Neviditelný pes

PŘÍRODA: Tradiční dovolená - 2. díl

24.8.2022

První díl najdete tady.

Každoroční dovolená byla i přes mou pajdavou nohu letos prima. Slíbila jsem vám kempovací fígle a vychytávky, tak tady jsou. :-)

K naší tradici patří každovečerní grilovačka. Samozřejmě nezdravá na pidi grilu. Grilík je letitý, drobně již kulhá, stačí mu ale bolavou stranu podepřít stanovým kolíkem a jedeme dál. (Strašně nerada vyhazuji věci, které lze i přes kosmetické vady používat dál.) Již máme vychytaný a ověřený systém zážehu. Pomocí Pepíka (lepší klasický v kostce) rozpálíme uhlí a posléze přidáváme brikety. Někdy stačí na uhlí přidat jen 5 kousků briket a máte gril vyžhavený, že hasíte. Jindy se brikety od uhlí ani nerozpálí a je lepší přisypat uhlí. Záleží na výrobci, poslední roky je to docela ruleta. Na gril dáváme nejrůznější pochoutky. Na přání Liky jsem tyto pochoutky sepsala do samostatného Mlsotníku :-)

Louč a grilík v akci

S grilovačkou souvisí osvětlení. Klasická baterka či čelovka je bezva na noční venčení psů, ale sedět pod umělým světlem u grilu nesnáším, coby alergik mám hodně citlivé oči. Řešením je obyčejná bambusová louč, kterou koupíte v kdejakém obchodu. No jo, ale co když v ní dojde knot?! Zrovna letos se mě ptalo víc lidí, čím si to tam sakra svítíme, že to ani ve větru, v bouřce nezhasne, a je to pro oči příjemné. Poradil nám to jeden účastník před lety.

Vezmete obyčejnou vatu a obyčejný obvaz...

Příprava louče - vata a obvaz

... vatu položíte na obvaz:

Příprava louče - vata a obvaz

... a ušúláte (netuším, zda existuje sloveso šůlat, šúlat, jaké tam má být znaménko nad u, my tam tomu tak říkáme), umotáte si vlastní knot. :-) Knot úměrný průměru víčka, aby vám neprojel dolů do nádržky, do které jen doléváte obyčejný lampový olej. Zároveň ale knot nesmí být příliš tlustý, pak by dělalo problémy ho špejlí protlačit nahoru.

Špejle jsou také kapitola sama pro sebe, letos jsem něco koupila a lámalo se to jak třísky, knot nešel vypíchnout (aspoň na špízy se tyto špejle hodily). Kamarádka měla jiné, s těmi to šlo jedna báseň.

Z vaty a ovazu ušúláte knot libovolně dlouhý

Knot můžete ušúlat libovolně dlouhý, smotat do nádržky, olej vzlíná. Pro další večer stačí po odšroubování horního víčka a dolití oleje vytlačit špejlí požadovanou část knotu nahoru. Zapálíte a svítíte krásně bez nějakých obav, že něco podpálíte, v průměru minimálně 5 hodin i více u malé louče. Samo to zhasne, když se olej spotřebuje.

Doplníme lampák po okraj a louč je ready

Louč je samozřejmě v noci neustále pod dohledem, nedohořelá se sfoukává, riziko požáru nulové, neodlétávají žádné jiskry. Letos jsme spotřebovali za 12 dní necelé dvě lahve lampového oleje a nové knoty jsem motala tak co tři dny. Za mě bezva tip i pro lidi do města, ať ušetří zejména v současné době za elektrické osvícení při grilování, posezení či oslavách.

Ke grilovačce patří samozřejmě i nějaké zázemí. U nás jde o altánek nebo party stan, který nás chrání před deštěm či sluníčkem, lze pak grilovat a loučí svítit i při bouřkách. Klasických altánků 3x3 m nám vichřice či bouřky vzaly už několik. Jednou jsme po příjezdu postavily zbrusu nový altánek, áchaly jsme a prorokovaly mu dlouhá léta. Omyl, odpoledne se za tropického počasí, jasné oblohy a bezvětří utvořil náhle na louce takový větrný vír, že polámal nejen náš fungl nový stánek. Vše trvalo snad minutu, pak jsme dohledaly, že šlo nejspíše o „raráška/čertíka“, druh minitornádka.

Pěkně nás vichr vzal, stan jsem udržela, Hobitín nikoli

No jo, jenže co teď? Tyče a nohy altánku zohýbané, polámané stejně jako plastové spojky, ovšem plachta střechy nezničená. Výhoda campingu u stájí – vymyslely jsme s kamarádkou řešení. Kovové stojany na kavalety pro koně posloužily jako nohy (nejzranitelnější část), místo plastových spojek v rozích posloužila bytelná páska a přilepení obvodových tyčí přímo ke kovovým nohám.

Hobitín, grilík a psovoz

Střed altánu se vypnul za pomoci větve sebrané na břehu, natáhla se plachta a tadááá, altánek jako nový. Ihned se mu dostalo i názvu, protože byl mnohem nižší než ostatní komerční altánky sousedů. Každý, kdo chce vstoupit, hlavu musí před vstupem do Hobitína pokorně sklonit :-) Centrální větev není dávno jen větev, je to Gandalfova hůl, která je multifunkční. Věřte, nevěřte, já tu samou větev od té doby s sebou vozím stále, přes rok odpočívá uskladněná bezpečně vedle stanu a těší se na další sezónu. Vždyť tradice je tradice, bez Gandalfa by to nešlo :-)

Gandalf a barel v Hobitínu

Na závěr ještě jedna vychytávka. Plastový barel na granule, který poslouží jako skladiště věcí pod Hobitínem. Věcí, které nemají navlhnout, ke kterým se nemají dostat živočichové. Skladujeme tam chleba, koření, papírové ubrousky, kapesníky, další různé propriety, vše ke grilování a posezení je hned po ruce. Pokud přijde bouřka a letíte držet stan, mobil ocení takové rychlé a suché úložiště.

Také máte nějaké své tradiční dovolené, bez kterých si léto nedovedete představit? Vychytávky, triky, fígle, zaběhlé postupy, které k nim patří? Nebo radši poznáváte nová a nová místa jako Xerxovic a další?

Krásný zbytek léta přeji.

Foto: Fifi

Fifi Neviditelný pes


zpět na článek