Neviditelný pes

ROZHLEDNÍK: Do muzea s dětmi (a nebo radši bez)

29.3.2017

Loni jsem Frantovi k Ježíšku pořídila vstupenky do Muzea Karla Zemana. Dvě vstupenky, takže i moje maličkost se účastnila (přece by mě nenechal samotnou doma).

Tedy vlastně se mi do toho ze začátku moc nechtělo. Muzeum je na Kampě, přímo vedle Karlova mostu, takže jsem byla přesvědčena, že je to takový ten jalový tahák na turisty.

Vážení, není. Ani trochu. Byla jsem okouzlená, dojatá a uchvácená. A rozhodnutá, že si to musím zopakovat. Takže jsem tam nedávno byla znova s kamarádkou.

Je to jednoduché!

Tohle muzeum si užije každý. Zemanovy filmy jsou tu vidět v mnoha ukázkách, jejich zrození popsané, vysvětlené a prakticky předvedené. Děti pobaví interaktivní prvky (nasaďte si helmu potápěče, proleťte se na létajícím stroji...) Dospělí - minimálně někteří, že - si to zkusí taky a navíc mohou obdivovat precizně zdokumentované filmové triky z dob, kdy se to všecko dělalo ručně. Nebo originály kostýmů. No a taky můžou se slzou v oku zavzpomínat.

Cesta do pravěku

Karel Zeman je pro mne návrat do dětství. Myslím, že Cestu do pravěku jsem mohla vidět tak dvacetkrát. Vysvětlím: maminka nejspíš měla ráda ty chvíle, kdy se mnou tatínek na celé dlouhé odpoledne odešel do Technického muzea. Na staré lokomotivy a auta jsem se podívala docela ochotně (tam asi vznikl můj vztah k automobilovým veteránům), ale vrchol každé návštěvy bylo promítání v malém kinosále. Mám dojem, že tam občas bylo k vidění i něco jiného (třeba Krteček), ale základ byla Cesta do pravěku. Dodnes si některé scény vybavuju naprosto přesně.

Strojovna ponorky

Po Cestě do pravěku v muzeu pokračujete adaptacemi Verneovek (Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď), Bláznovou kronikou, Baronem Prášilem... Když tyhle filmy dneska vidím, nemůžu než obdivovat lehkost, s níž vznikala díla, která kromě zábavy přinášela i úžasný estetický zážitek. A to všechno v podmínkách tak primitivních, že si to dnes už těžko představíme (třeba kouzelný je komentář k tomu, jak štáb získal všechny ty pruhované látky do Verneovek, díky kterým má film vzhled původních rytin). Trikovou techniku si můžete vlastnoručně zkusit v muzeu při některém z nabízených workshopů animace.

Jak se dělá kouř

Zemanovy filmy byly nesmírně úspěšné i mezinárodně, kdyby byl býval točil na druhé straně železné opony, mohl být slavný po celém světě (ostatně v rozhovoru při premiéře Jurského parku Steven Spielberg označil Zemana za svého předchůdce).

Kostýmy z filmů

Zajděte se podívat – a počítejte s tím, že v malém muzeu strávíte hodně času (já tak dvě hodiny), zavzpomínáte si a odejdete s úsměvem. A pozor - tady se doporučuje fotografovat!

Letenský kolotoč konečně rekonstruují

Poznámka na závěr: došla jsem si vyfotit Národní technické muzeum na Letné a udělalo mi obrovskou radost, že probíhá rekonstrukce letenského kolotoče ze začátku 90. let devatenáctého (!) století. Je to nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Co já se na něm při návštěvách technického muzea najezdila...

Foto: autorka. Další fotky najdete tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes


zpět na článek