Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PORTRÉT: Jaga

  13:53
diskuse (31)
Jmenuji se Jaga a jsem český strakatý pes. Vlastně česká strakatá fenka. Jedna strakatá slečna už se tady představovala, tak nemůžu zůstat pozadu. Jméno mi vymyslel páníček, paničce se to líbilo, a tak mi to zůstalo. Když mě někomu představují, tak obvykle říkají, že jsem Jaga, jako baba Jaga. Všem se to dobře pamatuje a navíc prý časem zjišťují, že to docela dost sedí.

Jaga 1Narodila jsem se: V chovatelské stanici Vrtichvost z Usedlosti v Praze letos v květnu a dali mi jméno Agáta. Bylo nás dohromady osm a chovatelé si s námi museli užít spoustu srandy. Povídali něco o tom, že jsme jim zlikvidovali zahrádku, ale co bychom pro ně neudělali, že. Páníčci na mě čekali půl roku, protože jsem se jim v žádné chovatelské stanici nechtěla narodit, až tady a tak byli celí šťastní a těšili se, kdy už si pro mě pojedou. Hlavně panička. Ale dneska už mi jsou čtyři měsíce pryč a tak jsem vyrostla, že mám jedenáct kilo a jen tak někdo si na mě netroufne.

Doma na mě volají: Jago, Jaga, Jagýsku, Jaguško! Ale páníček se na paničku vždycky zlobí, když mi říká zdrobněle (když jí třeba někdy ujede Holčička nebo Beruška, tak to už je vrchol!), protože mě prý kazí tím, že na mě takhle ťuťá a pak ho vůbec neposlouchám, protože on se k ťuťání nesníží. Ale já stejně poslouchám, jen když chci, ať volaj, co chtěj… Navíc mi páníček s oblibou říká Jagomíre a Jagouši. :)

Ke žrádlu dostávám: Granule. Panička mi smíchává dva druhy granulí, jedněch (těch lepších samozřejmě) tam dostávám míň, jsou s lososem a ty já miluju. Naštěstí si dovedu chudý jídelníček hodně zpestřit.

Jaga 2Ale já mám mnohem raději: Když jsme na procházce, tak mám hezky čumáček u země a luxuju, co se dá. Zkoušela jsem už klacky, suchou i čerstvou trávu, jablíčko, pecku z broskve, kamínky, kus lina, houby, odpadky a taky lidský h…o, to mám zatím asi nejradši, ale obvykle ho nikde nepotkám. Moje specialita, kterou docení pouze praví gurmáni, je mončičák. Samozřejmě ne celý. Jen umělohmotné nožičky a ručičky. Polykám je vcelku. Ručičku pak vyblinkám, nožičky vykakám a je to v pohodě. Málem bych nezmínila, že páníčci občas taky mají v talíři dobroty, ale ne a ne se podělit. Tak si někdy vezmu z kuchyňské linky sama. Naposled parádní kus syrového sádla. S tím se ale musí rychle utíkat.

Oblíbená činnost (hračka, hra): Ráda piju vodu přímo z kohoutku. V poslední době si sama vyskočím do vany a štěkám na kohoutek, ať už to teče, páníček tvrdil, že by to mělo kvůli mně fungovat na hlasový spínač. Nejšťastnější jsem, když si můžu hrát venku s pejskama, to se pak okusujeme, válíme, běháme, štěkáme, vrčíme a kradem si navzájem hračky. Ale kočičky taky nejsou k zahození. Na chalupě u sousedů jsou dvě koťata. Nebojí se psů a často mi žerou z misky. Já jim pak zase na oplátku rycám do kožichu čumákem a různě je olizuju, nebo je trochu proženu po dvorku. Někdy mě popadne amok a začnu lítat sem a tam a nemůžu se zastavit. Miluju vodu a když někde nějaká je, tak jsem k neudržení. Ale neplavu, jen se brodím, poskakuju, pouštím nosem bublinky a hrabu pod vodou packou.

Já a moji lidičkové žijeme: V Praze. Na víkendy mě páníčkové berou autem na výlety. Jaga 3

A nejzajímavější na mě je: Páníčkové si mě pořídili, protože strakáči jsou lidumilové, kteří se všemu dobře přizpůsobují. No a já dělám svému plemenu čest. Miluju lidi a zvláště ty malé. Když někde vidím, nebo jen slyším dítě, tak se můžu uvrtět štěstím a běžím se seznámit. Jednou jsem jedno sedící batole na písku nejdřív radostí přeskočila, pak jsem se běžela podívat do kočárku a byl tam pro mě přichystaný rohlík, tak jsem si ho vzala. Z toho ale páníčci radost nemají, protože jsem prý moc hrr a hned mě chytají na vodítko. Tak fakt nevím, co po mně chtějí.

Čím se mohu pochlubit? Jsem strakatá tříbarevná fešanda, i když momentálně jsem trochu bezzubá a čekám, až mi doroste nový chrup. Zároveň jsem chytrá a páníčkům se snažím dělat radost, tak jsem se naučila spoustu povelů. Navíc mi panička slíbila, že když budu hodná, tak mi pořídí ještě nějakého čtyřnohého kamaráda. Já bych byla asi nejradši, kdyby to bylo zas nějaké strakaté miminko na hraní, ale to si ještě musím počkat, až budu trochu větší. Dva takové divochy by totiž už asi nezvládli.

Chcete vědět ještě víc? To by mně udělalo radost. Panička mi dělá vlastní webovou stránku, ale protože to vůbec neumí, tak jsem fakt zvědavá, kdy se dočkáme :)

Moji člověci jsou: Hanka Vaníčková a Petr Kovařík

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

jhr Jan Hron
14. 7. 2024

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může...

jla Jiří Lacina
14. 7. 2024

Ruští magnáti profitují z válečné ekonomiky. Tucet ruských podnikatelů si loni rozdělilo podíly ze...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz