23.9.2021 | Svátek má Berta


SOBOTNÍ CESTY: Potštejn čirou náhodou

11.6.2016 0:01

Potštejn jsem vybrala náhodou. Nic jsem o něm nevěděla, jen mi přišlo, že to je bílé místo na naší pomyslné mapě.

Zámek Potštejn

Zámek Potštejn

Vybrala jsem dobře. Je přirozeným centrem pro výlety na všechny přírodní a historické pozoruhodnosti v okolí. Je to živé místo se zámkem (soukromým, velmi pěkně opečovávaným), hradem (patří městu a vypadá dobře), řemeslným pivovarem, několika restauracemi, které jsou opravdu v provozu, několika cukrárnami a dokonce i zdravotním střediskem. Kdybych vybírala, kam jet s dětmi, tak rozhodně sem.

Hrad Potštejn

Hrad Potštejn

Všude to tak není. V neděli ráno jsme dorazili do Letohradu, kde ze všech inzerovaných atrakcí měla otevřeno jen nonstop herna.

Zámek Letohrad

Zámek Letohrad

Mířili jsme na Žampach. To byl ten studený víkend v půlce května. Občas sprchlo, do tváří nám fičel ledový vítr. Předem jsme věděli, kolik toho na Žampachu z hradu zbylo (málo) a odbočka slibovala dva kilometry navíc. Frantu bolel zub. Tak jsme neodbočili.

Cestou na Žampach

Cestou na Žampach

V pondělí ráno jsme šli k zubaři, dopadlo to dobře, nicméně dost pršelo a stále dul silný vítr. Nakonec jsme vyrazili až kolem poledne se skromným cílem podívat se na zámek Doudleby, který jsem před časem obdivovala v nějakém kalendáři.

Zámek Doudleby

Zámek Doudleby

Párkrát jsme ještě zmokli, ale zámek byl moc pěkný (taky je soukromý) a pomalu se lepšilo počasí, tak jsme zašli ještě kousek do Vamberka. Muzeum krajky bylo při pondělku zavřené, ale aspoň jsme se prošli.

Na úterý jsme naplánovali výlet podle Divoké Orlice.

Divoká Orlice

Divoká Orlice

Naším cílem byly Litice, což je hrad podobný Potštejnu, asi tak podobně zachovalý. Jenže patří státu a v jeho péči se dostal do stavu, kdy ho z bezpečnostních důvodů zavřeli. Aspoň jsme se vyšplhali až k hradbám a udělali pár fotek zblízka...

Hrad Litice

Hrad Litice

Dalším cílem byl Žamberk, kde jsme hlavně politovali místní, kterým vede přes náměstí hlavní tah a sviští jeden náklaďák za druhým. Ale na okraji města je rodný domek Prokopa Diviše. Ten byl sice taky zavřený, ale impozantní replika bleskosvodu stála na louce před ním.

rodný domek Prokopa Diviše a bleskosvod

rodný domek Prokopa Diviše a bleskosvod

Tak to byl Potštejn. Moc pěkná krajina, spousta turistických cílů. Mít víc času, dalo by se toho vidět ještě víc. V sezoně snad bude otevřeno všude. Doporučuju.

Foto: autorka Fotografie si můžete prohlédnout i přímo zde na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes