29.9.2020 | Svátek má Michal


AUSTRÁLIE: Globalizace.

22.8.2017

Nedávno jsem si na internetu vybral dárek k svátku. Jak jinak než triko, tedy T shirt s potiskem psiska, které má pohled i barvu jako náš Ferďas, který už na mě čeká za duhovým mostem. Tento je však výmarský ohař a ne kelpie jako Ferdinand, takže mu ušiska visí vedle hlavy. Přesto jsem neodolal.

Tričko s Ferďasem

Tričko s Ferďasem

Firma, co tuto nádheru na internetu nabízí, je zde a nebo přímo výrobce zde. Že by se z toho dalo uhodnout, kde je, tak to ne, a abych se přiznal, když jsem to objednával, tak mě to moc nezajímalo. Vypadalo to, že to je z USA. Tedy aspoň telefonní číslo na jejich domovské stránce, Phone: +1(917)720-3320 podle vyhledávače telefonních čísel ukázal na New York. Zde je výsledek vyhledávače: „The phone number 917-720-3320 appears to be a Land Line number from Level 3. The number is located in New York City Zone 1, New York in the United States.“

Podarok (pro ty, co zapomněli ruštinu, to znamená dárek) přišel poměrně rychle a v pořádku. Jen označení velikosti tam asi mají jiné než v Klokánii, asi to budu mít jako noční košili a ne triko. Avšak Míla, od které tento dárek vlastně je, se zcela dobrovolně nabídla, že tu velikost upraví a zredukuje. Sice se to dá vyměnit, ale posílejte to zpět, odkud to přišlo. Při dnešních cenách poštovného by to bylo na bankrot. To bych si dáreček mohl hned objednat udělaný ze zlatého vlákna.

Co nás však překvapilo, byla po obdržení balíčku globalizace v praxi. Něco o tom nadatlovat mě ovšem napadlo až po rozbalení zásilky a značném poškození obalu, který jsem chtěl ofotit jako corpus delicti. Proto omluvte ty „bojové“ fotky na Rajčeti. První údiv nastal po zjištění místa, odkud byl balíček zaslán. Z exotického Kyjeva z Ukrajiny. Bylo to tam jak, latinkou tak i azbukou. Po vybalení zásilky, která byla v perfektním stavu, se vyklubalo triko velikostí na mamuta. Jinak ovšem nádhera.

Po podrobnějším ohledání byly na triku shledány další vytištěné informace. Barveno a tištěno bylo v USA, avšak vyrobeno v Mexiku. Jak to triko k tomu přišlo, že bylo posláno z Kyjeva to nevím a pátrat po tom nehodlám. Ostatně po zkušenostech s jiným zbožím mě to ani neudivuje. Třešně máme z Kalifornie, zrovna tak jako ořechy. Přitom obé se zde pěstuje, ale toto asi zase končí na pultech supermarketů v USA a nebo v Evropě. Česnek z Brazílie je levnější než náš zdejší. O čínských produktech taktně pomlčím, ty i když jsou bezkonkurenčně nejlevnější, se kupovat vůbec nehodí. Kde jsou ty časy, kdy venkovský krejčí oblékal celou vesnici a přilehlé okolí. Tatínkovi ušil nedělní zimník a ten se pak dědil po další tři generace.

Takže příště mě už ani nepřekvapí, když něco tady u klokanů koupím a pak zjistím, že to bylo posláno z Islandu, upraveno a nebo zabaleno v České republice a vyrobeno, či vypěstováno v Klokánii. Ať žije globalizace!

Psáno 6. 4. 2017.

Foto: autor. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

A kdo se chce pokochat západem slunce v Klokánii, ať se podívá do tohoto rajčatového albaRychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.