15.10.2019 | Svátek má Tereza


AUSTRÁLIE: Orchideje

15.5.2018

Moje žena Míla už nějakou tu dekádu pěstuje ve velkých květňácích orchideje. Má k tomu kousek vydlážděné zahrady, nad kterým se klene silná síťovina, která filtruje zdejší ostré sluníčko, aby orchidejky nespálilo. To ovšem neznamená, že by sem tam nebyl nějaký takový květňák i jinde na zahradě a nebo i v domečku na balkóně. Výhoda zdejšího klima je, že kytky mohou být celoročně venku na čerstvém vzduchu.

Mílina orchidejová zahrada

Mílina orchidejová zahrada

Protože Míla není v okolí sama, kdo této kratochvíli holduje, tak tito pěstitelé si vytvořili zájmovou skupinu, kde si vzájemně vyměňují zkušenosti a obvykle jednou za rok výsledky svého úsilí vystavují v nějaké místní hale, která je zrovna volná k pronajmutí za rozumnou cenu. I když orchidejky plně rozkvétají trochu později, tak o víkendu, v sobotu a v neděli 21. a 22. dubna, se tady u nás pod kopcem, ve čtvrti Emu Plains, v malé školní hale, výstava konala. Návštěvníci zaparkovali u haly pod krásným a velkým eukalyptem, aby pak své oči potěšili nádhernými květy.

Výstava orchidejí v Austrálii

Výstava orchidejí v Austrálii

I když to bylo letos dosti brzo, tak rozkvetlé kytky zaplnily dlouhé, k sobě přiražené stoly, čtyřmi řadami. Symbolické vstupné $ 2 na hlavu bylo na část úhrady za pronájem a spotřebovanou elektřinu. Jinak celá tato atrakce byla pořádána nadšenými dobrovolníky z řad pěstitelů bez nároků na odměnu.

My, Míla a já, jsme tuto výstavu shlédli v neděli 22. dubna po obědě, cestou do ČSCC. Tedy Česko-Slovenského Country Clubu, zde oplývající zkratkou CCC (CzechoSlovakian Country Club), kde se událo vzpomínkové odpoledne na divadelní provedení cyklu „Pohlednice z České republiky“, tedy zde zněl název „Postcards from The Czech Republic“, které zde červenci roku 1998 probíhalo.

ČeskoSlovenský country club, Austrálie

Promítal se videozáznam, tedy to co z něj zbylo, a vedly se vzpomínkové řeči těch, kteří se tehdy této kulturní akce zúčastnili. Byl to tehdy houf, převážně mladých Čechů, Moraváků a Slováků. Tuto vzpomínkovou akci zorganizovala naše zdejší loutkářská královna a tehdejšího happeningu účastnice, Lenka Muchová.

Odpoledne se vydařilo, počasí nám přálo, pohoda vládla krajinou, účastníci se pobavili a zavzpomínali i na ty, kteří nás předešli tam, kam všichni dříve a nebo později míříme, a já jsem si dovolil jak kytky, tak i vzpomínkové odpoledne zaznamenat na fotky, které jsou zde na Rajčeti (kytky zde a vzpomínková akce tady).

 Foto: George Švehla. Psáno 30/4/2018.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !