Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Hořící Klokánie.

10.12.2019

Sucho vládne krajinou už drahnou dobu. Tam, kde se obvykle pase dobytek, krajina připomíná poušť. Všude jen prach a písek. Tůně jsou vyschlé, vodní toky už hodně dlouho netečou, koryta jsou suchá. Takže úroda různých plodin asi letos nebude žádná, chovný dobytek byl buď prodán, přemístěn a nebo i uhynulý buldozery zahrabán. Farmáři mají velké starosti, kterak udržet farmy finančně nad vodou. Federál sice poskytuje finanční pomoc, ale moc to není, sotva je to dost na přežití. A to nám teprve bude nastupovat léto, kdy vysoké teploty pomohou krajinu vysušit na padrť. Už nyní se do mnohých osad a měst voda dováží.

Před dvěma týdny se denní teploty přehouply přes třicítku a na mnoha místech vyprahlá krajina hned vzplála. Jen na východě NSW plápolá 81 ohňů (mapa zde). Ovšem hoří i v Queenslandu, Jižní Austrálii a na Tasmánii. U nás v horách už také skoro týden hoří, a velký oheň v nedalekém Wollemi NP už spálil více jak 171 000 ha buše.

Jen u nás v NSW stačilo za minulý týden shořet 259 obytných domů a přes 500 hospodářských budov. Ve stejné době se hasičům podařilo zachránit před požárem 2000 obytných domků, ale přesto čtyři lidé uhořeli. Ohně už spálily přes milion hektarů země (zpráva zde).

V okolí domečku je jako v udírně.

V okolí domečku je jako v udírně.

Včelaři přišli o více jak polovinu všech včelstev. Úly zde vyváží do buše, kde kvetou eukalypty, aby včely nemusely daleko létat, a hodně těchto úlů shořelo. Navíc, zbylá včelstva nenachází potravu, květy se proměnily v popel, a tak se rozjela záchranná akce svézt zbylá včelstva do bezpečí a začít je přikrmovat a tu trochu medu, co mají, jim nechat. Takže asi na trhu nebude med a nebo řádně podraží. Nezbude než včeličky krmit a čekat, až se zase rozmnoží, a to se zítra nestane.

Sbírání zbylých, neshořených úlů ve vyhořelém buši je nejen namáhavé, ale i psychicky velice náročné. Všechna divoká zvěř, která neuhořela (odhaduje se, že jen medvídků koala bylo zpopelněno několik tisíc), je hodně popálena a naříká bolestí. Zvuky, jako když naříká malé dítě. Hodně lidí odmítá za této zvukové kulisy do buše vstoupit, prostě to psychicky neustojí a já se nedivím. Slyšel jsem naříkajícího zraněného medvídka koalu, je to nervy drásající zvuk zhmotnělé bolesti.

Psáno 22/11/2019.

Foto: George Švehla. Další obrázky přímo zde na Rajčeti (žádné záběry zvířat).zpět na článek