20.3.2023 | Svátek má Světlana


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 13.3.2023 18:16

Hezké vzpomínání. Naše Trixie nebyla norník, díry nehrabala. Jen si některá místa v chládku "chladila". Chvilku někde ležela, pak vstala, odhrabala vrchní vrstvu a spokojeně znovu ulehla na čerstvou a tím pádem chladnější, vlhčí hlínu. Ovšem záhony jsme musela před jejím mlsným jazýčkem v sezóně zeleniny oplotit - zeleninu milovala. Takže se tam chodila sama obsloužit, bohužel při strhávání třeba papriky to někdy vzala s celou větvičkou.

Zaujala mě zmínka o moči fenek. Kdysi dávno, když u tchánů měli fenku, tchán nerad viděl, když čůrala na trávník, takže se naučila běhat do malého lesíka hned vedle. Tchán tvrdil, že její moč trávu vypálí. Nikdy jsem to neviděla a tak jsem tchánovi 2x nevěřila. No a vida, on měl pravdu! Ovšem Trixie běžně na naše trávníku čůrala a nikdy se tam žádné vypálené kolečko neudělalo. Ani na trávnících v parku nebyly a tam běžně lidé chodili se svými psy(a fenkami). Takže záleží na druhu trávy. Ty zdejší jsou šlechtěné jižanské druhy (existuje jich několik), které mají hodně hluboké kořeny, aby přežily jak silná vedra a dlouhá sucha. Trávníky pak na pohled vypadají vyprahlé, mrtvé, ale stačí zapršet a ráva se rychle se vzchopí. I ohněm spálená tráva se tu rychle regeneruje, bez přidání nových semen.Asi proto přežije i čůrání od fenek.

Horší ničitelé než byla Trixie jsou na záhoně naše kočky. Dokud není záhon osetý, klidně je tam nechám chodit hraba ta čůrat, což dělají s velkým gustem. Ovšem, jakmile jsou tam sazenice, část kde jsou fazole či mladé okurky musím oplotit, hlavně Woody sazenice okurek lákají si do nich lehnout. Kolem všech sazenic rajčat a paprik zapichuji drátěné kornouty, a někdy najdu nahrnutý kopeček těsně u nich:-).

Z. Lika 13.3.2023 20:17

Moc zajímavé čtení :-) S tím leháním do sazenic jsi mi připomněla návštěvu na jedné zahradě, kde se domácí kočky chodily vyvalovat na plochy porostlé nízkou mateřídouškou, to milovaly V

M. Crossette 14.3.2023 1:12

Liko zmíněné kočky musely být přímo naparfémované. A pro mne je to důkaz, že jsem fakt "kočičí":-) To samé jsem dělávala od dětství. V době, kdy nám ještě v okolí chaty rostly koberce nízké, divoké mateřídoušky. Sice jsem se v ní nevyvalovala, přišla jsem si jí tam natrhat (nastříhat, trhat se nedala), ale nejprve jsem do ní ponořila obličej a nasávala tu úžasnou vůni. Mateřídoušku miluji dodnes (stejně jako heřmánek), bohužel už jen vzpomínkově, tady divoce neroste a tymián není ono, i když se jí podobá vzhledem i vůní.

Z. Lika 14.3.2023 7:12

Maričko, ale jestli u vás roste tymián, tak by se mohlo dařit i mateřídoušce, třeba v nějakém truhlíku s chudou zeminou. Jenže vůbec netuším, jestli je u vás k sehnání - podle latinských názvů je ta "naše" Thymus pulegioides, nebo T. serpyllum..

Zkus se podívat na web https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Thymus-pseudolanuginosus---materidouska

Je tam pěkný seznam mateřídoušek a tymiánů :-)

A. Alimo 13.3.2023 14:34

Naši labroušci , ač retrívři, teda norníci nebyli. Za to byli ničitelé všech keřů , žádný rybíz, angrešt nebo josta před nimi neobstál. A to jsme s nimi chodili poctivě i na chalupě (s Majkem) a potom i s Darkem, který tu byl už úplně doma, min třikrát denně na procházky, takže se nenudili jen na zahradě nebo na dvorku a oba bydlili s námi vevnitř v bytě, potom v domě. Nakonec jsme to vyřešili tak, že keře jsme "odstěhovali" - čti - znovu vysadili nové, protože nebylo co stěhovat;-D, na zahrádku a mezi dvorek a zahrádku dali mini plůtek. Kdyby chtěli, tak jedním drcnutím bylo po plůtku, ale bylo to pro ně - vstup zakázán a respektovali to.

E. Žampachová 13.3.2023 14:00

Že je retrívr lovecký pes jsem tušila, že je norník jsem zjistila až s Ájou. Když čekala první štěňata, vyhrabala noru, do které se vešla celá. Ginny vytvořila cosi jako stanici metra. Do jedné části jsme navezli 7 koleček a nebyla úplně plná... Teď mají několik hrabacíxh míst, která se tolerují, zbytek už není tak hrozný. Ta vyčůraná kola máme taky. Skye byla celkem hodná, Laudie je živel. Ukousala 2 růže, které přežily předchozích 5 generací. A to opravdu nelze říci, že jsou jen na zahradě nebo že nemají zábavu a zaměstnání. Ale ovoce nekradou, moc jim nechutná. Jinak doufám, že i Laudie z toho časem trochu vyroste.

Krásné vzpomínky. Xerda byl kus psa.

A. Lex 13.3.2023 11:57

Naše pejsky za mlada, všechny zahradničily. Proto jsem nikdy nesázela jedovaté rostliny, keře. Okolo prvního roku je zahradničení opustilo. Jenom někdy každou napadlo, když jsem ryla nebo kopala, tak si také chvíli hrábnout. Ale sklízet bobuloviny, nebo na návštěvě ovocného sadu pojídat všechno co bylo zralé, to ano. Eriska si uměla krásně vyloupat i ořechy, Ajvince je musím vyloupat já.

Z. Jenny 13.3.2023 10:53

Conči s Jenkou chutnají bobule z černého bezu. (Mně taky.:-)) Na nám svěřené zahradě naštěstí nic neničí ale taky se tam ani nevyčůrají,jedině až venku za plotem. Prostě vevnitř na zahradě, je to prý jako doma. :-) Dneska moc hezké vyprávění a vzpomínka na Xerxe! Byl to srdcový pes.VV

Z. Lika 13.3.2023 12:02

A to jsem myslela, že syrové bezinky (plody) jsou mírně jedovaté, že působí průjem! 8-o Asi taky záleží na pozřeném množství.

Z. Jenny 13.3.2023 12:06

Musí být černé,přezrálé, jsou sladké, zkoušela jsem to a nic.:-) No, jasně že ne kila ale jen ďobat.

Z. Matylda 13.3.2023 10:39

Vždycky jsem měla jen fenky, takže ano, míváme vypálené kruhy v trávníku (no dobře, při velikosti kavalírek spíš kroužky). Psa nechci prostě proto, že jsem se nějak nedovedla vyrovnat právě s tím značkováním všude možně.

Z. Jitur 13.3.2023 10:33

O. T.: Bujón: Směs přendejte do kastrůlku a vařte za občasného míchání 25-30 min, až vytvoříte hustou suchou směs. Po uvaření přidejte odložený sýr a ještě rozmixujte. Směs poté přendejte do vyvařených zavařovacích sklenic, uzavřete víčkem, nechte vychladnout a uchovávejte v chladničce (vydrží cca 3 měsíce).

Z. Janaba 13.3.2023 11:29

Vypadá to velice jedle. Dala bych to tvořítek na led a uložila v mrazáku.

Z. Jitur 13.3.2023 13:35

Dostala jsem skleničku od kamarádky a je to fakt dobré:-)

L. Blaza 13.3.2023 18:35

Píšu si!

Co je to "hustá suchá směs?" Když se to vaří a je to tekuté? Představila jsem si připečený kastrůlek, ale to asi není ono, že ne? ;-D

Z. Jitur 15.3.2023 13:06

Omlouvám se, všimla jsem si až dnes - kamarádka říkala, že to není suchá směs, prostě jak se podaří vyvařit, pod malinko poodkrytou pukličkou (a míchat)

Z. Jitur 13.3.2023 10:11

O. T.: před pár dny Bláža projevila zájem o "bujón", slíbila jsem recept na ten domácí, tak tady je:

50g parmazánu, 200 g řapíkatého celeru, 250 g mrkve,100 g rajčak, 150 g cukety (vše na kousky), 100 g cibule napůl, 1 stroužek česneku, 50 g čerstvých hub, 1 bobkový list sušený, 6 snítek směsi bylinek, čerstvých (např. bazalka, šalvěj, rozmarýn) pouze listy, 4 snítky petržele čerstvé, 120 g hrubé soli, 30 g bílého vína, suchého (nebo vody), 1 pl olivového oleje.

Příprava: rozmixujte sýr, odložte stranou. Dále rozmixujte zeleninu. Přidejte hrubou sůl, suché víno, olivový olej.

Pokračování za chvíli, ještě musím volat kamarádku ;-)

Z. Lika 13.3.2023 12:04

Jéje, to by byl Mlsotník! Bujon by se pak líp hledal. No, tak si to pamatujme ;-D

Z. Jitur 13.3.2023 12:13

;-)

L. Blaza 13.3.2023 18:31

:-):-):-)

J. Hlavsová 13.3.2023 9:45

Dulinka nezahradničila, ale sbírala -chodila se mnou na borůvky.:-) Kimča chodila na jahody a na okurčičky, táta rozdělil zahradu, aby měla záhonky pro sebe, taky nechávali růst kostival, chodila ho okusovat.:-)Po loužičkách zůstávaly žluté fleky.:-/ Kora byla raritní, trávník neničila, ale hnojila, po loužičkách byl trávník zelenější.R^ Goli má na zahradě čurací kámen, ale používá ho, jen když zavelím. Jinak občurává rohy vyvýšeného záhonu a živý plot stejným způsobem jako Xerxes, když zvedne nožičku dotýká se větviček, ale ke kmínku nedočurá.;-);-)

Z. Lika 13.3.2023 8:59

Nejsem dnes psí, ale pamatuji si z dětství, jak náš pes chodil otrhávat angrešty. Jablka celkem nesbíral, možná kvůli vosám. :-)

T. Zana 13.3.2023 7:58

Myslím, že soužití zahrady a psa je opravdu možné (i když se občas chybička vloudí ;-)

Xerxovic zahrada fakt není tankodrom a dokonce ani Megginka (většinou) není ničitelka - teda když pominu občasnou potřebu projít záhonem, aby se dostala na místo M.

Ovšem pozdní maliny prý sklízela dost důsledně :-))

M. Skálová 13.3.2023 11:43

Tak to my máme sokolovskou uhelnou pánev na naši minizahrádce. Máme tam jeden povrchový důl vedle druhého. Máme holt štěně ze Sokolova ;-D

J. Fialová 13.3.2023 17:03

Sokolovská uhelná pánev - hezké ;-D

To my tedy máme Moravské naftové doly :-)

Z. Lika 13.3.2023 7:01

Přeji dobré ráno všem Zvířetníkům :-) Xerxová s Yodou jsou na cestách, takže o této mé "akcičce" neví, ale snad mi to odpustí :-) On je totiž stále březen, což je měsíc všech zahradníků, nejen těch lidských. Zajímalo by mě, co nastane, když se na jednom plácku sejdou zahradníci dva - pes a krtek, třeba ;-D

Takže přeji pěkný den, tady už v podstatě jarní (opět a zatím, obávám se ;-D )

Z. Jitur 13.3.2023 10:34

Já bych řekla, že krtek hlínu vyhrabává, zatímco pes ji zahrabává, nebo ne? ;-);-D

Z. Jenny 13.3.2023 10:44

No,já myslím, že už víš. ;-D;-D