13.7.2020 | Svátek má MarkétaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Bernská smečka: Když se řekne švýcarský bernský honičŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 31.1.2018 11:30, přehled diskusí

Voni rozuměj...:
Autor: J. Hlavsová Datum: 31.1.2018 11:30

Moje babička vždy hovořila s domácími zvířaty a když nad tím ostatní kroutili hlavou, říkala "Já jim to vyložim a voni to rozuměj." Moji též rozumějí. Když řeknu "Jdeme ven" nebo "Půjdete k babičce" nastane úprk ke dveřím z bytu. Když řeknu "Chcete čurat?" dostaví se ke dveřím do zahrádky. Když řeknu "Zůstanete doma, já přijdu" skočí do pelíšků a čekají na pamlsek na rozloučenou.

Moc se mi líbí:
Autor: Z. Hanča Datum: 29.1.2018 22:04

tihle pejsci, jsou elegantní a přitom vypadají tak mile a jemně! Díky za rozšíření obzorů.

Zaujala mě zmínka o tom, jak jsou čím dál tím vyšší. Stejný problém mají čeští strakáči, také jich čím dál víc přerůstá svůj standard. Čím to asi je, že by krmením, které je kvalitnější než dřív?

Re: Moc se mi líbí:
Autor: R. Menšíková Datum: 30.1.2018 4:31

Může mít vliv i krmení. Je ale nesprávné se tvářit, že to nevadí. Jestliže ale standard platí, nemůžu se tvářit, že ten přerostlý pes je přece krásný, tak co? Nedávno jsem četla článek, kde se psalo, že výška bernských honičů je maximálně kolem 60 cm. To mne dost rozčililo, přiznám se. Podívala jsem se, kdo je autor, a přirozeně psal o všem možném, hodně o cestování, žádný kynolog.

Re: Moc se mi líbí:
Autor: D. Ruščáková Datum: 30.1.2018 18:14

Radano, já mám dojem, že třeba choďáky zase tak zmenšují, že jsou z nich lištičky:))

Jinak máš pravdu, standard byl tvořen s nějakou ideou o kvalitě psa a měl by se dodržovat. Vím, jak lidé množili německé ovčáky bez papírů, až byli větší a větší... měli širší hrudníky a dysplazie a potíže s páteří (včetně torzí) je začaly kosit.

Jinak díky za bezvafdný článek a skvělé fotky. Máš perfektní smečku a jsem ráda, že jsem aspoň jednu holčičku mohla vidět na vlastní oči:)) Co Kalinka?

Re: Moc se mi líbí:
Autor: R. Menšíková Datum: 31.1.2018 6:32

Kalinka je oříšek. Minulou středu dostala druhou dávku trocoxilu a tak jsem hned volala na veterinu, abych objednala další. K dotazu paní doktorky jsem sdělila stav: perfektní, jí, běhá, raduje se. V pátek začala chodit po třech. V sobotu jsme jeli na veterinu. Dostala injekce (hlavně vit. B). Zlepšila se, ale ne do původního stavu. V neděli v poledne jí noha otekla a nešlapala na ni. Kdyby něco, měli jsme volat pana doktora, ale nechtěli jsme rušit při obědě. Když byla přijatelná doba, noha byla dál oteklá, ale Kalinka ji používala. V pondělí jsme jeli na veterinu, oba doktoři nad tím kroutili hlavou, Kalinka dostala injekce a prášky. Chodí a mně se zdá, že otok mírně ustoupil, ale těžko říct, možná přání otcem myšlenky. V každém případě jí chutná a občas se chodí s ostatními motat do kuchyně, zájem má...

Jsou to krásní psi, :
Autor: Z. Vave Datum: 29.1.2018 20:27

děkuju za podrobné a zajímavé představení. Myslím, že Lucka Vaňková měla nízkopodlažní berňáky - nebo se mýlím a byla to jiná rasa?

Re: Jsou to krásní psi, :
Autor: Z. Xerxová Datum: 29.1.2018 21:23

to byl Gaskoněc - sice nízkonohý honič, ale z Francie

Re: Jsou to krásní psi, :
Autor: Z. Vave Datum: 29.1.2018 21:27

Pravda, Gaskoněc! Děkuju, Xerxová. Jsou to všechno krásní psi, ušatí, strakatí, to mám ráda.

Re: Jsou to krásní psi, :
Autor: R. Menšíková Datum: 30.1.2018 4:33

Lucka měla nejdřív bernského honiče, potom gaskoňce.

velice zajímavé čtení:
Autor: M. Crossette Datum: 29.1.2018 19:12

třeba hned v začátku, že se deli podlé kantonů. Také přiznávám, že se mi vice líbí ti na vyšších nohách, ale jinak jsem hezcí všichni. Krásná sada fotek, nejvíce se mi asi líbí fotka č.17- Elf na sněhu. A co do temperametu, no asi se jim "honiči" neříká jen tak pro nic za nic. A dokonce má jeden hezké jméno "Czardas" (tedy jestli se to čte "č"), pes s takovým "tepmerantním" jménem přeci nemůže být gaučák. Asi není snadné nabídnou psu dokonalé využití odpovídající jeho rase. Ale když se to povede, musí to být radost sledovat je v pohybu, ke kterému byli "zrozeni".

Re: velice zajímavé čtení:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 19:35

V pohybu jsou fakt úžasní, náš nejstarší, Abax, neměl konkurenci. Ještě u jeho pravnuků se to pozná. A Czardas - my to vyslovujeme "Čardaš", majitelka "Cardas", ale všichni víme, o kom je řeč...

Nádherný zvířata:
Autor: A. Rgova Datum: 29.1.2018 17:26

a společníci a u Tebe i s láskou chovaný.

Vůbec jsem netušila, že je tolik druhů honičů ze Švýcar. Pravd,a lesů a hajných je tam spousta.Děkuji za příjemné čtení.

K dovětku článku jen zmíním, že pokud je méně a méně té správné práce pro honiče je možná správné, že je méně a méně honičů. Myslím to pro psy obecně.

Rozumím té lásce k plemeni, taky mám pod kůží jedno vyjímečně. Že se i zapomenu a bez rozmyslu pohladím cizího psa v cukrárně s větou JÉÉÉ STRAKÁČEK. Hned bych si jednu sama pleskla.

Ale asi takhle, čím dál víc vnímám psy jako oběti lidí. Jako genetický hračky. Kdybychom tak jako lidi dokázali v něčem udržet míru. Dokud to bylo potřebné kvůli pomoci v práci a pro přežití obou druhů mělo smysl, aby hajnýho honič byl rychlý a samostatný, aby řezníkův rotvajler měl silný plece do postraňků, sveřepej výraz a respekt každýho dalšího psa, bernardýn sílu, kožich a klidnou duši....Teď je kolem chovu psů tolik nesmyslů, extremů, zneužívání. Mám z toho blbou náladu. A to na tom tady Ti psi nejsou až tak hrozně jako leckde jinde na světě. Přesto tolik bezprizorních zbytečně namnožených psů co je teď, to ještě před 20lety bylo naprosto nemyslitelný. Ještě i před 10 lety to bylo hodně jiný.

Re: Nádherný zvířata:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 17:40

Tomu rozumím. Je to na delší povídání, ale přesně vím, o čem mluvíš.

:
Autor: Z. Maw Datum: 29.1.2018 17:15

ps: prosim o radu jak je to s komentovanim starsich clanku. nestiham kazdy den a nekdy bych rada pripsala.komemtar - ma.to smysl treba 3dny po?

Re: :
Autor: Z. Xerxová Datum: 29.1.2018 17:20

většinou ke svým článkům ještě pár dní nakouknu (a myslím, že to tak má řada autorů). Takže dodatečné ohlasy zaregistruju. A nebo se dá přidat komentář k aktuálnímu článku - třeba ke komentáři autora starého článku...

Re: :
Autor: T. Zana Datum: 29.1.2018 17:44

Skoro jistější je myslím napsat to k aktuálnímu článku, jak píše Xerxová.

:
Autor: Z. Maw Datum: 29.1.2018 16:52

krasne fotky a krasne predstaveni plemene. gratuluji i k uspesnemu chovu a krasnych vyslescich odchovancu, cloveka jiste tesi nejen fakt, ze jwho odchov je tak skvely jako i snaha panicku toto v jedinci podporovat.

pes je to moc hezky a v podstate jsem o nem nemela valne informace, hlavne me prekvapila varianta s koncetinami. Tak hodne zdravi vasi smecce a zadne nezbedy pustene na volno :)

Radko:
Autor: T. Zana Datum: 29.1.2018 16:40

Díky článkům tady na Zvířetníkům o bernských honičích vím, ale myslím, že jsem je v reálu ještě neviděla. I když fakt je, že dokud jsem o nich nevěděla, mohla jsem je přehlédnout nebo poplést s něčím jiným... Kolik jich tak asi v Česku je?

Re: Radko:
Autor: Z. Xerxová Datum: 29.1.2018 17:19

vidělas ho :o) při našem prvním setkání - v roce 2006 na výstavě psů. Lucka ho tam měla :o) A já štěnítko Betynku. Je s Argusem na fotkách...

Re: Radko:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 17:39

Jasně, Lucka měla Arguse. Já se vlastně s Luckou znám odsud...

Re: Radko:
Autor: T. Zana Datum: 29.1.2018 17:42

Ahááá :-))

No jo, jak jsem psala, když člověk pořádně nezná, tak mu to nedojde :-)

Re: Radko:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 17:24

Otázka za sto tisíc! Naše nejmladší, