12.12.2019 | Svátek má Simona


PŘÍRODA: Tojefuk na kytkách

11.5.2006 19:25

Blatouchy a sasanky - to byla brnkačka. Zajel domů pro foťák, vrátil se do fabriky a začátek měl s krku. Vrátil se domů, odložil auto a v košili s krátkými rukávy neb je přece ještě jůra vyrazil do terénu.jarní kytky1

Začal na louce u řeky, na které byl před čtyřmi týdny metr vody a teď očekával přehršel, možná i více přehršlí, kytek. Byly, ale roztahaný na dva kilometry! Tojefukova ramena, původně tak přes půl žebřiňáku, povážlivě opadla! Po značně běhavé šichtě, v polobotkách typu křusky, místo pořádných bot, si uvědomil, že příště bude lepší napřed mít a pak slibovat.

Nadechl se a vyrazil. První orsej musel uvolnit z kopřiv, které za týden, řádně vyhnojeny povodní, vyrostly ze dvou, tří lístků na čtvrt metru! To by nebylo tak zlé, tojefuk má v trhání a zpracování kopřiv značnou praxi, takže se spálí, jen když spěchá a nedává pozor, kam strká ruce. jarní kytky2

Ale když šel pro skupinku orsejí, dymnivky, žluté sasanky (tojefuka by zajímalo, jestli se vědátoři ještě dohadují, jestli je žlutá sasanka formou sasanky hajní - bílé nebo je to samostatný druh!), kopřivy začaly plnit, co se od nich čeká, a to tak, že nadšeně! Vyhnuly se křuskám, vlezly do nohavic a zkoušely z tojefuka vyhnat revma.

Přidali se k nim i komáři - taky už jsou vzhůru! Asi se ženili, protože neměli kapku vína (pro neznalé výjimky: to je z jedné písničky), posloužil jim místo slavíčka Tojefuk! Celou dobu tojefuka doprovázela první letošní kukačka, radila mu, kam se má kouknout a když ji tojefuk poslechl, příšerně se chechtala! jarní kytky3 trnka

Na pěti hektarech kopřiviště hledal tojefuk křivatce, kterých před týdnem bylo u řeky naseto! Teď byly v kopřivách jen orseje! Poštípaný, popálený a na sebe dopálený tojefuk našel, pochopitelně až na konci kopřiviště, poslední dva křivatce, které nestihly odkvést a tím tojefuka dorazit.

Tojefuk jim poděkoval za výdrž a vyrazil na poslední dva kilometry pro šťavel a smrk. Smrk sice ještě nekvete, zato je od kořenů napadený dřevokaznou houbou, mravenci si jí všimli a udělali si ve smrku hnízdo, mravenců si všiml černý datel a udělal si z mravenců obídek. To už byl tojefuk 200 metrů od domu.

Petrklíč i s kytkou, o které neví, jak se jmenuje, má na zahradě. Vyfotil, oddechl si a za ucho ho pláclo cosi vlhkého! Vyloučil cuketověděkovného hubana, pozvedl zrak k nebesům a před deštěm utekl. Zbytek už byl pohoda. Přebrat fotky, vypálit, zajet k pracovnímu počítači a poslat!

jarní kytky4 červený javor

Tojefuk


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!