Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: Night u Ďáblova jezera

27.11.2017

O zajímavém mostě přes Ďáblovo jezero jsme věděli už dlouho. A protože Lužice není od nás až tak vzdálená, vydali jsme se za hranice směr Kromlau...

Doba romantismu přinesla oblibu nejen anglických parků, ale i výstavbu umělých pseudohistorických staveb, soch a tajemných, často i strašidelných míst.

V polovině devatenáctého století Friedrich Herman Rötschke – rytíř z Kromlau nechal na svém panství vybudovat obrovský anglický park. A v něm Ďáblovo jezero s netradičním mostem.

Všechny čedičové kameny a sloupky na mostě, ostrůvku, i kolem jezera byly na místo dovezeny (většinou z Čech). Jedná se o umělou krajinu. Pro fotografy a snílky je to však úžasné místo.

Dnes už lodičky jezero nebrázdí, u přístaviště se sochou Herkula žádná nekotví. Ale park je celý volně přístupný. Na jaře sem návštěvníky neláká jen Ďáblův most, ale také záplava květů všech barev.

Most přes Ďáblovo jezero

Na konci devatenáctého století totiž Friedrich Leopold von Egloffsten do parku kolem jezera nechal nasázet tisíce sazenic azalek a rododendronů. A daří se jim báječně.

Azalky a sochy

Na začátku listopadu jsme si tam užívali poklidnou procházku, psík mohl být i na volno. Kromě Ďáblova jezera jsme se šli podívat i na Kavalírský dům a místní zámeček. Cestou je k vidění celá řada krásných stromů a romantických soch.

Přístaviště za ostrůvkem

Ještě jeden výlet nás tím směrem čeká. Kousek od parku v Kromlau je park v Bad Muskau (lužicky Mužakow). Největší anglický park v kontinentální Evropě – 830 hektarů kolem meandrů Nisy. 40 kilometrů cestiček pro pěší a cyklisty leží dnes ve dvou státech – část v Německu, část v Polsku. Naštěstí je to dnes jedno. Mimochodem mužakowské panství patřilo Bíbrštejnům a až do sedmnáctého století Hornolužické markrabství patřilo k českému království.

Zámeček (Schloss - Herrenhaus)

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pes


zpět na článek