10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


PSI: Černý Black, bílý flek

11.11.2009

Už jen to jméno. Black. No ale taky "Bleček, Blečíček". Jak mám správně napsat "Blečku ty blbečku" aby to netahalo za oči? Kolmanová - Black 1

A nebo "Blečku neskákej! Na lidi se neskáče. Au, ty vole, to bylo na solar. Blečku ne. NA LIDI SE NESKÁČE!" No, to už jsme si vysvětlili. Za soustavného připomínání už umí vítat civilizovaně. Přijedu za tmy, očima fixuju povědomý bílý flek. U vrat se napřed objeví nedůvěřivá, podmračená černá hlava, možná i jednou, dvakrát bafne, pak, jé, to překvapení, ona přijela panička. Vítáme, vítáme. A už ani neutíkáme na ulici, jen doprovázíme auto dovnitř. Pak nastane rozhodující okamžik. Blacku, NE, neskákej. Už to zabírá, teda, většinou.

Psí puberťák, k cizím trošku opatrný, maličko nejistý a trošku hlídací. Tedy teď už i slušně hlídající. K vlastním přítula, hračička, poděs a taky pes docela ochotný vyhovět, být chválen a tedy i vychováván.

Vlastně tu vůbec neměl být, říkala jsem, že sad (a depozitum vůbec) bude vyhrazen starým, pajdavým a šmaťchavým hluchým vořechům, co se budou válet na sluníčku a čekat, zda jim někdo ještě daruje o chlup lepší klidné stáří u sebe doma. Jo, člověk říká a buch, po sadu mi lítá puberťák. Od té doby, co přišel o stejně starého kamaráda, jsme na hraní my. A taky klacíky, uzly, hadry, míčky.. Aporty ve všech podobách miluje.

Sbírat v jeho přítomnosti ořechy je na mrtvici a brambory mi krade z pytle, jablka nosí z pod stromu - paničko, hoď. Pískající hračky taky zbožňuje, ale vypreparovat z nich pískátko je otázkou dvou minut. Bohužel kočku považuje za stejně hodnotnou hračku, takže od voliéry, pokud krmím či uklízím, je hnán sviňským krokem. Má rád i uzly, disk či klacíky a polena jakékoliv velikosti.

Kolmanová - Black 2Potřeboval by větší míčky z té úplně tvrdé, těžké gumy, ale těch se teď jaksi nedostává. A především mu chybí kamarád nebo kamarádka, hravý, nekonfliktní poděs stejného ražení, nebo obětavý házeč míčků a tvůrce zábavy z řad dvounožců.

Black bydlí venku a spát chodí do dřevěného srubu, který si před časem vytvořil náš kamarád a měl v něm dílnu. Ono stavení je zajímavý architektonický skvost. Na rozdíl od běžných srubů je postaveno z podélně nařezaných obrovských špalků ze starých stromů kácených na břehu Berounky, sbitých kramlemi (či jak se říká té kovové věci do hranatého "U" s ostrými konci), utěsněných montážní pěnou a se střechou pokrytou lepenkou, s přesahem a kusem okapu.

Ve stěnách jsou zabudována okna a zvláštní mříž svařená z podkov, no, zkusím fotit. Blackovi se srub líbí, ale stejně do něj budeme muset vyrobit a postavit boudy, takhle by pro psy byla zima krušná, srub špatně zadýchají. Zas, až bude úplně nejhůř, můžeme topit, komín tam je:) Blacka podezírám, že žil kdysi v bytě a myslím si, že by se to byl schopen zas naučit.

S ostatními psy je to "různé". Svého kamaráda Chica Black miloval, stejně ale byl tím dominantnějším a občas to dával najevo. Na psy to samozřejmě zkouší a to, že je kastrovaný, na tom příliš nemění. Taky si ale rád hraje, takže psí společnost ocení. Nestydí se staré Ponche jít vypít z misky její mléko, po tom, co bleskem vylemtal svůj příděl. To je večerní rituál po dojení, už po nakrmení dostanou všichni, i psi, příděl trochy teplého kozího mléka. Kolmanová - Black 3

Black to miluje. Ponchu musím většinou vzbudit a rozespalou jí ohlídat, než dopije, černý hamoun krouží kolem. Blacka je zkrátka nutné usměrňovat, vodit mezi psy a dokázat mu poručit. Je zvladatelný, chce být ten hodný, jen jeho případné netaktnosti nesmí být omlouvány tím "On je, chudák, z útulku", ale hned zaraženy a potírány. Tím, že je kastrovaný, by byl ideálním společníkem i k chovné feně, umím si ho představit třeba s ridgebackem, pokud tedy zvládnete mít z kusu zahrady psí hřiště.

Black je psem vhodným k lidem si sebou jistým, ve slušné fyzické kondici, ochotným hrát si a pracovat s ním, usměrňovat a vychovávat a tak trošku si psa "udělat". Není asi zatím vhodný k úplně malým dětem, na to je trochu temperamentní, taky babička o berlích z něj nebude nadšená. Je to puberťák a dospívá, na těch, kdo se ho ujmou, teď záleží, co z něj vyroste, ještě se s ním dá opravdu dobře pracovat. Chce to ale čas a energii, pokud by měl dělat jen živý alarm u domu, nebude to dobré. Black je ochotný a miluje, když se mu lidé věnují. No, je tu a čeká. Ocenil by i návštěvu ochotnou venčit nebo házet balonky.

A teď tipovací soutěž. Black k nám dorazil jako "pitbul". Ale ve srovnání se skutečným pitem jaksi neladí. Je vyšší, štíhlejší a jakýsi jiný. Ať dělám, co dělám, já tam vidím dogu. Jsem cvok, nebo vidí ještě někdo kus dogy? Hlava, uši, to, jak sedí na hlavě... Black je černý jak uhel, spíš atletický, má bílý bryndák a špičky předních pacek. Tak co, "psáři", co myslíte, čeho je to mix?

Bára KolmanováKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !