1.6.2020 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Chvála pomalého pečení

Sestřička mě zkušeným hmatem bere za předloktí a při tom na mě spiklenecky zamrká: „Ty byly!!“ Pích, a už se má tekutina z nejvzácnějších ocitá v ampulích. Jsem tu pravidelným dobrovolným hostem a se sestřičkou jsme dávné známé, ale v tuhle ranní hodinu a ještě po takovémto úvodu mi to v hlavě zmateně šrotuje, až jiskry lítají. Co bylo? Kde bylo? Jak to bylo???

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 78, poslední: 14.12. 2013 9:50, přehled diskusí

A. Davidová 13.12.2013 8:18

pečení

Tak o pomalém pečení jsem toho hodně četla, ale v plynové troubě nezkoušela.Kolik tam může být stupňů? To nevim:-(( a do elektrické trouby se mi nechce, už mám v plynovce odzkoušené buchty a vánočku.

Z. Lika 13.12.2013 9:46

Re: pečení

Nakonec jsem si pořídila teploměr do trouby, protože mě přesně tahle otázka zajímala :-)

A. Davidová 13.12.2013 10:38

Re: pečení

Teploměr do trouby? Ani nevím, že něco takového existuje:-))) Hned se po něm podívám. Díky.

A. Lex 13.12.2013 11:23

Re: pečení

Jo, existuje, je tikitální, alespoň MLP jej má, a venku mimo troubu je displey a můžeš koukat, jaká je teplota.

Z. Lika 13.12.2013 12:11

Re: pečení

A.Lex, zírám, jaká už existuje těchnika. No, mám obyčejný s ciferníkem a ručičkou, který se zavěšuje přímo do trouby na mřížku, případně ho stavím na pekáč (tedy namočit se nesmí, tenhle). Uznávám, že má nevýhodu, že se musí trouba pootevřít, pokud chci provést odečet teploty.

Zírala jsem, čeho je ta moje plynovka schopná. Při pečení chleba (plný výkon) to vytáhla na víc než 350 °C!

Z. Lika 13.12.2013 12:49

Re: pečení

Kecám, bylo to "jen" 300 :-)

Z. Abe 13.12.2013 13:03

Re: pečení

Moje elektrická trouba je jen do 250 stupňů. Dvacet let jsem měla plynovou troubu. Myslím, že pečené maso z ní bylo lepší, ale cukroví se mi připalovalo, protože pekla nerovnoměrně.

Z. Vave 13.12.2013 7:59

ááááách,

tohle pečení voní až sem! Mňam. Liko, ten bůček musím určitě zkusit co nejdřív. Myslím, že mám v lednici moc šikovný kousek toho správného masa. :o)

Dnes je Lucie - KONEČNĚ! Konečně přestane odpoledne přibývat tmy, Lucie je první stupínek k životadárnému Slunovratu. Přeju všem Luckám a Lucinkám, včetně té mé, radostný svátek.

Přeju všem krásný den <3 a běžím na školení, přes den nebudu u PC.

Z. Matylda 13.12.2013 7:34

Kačena

pomalu pečená je místní krojované jídlo pro slavnostní příležitosti. Když jsem se ji naučila péct, tak už ji i jím- moje babička ji vždycky pekla na první svátek vánoční jako rodinný oběd a bývala spíš dušená, což mě přinutilo na nějakou dobu na kačenu zanevřít. A pak jsem ji jednou jedla ve sklépku v Mutěnicích- v kraji kačen zlatavých- a měla jsem jasno :)

Liko, nebylas na Fénixconu?

E. Žampachová 13.12.2013 8:39

Re: Kačena

Co Světlucha a její zažívání? Včera jsen zjistila, že se jí to vrátilo. Opravdu to vypadá na virovou infekci. To chce čas a trpělivost.

