl číst každý, psí i nepsí člověk. Já psa nemám, volných psů se trochu bojím, uštěkaného sousedovic psa je mi trochu líto. Je to strašně těžké. Ale jak píše už Dede - myslím, že zrovna tady jsou lidi, kteří ví, co a jak, ať se psem nebo s kočkou. A ti, kteří by to potřebovali nejvíc přečíst, by si to stejně nepřečetli, protože oni to přece nepotřebují, oni ví nejlíp, jak a co má být. Zvířat, které vlastní podobní jedinci, je mi líto nejvíc.

Re: Klobouk dolů:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:31

Ano Toro, je to bohužel tak, Ti co by si to měli číst, to stejně číst nebudou. A hlavně většinou ani svoje jednání nezmění. Ale......... kdyby aspoň jeden... tak to aspoň nějaký účel splnilo. Článek byl psaný částečně na objednávku, při povzdechu kamarádky a částečně se tak zhmotnily moje povzdechy a myšlenky, který se sumírujou už léta.

Milá Petro,:
Autor: D. Ruščáková Datum: 20.12.2017 17:52

Zana to napsala přesně: "Mělo by se tesat do kamene (a tím kamením házet po blbcích)." naprosto s tvými závěry souhlasím. Vím, že se vždy nepovede být dokonalým pánečkem, i když se člověk fakt snaží. Jenže to snažení, poctivé a opravdové, by měla být jasná povinnost!

Jen mám obavu, že tohle by mělo vyjít na jiném místě - třeba v Blesku, aby si to přečetli ti lidé, kteří si to přečíst potřebují. Bohužel, ti, kteří to potřebují nejvíc to nikdy číst nebudou - arogance a bezohlednost se asi dá postihnout jen trestem.

Re: Milá Petro,:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:35

To je přesný

...Vím, že se vždy nepovede být dokonalým pánečkem, i když se člověk fakt snaží. Jenže to snažení, poctivé a opravdové, by měla být jasná povinnost!....

a o tom to ale je. Psi jsou živí tvorové, člověk ne vždy dokáže uhlídat úplně vše a tím pádem i ten nejspolehlivější ze spolehlivých dokáže vytvořít min. jednou za svůj život situaci, která nemusela vzniknout. Stalo se to každému z nás. Ale... to je o tom, že to je výjimka. Ne pravidlo.

Jenže bohužel jsou ti, kde to to pravidlo je. A tak mám pocit, že někdy jsou v převaze.

Re: Milá Petro,:
Autor: Š. Matyášová Datum: 21.12.2017 6:47

stačí jim to přece poslat.....do Blesku nebo i do jiných periodik...nebo na to upozornit třeba někoho v Radiožurnálu nebo tak, Dede, nestálo by to za to?

Moc dobré:
Autor: T. Zana Datum: 20.12.2017 14:15

Mělo by se tesat do kamene (a tím kamením házet po blbcích). Jsem nepsí, ale psy mám ráda a nebojím se jich.

Ale celodenní štěkání je nepříjemný (a což teprve vytí - to jsme jeden čas měli v baráku jednoho takovýho, co chudák celý dny vyl... Já už byla zralá na smyčku, to je tak děsně depresivní zvuk).

Štěkání zpoza plotu mi nevadí (pokud to teda není o pamprsky, ale to spíš dotyčnému dobře se bavícímu psovi přátelsky vynadám :-)

Pes, který jde spořádaně bez vodítka vedle paničky(páníka mi naprosto nevadí, ani pobíhající... samozřejmě nejsem nadšená, když ke mně běží neznámý pes, ale nikdy se nic nestalo, jsou to většinou bambulové, které ještě dneska nikdo nepohladil a nepodrbal a já bych třeba mohla :-)

Hounopytlíky v současnosti už (aspoň v Praze) používá poměrně dost pejskařů, možná většina. Ještě se najde, ale spíš výjimečně.

Re: Moc dobré:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:41

Díky Zano. Jen kdyby se to právě dostalo k těm, ke kterým by se to dostat mělo.

Dovedu si představit - a sama znám- jak šílený to věčný štěkání je. řešila jsem se sousedkou pod námi, která odcházela - asi za praci???? ve čtyři ráno a nechávala svého pidipsa lítat bytem jak ječící sanitku sem a tam,sem a tam...... jak se asi člověk vyspal, že jo. No... bylo zle. Měla smůlu, že argumenty typu, co s tím psem mám asi dělat, nepadaly na úrodnou půdu, protože ona ani nevěděla že máme dva psy xkrát větší než je ten její. TAkže to jaksi jde, naučit psa, být doma samotnýho a potichu. Měla velkou smůlu.

Smutný bylo, že se ten pes skoro nikdy nepodíval ven.

Já prostě bezohlednot lidí nemám ráda a, tohle je bezohlednost dvojnásobná. Jednak vůči okolí a druhak vůči těm psům. A vlastně i vůči ostatním pejskařům, kteří se snaží.

Petro:
Autor: A. Lex Datum: 20.12.2017 14:00

velmi dobrý článek, který by stál za uveřejnění v nějakém hromadném periodiku. Co se týká nadpisu článku, říkám ne, nemůžeme se domluvit. Jsou mezi námi jedinci chabého IQ nebo tak zahledění do sebe, že nejsou schopni se domluvit. Náš soused "přes jedno" měl svého času tři kokry, kteří neopustili pidizahrádku. V noci bývali doma, takže když funěli v noci domem tak soused je kolem druhé hodiny ranní vypustil na zahradu. Tahle smečka vyrazila za šíleného řevu ven. Několikrát jsme ho upozorňovali, že je to děsné, ať to nedělá. Nikdy nic neodpověděl a udělal to zase s hroznou pravidelností. Nakonec od něj odešla na stará kolena manželka s tím, že pokud nebude doma jenom jeden kokr, ten nejstarší, ona se nevrátí. Takže tenhle macho kapituloval a dal ty dva mladé do dobrých rukou. Jednoho si vzal myslivec-kynolog a druhého si odebrala chovatelka. Konečně nastal klid. Až semhle může setkání s blbem, rádobykynologem dojít.

Už čtyřicet let naposledy pouštíme psa na zahradu nejpozději v půl desáté, aby-kdyby začala štěkat, aby to tak nerušilo. V noci je doma, takže v dosahu na okřiknutí, když spustí štěkot.

Re: Petro:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:45

Díky Alex. A bohužel asi musím souhlasit, s tím, že ne - nemůžeme. Shodou okolností, pár dní na to, co jsem napsala článek a poslala ho kamarádce ke komentářům, jestli by to splnilo ten účel, který by to mělo mít, potkala jsem při venčení ve dvanáct v noci, u našeho vchodu -promiňte, promiňte, ale musím si ulevit - tupohlavou a bezohlednou čůzu z vedlejšího baráku, která si napořizovala dva malý křížence. No takže máme dvanáct ona pochoduje s těmi psy pod okny a oba ječí jak prokopnutý. S myšlenkou na tenhle článek říkám: To asi nebude moc ohleduplný vůči těm co spí, nechat ty psy takhle štěkat, pak se nemůžeme divit, že se psy tráví...." odpověď? " NOOOO to není, noo, to není ohleduplný" a psi nechá ječet dál. Otrávit by měli tuhle čůzu, ne ty psy.

argument:
Autor: M. Beda Datum: 20.12.2017 12:39

který citovala Lika, totiž "Je to pes, tak štěká", tak ten mě opravdu "pobavil" :-(((((

přiznám se, že uřvaný pes mi totiž vadí - myslím uřvaný, ne když párkrát štěkne, to ani nevnímám, v podstatě neregistruju (většinou), že nade mnou bydlí pes - a Kačka si stěžovala... a budu možná hnusná, ale vadí mi když jdu po chodníku a za plotem opravdu celou dobu řve nějaký pes - vím že tady občas s pobavením komentujete že pes oštěkává každého kolemjdoucího jak je to zábavné, proto říkám že možná riskuji, že upadnu v nemilost, ale fakt mi to vadí, když si psa vůbec nevšímám

stejně jako u Matyldy argument té paní že "vodítko nemají rádi" - to je opravdu "úžasné"... možná opět potlesk nesklidím, ale docela si myslím, že pes by měl být na vodítku všude mezi lidmi, opravdu nelze předvídat že někdo se prostě psů bojí, třeba i hodně bojí... na volno někde v přírodě, v lese, na louce, za městem, to jo

a že mi vadí enóna, to už snad ani netřeba psát, takže sice tento názor nesdílím, psy mám ráda a mám ráda i zdejší pejskaře, ale asi postoj typu "blbý čuby" od některých nepejskařů bohužel chápu...

říkám, nesdílím, ale chápu

Re: argument:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:49

ano to jsou argumenty -"Je to pes, tak štěká, kdyby to byl člověk, tak bude mluvit!" nebo taky "A co s ním mám asi dělat??", když jdete do protějšího domu, kde v sobotu od půl sedmý ráno ječí na balkoně jezevčík, kterého tam vyhodili, protože se jim nechce jít s ním ven....

Já se fakt lidem nepsím nedivím, vůbec ne. Pořád se snažím být tím slušným jedincem, předcházet, řešit, být ohleduplná, leč vždycky to někdo převálcuje.

Re: argument:
Autor: Š. Matyášová Datum: 21.12.2017 6:52

asi jdeš moc blízko plotu,proč nepřejdeš na druhej chodník naproti? Hodně štěkají ČVčka a NOčka, prostě výstražně, a oznamují,že hlídají...mají to v genech...zmizíš a oni přestanou...mě vaděj ty malý uňafaný fifiny, já vím, že za to nemůžou,že to je výchovou jejich pánečka, ale někdy mám neodolatelnou,ba přímo nutkavou chuť, je nakopnout a pánečky taky ....

A dodám ti taky jeden argument: On štěká,protože se Vás bojí !

jeden z možná mnoha příběhů:
Autor: M. Beda Datum: 20.12.2017 12:26

Včera na facebooku:

V dobe, kdy se vsichni tesime a chystame na Vanoce a svatecni cas, my prozivame hrozne dny. 14.12. Ve 20h sla moje maminka vencit sve dva pejsky jako kazdy vecer. Ma malinkou pudlici Bobinku a stredne velkou Norinku seniorku (slepa, hlucha, ale plna zivota i ve svych skoro 18letech). Doprovazela ji nase Deniska, take se svym pejskem. Jak sli, najednou vidi, jak se na ne riti stafortka Bara (pes sousedky z domu, mamca ji hned poznala), Snazili se zvednout pejsky do vysky, ale nemeli sanci. Stafortka jednim tahem capla starickou Norinku (ta vubec nevedela, co se s ni deje, nestacila ani zaplakat) a prokousla ji hrbet a rozparala bricho. Mamca se snazila ji branit, ale nezmohla s tim silnym psem nic, ten jen ve svem niceni pokracoval dale.

Vrhnul se i na Bobinku, mamca po te bestii skocila, ta ji povalila na zem, presto mamka v leze na zemi drzela pevne predni nohy stafortky , aby Deniska mohla primo vyrvat z tlamy toho psa Bobinku, ktera plakala a dala se na utek se svym pejskem a Bobinkou v naruci do chodby domu, aby je ukryla a mohla jit na pomoc babicce. Ta mezi tim vsemi silami drzela na zemi psa za predni tlapy, aby nemohl utikat za Dencou( sla po tech psech jak smyslu zbavena)a dale nezabijet.

(pokr.)

Re: jeden z možná mnoha příběhů:
Autor: M. Beda Datum: 20.12.2017 12:27

Zaver?: Norinka umirala mamce v naruci, kdyz ji nesla z mista stretu domu. Okamzite jeli na veterinu. Tam uz bohuzel konstatovali preruseni michy a brzky konec. Nebylo pomoci. Druhy pes Bobinka v prubehu 2h od stretu zacala spatne dychat, okamzite jsme jeli do Usti na pohotovost u vet.kliniku, kde zjistili 3 zlomena zebra, mnoho trznych ran po tele. Dali analgetika a odeslali nas na spec.prac.v Praze. Bobinka je momentalne hospitalizovana a bojuje. A to nejhorsi, kdo byl ohrozen je mamca a Denca. Dence se nastesti nestalo nic, ale psychicky je na tom hodne zle, ma to stale pred ocima. A mamca, ta musela na pohotovost. Je pomlacena z toho boje po celem tele a ma pokousane ruce. O psychickem stavu nemusim vubec hovorit. Je uplne na dne...

A duvod proc o tom pisu? Protoze lidi jsou hrozny!!! Stara zenska si poridi staforda, o jeho vychove a povaze nevi nic, tedy zadna vychova a jeste navic s nim chodi bez kosiku a bez voditka. Ten pes nema ani obojek. Pry ho vodi na provazu a ona stejne utece. Na misto incidentu majitelka prisla 30 min po prvotnim napadeni. V minulosti tento pes zakousl kocicky a vseobecne se lide v dome obavaji tohoto psa, presto to majitelka neresi.

Re: jeden z možná mnoha příběhů:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:54

to je Bedo hrozný!! A není to bohužel úplně výjimka. :-(

Re: jeden z možná mnoha příběhů:
Autor: Š. Matyášová Datum: 21.12.2017 6:57

Napiš článek o tom, co dělat v případě, že se k Vám blíží takovejhle "vrahoun", utéct nestihnete, držet psa v náručí je naprt! nezpanikařte,je lepší hodit psa přes plot, klidně do cizí zahrady,pokud tam není jinej pes a nebo ho pro jeho dobro ,nacpat do popelnice(pokud je to malá rasa) a popelnice tam je - psa vykoupete,ale bude celej! utéct nestihnete, s tím moc nepočítejte.

Psi v bytě:
Autor: Z. Lika Datum: 20.12.2017 11:18

Jelikož pracuji z domova, mám "přehled". A jeden čas denně, od rána až do večera, jeden pes v domě kvílel a štěkal. Téměř bez přestávky. Věřila jsem, že se mu nic zvláštního neděje, ale stejně mě to drásalo. Bohužel spousta lidí netuší, že to jejich pes dělá, anebo když už, že by se s tím dalo něco udělat (aniž by se psa zbavovali nebo používali drakonické prostředky - prostě že existuje výcvik). A často je jejich protiargumentem "Je to pes, tak štěká". Znám páníky, kteří si nakonec volali k psovi "chůvu", aby za jejich přítomnosti neštěkal, jinak si rady nevěděli. A taky je fakt, že jiné lidi než páníky tohle štěkání dráždí nepoměrně víc, už jenom proto, že nevědí, co se tomu psovi děje, kdy to skončí atd.

Jo a ten pes v našem domě už neštěká, počítám, že byl na delší návštěvě.

Petro, bezva článek.

Re: Psi v bytě:
Autor: Ž. Petrs01 Datum: 20.12.2017 11:27

Tohle je nesamostatnost a je to poměrně velký problém, odnaučuje se velmi obtížně.

Re: Psi v bytě:
Autor: Z. Lika Datum: 20.12.2017 11:43

Je to určitě tak. Když jsem svého času toužila po psovi, odřekla jsem si ho - přes den jsem byla v práci. Přes tenhle argument pro mě nejel vlak. Pořídila jsem si tedy z útulku kočku. A když jsem ji při návratu domů slyšela mňoukat už na dálku, pořídila jsem jí parťáka. Což se osvědčilo. Mě tohle osamělé kvílení strašlivě dere.

Re: Psi v bytě:
Autor: K. Miháliková Datum: 20.12.2017 12:02

Mám to rovnako, desať a viac hodín denne preč z bytu znamená 0 psov. Je to na figu a často ma to trápi, ale je to raz tak. S Jackie mi za tých 10 mesiacov pomáhal brácho, lebo je pravda jeho, ale predsa si nebudem obstarávať psa už od začiatku s tým, že veď mi s ním hádam niekto pomôže??? U mňa nepripadá do úvahy...

Re: Psi v bytě:
Autor: Ž. Petrs01 Datum: 20.12.2017 12:10

No vidíš, já jsem v práci taky a psa (psy) mám. Z tohoto důvodu ale pro mne neexistuje vzít si štěně, protože štěně má úplně jiný denní režim a není možné/vhodné/zdravé/... mít jej 9h denně někde zavřeného. Dospělý pes to bez problémů prochrápe, za předpokladu, že má dostatečné (v rámci svého plemene, věku, povahy,...) vyžití předtím a potom.

Re: Psi v bytě:
Autor: Š. Matyášová Datum: 21.12.2017 6:59

přesně, Šarik naštěstí neštěkla,věřil,že se vrátím, al ekdyž byl aPitinka sama, slyšel ajsem ji mňaučet a pořídila jí Norisku...a aby nebyly samy jen dvě, přišly Kačečen a Pidikočka a k nim po čase želvice a kocour a pak Majolenka....myslím, že už se sami doma rozhodně nebojej :-D , někdy se bojím s nima doma já :-D

Re: Psi v bytě:
Autor: Z. Vave Datum: 29.12.2017 21:15

Šárko! :D

Re: Psi v bytě:
Autor: E. Šusová Datum: 20.12.2017 21:55

přesně tak, jenže málokdo si něco o psech zjistí, dřív, než si je pořídí. Takže psa nepřipraví na něco, co je pro něj nepřirozený a pak už se jen rozvíjí problém. Kdyby lidi použíli mozek, nemusejí pak shánět chůvu jak psala Lika, ale mají psa, který je doma spokojený a rád si pospí a neřeší, že momentálně jsou páníci fuč.