12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Ptáci

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Ruščáková 4.11.2018 18:04

Mávám z

Rožnova a hlásím, že taky ještě nekrmím. Hejno uřvanců mi momentálně sídlí v červeném javoru. Jsem přesvědčená, že jde o vrabce, ale zatím nejsou moc k pozorování. Buď jsou schovaní v hustém stromě (který jen velmi pomalu opadává) nebo zavřeští a s obrovským frrrnk se někam hromadně přesunou.

Jinak letos jsem koupila nové krmítko, takže restaurace Na šeříku otevře v novém. Není to velké krmítko (hodně ptáků u nás dává přednost zobání na zemi), ale je bytelné - s tím minulým mi kolikrát třískla vichřice, takže sice ještě nějak drží, ale celé nakřivo.

Pokud jde o ptáky, tak jsme na tom jako Xerxovi - velká zahrada se spoustou keřů, vzrostlých vysokých stromů s dutinami (a bez koček:)) vábí plno ptačích druhů. Napajedlo taky mám, i když ptáci si umějí posloužit i z venkovní psí misky:))

A. Lex 4.11.2018 18:26

Re: Mávám z

Jestli svítilo slůňo, tak na valachách musí být krááásně!

D. Ruščáková 4.11.2018 18:43

Re: Mávám z

Je:))

M. Crossette 4.11.2018 19:07

Re: Mávám z

Jéé Dede, "restaurace Na šeříku" - to je skvělý název, do takové bych také nakoukla.

Já krmím ptáky celoročně, hlavně proto, že na krmítko koukám z okna kuchyně a baví mě sledovat, kdo tam létá. Ale ptáky vidím "lovit" na záhoně a v trávě (hlavně, když mají mladé), takže se na krmítku spíše jen dokrmují. Teď ale hlavně děnně krmím veverky, děsně jsem si je rozmazlila a kdybych je nekrmila (slunečnicemi a starými pecany) tak mi vlezou až na verandu. Jsou neuvěřitelně oprasklé, už by mi určitě braly oříšky primo z ruky, jenže to nechci. Naštěstí kočky před nimi mají respekt (já též), stačí aby jim veverky téměř u nosu (když se k nim přeci jen pokusí přiblížit) "zahudrovaly" a kočky (teď už včetně Ginger) prchají.

Liko, včera cestou domů jsem odskočila do krámu koupit lupení, celer, rajče a klobásu. Takže teď mi na plotně bublá čočka s přísadami, barevně to vypadá báječně a voní ještě lépe. Asi za deset minut půjdu vhodit už nakrájené zelené listy a rajče a pak to nechám "uležet" do večera (cestou z procházky s Trixie ještě koupím čerstvou křupavou bagetu). Zítra podám zprávu, jak chutnalo :) Ale protože až dosud byly všechny tvoje recepty vééélice jedlé, nepochybuji ani o tomhle. Díky !

M. Crossette 4.11.2018 19:24

Re: Mávám z

Zapomněla jsem napsat, že dokonce ï vývar jsem doma měla :)

Z. Lika 4.11.2018 19:35

Re: Mávám z

Maričko, samé dobré a chutné zprávy :-)

A. Lex 4.11.2018 11:23

Ptáky

začnu pozorovat od okamžiku, kdy spadne listí, na stolku u okna stále leží atlas ptáků a triedr a koukáme na krmítko. Zítra jedu koupit pytel slunečnice do Bauhausu, tu a tam přidávám směsi, ale nejvíc je v kurzu sunečnice. Pokud napadne sníh a sníží se teplota dělám si ze sádla a slunečnic matlanici, kterou vyplním dvě půlky kokosového ořechu, kam MLP umístil do středu každé půlky tyčku. Po tuku se jenom zapráší. Nebo udělám z této matlanice jakési koule do děravých pytlíků od pomerančů nebo citrónů.

Ale v tomto teple ještě nekrmím, mohou se postarat sami o obživu. Ale stále doplňuji vodu do pítka. Kosové se každý den neopomenou vykoupat :-) .

