28.1.2021 | Svátek má Otýlie


PLAZI: Had na akademické půdě

17.2.2005 20:04

Štítek udával, že se jedná o užovku stromovou. V mých vzpomínkách to byl plaz statný, odhaduji metr a půl dlouhý. Tradovalo se, že již několikrát utekl. Jak to, že si někdo nevšiml hada, plazícího se po dlouhých, prázdných chodbách, si nedokážu představit, ale vyprávění o tom se vždy dobře poslouchalo.

Jednou dostal málem infarkt topič. Na hromadě uhlí u kotle uviděl klacek a chtěl ho odhodit. Co to s ním udělalo, když se klacek pohnul, si dokáži živě představit, také mám trochu labilnější nervovou soustavu.

Jindy sekretářka děkana náhle vylétla od svého stolu v předpokoji, prchala chodbou a schodištěm a jen ze sebe vyrážela: H, h, ha, ha, ha......! K smíchu to mělo ovšem daleko.

Pracovníci pak našli v šuplíku s papíry stočenou užovku, snad se tam vplazila zezadu. Mám v koupelně také tak udělanou skříňku, ze zadní strany nejsou zásuvky zcela uzavřené. Mně se tam zas na ručníkách usídlila kočka. Šuplík pak nešel vytáhnout a byl podivně těžký. Naštěstí na sebe zvíře upozornilo mňoukáním.

Poslední neočekávané setkání lidí z fakulty, o kterém jsem slyšela, mělo málem tragický konec. Pracovnice si odskočila na záchod. Sedla si na mísu a něco ji zalechtalo. Nadzvedla se a podívala pod sebe. Ten řev slyšeli snad všichni. Dveře místnůstky se otevíraly dovnitř. Nikdo je otevřít nedokázal. Vyděšená paní na nich byla zoufala přimáčknutá, bouchala pěstmi a křičela a křičela. Dveře se nakonec podařilo vyrazit. Léky na uklidnění také našli své použití.

Od té doby, pokud vím, utekli na fakultě jenom cvrčci. I to stálo za to. Sklenici jimi naplněnou pracovník upustil a ona se rozbila. Pokud jste pak vešli v pozdním letním odpoledni z rušné ulice do staré budovy, obrovské dveře bouchly a Vás obklopil chlad a ticho. To bylo ovšem velmi rychle přerušeno halasným cvrkotem. Byli snad všude. Ve skříních, pod koberci, v psacích stolech.

Nevím, zda se cvrčci tak rychle množí, ještě k tomu v uzavřené budově a nebo jen pár jedinců je schopno vytvořit tak velký hluk. Ten jsem zažila osobně. Aby bylo znovu nastoleno slušné akademické ticho, musela být nakonec pozvána speciální DDD firma.

Jiřina Sedláková