29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, MaximDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: Majestát zvaný dogaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 74, poslední: 27.10.2007 13:51, přehled diskusí

Uznání:
Autor: Michal Běhávka Datum: 27.10.2007 13:51

Děkuji  mockrát  za  velmi  zajímavý  a  onic  méně  poučný  článek  o  dogovitých  psech;-);-)>-

Dotaz:
Autor: Angu Datum: 26.8.2007 20:40

Vážená bohemistko Rv Sehnerová (dle pana inženýra H.), proč jste smazala své blogy na idnes? Že by to bylo kvůli kritickým ohlasům v diskuzi pod nimi? Pravda bolí, zvlášť když si usilovně budujete jiný image. Je skvělé Vás ve Vysočanech s Vašimi úžasnými neovladatelnými asiaty nepotkávat. Fakt prima... ;-D

mam dogu a ona mna:
Autor: ja Datum: 24.8.2007 19:38

Kanoska ma psa - vlcaka. O na ho cvici, ja sa s mojou dogou spoznavame a ucime jedna od druhej.Nemusela som ju ucit zakladne povely, ona mi ukazala, co vsetko vie.Ak som sa chcela hrat na alfa veducu svorky, nechcite vidiet ako sa na mna pozrela.

Ked bola mlada, chodievali sme casto na dlhe tury- ona bola unavena, ja spokojna.Ucila som ju plavat a zistila som, ze to ju moc nezaujalo.

Teraz je uz starenka.Uz nechodime do hory na vylet.Ledva prejde na dvor, lahne si na travu a odpociva. Namiesto plavania si maca laby v potoku.Vela spi, straca zaujem o svet, byva smutna...

Chybaju mi nase prechadzky, chyba mi zivot v jej ociach, uz sa neusmieva, ked uvidi znameho psa.

Viem ako sa citi, ked pozera na nedaleku luku, ale prejst sa po nej uz nevladze.Doga nie je tvrdy pes.Citi aj to, co si myslim- a nehodi sa cloveku, ktory by ju chcel pretvarat.. Pretoze, Ona nauci vas, ako byt lepsi, vnimavejsi,..Vlciaka treba krotit, ale dogu nechajte rozvijat sa.Potom budate stastni - obaja.

Teda lidi, to byl dneska den:-(:
Autor: Li Datum: 23.8.2007 16:01

Měli jsme práci v Mokrovratech. Naženeme daněčky do oplůtku, tam natočíme hodinovou sekvenci jejich činnosti a do kamery toto hlásíme. A dneska jsme jim ještě odebírali krev na stanovení hormonů. No jo, to se řekne! Jejich výběh je větší než celá naše farma a náháněli jsme je 18 náctkrát - slovy osmnáctkrát ;-€;-(:-/ Už už byli jak jsou naučení a šup, byli v tahu:-/ Úkol splněn, ale teprve teď jsme se vrátili naprosto zničení......

Jiřino z GB, zítra si o plemenech pokecnem, ju?

Mějte se tady krásně, já se jdu utopit do vany a pak už dráčkové čekají ;-) Teď jsem váhala nad smajlíkem, popravdě řečeno bych se k dráčkům jen zavrtala a drbala s nima o počasí, než razit na prochajdu....Asi je dneska trošku ošidím :-/

Re: Teda lidi, to byl dneska den:-(:
Autor: tosca Datum: 23.8.2007 16:25

Chuďátko malé udřené :-( Lity lity... Běž si odpočinout, Dračice Ti dodají energii :-)

Re: Teda lidi, to byl dneska den:-(:
Autor: Štětinka Datum: 23.8.2007 16:42

Li, tohle moc dobře znám. Dokonce nám vet kdysi odpustil u poloviny stáda tuberkulinaci "pro naprostou neovladatelnost". Tyhle situace mi vždycky připomenou Herriota, který stokrát hnal stádo do kopce a ono pak se zdvyženým anténkovým ocasem mazalo od vrat zase z kopce dolů. Až přišel ten, co uměl hvízdat jako moucha a zahnal stádo napoprvé do stodoly;-D

Re: Teda lidi, to byl dneska den:-(:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 18:37

Li - těším seV.

Štětinko - anténkový ocas ;-D. Miluju Herriota.

Strejda měl dogu:
Autor: Jana Datum: 23.8.2007 11:20

Nádhernou, žíhanou. Jmenoval se Kondor (už z toho jména jde majestát, že?).  Když šel někdo cizí kolem plotu, tak přiběhl, přední tlapky opřel o vršek plotu, hlava mu přesahovala a štěkal pěkně hlubokým hlasem. Šel z něj strach. Ale když mě strejda pustil za vrátka, tak se z něj stalo "hodný blbítko" a já odcházela domů oslintaná, lehce označkovaná od tlapek, ale náramně spokojená ;-D ;-D ;-D

Re: Strejda měl dogu:
Autor: Xerxová Datum: 23.8.2007 11:42

že by Kondor z Nadkašny?  To byl moc krásný pes, když byla Aronka miminko

Re: Strejda měl dogu:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 12:11

Známí mají krasavici jménem Gréta - taky jí to jméno sedí. Byla jsem unešená, když se ke mě přišla "pochovat" horní půlkou těla. A taky jsem byla vedle z jejího pelíšku - dvě matrace z válendy přes třetinu haly.

OT-nebo taky ne...:
Autor: Jiřina z GB Datum: 23.8.2007 10:29

Původně jsem chtěla psát mejlík Lídě Š., ale vznesu svůj dotaz tady - víc hlav víc ví:

Máme s manželem touhu a přání postavit si dům na "samotě u lesa". Nejlépe najít nějakou starou hájovnu. Jenže už nejsme nejmladší, takže bychom k tomu potřebovali hlídače. Nemám vůbec zkušenosti s velkými plemeny a s molossy už vůbec ne - pouze je obdivuju. Taky si nejsem jistá, zda bych uměla velké plemeno vychovat...

Takže mám hlavu plnou otázek - jestli se do toho vůbec pustit je asi první a základní otázka. Když ano - lze výcvik psa někde "zadat"? Když ano - není to na úkor vztahu páníka a psa? Co potom pes vyžaduje - myslím tím, jak moc musí pracovat, aby byl šťastný a v pohodě? (Moje fyzička mi nedovolí přílišné běhání)

Abyste mi rozuměli - nejde mi o to, aby jen běhal po venku a hlídal. Chtěla bych velikého kamaráda, který by byl s námi doma, ale uměl by nás ochránit, kdyby bylo třeba - nejlépe pouze vzhledem. 

Ještě předesílám, že pořízení hafuši přichází v úvahu nejdříve za tři roky, takže mám dostatek času studovat a sbírat zkušenosti, abych neudělala nějakou botu a nebyla nešťastná já i pes.

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Jakub S. Datum: 23.8.2007 10:41

Jenom ale - existujou v Anglii nějaké samoty u lesa? Když tam v podstatě nejsou ani toho názvu hodné lesy - ?

Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Jiřina z GB Datum: 23.8.2007 10:53

Heh, Jakoubku, my tu rozhodně nehodláme zplesnivět. Velice ráda se vrátím na rodnou hroudu. Proto ty tři roky...

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Lucka V. Datum: 23.8.2007 10:59

nevím, za sebe si myslím, že někde ,,zadat" lze, ale není to to pravé. Hlavní osobou musíš být pro psa ty. Tebe musí milovat, věřit ti a respektovat tě a to ho nikdo jiný nenaučí. Ale určitě se najde někdo, kdo poradí, ukáže jak... Myslím, že Lída je ten nejsprávnější člověk, její kavkazáčci jsou úžasníR^

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Rpuť Datum: 23.8.2007 11:07

Jiřino, jak jinak - já doporućuju hovawarta;-) (pokud nemáš chotě, co ti mrví výchovu;-P). Je to pes výrazně citově závislý na své rodině, nemusíš se bát, že ti někoho kousne a hlídat má vrozené. Krom toho, lidi stejně souděj, že je to spíš medvěd - tady celé okolí ví, že Blesan nekouše a stejně se ho dost lidí bojí. Já už taky zrovna na běhání nejsem, takže já jdu na procházce po cestě a Blesan lítá všude okolo. A zajet si na cvičák, pokud si nejseš sama jistá výcvikem, jistě můžeš. A hovíci na to cvičení ani moc nejsou - ne, že by byli tvrdohlaví, ale když jednou pochopěj, co se po nich chce, tak nevidí důvod, proč by to měli opakovat. Jen to chce pevnou ruku (a tu můj choť prostě nemá) a důslednost - jako ostatně u většiny psů. Navíc jsou hovíci psi "chechtací" a pohodoví. Takže veskrze príma kámoši. Jen s tím lesem bych si  dala pozor - tedy aspoň u nás.

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Xerxová Datum: 23.8.2007 11:13

nenechala bych si štěníka vycvičit někde jinde - mám pocit (ale můžu se mýlit), že právě ta vazba s páníkem se tvoří nejlépe od psího miminka. Vycvičit se dávají profíkům se slušným výsledkem služební plemena (hlavně němečtí a belgičtí ovčáci) a lovecká plemena. Ale ti se cvičí pro konkrétní práci (stejně jako třeba také předem vycvičení canisterapeutičtí pejsci) - a i jejich páník musí projít odpovídajícím secvičením.

Pokud se rozhodneš pro velkého psa - zjisti si, které plemeno se ti líbí a prohlídni weby, zeptej se majitelů, chovatelů... určitě ti pomůžou s výběrem plemene i vhodného štěníka. Nebudeš první, který bude chtít "povahu" na objednávku;-);-). Máš spoustu času, hledej, čti, diskutuj, mrkni na výstavy a psí akce... A pak tebou milovaný velký pes dokáže být skvělý kamarád, poslušný přítel i neohrožený ochránce v jednom kožíšku:-).

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Kačer Datum: 23.8.2007 11:36

Taky se přimlouvám, nenechat psa cvičit někoho jiného, takové ty "psí školy" fungují, dokonce kamarádky strýc, co si zmrvil labradora ho poslal tuším na 2 týdny někam na převýchovu, ale efekt to velký nemělo, pes poslouchal každého jenom jeho ne. Jak radí Xerxová, kouknout se na výstavy, udělat si "předselekci" a pak se pídit po informacích co které plemeno potřebuje, jak se s ním pracuje a tak. Třeba velký knírač je úža pes, nebo Rputin hovík, pokud se necítíte na psa typu kosatky Betky VV Určitě si vyberete príma velkého kamaráda! Tři roky je dostatečná doba na studium :-)

Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Xerxová Datum: 23.8.2007 11:47

Jak jako necítit se na Betku?;-D Podle mých zkušeností jsou dogy opravdu poměrně slušně vychovatelné (až na Kosatčí výjimky;-);-D) a často jsou klidnější než všichni knírači a hovíci dohromady. Ale vůbec tě nechci ovlivňovat;-D;-D.

Jen pozor -mnoho "mamutů" má řadu zdravotních potíží a nízký průměrný věk. Nemá cenu to zamlčovat, je třeba s tím počítat.

Re: Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 12:08

Děkuji defčata za rady...O te "výchově" jsem se zmínila proto, že jsem o ní slyšela, ale pod fousy mi to nejde. Jen jsem měla strach - nebo dosud trochu mám - jestli budu schopná velikého psa vychovat sama. Mám zkušenosti jen s pudlíkem, trochu s foxteriérem a kokršpanělem. Pak spoustu teoretických znalostí... hehe.. Jenže mám i špatnou zkušenost: Když zemřel Táta, pořídili jsme mamince štěnátko kokršpaněla, aby nebyla sama. Byl to už třetí kokřík v pořadí a maminka se moc radovala. Jenže buď už na něj neměla trpelivost, nebo to byl "blbej" pes (byl bez PP - jak se o tom tady psalo nedávno) a maminka se s ním víc natrápila než naradovala. Takže bych nechtěla udělat podobnou chybku.

Kdysi byl můj sen (a určitě někde v srdci pořád dřímá) - modrá doga ležící na kožešině před krbem...ale můžemít invalidní důchodkyně dogu ???8-o Xerxová - vyveď mě z omylu...

Mele se mi v hlavě knírač, boxer, ale i vlkodav...Jdu hledat na webu a čekat na přeskočení jiskry.VV

může důchodkyně?...:
Autor: Xerxová Datum: 23.8.2007 13:16

Může. Vždyť třeba občas Lucka V. píše o sousedce s dogákem Adamem. Znám sposty dogařů, kteří fyzicky nemůžou doze stačit (ruku na srdce, on ani dobře osvalený chlap s naštvanou dogou nic nezmůže) a přesto jejich pejsci i fenečky poslouchají jak hodinky. Škoda, že nemůžeš pozítří na tu výstavu. Tam bys viděla přes 200 dog všech barev a různého věku (od štěňat po veterány) a viděla bys i spousty různých páníků. Ale určitě i v Británii (i když jejich dogy jsou zcela odlišného typu - jsou lehčí s útlejší hlavou) na výstavě potkáš spoustu příznivců Velkého Dána. A i tam záleží na vzájemném vztahu a ne na fyzické síle. Doga je už dlouho šlechtěna spíš ke klidu a k "dekoraci" a proto je dobře ovladatelná a zvládají ji i děti. Ale pozor, uvnitř ten dávič a býkohryz spinká :o)

Ale nebála bych se. Já doma nikdy neměla ani křečka a první můj pes byla pětašedesátikilová Arona...

Re: může důchodkyně?...:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 13:27

hmm... díky Xerxová, to mě povzbudilo. Zkusím vygooglit nějakou výstavu tady v GB. Moc by mě to zajímalo. Na Cruftu jsem loni žadnou dogu neviděla...

Re: Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Kačer Datum: 23.8.2007 14:27

Šmankote Xerxová, já to tak nemyslela. ;-DVVVVJá bych taky chtěla dogu, ale prostě se nesmířím s tím nízkým věkem, při představě, že v 6 letech, kdy mám toho psa a on mně přečtenýho, že stačí gesto a pejsek rozumí a že jsou z nás parťáci se s ním musím rozloučit se mi dělá smutno. Koneckonců, já jsem se takhle loučila v pátek před 14 dny s Abbie a byla to hrůza, nakonec to dopadlo.

Navíc dogísci opravdu nejsou pro každého, ale drahá moje Xerxová, to pitíci taky ne, takže dogoušky můžeš doporučit opravdu pouze ty, nebo jiný člověk, který je chová, jako ty, delší dobu. Já, bych pita nedoporučila nikomu koho neznám dobře, i když vím, že by pozemek Jiřině ohlídal spolehlivě a navíc je to pes společenský, závislák na páníčkovi a děsnej mazel...pokud by to bylo na samotě, dobře zabezpečenej pozemek.....proto jsem navrhla velkého knírače, moje sestra má velkou kníračku, nekompromisní hlídač, dobře se cvičí, a kromě péče o srst (pokud člověk chce mít "lesního psa" tak ani to stříhání nemusí podstupovat, stačí trimovat) není to pes náročný, nebo toho Rputina Hovíka, páč to je taky velkej pes a nezdá se mi, že by to bylo zvířátko konfliktní.

Re: Re: Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Xerxová Datum: 23.8.2007 14:35

To já pochopila, jak jsi to myslela - neboooj :o)

Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: YGA Datum: 23.8.2007 12:29

Noo - já se taky přimlouvám za velkého knírače ;-D. Ale já jsem trochu předpojatá, protože mám doma taky knírače (sice malého). A navíc, takový velký knírač vypadá nádherně a majestátně, a je strašně chytrý - ten myslí ne za dva, ale za tři rohy. Ale jak říkají ostatní, chce to opravdu si o pejskách zjišťovat co nejvíc, ptát se majitelů takových psů a hlavně - taky si uvědomit svoje možnosti - jak je to s pohybem, důsledností výchovy, časem atd. Pevně věřím, že si nakonec vybereš toho pravého kamaráda a hlídače R^.

Re: Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 12:59

asi to bude velice  těžké vybírání, když brečím hned u prvního videa...ještě že na to mám tak dlouhou dobu.

Re: Re: Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Rpuť Datum: 23.8.2007 13:56

Jiřino dík!:)) Top je něco pro mně - o tom tiše sním - mít je dva. Blesana a k tomu jednoho černého. Já i vlastně původně pro černého jela (jako byl před tím Hero), jenže si mě vybral Blesk:-)

Rputi:
Autor: Jiřina Datum: 23.8.2007 14:29

tak jsem si vás (mysím smečku) našla na Hadopasech a ty fotky nemají chybu - to je jeho osobní gauč? a co ten kusanec sýra - svačinka?

Re: Rputi:
Autor: Rpuť Datum: 23.8.2007 15:53

Gauč je rohový, polovina je jeho a na druhé mi dovoluje v noci spát, aby chudák pejsánek nehajal sám a nebylo mu v noci smutno. V ložnici spát odmítá, neb je na patře a pesánkovi Blesánkovi je tam moc horko.....;-D Jinak má "boudu" v rohu za gaučem, neb je tam nejchladněji. Pokud budete kupovat a renovovat chalupu a počítáte s velkým pesanem, doporučuji dát na zem dlaždice.....moc psa - moc chlupů.....;-)

Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: Štětinka Datum: 23.8.2007 14:22

Můj názor je ten, že pokud máš pesa od štěníka. Teda v době, kdy ještě neni tak silný a rychlý a máš určité zkušenosti, tak to zvládneš. Měla bych strach u dospělého psa, ale štěník se tvaruje podle páníka životem.

Slyšela jsem, že např. v Emerice je běžné, že štěňata zůstávají u chovatele i do věku jednoho roku a odcházejí již téměř hotoví a s příp. zjevnými vadami. Nelíbilo se mi to. Jsem majitel a chci páníčkovat odmala. Jinak si beru zvíře s nesžitou povahou a návyky. Proto bych ani nechtěla, aby mi někdo cvičil psa, bez mé přítomnosti. Nehledě na to, co jistě potvrdí i Li, že  třeba kavkaz nebude hlídat cizí pozemek na povel, musí se s místem ztotožnit

Re: Re: OT-nebo taky ne...:
Autor: tosca Datum: 23.8.2007 14:36

v Emerice je běžné, že štěňata zůstávají u chovatele i do věku jednoho

roku a odcházejí již téměř hotoví a s příp. zjevnými vadami. Nelíbilo

se mi to. Jsem majitel a chci páníčkovat odmala. ... závisí na zkušenostech, které budoucí majitel má. Mnoho lidí si pořizuje prvního psa a trvají na tom, že chtějí štěně. Na otázku proč odpoví ... chceme si ho vychovat podle sebe, abychom měli jistotu, že bude přesně takový, jakého chceme. A mnoho z nich psa doslova zmrší. Důvod? Nemají zkušenosti. V lepším případě mají hodně načteno a při prvním problému se obrátí na odborníky. V horším případě slepě věří báchorkám o bezproblémovosti zvoleného plemene a začnou hledat "pomoc" až když je pes zkažený.

Takže, z pohledu dobrého chovatele, kterému záleží na tom, jak se bude v budoucnu jeho pes chovat (nejdůležitější je prý období vtiskávání, což je tuším 7-12 týden věku psa) a klade důraz na dobrou socializaci, případně na dobré návyky s ohledem na budoucí pracovní využití, dokáži pochopit, že někdo raději pustí do světa až psa, u kterého požadované návyky a chování vypěstoval sám a neriskuje, že psa z dobrého chovu a s dobrými předpoklady pro další práci nový majitel svoji nezkušeností zkazí. Myslím, že nikdo to nebude praktikovat plošně a pokud jde štěně do zkušených rukou, není důvod ho držet rok doma, ale po určitých zkušenostech si říkám, mnohým majitelům by tento přístup ušetřil spoustu problémů a mnoho psů by nebylo v období puberty za horký brambor, který nikdo nechce.