3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


BERNSKÁ SMEČKA: Jak se potkaly Candy a Czari

8.8.2022

V lednu 2010 nám naše Hispánka dala svá druhá štěňátka; bylo jich jedenáct, šest kluků a pět holčiček. Tu noc, nezapomenutelnou a předlouhou, jsem popsala tady.

Czari a Candy, 2010 | foto: Mirek Menšík

Pro tenhle příběh jsou důležité dvě fenky, Candy a Czari.

Candy zůstala podle plánu doma, Czari odcestovala do Holandska; přijela si pro ni Annelies, která již od nás měla roční fenku Blossom.

Další dva sourozenci, Czardas a Carriére, měli namířeno do Švýcarska.

Jelikož jsme s Annelies byly zvědavé na klubovou výstavu v zemi původu, řekly jsme si: „Kdo, když ne my – a kdy, když ne teď“ a v červnu jsme si domluvily sraz ve švýcarském Langenthalu.

Akce to byla velkolepá, přihlášených psů všech čtyř barevných variet bylo 118. Naše čtyřměsíční štěňata se zúčastnila tři: Candy, Czari a Czardas, všichni tři se umístili jako velmi nadějní.

Výstava ovšem nebyla tím, co je zajímalo nejvíc. Ještě před pár týdny spolu a s dalšími sourozenci řádili u nás; pustili se tu do toho se stejnou vervou a byli středem pozornosti. Krásné a veselé setkání.

Czardas, Candy, Czari, Blossom - Langenthal 2010 | foto: Mirek Menšík

Asi za rok přišla zpráva z Holandska, že Annelies našla Czari a Blossom nové majitele, každá půjde do jiné rodiny. Bohužel to bylo vše, nic bližšího jsem se nedozvěděla. Bylo mi to líto a nebylo mi to jedno. Na internetu jsem pátrala a měla jsem štěstí. Objevila jsem Czari. Oslovila jsem její majitelku a k mému úžasu se ukázalo, že Czari žije v Portugalsku a její majitelkou je Češka Kristýna. To situaci hodně usnadnilo. Zůstaly jsme spolu v kontaktu, Kristýna mi dokonce obstarala e-mail nových majitelů druhé fenky Blossom.

Blossom v novém domově
Blossom v novém domově

Blossom v novém domově, foto J. Lambregts

Obě holčičky měly štěstí, Blossom byla milovaným jedináčkem manželského páru, hodně s nimi cestovala. Psali jsme si a dostávala jsem fotky. Blossom přešla přes Duhový most loni, bylo jí třináct roků.

Blossom v novém domově | foto: J. Lambregts

Czari má „sestřičku“ Ellen, též švýcarskou honičku, ale jinou barevnou varietu. Teprve nyní jsem se dozvěděla důvod, z jakého si Kristýna Czari pořídila. Ellen zlobila s jídlem a paní doktorka vyjádřila naději, že kdyby měla u misky konkurenci, její stravování by se mohlo zlepšit. K tomu byla Czari jako stvořená, jídlo jí šlo jedna báseň. Ještě ke všemu si Kristýnu zamilovala na první pohled a nikdo ji nemusel přemlouvat, aby s ní nastoupila do auta.

Czari a Ellen | foto: K. Zrcková

Od Kristýny jsem věděla všechno zásadní. Czari měla v Portugalsku štěňátka, některá se dostala i do Čech. Znám je z vyprávění, nesetkala jsem se s nimi. S Kristýnou se nám dosud nikdy nepodařilo se osobně potkat, vždycky se to někomu nehodilo. Až letos: Kristýna nás může navštívit! Naštěstí jsme našly vhodný termín rychle, takže do toho ani nic nepřišlo, znáte to.

Setkání po dvanácti letech | foto: K. Zrcková

A tak před týdnem měla naše Candy vzácnou návštěvu. Přijela Kristýna s dcerkou Justýnkou a s Czari i Ellenkou. Samozřejmě bylo co vyprávět. Justýnka si hrála na psí školu, tři honičky jí visely na rtech a dostávaly odměny. Kristýna byla překvapená, jak jsou si Czari a Candy podobné (však jsem se právě mezi těmi dvěma rozhodovala, kterou si necháme doma).

Jako vždycky, když k nám některé z našich štěňat zavítá, byla to pro mě úžasná radost. A vidět spolu zase po dvanácti letech ty dvě sestry, vzájemně si podobné jako vejce vejci, byla ještě třešinka na dortu, štěstí pro chovatele…

Psáno v srpnu 2022.

Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz

Fotografie M. Menšík, J. Lambregts, K. Zrcková. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do pěkné fotogalerie.

Radana Menšíková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !