25.4.2024 | Svátek má Marek


PŘÍRODA: Pravda o záchranné stanici pro volně žijící zvířata v Praze Jinonicích

19.3.2007

Prvním pocitem po přečtení bylo zděšení a údiv. Pražský spolek ochránců zvířat s touto stanicí již dlouhé roky spolupracuje a v současné době nemine den, aby v Pražském spolku ochránců zvířat nezazvonil telefon a lidé se neptali, kam s nalezeným a případně i poraněným zvířetem. Může PSOZ nadále odkazovat nálezce na stanici v Jinonicích? Co se tam skutečně stalo, proč se náhle přístup paní Přibylové ke zvířatům - alespoň podle denního tisku - tak změnil? A kam jinam vlastně v Praze posílat tu spoustu zvířecích nalezenců?

Jako členky výboru PSOZ jsme se rozhodly přesvědčit se o stavu záchranné stanice v Jinonicích na vlastní oči. V neděli 10. března jsme kontaktovaly paní Přibylovou osobně. Obešly jsme areál, abychom získaly představu o tom, jak zvířata - a to zvířecí druhy běžně se vyskytující ve volné přírodě i příslušníci druhů ohrožených či chráněných - žijí. V záchranné stanici pobývají nalezená zdravá zvířata do doby, než budou moci být vypuštěna zpět do volné přírody. Zvířata postižená tu naleznou azyl do konce života.

Prohlédly jsme VŠECHNY ubikace zvířat - a u každého si vyslechly jeho životní příběh, za kterým se obvykle skrývala nějaká tragédie. Zvířata byla čistá, bez známek stresu, ubikace uklizené (a to nikoliv uklizené narychlo a po dlouhé době). Podle lokace voliér a výběhů i podle seskupení zvířat bylo zřejmé, že paní Přibylová se nestará jen o stravu a čistotu bydlení pro zvířata, ale že pečuje i o jejich "psychické potřeby" - mj. o to, aby zvířata, která to potřebují, mohla žít v párech či společenstvích. Někteří obyvatelé stanice k paní Přibylové dokonce zjevně přilnuli tak, že ji považují téměř za svého životního partnera.

Nemůžeme a nechceme tvrdit, že vše v záchranné stanici je naprosto idylické - i tady je a bude co zlepšovat. Například některé voliéry a klece (navržené mimochodem architektkou z Magistrátu hlavního města Prahy bez zohlednění požadavků paní Přibylové) nemají základy a zvířata je tak mohou snadno podhrabat, nebo jsou situovány tak, že do nich jde velmi málo slunečního svitu. Zdaleka největším problémem jsou však inženýrské sítě - na pozemek není zavedena elektřina ani voda. Musíme konstatovat, že za takových podmínek je obdivuhodné, v jaké čistotě dokáže paní Přibylová zvířecí bydlení udržovat. Objektivně to musí být nepředstavitelná dřina, jejímž výsledkem je ale to, že o zvířata je postaráno i v "bojových podmínkách".

I proto v nás - a nejen v nás - zůstává nepříjemný pocit z několika nezodpovězených otázek: Kdo a proč měl potřebu vytisknout ony negativně vyznívající články? Proč se redaktorka respektovaného deníku inspiruje bulvárním tiskem a odmítá přesvědčit se o pravdivosti některých tvrzení přímo v areálu záchranné stanice? Komu vadí jinonická stanice a její obyvatelé? Nebo snad někomu vadí dokonce paní Přibylová? Odpověď bohužel neznáme...

Závěrem snad jen prosba a přání, aby se všichni ti, kteří byli a jsou vyděšeni články v denících AHA a Lidové noviny (stejně jako my), přišli do jinonické stanice podívat osobně a sami si udělali vlastní názor.

Jana Chlanová, Eva Vrbová
Pražský spolek ochránců zvířat (www.psoz.cz)

 

Jinonice záchranná stanice pro zvířata 2

 

Jinonice záchranná stanice pro zvířata 1

 

Jinonice záchranná stanice pro zvířata 3

 

Jinonice záchranná stanice pro zvířata 4

 

Jinonice záchranná stanice pro zvířata 5

 

 

Tisková zpráva



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !