30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Australský buš čtvrt roku po požárech.

Tak horké Vánoce a Silvestra jako ty minulé jsme tu ještě neměli. Buš hořel všude kolem nás a my jsme žili od půle listopadu do půle února v hustém kouři. Nyní to je jen vzpomínka na neobyčejné „aktivity“, co tyto dny doprovázely.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Švehla 29.4.2020 0:02

Milá Maričko, kakadů tu máme 44 druhů. Ti bílí se žlutou chocholkou létají v našem okolí ve velkých uřvaných hejnech, ale nejhezčí a také největší jsou černí, někteří se žlutými péry v ocasu a nebo červenými. Mnozí jsou schopni svým zobákem přeštípnout 3mm ocelový drát v plotu a nebo kleci. Také jsou schopni zničit budovu, více si přečti zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Cockatoo

Z. Jenny 28.4.2020 21:12

Fascinující!!! Díky!

Z. Lika 28.4.2020 18:39

Je to nadějné čtení, díky.

M. Crossette 28.4.2020 17:24

Hezké, nadějné fotky obnovy přírody. Jen - jak píší ostatní - s obnovou živočichů už to půjde pomalejí. Ale snad i to se podaří.

Z Floridy znám tyhle pohledy na do černa spálenou zem, ohořelé kmeny a nedočkavou, čerstvě vyrážející zeleň.. Ano i to bývají výsledky požárů, ale hlavně výsledky úměle založených kontrolovaných požárů. Na zničení škůdců a obnovu půdy, porostu. V Aust, jako první raší žlutokapy, tady zelené vějíře "cabbage palmy" (jiný název je palmetto palm).

Fascinují mě ti australští kakadů. Znám jen ty bílé, nevěděla jsem, že tam máte i takové krasavce, jako je na fotce. Tady a v Evropě si je lidé draze kupují jako společníky domácnosti a u klokanů jsou to pomalu "vrabci", celá hejna přímo v parcích a doma u Švehlů jim krásně barevní papoušci posedávají a pokřikují téměr do oken!

J. Vosicky 28.4.2020 15:31

Ted nam jeste napiste neco o te vlne destu, ktera se po tech pozarech ihned dostavila. Po 8 letech je konecne Darling opet splavna. To musi byt radosti mezi farmari !

Z. Janaba 28.4.2020 12:18

Klišé, že příroda je mocná čarodějka, není jen klišé. Čaruje a zvedá se z popela. Smutek ale ukápne nad živočišnou říší, která trpce prohrála. Jak lidé, tak zvířata.

T. Zana 28.4.2020 10:26

Je úžasné tohle sledovat. Normálně bychom tyhle informace asi nenašli, takže díky moc, Georgi.

Buš se obrozuje, vlastně se mu nic nestalo. Jen chudáci zvířata, která nestačila utéct. A chudáci lidi, co jim shořelo živobytí.

A. Lex 28.4.2020 9:49

To je jako v nějaké pohádce. Ta krása obnovy života. Jenom je mi líto těch živočišných obyvatel buše, kteří uhořeli.

Z. Yga 28.4.2020 8:17

To je neskutečné, jak se buš změnil za pouhé tři měsíce! Ty požáry, co u vás řádily, byly letos mimořádné, a přece se nakonec les zazelenal. Neskutečné regenerační schopnosti, Austrálie je stále země divů!

Z. Xerxová 28.4.2020 6:48

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Je příjemné číst, že si příroda poradila. Já vím, že je na pravidelné požáry adaptovaná - ale tentokrát to byla dlouhodobá ohnivá hrůza.