28.9.2020 | Den české státnosti


PSI: Malá fenka Saly hledá domov

30.10.2006

Saly se vlastně správně jmenuje Nela, ale jakmile jsme ji s manželem spatřili ve vratech, tak jsme oba shodně konstatovali, že jakoby z oka vypadla naší, před pěti lety zesnulé, fence Saly. Tak jsme sice měli snahu jí zpočátku říkat Nelo, ale nějak se nám to nepodařilo. Je to vlastně jedno, protože Saly slyší nejen na jméno Saly, ale také na další jména - Maxi (náš kocour), Bene (náš pes), Petře (manžel), "ty kašpare cirkusovej" apod. ...Saly2

Obávala jsem se dvou věcí, jednak jak náš pes Ben Saly přijme a jednak jak zvládneme to, že se Saly bude stýskat po původních majitelích. Tyto obavy se záhy ukázaly jako liché. Ben Saly radostně přijal do revíru - konečně nějaká fenka (= tedy ne další kočka) - a jakmile za původními majiteli zaklaply vrata, Saly byla naše, a to "úplně celá". To "úplně celá" se projevovalo tím, že se jí ani na chvilku nezastesklo, okamžitě si počůrala celý revír (dvorek a zahradu), očmuchala všechny koťata v depozitu, vyjedla všechny misky v dosahu a v přestávkách mezi těmito činnostmi na nás neustále vesele skákala a snaživě nás olizovala.

Původní majitelka nám o ní prozradila, že je veselá a že v životě nejela autem. Po obědě jsme Saly a Bena vzali na první společnou vycházku. První půlku vycházky se Saly vzpouzela na vodítku, druhou půlku vycházky jsem ji střídavě s manželem nesli, protože si Saly lehla na záda a nechtěla chodit. Takže si myslíme, že s ní původní majitelé na procházky nechodili. Záhy jsme zjistili, že Saly naprosto nechápe základní psí pokyny. A tak jsme se pustili do výchovy. Saly se ukazuje jako velmi chytrá, hbitá a učenlivá. Její veselost jí zůstala. V současné době si myslíme, že je připravená jít do nového domova.

Co Saly dnes již umí:

a) zvládá bez problémů venčení na vodítku i bez něho, poslechne na první zavolání a běží k nám, přitom se od nás nikdy příliš nevzdaluje, "hlídá si nás", na procházky chodí velmi ráda

b) rozumí povelům "sedni", "lehni", "ke mně", "místo", trochu ji ještě dělá potíže poslechnout, když ji napomínáme, aby na nás neskákala, je totiž malá a zároveň velmi kontaktní

c) ráda a úspěšně aportuje míček

d) zvládá soužití s naším psem (miluje ho), neubližuje kočkám (všechny považuje za svá adoptivní štěňátka) Saly1

e) je čistotná i na dvorku, své potřeby vykonává mimo naše teritorium

f) je naučená na psí pelíšek, neskáče na gauč ani do postele, i když by se jí to líbilo, kdybychom jí to dovolili.

Saly je povahově velmi kontaktní, aktivní a společenská. Její hlasový projev je přitom umírněný, štěká pouze ojediněle. Je neustále s námi, ráda pomáhá při vaření i při jiných domácích činnostech. Je jí 7 let, ale na svůj věk vůbec nevypadá, je neúnavná, stále nám dokazuje svou lásku.

Myslíme si, že by se Saly hodila do rodiny s dětmi, i k manželům bez dětí, i k osamělému člověku. Saly bude dobrou společnicí všem. Se Saly se žádný člověk nemůže cítit sám. Saly může být v domku i v bytě. Myslíme se ale, že procházky jsou pro Saly velkým přínosem, takže bychom se u nových majitelů přimlouvali, aby s ní na procházky chodili, i když bude mít k dispozici zahrádku či dvorek.

Kocour Honzík již našel nový domov a tak doufáme, že i na Saly se usměje štěstí v podobě hodných lidí, kteří ji její lásku a přátelství budou oplácet.

Pokud byste o Saly měli zájem, zatelefonujte nám, rádi vás přijmeme na nezávaznou návštěvu.

Tel. 737 486 474 Dana Javůrková

 

Saly3

Dana Javůrková