Z. Xerxová 4.11.2018 6:40

hezký den

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

půjdeme do lesa, protáhnut nohy... a budeme pochopitelně koukat i kde co lítá :)

O. Joklová 3.11.2018 17:35

kdysi jsem

chtěla ptáčkům zpřístupnit krmení na parapetu, sýkorek tu létá docela dost - ale vždycky se na to sletěli holubi a vše jim vyzobali... jednou jich na okno přiletělo snad třicet, no Hitchcock hadr - skončilo to tím, že milé (přilepené) krmítko shodili na zem a bylo po krmení a kočky měly po televizi

ale ještě jsem stihla jednou natočit ptáčko-kočičí video :-)))

https://www.youtube.com/watch?v=lMzzLLAx35s

A. Bytová 3.11.2018 13:00

Letos

koncem léta jsem se jaksi octla v jižní Sardinii a tam všude na pobřeží i v hotelových komplexech byla vyvěšena upozornění, že právě probíhá ptačí migrace a proto se p.t. vřejnost žádá a prosí, aby ptáky nerušila a neplašila neb si zde potřebují odpočinout před dlouhým letem přes moře. A vskutku, ovlaštovkováno a ojiřičkováno kam oko pohlédlo. :)

Z. Lika 3.11.2018 13:44

Re: Letos

Abyt, tak taková zpráva - ohleduplnost k migrujícím ptákům - to zahřeje u srdce.

A. Bytová 3.11.2018 14:26

Re: Letos

Příjemně mi to překvapilo v těchto končinách, protože ještě poměrně nedávno je při této příležitosti chytali hromadně do sítí, bývala to vyhlášená italská gurmánská specialita.

Z. Lika 3.11.2018 14:30

Re: Letos

Doufám, že i jinak se pobyt vydařil - zahřál i po těle :-)

Z. Jenny 4.11.2018 10:58

Re: Letos

No, to mně právě děsně čílilo, zkoušeli to i u nás ale potázali se se zlou ,u nás se to nedělá ,aspoň doufám, už velmi dlouho.

Tak jsem ráda, že i u nich tuto ohavnou činnost ukončili.

Ráda ptáčky pozoruji, zejména teď je to perfektní, jak se cpou, kde to jde. Taky jsem letos zažila nálet špačků na sousední třešeň, to byla prostě invaze a řev a za pár minut bylo sklizeno.Čučela jsem s otevřenou hubou. :-)

T. Zana 3.11.2018 12:52

Tak havrany jsem ještě letos neviděla

Ale několikrát jsme na výletě slyšeli, případně zahlédli krkavce. Přijde mi, že jich trochu přibývá. Mám havranovité ptáky ráda :-)

Ještě nekrmím, ale tuhle jsem na balkon dala zbytky vlašáků, co jsme našli na výletě. Jak to jsou takové plané stromy, těžko se z nich ořech dostává. Od té doby mi to sem létají kontrolovat sýkorky - řekla bych, že se snaží mi něco naznačit :DDD

Jinak tu bývají kromě nich mlynaříci, brhlík, výjimečně strakapoud... Vrabci mi sem nelétají, i když v okolí jsou, a kosi taky ne.

Z. Xerxová 4.11.2018 6:43

Re: Tak havrany jsem ještě letos neviděla

krkavců skutečně přibývá. Navíc si hlídají teritoria celoročně (zůstávají věrní svému hnízdišti) a tak o sobě dávají vědět svým nazaměnitelných skřekem a tudíž je v přírodě nepřehlédneš

Z. Maw 3.11.2018 11:01

peknou sobotu

v tydnu na vandru v chribech jak uz listi opadava, tak ptaku bylo videt habadej, moc jich ale nepoznam... taky byl hrozne vyrazny predel mezi tmou a svitanim. v lete mam pocit, ze ptaci rvou porad, ted najednou jak kdyby nekdo zmackl vypinac, v noci ticho a kolem doby vstavani to zacalo... ne ve 3 v noci jak v lete, kdyz je svetlo...

jinak ja krmitko nemam, obcas vesim koule. chtela jsem krmitko koupit, muj muz ze je to zbytecny, ze si vyrobime... no uz to par let na vyrobeni ceka :D

ale s blizici se zimou uz budu vic doma a vic usedat u PC a snad se i vic zapojovat do pokecniku :)

J. Polák 4.11.2018 2:33

Re: peknou sobotu

Když něco slíbíme, tak to taky uděláme, není třeba nám to každé dva roky připomínat.

Z. Tečka 3.11.2018 10:31

Letos to bude špatné

Mám na dolní zahradě základnu na krmítko, stačí jen ho nasadit. Ale právě ten svah mi dělá problémy, už loni jsem slézala opatrně, a chodila jsem s mobilem v kapse. Letos nevím, jestli to zvládnu, chodím jak krab. Už koukám na netu, jestli se dá koupit krmítko, které bych třeba mohla přidrátovat na plot. Příští rok poprosím, aby mi někdo z našich přesunul tu základnu sem nahoru. Uvidím, snad to nějak vyřeším.

