24.9.2020 | Svátek má JaromírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PŘÍRODA: Jak se pěstuje vistáriovník (2)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 24.8.2016 23:51, přehled diskusí

To je moc dobře,:
Autor: Z. Dalmi Datum: 24.8.2016 20:21

že jste tu nádheru zachránili. Vistárie je nádherná. Mně se tady nedaří ji pěstovat, asi je na ni zima.

Jsi skvělá,:
Autor: Z. Vave Datum: 24.8.2016 19:45

milá Jajko, že jsi dokázala vistáriovník zachránit. Musela to být děsná práce - potomka Tvé vistárie jsem bohužel musela zlikvidovat, když mám chtěla pozřít panelák, nebo alespoň utrhnout hromosvod. A byla to pěkná fuška.

OBDIV:
Autor: Z. Svobodová Datum: 24.8.2016 12:05

VISTÁRII TEDY FAKT NEPĚSTUJU, ALE ZATO SE MI PO CELÉ DOLNÍ ČÁSTI ZDI SOUSEDOVY STODOLY KRÁSNĚ PNE VÍNO. VYPADÁ TO, ŽE LETOS NĚJAKÝ TEN HROZEN I SKLIDÍME. SUICE JSME SE S MLP DOHODLI, ŽE RÉVU BUDE PĚSTOVAT ON, ALE NAKONEC TO DOPADLO ÚPLNĚ JINAK. JIŘÍ NEMĚL NA RÉVU ČAS, TAKŽE VŠE KOLEM NÍ DĚLÁM SAMA. PROTO TAKY ASPOŇ PÁR HROZNŮ LETOS BUDE. PAMATUJU SI, JAK JIŘÍ HROZNĚ PROTESTOVAL, KDYŽ JSEM RÉVU ZAČALA STŘÍHAT JÁ. ON BY VŠECHNY ŠLAHOUNY NECHAL RŮSZ A NIC BY NENAROSTLO.. KROM TOHO, ŽE JSEM HO DONUTILA K TOMU, ABY ZAM KOLEM HLAV RÉVY ASPOŇ POŘÁDNĚ ODPLEVELIL A OKOPÁVAL, HLÍDAT HNOJENÍ A STÁLOU OKOPÁVKU MUSÍM SAMA. JIŘÍ ZAHRADU RÁD SICE NEMÁ, ALE ZALÉVÁ POCTIVĚ A UŽ BEZ PŘIPOMÍNÁNÍ SÁM. JÁ BOHUŽEL KVŮLI TÉ ŠPATNÉ KYČLI TAHTA KONVE S VODOU FAKT NEMOHU. TEKOUCÍ VODU NA ZAHRADĚ NEMÁME, TAKŽE ZALÉVÁME JEN DEŠŤOVOU VODOU Z VANY, Z PLASTOVÝCH LÁHVÍ A KANYSTRŮ A ZE SUDŮ. VYTAHOVAT PLNÉ KONVE VODY ZE SUDU TAKY NEMOHU, TAKŽE CO UNESU, JE JEN MALÁ, 5 LITROVÁ KONEV, COŽ JE TAK AKORÁT VÁHA PRO MNE. JSEM RÁDA, ŽE ZAHRADU ZATÍM STÁLE MÁME, ALE UŽ BUDU PŘÍŠTÍ EROK MUSET PĚSTOVÁNÍ DOST OMEZIT. NEMÁM UŽ TAKOVOU VÝKONNOST, ABYCH TO VŠE ZVLÁDALA PODLE SVÝCH PŘEDSTAV. RAJČATA KONEČNĚ KRÁSNĚ ZRAJOU A SLIDILA JSEM LETOS OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ ŽLUTÝCH FAZOLKOVÝCH LUSKŮ,ZE KTERÝCH MOC RÁDA VAŘÍM. BYLO JICH TAKOVÉ KVANTUM, ŽE JSEM FAZOLKAMI PODŠLILA I D HODNĚ ZNÁMÝCH. MÁM JIMI PŘEPLNĚNÝ MRAZÁK, SPOUSTY JSEM JICH UŽ UÁVAŘILA A SPOTŘEBOVALA, A TAKY FAZOLKY UŽ MLÉČNĚ KVASÍM. ZŽKRÁTKA FAZOLKX ŽÁDNOU VĚTŠÍ PRÁCI NEDALY, VYROSTLY SI SAMY A BYLIO JICH IOPRAVDU KVANTUM. LETOS MI JE NEZNU IČILI SLIZKÉ MRCHY, PROTOŽE JSEM ZÁHONY NA CELÉ ZAHRADĚ PROLILA HLÍSTICEMI.

Jajko,:
Autor: A. Lex Datum: 24.8.2016 11:53

tak to jste si "mákli". Bezva dokumentace. Ony ty dřevokazné houby u již mrtvých stromů pracují poměrně rychle. My měli takhle pokácenou jednu borovici. Já jsem nechala asi dva metry vysoký "pařez" a po něm se pár let pnul břečťan. Letos na jaře jsem se o tento pahýl opřela, když jsem skákala ve skalce z kamene na kámen a všechno šlo k zemi. Odřezala jsem tlusté šlahouny břečťanu a našla podobnou zkázu. Jenomže já to odstranila ze zahrady pryč. Ve shnilých kořenech a kmenu bylo hnízdo "mraveniště" velkých mravenců. Kmen i hnízdo (to jsem kopala do velké hloubky) jsem přestěhovala za plot v několika kolečkách a doufám, že se mravenci ujmou zase svého díla a budou spokojeně bydlet za plotem. To mi připomělo, že se na ně musím podívat. Chodí tam sousedovic slepice, tak doufám, že to nezničily, potvory jedny kdákavé, všežravé, hrabavé.

Jajko, to byl bezvadnej výkon!:
Autor: D. Ruščáková Datum: 24.8.2016 10:54

Zabezpečit, vymyslet řešení, to potom aplikovat tak, aby nikdo nepřišel k úhoně a vám zůstala na zahradě rostlina v podstatě zase ve tvaru, který máte rádi:)) Dalo práci, ale výsledek je bezvadnej!:))

Já si uvědomuju, že vlastně nic pnoucího nemám - nějak nemám, kde by se to pnulo a nechci, aby se to šplhalo po omítce. Velikánský trubač rostl pod obývákovými okny domu v Anglii, kde jsme bydleli. Bylo to krásné - ale ta zoo, co se chtěla stěhovat dovnitř, pokaždé, když jsem otevřela okno! :P

CIBULKOVÉ HLÁSÁNÍ:
Autor: Z. Svobodová Datum: 24.8.2016 12:10

DEDE, KDYŽ TĚ TU VIDÍM, ČEKEJ PŘÍŠTÍ TÝ ČASEM DEN DOPÍSEK S CIBULKAMI KROKUSŮ. NENÍ JICH MOC, ALE ONY SE DOST V ZEMI ROZROSTOU. TE ́D UŽ JE NEJVYŠŠÍ ČAS NA JEJICH SÁZENÍ, ABY STIHLY CIBULKY ZAKOŘENIT A NAJAŘE VYKVETLY.ZKUSÍM TO POSLAT CO NEJDŘÍVE, SNAD SE PODAŘÍ DOPIS VHODIT DO SCHRÁNKY UŽ ZÍTRA. NETUŠÍM, JAK ZVLÁDNU DOJÍT NA POŠTU. JSOU TU ZAS DĚSNÉ HICY A JÁ SE PO SLUNKU PŘES CELOU OBEC PLOUŽIT NECHCI. POKUD BUDE VÁHA DOPISU DOBRÁ, POŠLU S NÍM DO SCHRÁNKY JIŘÍHO.

Re: CIBULKOVÉ HLÁSÁNÍ:
Autor: D. Ruščáková Datum: 24.8.2016 12:14

LENKO NEBLBNI A POČKEJ, AŽ TA HORKA PŘEJDOU! ONY TO KROKUSY ZVLÁDNOU I POZDĚJI:)) JINAK MOC DĚKUJU!

Re: CIBULKOVÉ HLÁSÁNÍ:
Autor: Z. Svobodová Datum: 24.8.2016 23:51

Dede, zítra stejně musím na pedikur a pro nějaké léky do lékárnyu, takže půjdu stejně kolem pošty. Jiří ani zítra čas nemá, má nějakou důležitou práci na velké poruše, takž už třetí den chodí domů dost pozdě a je utahaný jak kotě.Pokusím se, aby ten dopis odešel zítra, ažc se budu z pedikury vracet.

Jajko,:
Autor: Z. Jenny Datum: 24.8.2016 9:49

ty jsi tedy zahradnice ! Klobouk dolů, trpělivost přinese krásu.

Pěkně jsem si početla, uvažuji zasadit vistarii. Trubače jsem viděla naprosto úžasné v Italii. Tady u nás vistarii ani trubač nikdo nemá,pořád tak nějak převažuje hmota a jiné lupení. :-)

nemohu :
Autor: Z. Inka Datum: 24.8.2016 8:10

nepřidat letošní zkušenost s naším dědou. Tchánovi je 86 a jak tvrdí Bimbo, teprve teď může dělat to, co vždycky chtěl - v montérkách a bos celý den lozit po zahradě. Má nádhernou vistárii, která momentálně potřetí kvete a je celoročně řezána. Měli i krásný trubač, který se nějak začal naklánět. I rozhodl se děda trubač zkácet a půjčil si na to pilu. Babička protestovala, že v tom trubači má krmítko pro ptáky a jinam ho kvůli občasným kočkám dát nemůže. No měla smůlu, když už si děda půjčil tu pilu, trubač musel k zemi. Teda náhodou měl děda pravdu, ten trubač byl úplně vyhlodaný a klidně mohl v zimě padnout na skleník

Fakt dobrý, :
Autor: Z. Matylda Datum: 24.8.2016 7:43

liány holt vyžadují specifická řešení :)

Trubač dovezený z Rusavy se ujal a byl by už větší, kdyby ho pánové při sekání trávy neužali- no ale už raší znovu, tak snad. Z darovaných máků se ujal jeden, i když jsem zalívala, tak tu prostě byla v té době velká vedra- no, příští rok snad uvidím, kterej to byl :)

Re: Fakt dobrý, :
Autor: Z. Jajka Datum: 24.8.2016 11:32

Máky jsou na přesazování podle mých zkušeností problematické. Kromě toho začátzkem léta zatáhnou a až koncem léta zase vyraší. Tak neztrácej naději. Zkusím něco zasatit do vysokých květináčů.

Re: Fakt dobrý, :
Autor: A. Lex Datum: 24.8.2016 11:56

Já jsem také pro zasazení do květináčů a celé do země. Měla jsem kdysi máky, ale ty se tak rozrůstaly, že plevelily všechno okolo. Potom jsem je několik let likvidovala. Mají tlusté kořeny hodně hluboko. Dočkej času, budeš plet také, protože jak se uchytí jedním prstíčkem ....... ;-)

Re: Fakt dobrý, :
Autor: Z. Jajka Datum: 24.8.2016 22:05

Plevelení máků potvrzuji :-) Teď řeším, co vymyslet s mochyní (ty dekorativní oranžové lampionky)... Pracně jsem ji vystěhovala z "lesní" skalky za dům (došlo i na Roundup), a děsně se rozrostla i tam. Přemýšlím, že ji přesadím nahoru ke zdi. Je tam úzký a poměrně suchý záhon. Ale asi vykopu jámu, vyložím ji silonovou sítí do oken a teprve v této "vaně" bude mochyně smět růst... A běda, jestli se pokusí zdrhnout.

Re: Fakt dobrý, :
Autor: Z. Svobodová Datum: 24.8.2016 23:47

Jajko, potvrzuju, řže mochyně je taky děsný prevít. J Měla ji u domu v předzahrádce tchyně, která ale vloni umřela.Š vagorvi je předzahrádka i cwelá zýahrad šumák, takž jsem asi pře d týdnem zjistila, že na předzahrádce bude brzy jen ta mochyně.Já letos koncem jara zápasila s vykvetou sb vzenkou, kterábse vysemenila, kam se jín zlíbilo,protože jsem ji před vykvetením nerozsekala a nezaryla, Zkrátka i svazenka může býtb docela plevel, jkdyž se nezarjwe ještě před rozkvětem. Obě t rostliny jsou sice krásné, ale..

Panečku:
Autor: T. Zana Datum: 24.8.2016 7:21

To musela být dřina! Jste moc šikovní :-)

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 24.8.2016 7:11

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Dobrá zahradnická práce. Zachránili jste, co šlo. A vkusně udělané řešení.

Hlásím se až teď, ráno jsem se doma nedokázala přihlásit. Tak až nyní ze školy...

Týjofka!:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 24.8.2016 6:44

To musel být docela záhul! Ale povidlo, vypadá to moc pěkně!

Jajkóóó !!!:
Autor: M. Crossette Datum: 24.8.2016 3:02

to tedy musela být fuška na celý den (nebo i na déle)!!! Ale rozhodně se to vyplatilo a budete mít další krásný výhled na kvetoucí vistárii.

Prohlédla jsem si zpětně i dřívější album fotek. A protože vistáriový strom není žádné zakrnělé tintítko mám dva dotazy :)). První(album k prvnímu článku) - jak se vám podařilo omotat (stáhnout do kruhu) původní větve hrušně až tak vysoko (a v tak pravidelných odstupech)? No a druhý je podobný - jak jste teď zvládli odřezávat ten "hrozen" odshora? Vždyť ani v jednom případě na to přeci nemohly stačit obyčejné štafle a opírat dlouhatánský žebřík na vrklavý podklad(větve) mi také přijde dost hazardní ! A k tomu navíc manipulovat s el. pilou !!! Neobjednali jste si náhodou zdvižný vozík :))) A obdivuji trpělivost s jakou jsi rozmotávala šlahouny vistárie a trubače. Vím (a fotky dokazují)jak silné a nepodajné oboje jsou !!! Když my se nakonec rozhodli zlikvidovat trubače z oblouku za záhonem, šlahouny byly spíše pokroucené a hodně silné kořeny, že nám stálo za to je rozřezat a získali jsme docela pěknou hromádku zápalných klacíků do krbu. Takže při si představuji, že tvoje rozmotávání muselo být něco jako se snažit povolit sevření krajty !!!

Re: Jajkóóó !!!:
Autor: Z. Jajka Datum: 24.8.2016 11:17

Původní kmeny a omotaná lana - tam jsem dosáhla ze šlaflí, posouvaných a všelijak podkládaných kolem dokola. Kmeny tenkrát nebylo potřeba stahovat k sobě, jen jsem je vlastně tím lanem pospojovala. Štafle - hliníkové mají 7 příček, mě stačily. Dřevěné jsou těžké a vyšší, ty jsme použili na první kolo řezání. Brácha je vysoký, jakžtakž dosáhl i s pilou. Řezalo se cca po půl metru, ze začátku i se šlahounama. Jakmile jsem na konce kmenů dosáhla, začala jsem šlahouny vymotávat, občas ovšem s pomocí zahradních nůžek... Za největší úspěch považuji, že se mi povedlo vymotat i nejtlustší vistárii - asi 3 cm v průměru a pak ji za použití síly namotat na tu trubku :-). A je levotočivá - jako skoro všechno pnoucí...

Kdo umí ten umí:
Autor: Z. Nelina Datum: 24.8.2016 0:56

Výsledek vypadá výborně. Vistárie je ochotná omotat se kolem čehokoliv, takže i nadále bude stará hrušeň s rourou uprostřed krášlit zahradu.

Zdar zahradnicím!

Re: Kdo umí ten umí:
Autor: Z. Jajka Datum: 24.8.2016 11:21

Chichi - doufám - vistárie i trubač se chystaly právě kvést, když došlo na tu pilu... Nedalo se nic dělat, však už zase začínají růst.

Re: Kdo umí ten umí:
Autor: Z. Svobodová Datum: 24.8.2016 11:49

JAJKO, HLUBOKOSKLON PŘED TVÝM ZAHRADNICKÝM UMEM. POTŘEBOVALA BYCH POBLÍŽ NĚKOHO, KDO BY MI PORADIL, JAK PROVÉST OPRAVNĚ VÝCHOVNÝ ŘEZ NA UŽ PĚT LET STARÉ MERUŇCEŠ. ŠKODA, ŽE NEŽIJEŠ NĚKDE POBLÍŽ. PŘEDLONI JSEM JI OŘEZALA MOC ,S TROM SE RZOJEL DO VELIKÉ VÝŠKY, ALE OVOCE JAKSI LETOS ŽÁDNÉ NEMĚL. BYLO TO TAKY PROTO, ŽE KDYŽ STROM NAROSTL TAK VYSOKO. NEMOHLI JSME ROZKVETLÉ KVĚTY OCHRÁNIT PŘEHOZENÍM NETKANÉ TEXTILIE PŘES KORUNU. MRÁZ PŘIŠEL A VŠECHNY KVĚTY SPÁLIL.

Re: Kdo umí ten umí:
Autor: Z. Jajka Datum: 24.8.2016 21:57

Meruňky řežeme buďto po sklizni - máme je "naplacato" u domu a korekce je nutná. Nebo tak nějak na jaře, kolem doby kvetení. Opravně - klasika - kotlovitá korunka - co roste dovnitř, by mělo pryč, ale jedno je teorie a druhé realita... Když zásadně ta lepší větev roste podle zákona schválnosti dovnitř...