Neviditelný pes

Potrava pro akvarijní živočichy - umělá potrava (2)

7.8.2006 22:22

Po otevření originální pečeti dbejte na pečlivé uzavírání obalu a uchovejte krmení v suchu! Nemáte-li v blízkosti svůj odborný obchod, zakupte raději několik menších balení, které jsou opatřeny pečetí a otevírejte je postupně. Vyjde to částečně dráž, ale vyplatí se to. U originálního balení vždy kontrolujte již při zakoupení záruční dobu udávanou na obalu výrobcem. Nekupujte krmení bez originální pečeti. ryby Růžička

Není dobré ponechávat krmení na akváriu, jak bývá často zvykem. Vlhkost, která je u akvária (zvláště nepřikrytého) jistě větší než jinde v místnosti, bude obsah rychle znehodnocovat. Je nutné si uvědomit, že sušená potrava dodávaná na trh má obsah vlhkosti okolo 8-10%. V místnosti s akváriem je ve vzduchu jistě více vlhkosti! Suchá potrava velmi rychle absorbuje vlhkost a nastává napadení krmiva nejen plísněmi. Pro ty je to ostatně velmi dobrá živná půda!

1. VLOČKY

Je to snad nejrozšířenější podoba průmyslově vyráběné potravy pro akvarijní ryby. Krmíme-li běžným způsobem, plave nějaký čas vločka na hladině a poté pomalu klesá sloupcem vody ke dnu. Ryby mají tedy dost času na to, aby se volně vznášející vločky zmocnily. Dokonce i sumci, kteří v převážné většině sbírají potravu ze dna, mají tuto podobu podávané potravy v oblibě. Budeme-li potřebovat nakrmit pouze ryby dna, podržíme na okamžik mezi dvěma prsty vločky pod hladinou a ony klesnou rychle ke dnu. A jako u každé potravy i zde platí: POZOR NA PŘEKRMENÍ!

2. GRANULE

Granulovaná potrava se používala zpočátku převážně pro průmyslově chované ryby. Jako všechna krmiva, prošla i tato vývojem a dnes jsou nabízena v rozmanitém výběru i pro ryby akvarijní. Nevýhoda granulí byla zpočátku ta, že se rychle potápěly a akvarijní ryby je nestačily pochytat, než spadly na dno akvária. Tam se mezi kamínky velmi brzy rozkládaly a pochopitelně znehodnocovaly kvalitu vody. Dnes se vyrábějí granule snad pro všechny druhy běžně chovaných ryb. Existují takové, které se chovají jako vločky; tedy nějaký čas plavou a poté se pomalu potápějí ke dnu. Jsou granule, které se nepotopí nikdy a jsou vyráběny granule, které se potopí ihned, např. pro sumečky.

Dále se vyrábí různé druhy burisonů, což jsou lehká krmiva vyráběná převážně pro okrasné ryby do zahradních jezírek a jsou nabízena v mnoha různých velikostech a typech. Existují krmiva pro potěr, mladé ryby, dospělé a dokonce i dieta pro staré ryby.

V poslední době se objevily na trhu i jiné tvary a podoby krmiv. Je to pochopitelně také tím, že se firmy vyrábějící krmiva pro ryby snaží předehnat ty ostatní a tato konkurence vytváří stále nové a nové výrobky. K tomuto bych rád uvedl, že tvar je pochopitelně pro mnoho druhů ryb podstatný, hlavně v různém věku ryby, ale mám-li být upřímný, daleko důležitější je obsah. Tedy kvalita surovin, ze kterých je potrava vyráběna.

Neméně důležité je též složení a poměr těchto surovin, na což jsem již upozorňoval na počátku tohoto seriálku o umělé potravě.

Pozor na složení potravy. Mnoho rybích druhů se spokojí s tzv. univerzálním krmením, které je stále nejprodávanější. Je to škoda, protože specializovaná potrava je k dostání dnes již běžně. Nekupujte krmiva podle barevného provedení obalu! Jde o to, že různé druhy ryb nemají stejné nároky na potravu. V některých krmivech se nachází látky pro vybarvení ryb a v jiných zase různé podpůrné či léčivé komponenty.

Je to již několik let zpět, kdy jsem v jedné prodejně spatřil obal krmení, na kterém byly vyobrazeny závojnatky, paví očka a některý druh barevných cichlid. Byla to potrava, ve které byly obsaženy látky na vybarvení ryb. Tyto ryby jsou přirozeně barevné, ale protože se v akváriu nedostanou na přirozené sluneční světlo, časem tuto intenzivní přirozenou barevnost ztrácí.

Je tedy pochopitelné, že se chovatel snaží podat svým chovancům takovou potravu, která by tento nedostatek vynahradila. To je asi v pořádku, ale není již v pořádku, že nabízená potrava je doporučovaná rybám s velmi rozdílnými nároky na složení ostatních látek. Jde hlavně o poměr proteinů. Potrava pro bazénové ryby jako jsou např. závojnatky by měla mít v průměru daleko méně proteinů než např. potrava pro cichlidy a jiné dravé ryby. Proto jsem byl překvapen, že na tom obalu se ocitly vedle sebe ryby, které mají tyto nároky tak rozdílné. Myslím, že dnes se výrobci chovají již daleko odpovědněji. Přesto ale doporučuji, není-li to možné jinak, alespoň si přečtěte obsah sdělení na obalu od výrobce.

Budu-li se potřebovat poradit v odborné prodejně, musím znát alespoň druh ryb, který chovám. Zkušený prodavač vám jistě již poradí co dál.

Výčet podob vyráběných potrav by mohl pokračovat např. umělými červy. Je to tuba, něco jako pasta na čištění zubů, ve které je namíchána ona dobrota v takové konzistenci, že po vymáčknutí drží pohromadě a tím vlastně vznikne jakýsi červík. Je to velmi dobrý nápad, ale myslím, že málo využívaný. Je vhodný také z toho důvodu, že si různými nástavci, dodávanými k této tubě, sami volíte velikost a tloušťku červa.

Existují i různé gely, které se po otevření konzervy dávkují pouhým odkrojením lžičkou. Výhoda těchto krmiv je ta, že drží stále pohromadě a v případě, že ji ryby v krátkém čase nespotřebují, dá se v celku ze dna akvária odstranit.

Dále jsou to tzv. prázdninová krmiva. Jsou to velmi tvrdé, lisované tablety či různě tvarované kousky potravy, které se jen pomalu rozpouštějí a ryby tak několik dní v naší nepřítomnosti mohou zahnat hlad. Budete-li mít v nádrži potěr ryb, mohu tuto potravu doporučit. Máte-li ale v akváriu dospělé ryby a akvárium je běžně zařízeno, je zbytečné krmit ryby do zásoby. Takto fungující akvárium a ryby v něm vydrží bez problémů 14 dní i více bez podávání potravy! Mimochodem, v drtivé většině to celému akváriu jen prospěje.

Pochopitelně každý akvarista používá ještě svoje další recepty a vynálezy, o kterých se nikdy nedovíme. Jsou to mnohdy velmi ostražitě střežená tajemství!

Doufejme tedy, že s přibývajícím vývojem a výzkumem v této oblasti bude na trhu více kvalitních krmiv pro naše vzácné chovance. Vždyť přirozené potravy ubývá a mnohé lokality, dříve běžně přístupné, jsou dnes již v soukromých rukou a málokterý majitel dá svolení k odlovu planktonu.

Jiří Růžička


zpět na článek