Tady jsou především kosové, sýkorky a pár vrabvů. No a hrdličky. Zatím mají v keřích naproti i u mě na zahradě snad potravy dost. Jo, a zase mě navštívilo hejno těch severských ptáků, co se tu zastavují každý rok, s náramným křikem obsadili zimní jabloň, to se třáslo listí i větve, a jabloň je skoro očesaná. Musím se podívat, co je to za ptáky, já to věděla, kdysi už jsem si to hledala na netu.

Z. Lika 3.11.2018 10:55

Re: Letos to bude špatné

Někam spadnout, to fakt nestojí za to. A je fajn, že jsou u vás vrabci - teda v mládí bych neřekla, že budu nad vrabci jásat jako nad vzácností. Ale mám dojem, že už je jich zase víc. Pak napiš, co za severské hordy ti obsazují jabloň :-)

Z. Tečka 3.11.2018 11:52

Re: Letos to bude špatné

Měl by to být brkoslav severní, ale na fotkách je víc vybarvený, než mi připadalo, když jsem je pozorovala. Míhali se tak rychle, že bych je ani nestačila vyfotit. A tím, že nesvítilo sluníčko, bych tu barevnost stejně nevzala. Taky jim děsně chutnalo psí víno, co mám na zdi hned vedle té jabloně. Kosáci zas budou mít po žížalkách :)

T. Zana 3.11.2018 12:53

Re: Letos to bude špatné

Brkoslavy vídáme a taky mi přijde, že nejsou tak barevní, jak by měli být ;-)

Z. Xerxová 4.11.2018 6:47

Re: Letos to bude špatné

hodně ptáků v průběhu roku (nebo podle věku) mění barvu - někdy mají "svatební" šat, jindy "prostý" šat. Někdy jsou to mládežníci, jindy dospěláci. A někdy fotografové fotky upraví - a jas a kontrast barev na fotce změní... Hejno brkoslavů se moc zaměnit nedá. Takže to jistě byli zimní návštěvníci brkoslavové severní

R. Menšíková 3.11.2018 9:43

Také krásné ráno, Liko!

Už jsem si na nákupní seznam připsala slunečnici, nic na směsi už kašlu, v těch se akorát přehrabují a vyzobávají právě slunečnici. Kontrola krmítka dopadla dobře; krmítko zůstalo na svém místě (kvůli psům jsme ho před loňskou zimou museli pověsit výš, totiž naše psy nezajímali ptáci, jen krmítko jim nějak nešlo pod vousy)...

Z. Lika 3.11.2018 10:53

Re: Také krásné ráno, Liko!

Taky mám tu zkušenost - lojové koule úplně zklamaly. Největší úspěch měly vlašáky napadené moly nebo čím. To byl na krmítku frmol!

Z. Tečka 3.11.2018 12:01

Re: Také krásné ráno, Liko!

U mě poslední roky koule taky zůstávaly, sýkorky si jich vůbec nevšímaly. Koupila jsem pak v OBI ve výprodeji 2 půlky kokosových skořápek opatřených silným provázkem. Byly naplněné semínky v nějakém loji. A tak je teď používám místo koulí, slunečnici a zbytek sekaných oříšků jsem zalévala rozpuštěným tukem. To jim jelo. A v Zoohitu jsem na radu Sharky koupila jakousi punčochu, taky plnou všelijakých dobrot, jenže byla za 2 dny pryč, to by mě asi zruinovalo rozpočet. Naštěstí se dá znovu naplnit, i když už jen tím, co bylo doma.

T. Zana 3.11.2018 12:56

Re: Také krásné ráno, Liko!

Koule nebrat, zřejmě výrobci šetří a je v nich něco nejedlého.

Taky jsem narazila na něco, co ptákům ohromně chutnalo... za ty peníze by taky mělo.

Nejlepší jsou ořechy, ale to chce vlastní strom :-))

Z. Xerxová 4.11.2018 6:50

Re: Také krásné ráno, Liko!

některé koule mizí rychlostí světla, jiné nee. Záleží na složení a výrobci - a předem poznat se to nedá. A cena není určující... i hodně drahé umí být hnusné... Osvědčuje se mi velký flák loje přidrátovat na větev...

Z. Iva 3.11.2018 9:33

Vzhledem k venkovním teplotám

je zcela zbytečné sypat ptáčkům. Teď mají přirozené potravy dost, tak by se měli postarat sami.

Z. Lika 3.11.2018 10:52

Re: Vzhledem k venkovním teplotám

Takže u vás zatím ještě nemrzlo, různých bobulí a semen by mělo být dost.