Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Hořící Klokánie - post mortem.

7.1.2020

Jak George napsal 10. 12. 2019:

Sucho vládne krajinou už drahnou dobu. Tam, kde se obvykle pase dobytek, krajina připomíná poušť. Všude jen prach a písek. Tůně jsou vyschlé, vodní toky už hodně dlouho netečou, koryta jsou suchá. Takže úroda různých plodin asi letos nebude žádná, chovný dobytek byl buď prodán, přemístěn a nebo i uhynulý buldozery zahrabán. Farmáři mají velké starosti, kterak udržet farmy finančně nad vodou. Federál sice poskytuje finanční pomoc, ale moc to není, sotva je to dost na přežití. A to nám teprve nastupuje léto, kdy vysoké teploty pomohou krajinu vysušit na padrť. Už nyní se do mnohých osad a měst voda dováží.

Aby snad toho sucha a horka nebylo málo, tak koncem listopadu nám začala Klokánie hořet pod nohama. Hlavně na východu a jihovýchodu kontinentu, kde je krajina nejvíce zabydlená, kde je nejvíce farem a kde jsou, tedy dnes už byly, nádherné národní parky plné vzácné flory a fauny. O tom, kterak zdejší ohně plápolaly a místy dosud plápolají, jste byli informováni i českou TV. Takže nechme stranou žhavé fotky hořících domů, uhynulé zvěře a dobytka. Podívejme se však, co pomáhá vzniku požárů a co nastává po požárech.

Lidstvo zjišťuje, že socialistické heslo „poručíme větru, dešti“ je mírně řečeno blbost. Celá Země a s ní celá sluneční soustava se chová jako jeden živý organizmus a pozemské počasí je jeho nedílnou součástí. Takže vše souvisí se vším a bouřka na Jupiteru a nebo pozměněná aktivita Slunce má na zemské klima daleko větší vliv než nějaká lidská pidi-aktivita po průmyslové revoluci až doposud. Historicky, na Zemi byla období vyšších průměrných amosférických teplot a zvýšené hladiny dioxidu uhlíku. Byla to období bujného růstu flory, hojná a úrodná, a když naši předkové už pěstovali polní plodiny také období, kdy vzkvétaly bývalé civilizace ať už v Sumeru, Střední Americe a nebo kolem Nilu. Období ochlazení přinášela propad. Civilizace zanikaly, hladomor kosil lidstvo a rostlinám se příliš nedařilo.

Vyprahlou a vody-prostou krajinu v Klokánii letos navštívily požáry nebývalé síly, až divokosti na rozlohách rovnající se některým evropským státům. Když porovnáme australských 60 000 km čtverečních totálně zdevastovaných požáry, které stále hoří, s rozlohou České republiky 78 865 km², tak si můžeme snadněji představit rozměry této katastrofy. Navíc, v suchém a horkém vzduchu se z listů eukalyptů vypařuje spousta oleje a vytváří se vzduchem výbušnou směs. Potom stačí jiskérka a bouchne celé údolí, jak jsme jednou s kamarády na vlastní oči viděli. Zafouká-li do toho horký vítr, tak vznikne ohnivá bouře, kterou už nezaství nic. A právě nedávné klimatické podmínky na náčrtu ohňům pomohly k tak nebývalé síle a velikosti.

Klimatické podmínky požárů v Austrálii

Bez jakékoliv debaty v požáry postižených místech způsobily ekologickou a také humanitární katastrofu. Nejde jen o to, že postižení přijdou o domov, ale i o veškerý majetek a návrat do vyhořelé, vody prosté a mrtvé krajiny je nyní nemožný. Není zde ptactvo a divoká zvířata, kdyby se ta, která se spasila útěkem, vrátila, tak by zahynula hladem a žízní. Stejně, většina vodního ptactva z vyschlé krajiny zmizela už před požáry. Buď se přestěhovala, a nebo uhynula žízní a hladem. Takže krajině i rostlinám i zvěři to nějaký ten pátek potrvá, než vše zregeneruje. To ovšem záleží na tom, kdy se na krajinu snese déšť, který je dosud v nedohlednu.

Teploty v lednu 2020 Austrálii

Vysokou cenu zaplatí lidské komunity, které byly požáry postiženy a mnohé i rozbity. Ne každý jedinec je tak silný, aby se do vyhořelého domova vrátil a začal znova od píky. Jistě bude třeba dobré psychologické poradenské služby těm, kteří to vše nezvládají a upadají až do sebevražedné deprese. Věřím, že díky zdejšímu přístupu k věci a silné komunitě se i tyto nesmírné potíže překonají. Čas nám ukáže, i když doposud se vždy vše v dobré obrátilo a společnost vyšla z podobných zkoušek silnější, než byla před tím.

Takže od druhé půle listopadu žijeme v přírodní udírně, kouř činí vzduch neprostupný. Ještě že to je voňavý kouř převážně z dříví eukalyptů a ne nějaký zapáchající z nějakého svinstva. Občas, když zafouká ze strany, kde zrovna nehoří, tak se vzduch trochu vypucuje, ale ne docela. Kde nehoří, tak to je tam, kde nic neroste, a to je ve zdejších pouštích. Nu a když zafouká z nich, tedy u nás od severozápadu, tak vzduch naplní rudý pouštní prach, který vnikne i do domečku.

Teplota 4. 1. 2020 u Švehlů v Austrálii

Navíc ovšem přinese i pouštní teploty vzduchu a tak se stalo v sobotu, 4. ledna 2020, že i v 17 hodin odpoledne jsme měli ve stínu 49 °C. 

Mám takový dojem, že si budeme muset na příští rok pořídit nový teploměr, který ukazuje do 100 °C. Ten jeden stupěň, co tomu našemu stávajícímu zbýval do maxima, už moc neznamená.

Ještě ve 22 hodin večr bylo 40 °C, aby kolem 23 hodiny přišla spásná chladná změna, zafoukalo od Antarktidy, jak je vidět na náčrtu nahoře, a za hodinku, tedy kolem půlnoci, už bylo 23 °C.

Ovšem rudý pouštní prach v ovzduší vystřídal hustý dým z ohňů a tak se opět udíme, abychom déle vydrželi. Máme na vybranou. Buď pekelné teploty a rudý prach všude, a nebo „chlad” do 30 °C a vzduch prosycený kouřem.

A zde je popis z frontové línie od kamaráda. Až se divím, že jim fungoval internet. Zatím nevíme, jak dopadli…

Ahoj ,

jsme v zoufale situaci, kolem nas hori!!! Strikame vodu na strechu a kolem baraku!!! Tez sudy z vodou kolem, zhave listy zapaluji suchou travu, snazime se je uhasit!!!

Kramy jsou prazdne, vsechny prijezdove cesty do Batemans Bay jsou uzavrene, vsude hori!!! Neni benzin, cisterny se sem nemohou dostat! 4 000 lidi je na plazi a cekaji na lod, ktera je bude evakulovat!!! Kolem nas prchaji zoufala zvirata!!!

Pred par minutami tady byli hasici a policie, mame okamzite opustit dum, takze beru dulezite dokumenty, computer, spacaky, stan, neco na sebe a prchame z domu!!! Takhle si asi predstavuji konec sveta!!!

Az to peklo skonci dam vedet! Drzte nam palce!!!!

AHOJ

Jarda

Tož tak si žijeme ve slunné Austrálii.

Psáno 05/01/2020.

Dodatek přímo od George Švehly: níže jsou  účty, které vybrali partneři ABC News a na které lze případně poslat pomoc (a dole odkaz na fotky z koalího špitálu):

Australian Red Cross’ Disaster Relief and Recovery:

https://fundraise.redcross.org.au/

local fire brigades - na naše hasiče:

https://www.rfs.nsw.gov.au/volunteer/support-your-local-brigade

WIRES - toto jde přímo na všechna zvířátka co potřebují pomoc:

https://www.wires.org.au/

Salvation Army’s disaster appeal - všeobecná pomoc přes armádu spásy:

https://www.salvationarmy.org.au/donate/make-a-donation/donate-online/?appeal=disasterappeal

bushfire appeal fund - všeobecná pomoc přes charitu St Vincent de Paul society:

https://donate.vinnies.org.au/appeals-nsw/vinnies-nsw-bushfire-appeal-nsw

Port Macquarie Koala Hospital - toto jde přímo na špitál pro koaly:

https://www.gofundme.com/f/help-thirsty-koalas-devastated-by-recent-fires

Fotky z koalího špitálu:

https://www.gofundme.com/f/help-thirsty-koalas-devastated-by-recent-fires/campaign/gallery/0



zpět na článek