Z. Matylda 13.12.2013 9:56

Re: Kačena

No, původně to asi viróza byla, ale zřejmě rozjela její potravinové intolerance, které měla v lehčí formě. Asi to pohnojila dieta, kterou v dobré víře dostávala- rýže nebo nudle s krůtou, tři dny jí obiloviny nikdy nedělaly potíže, ale tady to bylo skoro 14 dní a to už bylo špatně. Takže jsme vyfasovali podpůrné léky a veterinární dietu- granule s rybou a bramborem, což by ji mělo stabilizovat a zlepšit. Včera je dostala poprvé a ráno je schroupala v klidu znovu a zatím (zatím!) se zdá, že když z břicha vydolovala zbytky těch těstovin, tak se jí ulevilo a granule snáší dobře. Jenže při téhle nemoci už nedokážu říct vůbec nic jistého.

Z. Lika 13.12.2013 9:35

Re: Kačena

Matyldo, na Fénixconu jsem nebyla :-) Jsem ráda, že jsi na pomalou kačenu nezanevřela :-)

E. Žampachová 13.12.2013 7:30

Ke včerejší Betě

Včera mě to z domova nepustilo do diskuse. Takže přeji Bětuši k půlkulatinám nejen aby zvládla tuto, ale i příští zimu. Je šarmantní, opečovávaná, tak by ještě mohla chvíli dělat páníkům radost. To, jak zvládla děti je obdivuhodné. Sice povaha, kterou si zamilujete, ale chatrakter. Je to děs, jak nám psi stárnou a jak mamutíci stárnou rychleji.

Když si uvědomím, že Ája měla také půlkulatiny (jen o rok vyšší, takže Ája je už plnoprávný veterán,  bylo jí už 8,5), tak zjišťuji, jak ten čas letí. V době, kdy Xerxová představovala štíně jsem poprvé psala o Áje a vešla do povědomí některých z vás jako "dáma s kachnou" (nevím, kdo přišel na tu hloupost "dáma"). Jenže naše Ája je ještě čupr babka. Odchovala troje štěňata + pomohla dceři s dvojím odchovem, stále je vůdce smečky a udržuje pořádek, na honech je stejný magor, jako dříve. Radši by se uštvala, než přestala pracovat. Jenže.. když to na honu přepískla, tak druhý den vstávala jak bába, pomalu a s bolestmi - do večera to rozchodila. Poslušnost už bere s nadhledem (jenže vzhledem k věku ji tolik nebuzerujeme), ale ještě v 8 letech dokázala odchodit jako náhradník zkoušky s titulem - věc, kterou by jí mladší záviděli. Měla takovou radost, že může startovat, že se opravdu snažila. Má jen trochu šedivou bradu a přece jen se trošku zklidnila.

Holt retrívr není obří plemeno, tak také doufám, že nám bába ještě chvíli vydrží (po mámě je z dlouhověkého rodu)

Z. Xerxová 13.12.2013 6:54

hezký den

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

ňam,ňam... jsem masožravá...

Čtyřkilová krůta je připravená v mražáku, že bych letos změnila plán?? Ale asi zase vyhraje vykoštění a vytvoření obří rolády naplněné sváteční mandlovou nádivkou. Protože mi nikdo nebude Betu krmit kostma u stolu (já si rozhodnu, co obdrží) a zbydou čisté talíře. Kosti pro psa si oberu najednou po vyvaření na polívku...

Z. Velká_Kočka 13.12.2013 4:26

Švédské oslavy Lucie

Tak pečení husy a krocana převzal už syn a ani nevím jestli peče pomalu či jak. Rozhodně mu tento způsob pečení doporučím.

A je dnes Lucie co noci upije ale dne nepřidá. A ve Švédsku je zvýšená pohotovost protože se Lucie slaví a slaví a většinou se slaví alkoholem. 

Švédi už svým zvykem vyděsili mnoho cizinců. To totiž jde brzičko ráno průvod dívek v dlouhých bílých košilích, první s věncem na hlavě plným svíček (dnes už na štěstí na baterky) a ostatní mají ve vlasech třpytivý věneček z řetězu na stromek. Chodívají s nimi i košilatí kluci se špičatou čepicí na hlavě, zobrazují Štěpána. A jdou pomaloučku a zpívají ucouraně Santa Lucia. Jde pochopitelně o jiný text na melodii Santa Lucia ale zní to stejně velmi podivně v ucourané versi. A tento průvod se objevuje naprosto všude a to i v hotelích. Si to představte když se ve velmi časné hodině ranní otevřou dveře vašeho hotelového pokoje a vejde tento průvod. Byli i tací co z toho měli šok, protože se domnívali že jsou po smrti a že je obklopili andělé. A nabízí se čerstvě upečené "lussekatter", jakési jidáše jenže s šafránem. Taky jsem je pekla ve všelijakých tvarech se zapíchnutými hrozinkami v zákrutech těsta. Lussekatter chutnají moc dobře.

Potíž je ve švédských tradicích se opíjet. Ty se stále dodržují takže mnoho mladých se pěkně zhuláká a končí na záchytných stanicích. Tady se totiž dříve vypláceli pomocní zemědělští dělníci ne penězi ale pálenkou, což byla pro jejich početné rodiny katastrofa. Potom tu byla zavedena knížka a alkoholu se smělo za rok nakoupit jen určité množství, to se do té knížky zaznamenávalo. A dodnes tu můžete koupit alkohol jen ve speciálních prodejnách "Systembolaget". V době kdy my jsme sem emigrovali se nakupoval alkohol na trajektech kde byl levnější. Dokonce se cíleně konaly tyto cesty jen kvůli nákupu alkoholu. Nás vyděsilo když jsme návštěvě nabídli něco k pití a návštěva neodešla dokud nebyla flaška prázdná. Pak už jsme flašku na stůl nikdy nestavěli.  ;o)  :o))

H. Williamson 13.12.2013 7:49

Re: Švédské oslavy Lucie

Mila Kocko, ale ta Sv. Lucie se mi zda jako docela pekny svatek. Treba se ty holcicky tesi, jak si nasadi svetylka a budou zpivat. Jiny kraj, jiny mrav - to mas asi jako kdyz se lide z jinych kraju pozastavuji nad ceskym a slovenskym velikonocnim mrskutem. Kdyz jsem jeste zila v Michiganu, tak jsem se zkamaradila s jednou svedskou rodinou s dvema malyma detma (byli tam na univerzitnim grantu), a ty meli krasny povanocni zvyk. Kdyz nastal cas odstrojit vanocni stromek, tak stromecku udelali mejdan. Sezvali zname, pripravili ruzne dobroty, a vubec meli tak krapet druhe Vanoce. To se mi tak libilo, ze jsem to vzala za sve a delam to kazdy rok. Nekdy jen ja a Chet, nekdy s kamaradama, ale vzdycky ten stromek vypravime ven ve stylu. Asi si tim kompenzuju to trauma od Hanse Ch. Andersena.

Z. Velká_Kočka 13.12.2013 10:57

Re: Švédské oslavy Lucie

Milá Hano, nic proti Lucii, nic proti zvykům (kromě toho zvyku se tak opíjet) opravdu nemám. Když se zvyk slavit Lucii, což tak dávný zvyk zase není, slaví někde na venkově pak jde jen o jednu oslavu. Ale ve městě jsi donucena slavit na pracovišti, ve školce a škole s dětmi, v každém kursu, ve vodní gymnastice prostě všude a furt. A tak se slaví už dávno před Lucií a ještě po Lucii aby se to všechno stihlo. Je toho jaksi příliš. Ale néšť jestliže je to těší. Jenom ten jejich vztah k alkoholu se mi velice příčí.

Ano, 13. ledna má svátek Knut a to je "julgrans plundring" to jest drancování či plenění vánočního stromku. Ale protože toho moc poživatelného na stromku po tolika dnech nezbylo tak se připraví oslava. Navaří se, napeče a pozve se rodina či známí. Je to rozloučení s vánočními svátky. Nikdy jsem nebyla nikam pozvaná a tak nevím jak to dopadá s alkoholem tam, obávám se že stejně jako při jiných oslavných příležitostech ve Švédsku.  :o(

Z. Máška 13.12.2013 1:31

Výborně,

takový článek si přečtu v půl druhé ráno. Z lednice vyluxována i zítřejší večeře a dieta zase v pr....