19.4.2024 | Svátek má Rostislav


PŘÍRODA: Tygří ryba.

30.8.2022

Jak jsem už v mých povídáních podotkl několikrát, když jsem psal o rybách a jiné vodní havěti, patřím do skupiny jedinců zvaným suchozemské krysy. I když se raději potuluju ve vnitrozemí po pouštích a moře či oceán mně stačí pouze koutkem oka spatřit jednou za deset let, tak jsem očarován vším tím, co ve slaných i sladkých vodách roste a žije. Ať už to jsou mořské traviny – sea grasses, chaluhové lesy – kelp forests, korály a nebo vše, co plave a nebo se jen vznáší ode dna až po hladinu. Zrovna tak, do mého jídelníčku nepatří cokoliv, co vyrostlo ve vodě ať už kdekoliv. Od útlého věku mně vodní plody nelibě páchnou a nejchutnější ryba pro mě je šrůtka uzeného, pěkně prorostlého bůčku.

Ale abych neodbočoval. Dnes bych se rád ponořil do tropických vod řeky Konga, jejích přítoků a přilehlých jezer v rovníkové Africe, domově četných kmenů Pygmejů. Zde žije a loví nádherná, vysoce dravá ryba, která je pro svou rychlost a vysokou agresivitu oblíbenou kořistí sportovních rybářů.

Tento bleskový a štíhlý plavec má ladný, proudnicový tvar, který poskytuje velice nízký odpor vodě při plavání. Orientuje se bystrým zrakem. Hřbet má šedivý a břicho světlé, ploutve červené a nebo oranžové. Některé mají na těle podélné černé pruhy.

Afrotetra tygří, Hydrocynus goliath, jak se také nazývají, nejsou žádní drobečci. Dorůstá průměrné délky 1,5 m a váhy 50 kg. Největší odchycený jedinec vážil 70 kg. Co však tuto rybu nesmírně zdobí, je její báječně vyvinutý chrup. Deset 2,5 cm dlouhých zubů ve spodní čelisti a 8 v horní je dobře viditelných, i když má tlamu zavřenou.

Hydrocynus goliath | foto: Wikipedia, Loury Cédric

Při zběžném pohledu z několika metrů může pozorovatel mít dojem, že ryba se usmívá, avšak po pozornějším pohledu zjistí, že jen cení svá nádherná zubiska. Ovšem jiná je, když tlamu otevře, tak je lépe rybu obdivovat zpovzdálí. Její kousnutí způsobuje vážná zranění, která se velice těžko hojí, už jen proto, že ryba si zuby nečistí a při kousnutí vpravuje do rány i vysoce agresivní patogeny bakteriálního charakteru.

Binga tygří, jak je také známá, loví jiné ryby a ji samotnou loví jen odrostlí krokodýli. Ale jen ti odrostlí, dospělá binga tygří dovede s přehledem dvoumetrového krokodýla překousnout napůl. Je příbuznou jihoamerické pirani, jenže je daleko větší, tedy vlastně obrovská piraňa, která by při troše fantazie se mohla živit i nepozornými pygmejskými domorodci.

K napsání tohoto povídání mě inspiroval program rybařícího šílence, jinak přírodovědce, který své úlovky vrací zpět vodám, Jeremy Wadeho (článek o něm s fotkami bizarních vodních příšer najdete zde).

Asi za dva týdny jsem čistě náhodou objevil, že Jeremy Wade není osamělý šílenec, ale že má i svůj český protějšek v Jakubu Vágnerovi (jeho výprava za tygří rybou je zde).

Psáno 3/8/2022.