22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

PORTRÉT: Piškot

Jmenuji se Piškot a jsem kůň. No tak kůň … jsem, pravda, trochu menší, ale pořád kůň jaksepatří! Vy mi nevěříte… tak dobře, mám necelých 105 cm v kohoutku a jsem tedy poník, abyste neřekli, že se vytahuju.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 25.4.2008 20:53

Re: Bydlí poník na bidlu...

;-)R^

veram 25.4.2008 8:37

Pro Marky a další slavící

je tady fotka největší naší planety .

A koník poník je moc hezký.

YGA 25.4.2008 8:50

Re: Pro Marky a další slavící

Všechno nejlepší Markům - hlavně tomu D., i když nás nemá moc rád, protože mu maminku zdržujeme od vaření snídaní, obědů a večeří ;-D!

A majitelé a majitelky latifundií a rodných lánů, nezapomeňte na pořekadlo "Na Marka zasaď oharka!" - tak šupšup, ať jsou dnes okurky, dýně a tykve v zemi ;-).

Beda 25.4.2008 9:41

Re: Re: Pro Marky a další slavící

YGA to dobře napsala;-);-D ... a já se (přesto????;-P)  připojuji k přání VVVVVV

Zdena b.p. 25.4.2008 10:24

Re: Re: Pro Marky a další slavící

Markům, i těm D. přeju všechno nejnej. :-)

Ygo, to je reálné u vás v jižních krajích. Proto asi oharka a ne okurky. :-)Kdybych já dnes vysadila okurky, tak jim budu muset štrikovat svetříčky. U nás až po Žofce, víš.

MaRi 25.4.2008 11:53

Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

jedině "na Marka oharky do jarka" - jen jsem vždycky myslela, že ide o semínka, sazeničky ne´e.   Jé, fčil sem se musela zamysleť (což není často:-P), ono to nende napsať, jak se to řekne8-o. V tom slově "jarek" (pro ty ne od nás jarek = rýha, brázda)  to "a" není ani krátké ani dlúhé 8-o

YGA 25.4.2008 12:14

Re: Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

U nás járek dycky dlúhý - my trošku natahujeme ;-D. A dost dlouho jsem nepotřebovala slovo rýha - myslím, že jsem minimálně patnáct roků žádhou rýhu neviděla ;-D;-D.

MaRi 25.4.2008 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

dyž stačí járek ;-D

Zdena b.p. 25.4.2008 13:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

A hleďme, jazykový koutek. Tak járek, ani jarek jsem nikdy neslyšela. Rýha bych asi v tomto případě neřekla. Jedině brázda, nebo když malá, tak brázdička.

Zdena b.p. 25.4.2008 13:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

Jo, a tam se říkalo vysadí, ne vyseje. To já, prosím, rozlišuju. Podobně, jako chová a pěstuje :-)

Matylda 25.4.2008 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Marky a další slavící

Tady u nás se nic nevyseje, všecko se sadí a to nejlíp do járku. A na brambory se musí vykopat skoro rigól- jako že příkop- aby nevylezly moc brzo. A brambory se už nekopčí, nahrne se to rovnou do těch takových hrbolů, páč už na to nemáme energii. Řekla bych, že krajové názvy jsou nejlepší:-):-)

Jakub S. 25.4.2008 16:10

Ahoj: járek =

= příkop (mělký, drobný, leč aji podle silnice/cesty), brázda či žlábek pro jiné účely než setí, většinou teda k od/přivádění vody. Pouze dlouze (samozřejmě nemluvím o Slezsku, tam je kratke všecko, na potforu ostatnim), ale postřeh o existenci polodlouhých samohlásek u nás je vynikající. Běžné jsou v jazyce, co nerozlišuje dlouhé - krátké, leč automaticky poněkud (zcela subjektivně a podle mluvčího) prodloužuje většinu vokálů pod přízvukem - ovšem, ruština. Tam je to už prostě zákonité i v kultivované výslovnosti. Kupodivu polština to dělá jen téměř nepostřehnutelně. - Původní opravdu dlúúúhé vokály u Valachů a Mor. Slováků jsou už pár generací, zvláště na okrajových územích, zkracovány právě do polodlouhé podoby.

Zajímavost pro věrné čtenáře: Pavlovi Vášovi a poručíku Dubovi se v jejich legendárním slovníku povedl mj. tenhle otřesný, diletantský lapsus: pod  j á r e k  najdete i významy stružka, potůček. To ovšemže ani omylem - tekl tam járek: bože... dovolili si ve falešné sebejistotě extrapolovat své dílčí znalosti - a ťápli vedle. Ano, v járku bývá voda - jenže to slovo značí to, co ji drží...

YGA 25.4.2008 8:25

Elo,

mě se to líbilo - povídání o koních bývá málo, ale pak je výživné :-). Koně mám ráda a nebojím se jich - no, je fakt, že se nebojím žádného zvířete (až na pavouka - ale to snad není ani zvíře, že). Piškotkovi přeji ještě hodně krásných dnů - a vám všem na statku taktéž.

Bláža 25.4.2008 8:09

Jůůů, Elo!

Na tvé bolavé oko z loňska si dobře pamatuju. A Piškot je moc krásnej a tvé povídání stojí za to! :-)

EvaŽ 25.4.2008 7:19

Mazlicí koník

to je paráda. Je jasné, že musí řehtat na uvítanou, aby si ho nespletli s dogou. A čeníšek má hladší a teplejší, než pes, zato blemcákem na psa nemá. Moc krásné povídání

Alča 25.4.2008 8:17

Re: Mazlicí koník

Připojuji se - moc hezké povídání o krásném koníkovi!V

Xerxová 25.4.2008 7:13

to to trvalo :o)

Tak tento článek slibovala Ela už dávno... ;-). A je fajn, že ho nakonec stvořila. Protože čtení o koníčkách tady zase tolik není. A Piškot je správnej koník-poník - drzoun, zvědavec, mazel.

Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům

Fallowa 25.4.2008 6:32

Piškote,jsi

moc hezký a roztomilý koníkR^.Je dobře,že jsi na statku s tolika zvířecími kamarády a lidmi,kteří se umí tak hezky pošťuchovat:-) - doufám,že ještě napíšeš!V

Rpuť 25.4.2008 5:11

Kouzelnej koníček a vůbec....

Včera tu kikslo připojení a kiksá vesele dál....grrrr

Hana W 25.4.2008 4:05

Zklidneni

Mne kone, bez ohledu na velikost ci rasu, uklidni. Ne, ze bych byla strasne neklidna a mohla si trepoucima rukama privydelat na zivobyti cukrovanim koblih; ale podivat se konikovi do ksichtiku mne vzdycky naplnilo spokojenosti. U nas na vesnici, kdyz jeste to, co je ted hlavni tah z Prerova do Olomouce, byla uzka silnicka s kocicima hlavama olemovana predzahradkama a tresnema, jezdily konske potahy. A v holickem pivovaru mely ty ohromne pivovarske kone, uz je moc nepouzivali, ale jeste si je pamatuju. Neco o tech krasnych konskych ocich...

Jakub S. 25.4.2008 16:16

Jé: Třepou se mně ruce, vidíte - nepotřebujete něco pocukrovat - ?

Pivovarští valaši, jako v Postřižinách? Paráda. Tak já koně z Čelechovic už nepamatuju. Ale na druhé straně na podzim jsem tam nebýval, za hlavního provozu...

Jenda 25.4.2008 0:07

Ja v tom problem nevidim :-)))