25.4.2024 | Svátek má Marek


AUSTRÁLIE: Honey possum.

1.3.2022

Tarsipes rostratus je jediný mrňavý vačnatec, který se živí pouze nektarem a pylem. V češtině je volán několika různými jmény. Posum medosavý je také známý jako medosavec vačnatý či medovec pruhovaný, je jediný zástupce čeledi medovcovitých.

Tento důležitý opylovač má domov na jihozápadu v Západní Austrálii. Je totemovým zvířetem místních domorodců kmene Noongar. Žije v polopouštní krajině porostlé keřovitými banksiemi. Je zde také znám pod domorodým jménem „Noolbenger“, čti Nůlbůngor, váží 7 – 10 g, chápavý ocásek má 88 – 100 mm dlouhý a tak je delší než celé tělíčko tohoto krasavce s protáhlým, špičatým čumáčkem.

Posum medosavý

Autor: John Gould, F.R.S., Mammals of Australia, Vol. I Plate 5, London, 1863

V mnoha místech posum medosavý z krajiny zmizel kvůli zemědělské činnosti bílého muže. Kde zůstala původní vegetace a nebo kde nebyla za posledních 22 – 26 let „vyčištěna“, je tento mini posum hojný a nebezpečí vyhynutí mu nehrozí.

K pořádání nektaru mu pomáhá jazyk podobného tvaru, jako mají kolibříci. Na špičce a také dále na povrchu má jakési štětiny, které mu umožňují snadnější získání nektaru a pylu. Délka jeho jazyku, 1,8 cm, představuje čtvrtinu délky jeho těla od čumáčku ke kořeni ocásku, který má chápavý a tak mu usnadňuje šplhání ve větvičkách keřů. Při „vylizování“ nektaru z kalíšků květů nezahálí a dovede jazýček vypláznout a s nektarem do tlamušky stáhnout až 3x za vteřinu. A není to žádný troškař, za den takto „vylíže“ kolem 7 ml nektaru, což by u člověka představovalo vypít 50 l sladké tekutiny.

Medosavec vačnatý je noční zvířátko, ale můžeme jej spatřit, jak mlsá nektar a nebo pyl za podmračného, chladného dne, od úsvitu do západu sluníčka. Krmí se na banksiích, žlutokapech, vřesu, bottlebrushes (česky kalistemon nebo štětkovec) a kangaroo paws (česky klokanka nebo rozvitec). https://creature.com/ 

Honey possum má velice rychlý metabolismus a tak potřebuje neustálou dodávku nektaru po celý rok. Toto mu je zajištěno v jihozápadní části Západní Austrálie, kde je stále něco v květu. Posum medosavý zase na oplátku zajišťuje opylování květů.

Samečci jsou menší než samičky, ale mají extrémně velká varlata, představující 4,2 % jejich celkové váhy, což u 75 kg těžkého muže by představovalo 3,15 kg. Tato varlata, jak se sluší a patří, vyrábí rozměrově největší spermie ze všech známých světových savců.

Samičky vrhnou obvykle 2 – 3 mláďata, když je v okolí dost potravy ve kteroukoliv roční dobu. Mamina, je to přece vačnatec, nosí a kojí mláďata ve vaku zhruba 3 měsíce. Když se náhodou dostaví nepřízeň počasí, chladno a nebo dlouhé deště, tak ztopoří, strnou či znehybní a jejich metabolismus se značně zpomalí, obdobně jako u zvířat, která prodělávají zimní spánek. V divočině se dožívají 1 – 3 let.

Psáno 8/1/2022

Oskenované fotky z Australian Geographic jsou na Rajčeti:
https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Honey_possum