21.5.2022 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Holubová 4.7.2018 1:19

Re: Milá Vave

Děkuji za důvěru, proměny asi tolik neposoudím, protože jsem "naplavenina" a to velmi čerstvá. Nicméně seznámení s okolím si přeji i já a tak se ráda podělím. Podrobnosti probereme.

Z. Lika 3.7.2018 23:26

Re: Vave

Tohle je na stopro, to mám z první - své - ruky.

D. Ruščáková 3.7.2018 23:14

Re: Vave

Díky Liko. Já se kdysi nezeptala mamky a tak to nevím :) Přes kytky fakt nejsem... :)

Z. Lika 3.7.2018 23:12

Re: Vave

Aha, tak už jsem doma. To je posečený kerblík, ten voní po anýzu.

Z. Vave 3.7.2018 22:59

Děkuju vám všem

za milé vzpomínky a komentáře. Liko, to je dobrý postřeh, že na sena chodily celé rodiny. Ono i na obilí. Bylo potřeba posečené svázat do snopů a postavit panáky. Sláma prášila a píchala, ale také voněla a krásně se leskla. Pracovaly muži i ženy, děti i staří, všichni společně. To dnes už, mimo rodinných firem, nikde není.

Z. Vave 3.7.2018 22:54

Re: Milá Vave

Fotočlánky z Mostecka budou určitě fajn, přimlouvám se za ně. A přeju Ti, abys co nejdříve a co nejlépe dostěhovala zbytek věcí, už si zasloužíš trochu klidu a pohody.

D. Ruščáková 3.7.2018 22:52

Re: Vave

I naše chalupa je v Sudetech, ale o kus jinde než byl tvůj kraj. Nevím, kde se to tam bralo, ale na jediném kusu rovné louky u potoka, vlastně na dně úzkého horského údolí, to při sečení trávy vonělo po anýzu... fakt! :)

Z. Vave 3.7.2018 22:50

Re: Vave

A děkuju!

Z. Vave 3.7.2018 22:49

Re: Vave

Nepamatuju si, že by muži při senech v Sudetech voněli anýzem, ale jiný kraj, jiný mrav. :)

Z. Vave 3.7.2018 22:47

Re: Vava, velmi miloučké čtení

Děkuju Ti, milá Maričko. Teď už se bohužel bude den stále jen krátit, i když ze začátku jen pozvolně. A děti se jistě na prázdniny těší stále stejně. :)

Z. Yga 3.7.2018 22:23

Re: Milá Vave

Jo - to by bylo fajn, dělat fotočlánky z Mostu! A mně se ta část Mostecka směrem od Prahy tuze líbí (no, znám jen po Hipodrom).

Z. Lika 3.7.2018 21:56

Re: Milá Vave

Paní Holubová, a nechtěla byste si vzít na starost na příští rok Fotočlánky? Seznamování s proměnami vašeho okolí? To by bylo moc fajn :-)

Z. Lika 3.7.2018 21:54

Re: Vave

Tak jsem chvíli přemýšlela o divokém anýzu, ale pak mi to došlo :D

Moc hezké :-)

K. Holubová 3.7.2018 21:53

Milá Vave

obě jsme přesídlily do nového, ale Tebe obdivuji za to, co jsi stihla v té krátké době poznat a jak nás seznamuješ s okolím svého nového DOMA. Já stále ještě nejsem schopná jít někam na delší procházku, fotit, sepsat, podělit se s ostatními o to krásné okolí, které tady mám. Ale to napravím. Jen co se dostěhuji úplně (přeci jen ze 3 míst to není tak jednoduché) a dodělám vše tak, abych si nemusela vyčítat, že jsem něco zanedbala a pak vyrazím. Pohádku určitě nevymyslím a ani nechci, to je Tvoje doména a nebudu kopírovat, ale snad se mi podaří napravit utkvělou představu, že Most a Ústecko vůbec je jen špína, problematičtí obyvatelé a nic pěkného k životu. Jsou tu takové lokality, ale ty jsou i jinde. Už jen pohled z lodžie na ty úžasné kopečky se spoustou zřícenin a památných míst slibuje, že přímý kontakt s těmito místy bude zajímavý a i pro mne poučný. Zatím sbírám pečlivě nějaké materiály, které k tomu chci mít a i pro mě je to dosud neprobádaný kus naší krásné země. Jsem ráda, že tu jsem a určitě se podělím i s Vámi všemi o krásy okolí. A že jich tu je dost a dost.

D. Ruščáková 3.7.2018 21:35

Vave

dnes to byla moc hezká pohádka! Je u vás krásně, jen mě kapku děsí zlaté léto v červnu... Ale s tím nic nenaděláš:))

Navíc, u nás pod horama, když jsem byla malá, začínaly žně až v srpnu a to ne na jeho začátku!Teď už to dokážou stíhat koncem července (ale díkybohu ne v červnu:))

Přemýšlela jsem, jestli je nějaká činnost, která by pro mě udělala muže žádoucího a došla jsem k závěru, že není - žádoucí muž pak může klidně škrábat brambory a je pořád žádoucí, zatímco jinému by nepomohlo ani to obilí :D

Jinak neznám sekání obilí kosou, ale trávu jsem kosila často, taťku při tom sledovala odmala. Kosit kosou umí i Martin i oba naši kluci:)) A charakteristická je pro mě u toho vůně anýzu... tak to voní při sekání u nás na horách :)

Z. Lika 3.7.2018 20:57

Re: Mám ráda vůni léta,

Znám příběh, kde se čerstvá nezkušená paní ptá: Manželi, co to je? A muž jí odpoví: To je meč, který ukujeme v tvé peci.

Moc pěkné.

M. Crossette 3.7.2018 18:47

Vava, velmi miloučké čtení

a silně vzpomínková pohádka víly Netřebky. Je tam u vás opravdu překrásně, jak zase dokazují fotky.

Na moji první prázdninovou brigádu (bylo mi 14) jsem jela na Šumavu, hrabat (a otáčet) seno. Už si přesně nepamatuji, kde jsme ty dva týdny byli, ale pamatuji se jak tam bylo krásně.

Doufám, že i dnešní děti se nemohou dočkat prázdnin, tak jako jsme se těšívaly my. Zdejší děti už jsou na prázdninách od poloviny května a škola jim zase začíná v půlce prvního týdne srpna (myslím 4.).

Vave, zapomínám Ti poděkovat, že na konci dáváš ty východy a západy slunce. Pro mne je to zajímavé a tyhle dlouhé letní dny vám závidím. U nás už je tma v půl deváté a to je u vás ještě stále krásně světlo. Sice máme v zimě dny o trochu delší, než u vás, ale dlouhé letní noci jsou lepší :)

Z. Vave 3.7.2018 18:25

Re: Milá Vave!

Děkuju Ti, milá Alex. Naše krajina se může nekomu zdát jednotvárná, ale ona opravdu není. Kolikrát jedu a přeju si, abych uměla fotit očima, protože přece jen všude se zastavit nedá.

Z. Vave 3.7.2018 18:23

Re: Milá Vave

Děkuju Ti, zano. Pohádky vnoučatům nevyprávím, můžu to zkusit, až u nás budou kluci, ale ti jsou na to možná už moc velcí. Nebo ještě příliš malí?

Z. Vave 3.7.2018 18:22

Re: Ach Vavísku,

Žáby jsou u nás slyšet taky, Louže i ta druhá vodné nádrž jsou blízko, protože u nás je blízko všechno. Navečer se nemůžu nabažit vznikající zahrady, chodím po cestičce, vidím ji za pět deset let. To mám moc ráda.

Z. Vave 3.7.2018 18:18

Re: Mám to

Ano, to je cosi tak pradávného a silného, je v tom jakási esence pravého mužství. Nepopsatelné.

Z. Vave 3.7.2018 18:17

Re: zase krásná...

Děkuju, Jitur.

A. Lex 3.7.2018 17:28

Milá Vave!

Jako vždy, kouzelné vyprávění. Možná kvůli dětem po 22 hodině? Fotky jsem prohlédla na Rajčeti se zatajeným dechem!!! Ten kraj, se kterým nás seznamuješ, je nádherný. Neskutečně laskavý a něžný. Jak jen rovina dokáže být.

T. Zana 3.7.2018 16:48

Milá Vave

Tohle byla zatím úplně nejlepší pohádka! Jestlipak je vyprávíš vnoučatům?

Krásné léto jsi nám napsala, díky:-)

Z. Jenny 3.7.2018 16:29

Ach Vavísku,

to je tak krásný písání až mně rozslzelo. Vzpomínky se vracejí a léto zrovna dnes doslova žhne. Ty vůně, ti motýli a určo i víly kmitají v horkém vzduchu před očima.Večer až se smrkne a žáby začnou svůj koncert,míhají se stíny nastávající noci, je jednomu tak krásně a tklivo. Děkuji Ti.

Sečeme súsedom zahradu, teda MLP a ovádi žerou jak sjednaní a to je zase ta praktická stránka léta. :-))

A. Bytová 3.7.2018 15:34

Mám to

se sekáči taky podobně. Zvláštní prasíla, vlastně taková tichá síla čehosi neměnného, a bezpečí a obdiv k fortelu, zdánlivá lehkost a samozřejmost, která skrývá určitou nezbytnou laskavou tvrdost, éééch, nevím jak to pojmout všechno dohromady. V každém případě mi pohled na po řadě jdoucí sekáče vždy vhání slzy do očí, s jakousi hrdostí a matnou vzpomínkou na cosi neuchopitelného leč věčného.

Z. Jitur 3.7.2018 12:52

zase krásná...

...pohádka do sbírky a neméně krásné fotky a rýsující se zahrádka s prima místem k posezení, odpočinku... díky

Š. Matyášová 3.7.2018 12:20

Re: Ach Vave,

googluj...vyjedou ti obrázky .....

Z. Vave 3.7.2018 11:56

Re: Mám ráda vůni léta,

Jo, to je taky hodně chlapské. Až to skoro voní čertovinou. :)

Z. Vave 3.7.2018 11:55

Re: Ach Vave,

Možná, vůbec mi ten název nenaskakuje, ale před očima to vidím.