26.9.2021 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

105 PLUS: Pivoňky

Bylinné pivoňky v mých představách neodmyslitelně patří k babičkám, tedy k dětství a prázdninám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 11.6.2021 8:47

Hvozdíky jsem měla vždycky ráda. Ale na zahrádce je nemám, nějak se mi nedaří. Už se ani nepokouším, kvůli nedostatku místa preferuju rostliny, které se zabydlí a kvetou celé léto.

Ještě v Praze jsem často na ulici nebo u metra natrefila na prodejce s kýblem plných hvozdíků. Vždycky jsem si dlouze vybírala kytici a pak se z radovala, ve váze vždy vydržely dlouho.

A. Rgova 10.6.2021 22:03

Pivoňkám se prý tady v horách říkalo růže. V dobách, kdy tu ještě moc růží nebylo. Naše sousedka mívala také na zahrádce trs těch tmavě červených. Děti jí prosily na konci školního roku o květ pro paní učitelku. Kvetou tu později. Já vždy raději získala hvozdíky, študenty. Pivoňkám lístky rychle popadaly a s těmi skloněnými hlavičkami po dešti mi přišly smutné. Na růže moc nejsem, mě těší víc kopretiny, gerbery nebo slunečnice.

A. Zemanová 10.6.2021 21:45

No jasně! Tři musí být - jak jsem psala, tp pravé je vždycky úplně jednoduché a proto geniální. :)

A. Zemanová 10.6.2021 21:17

Děkuju všem za milé komentáře. Před chvílí jsme přišla ze zahrady. Navečer lehce sprchlo a pivoňky voní a voní.

A. Zemanová 10.6.2021 21:16

Držím palce, Maričko, aby se ujala. Pivoňky rády sluníčko, ale úplný úpal pro ně není dobrý.

A. Zemanová 10.6.2021 21:15

Jen vzpomínej a piš! Jak už bylo psáno, vzpomínky jsou nesmírně důležité - pro všechny!

Z. Jajka 10.6.2021 20:30

Vidíš, jak jsi šikovná. Myslím, že trojice je mnohem hezčí než dvojice. Dobře jsi to vymyslela R^ V

T. Zana 10.6.2021 20:28

Jen vzpomínej :-).

Z. Jenny 10.6.2021 19:50

;-DR^V ... no ale vzpomínky jsou nesmírně důležité, vem si to, že jedno dne si už nevzpomeneme ani na ...... vyber! ;-D;-D

L. Jakovljevičová 10.6.2021 19:45

Jenny, já jsem taky chodila s košíčkem pivoňkových lístků a parádních šatičkách na Boží tělo. U babičky přeslicové na Žižkově. Ani jsem o tom nechtěla psát, připadá mi, že furt jen vzpomínám;-D.

Pivoňky mám taky, červená už kvete a bílá tak trochu do růžova má spoustu poupat. Taky je mám ráda.

M. Crossette 10.6.2021 18:32

Hančo, včera jsem tu nebyla, palcodržnu jsem tak propásla. Věřím, že to pro vás byly nervy a tak teď moc ráda čtu, že operace byla úspěšná a Denis se skvěle zotavuje - huráá! Pohlaď ho za mne a přeji mu ještě řadu spokojených bezproblémových let V

A dodatečně chválím hezký závěrečný článek od Jitur a její zvířecí smečce !

M. Crossette 10.6.2021 18:28

Vave, hezký článek o pivoňkovém dilema. Naštěstí jsem už přečetla tvůj poslední komentář, jsem ráda, že jsi našla řešení a Ri ti určitě odkopek dá :-)

Moje kamarádka (kolegyně z pražské kanceláře) měla úžasné trsy ohromných pivoněk na zahradě. Dokud kvetly nosila pugéty do práce do vázy (a jeden pro mne "na doma").

Snad před pěti lety jsem zasadila tři pivoňky různých barev. Nikdy jsem je neměla a vlastně ani neviděla v okolních zahradách. Ale prodávali se tu v krabičkách o obrázky jaké by měly být krásné, tak jsem usoudila, že se jim i tady musí dařit, když je prodávají (sice ne už rostoucí v květináčích na přesazení, ale jen hlízy - či jak je to správně - v hlíně a igelitu). Zasadila jsem je, první rok nic. Další jedné narostly tři lístky (a já se radovala - předčasně) ale jen tak do 10 cm a zašly. Říkala jsem si chce to čas, zabydluje se . Ale další rok, dva to bylo stejné. Z dalších dvou nevyrostlo nic, místa jsem rozkopala, nenašla jsem vůbec nic, asi vyhnily. Loni na podzim jsem tu jedinou "živou" pivoňku přesadila na jediné možné místo kde je polostín (moc na výběr tu nemám, buď západní žár - kde pivoňka byla - nebo zcela stín). Na jaře jí zase narostly tři stonky lístků, ale jsou větší, stále hezky zelené, vypadají zdravě. Jenže nevím, jestli se v současném vedru ještě rozkošatí, že nepokvete je mi jasné. A držím se naděje, že snad v tomhle místě by se jí příští rok už mohlo dařit lépe.

E. Žampachová 10.6.2021 17:47

Pivoňky se mi líbí, vůbec se mi líbí kvetoucí zahrady. Ale s našimi obludami to nejde moc dohromady. Na předzhrádce jsme měli růže. Dvě byly postupně okousány a vyhrabány, dvě se ještě drží. Větší zahrda za domem je čistě psí, no smíme si tam sednout, to jo, ale sázet? To by pomocnice nebydržely a jejich pomoc zase nevydrží rostliny. Navíc opravdu nemám zelené ruce. Zvěř prosperuje, rostlinstvo jen to odolné. I když nevím, možná že i ty psy mám odolně ;-D

L. Semančíková 10.6.2021 16:21

škoda že dnes naše děti nemají vstah ke kytkám naších babiček určite jsou lepší a trvanlivější než ti koštata co se dnes vozí z Holanska nebo co já vím odkud,

;-O

L. Semančíková 10.6.2021 16:15

Pivonka kdyý se přesadí kvete až po 4 letech já mam taky pivonky a jednu dřevitou už 20 let a to je krása dědictví po strejdovi,

:-)

Z. Jenny 10.6.2021 16:06

Pivoňky miluju, pro jejich vděčnost,krásu,vůni,prostě oblažují a zdobí. Zrovna teď je období květu a já pamatuji na Boží tělo, kdy nás navlékly do šatiček a věnečku na hlavě a my chodily kolem kostela s úžasným francouzským košíkem jak z obrazů, plný okvětních lístků pivoněk a sypaly je před sebou . Musela jsem se vrátit na Wikinu, co to vlastně znamenalo ale matičkám šlo hlavně ukázat děvčátka v bílém,či jiném ladném a předvést taky vlastní módní kreace. Zvláště pamatuji jeden takto vyvedený památný den, kdy komouši udělali zároveň dětský den a já v růžových taftových šatech někde práskla s košíčkem a v těch šatičkách lozila s klukama na stadioně přes zeď a taky zakoupila zmrzku, která šatičky krásně polepila. Na důsledky jsem tak nějak zapomněla. ;-D;-D Na námi obhospodařované zahradě jsou právě poupata a to pěkně velká.VR^ Vave, díky , udělala si dobře! R^V

Z. Jenny 10.6.2021 15:55

R^V tak to je krááásnýý. [>-]

Z. Jenny 10.6.2021 15:52

Hančo! To mne moc těší a dál držíme tlapky!R^V

A. Zemanová 10.6.2021 15:15

Nedám ji, nebojte. Jako skoro vždycky mi pomohlo, že jsem o problému napsala. Dnes dopoledne jsem seděla na lavičce a jasně jsem tu tmavou viděla vlevo, tak asi uprostřed mezi těmi růžovými, budou tvořit na záhoně trojúhelník. Jako vždy je řešení logické a naprosto jednoduché. Teď ještě vydyndat na ri odkopek. :-)

Děkuju vám za milé komentáře, těší mě, kolik je tu pivoňkomilek. :-)

Až rozkvete víc květů, vezmu si jeden do vázy, miluju tu krásu a vůni.

A. Zemanová 10.6.2021 15:10

Držení palců na akci jsem prošvihla, tak je přidržím teď. R^ Denisek je chlapák, bude v pohodě. V

T. Zana 10.6.2021 14:17

Díky za dobrou zprávu - pro jistotu ještě trochu přidržím R^!!

Z. Hanča 10.6.2021 14:13

OT s poděkováním za účinnou palcodržnu - Denis je pašák, operaci přestál a ač se z narkózy probouzel dlouho, dnes již funguje skoro normálně, jen je lehce zpomalený. A zdá se, že nám odpustil i ten včerejší celodenní půst. :-P Tak snad v pořádku sroste a ještě tu s námi pobude. V

Z. Hanča 10.6.2021 14:08

Milá Vave, pivoněk není nikdy dost! :-) Já bych nic nevykopávala a novou, když bych po ní hodně toužila, si vzala. Ona pivoňka není zas tak obří keř a ty umíš krásně kombinovat - to by bylo, abys pro svoji vysněnu krásku nenašla místo!

Pro mě jsou pivoňky spojené s dětstvím a narozeninami - na předzahrádce jsme měli pivoňky vínové a vzadu na zahradě bílé a růžové a já se nikdy nemohla rozhodnout, které se mi líbí nejvíc. A v den narozenin stála kytice s pivoňkami na stole. Taky, když jsem plánovala vlastní zahradu, věděla jsem jistojistě, že pivoňky (a sakura) tam musí být. V

Z. Jajka 10.6.2021 13:18

Tak to jsem ráda :-)

Z. Janaba 10.6.2021 12:47

Jé, to je hezký! Pivo voňka.

Z. Janaba 10.6.2021 12:44

Jajko, k jahodám jsem měla řeč, že Jajka říkala že by měly a jak, tak ať koukají aby viděly! Se zastyděly a rychle vyhnaly několik zdravých lístků. Já i jahody děkujeme.R^

A. Bytová 10.6.2021 12:34

Vave, jak píše doleji Janaba, nemůžeš, nemůžeš to tý pivoňce přece udělat. Navíc, pivoně jsou potvory, urazí se i ta druhá a nepokvete. :-P A navíc jsem si jista, že se ti časem nějaké to místo na tu novou vyvrbí.

A. Bytová 10.6.2021 12:16

Je to česká zkomolenina počátečních písmen jména starověkého lékaře, (Pienius nebo tak nějak), který semeny této rostliny léčil a českého slova vonět.

Z. Jajka 10.6.2021 12:14

Pivoňky, pivoňky... Pokusila jsem se přestěhovat alespoň část smíchovských pivoněk do Modřan. Časem uvidím, jestli se mi podařilo přestěhovat i tu tmavou. Mám pivoňkomilné sousedy a hlavně kamarády. Ti, když se dozvěděli, že zbylým pivoňkám hrozí zánik, vykopali a odvezli všechny, které jsme našli (mají opravdu velikou zahradu v zahrádkářské kolonii).

Ranné pivoňky, nižší plnokvěté červené s přestěhováním neměly problém, ty kvetly i loni v květináčích, než se konečně na podzim dostaly do záhonu.

Na Smíchově jsem měla po domluvě i přístup do sousední zahrady, toužila jsem po nějakých růžích (snad se mi je podařilo nařízkovat). Při té příležitosti jsem tam našla pivoňku, ale nebyla jsem schopná si vybavit, jak kvete, přestože je vidět z ulice. Tak tu jsem odvezla také a ukázalo se, že kvete tmavě vínovými květy, neplnokvětými, se žlutým středem a přestože jsem preferovala plnokvěté, líbí se mi moc. Tak snad mi tady poroste a pokvete.

T. Zana 10.6.2021 11:31

Někde jsem četla, že je to snad zkomolenina právě z té latiny. Což ovšem nebrání Frantovi, aby jí říkal pivní květina ;-D.