23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


AUSTRÁLIE: Australský buš čtvrt roku po požárech.

28.4.2020

Tak horké Vánoce a Silvestra jako ty minulé jsme tu ještě neměli. Buš hořel všude kolem nás a my jsme žili od půle listopadu do půle února v hustém kouři. Nyní to je jen vzpomínka na neobyčejné „aktivity“, co tyto dny doprovázely.

Asi 5 minut chůze od nás máme pěknou vyhlídku směrem na západ, dále na Blue Mountains. Normálně záplava podivné australské zeleně, co přechází do modra, má nyní barvu jasně zelenou s rezavými flíčky, kde se buš ještě nestačil obnovit. Jen sem tam je rezavý flíček. Převážná většina buše, co o Vánocích shořela, již stačila obrůst a zdravě se zazelenat. Při každodenní vycházce s Maxem po okolí se teď touláme podivně zelenou krajinou. Normálně jsou cesty a cestičky vroubeny hustým křovím a daleko jeden nedohlédne. Nyní se nám naskytuje za každou zákrutou pohled na nové keře, kytky, kapradiny a jaxi chundelaté stromy, co obrostly novými větvičkami. Okolní sklaní útvary jsou už opět sotva vidět, ale zem je stále všude šedivá a černá, plná popelu a Max je tak velice špatně vidět. Při své převážně černé barvě má stále báječné mimikry.

Na vycházce s Maxem. Australský buš tři měsíce po požárech.

Ze smrti ohněm se zde zrodil nový život. Keřům, které shořely na padrť, vyrazily nové výhony rovnou z kořenů. Z kmenů až na půl shořených a vevnitř vyhořelých vyrazily nové větvičky – jakési „letorosty“. Black boys (trávový strom) – žlutokapy, mají skutečně černé, ohořelé kmínky, avšak shořené stvoly na vrcholku jsou už dávno zelené. Navíc všichni tito Black boys, co prošli ohněm, v letošní sezóně vyrazili do květu.

Tato rostlina kvete, pouze když projde ohněm. Ze středu vyrazí 3 cm tlustý a kolem tří metrů vysoký stvol, který je 75 cm od vrcholu dolů obalen stovkami drobných, vonících, nažloutlých květů. Pastva pro včeličky, mlsné jazyky papouchů, včetně mého, a pro oči. Krůpěje sladkého a lehce voňavého nektaru zdobí tyto květy každé ráno. Zrovna tak se ohnivým žárem otevřela pouzdra semen četných keřů a stromů. Tyto rostliny MUSÍ projít ohněm, aby se bytelná semenná pouzdra otevřela a vysemenila. Navíc, tvrdá ohořelá a jistě Maxovi svůdně „vonící“, protože je velmi rád ožužlává.

Žlutokap vyráží do květu.

Rychlé regeneraci buše letos pomohlo nezvykle deštivé počasí. Vláha rostlinky popohnala, avšak deště také odplavily hodně popela a hlíny do četných údolí. Eroze je nebývalá. Do vyhořelého a znovu zarůstajícího buše se vracejí jeho obyvatelé. Tak jsou tam opět malí klokani, co jim tu říkáme wallaby, goany, jinak ještěrky - varani až dvoumetrové, škodná ve formě z Evropy dovezených lišek, a spousta ptactva.

Ty eukalypty, co se pravidelně loupou, už shodily skoro všechnu ohořelou kůru a mají nový, do krajiny zářící, kabát. Jen na zemi, kolem kmene, je hromádka staré kůry.

Takže buš opět ožívá a vrací se tam, kde už jednou byl. Za pár let bude opět všude neproniknutelné křoví, a co z požárů zbude, tak jen černé, ohořelé kmeny těch stromů, které svoji kůru každoročně neshazují, jak je v tomto kraji zvykem.

Foto: George Švehla. Celé album si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti:

https://hillbilly.rajce.idnes.cz/2020_04_Australsky_bus_ctvrt_roku_po_pozarech./

Psáno 7/4/2020




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !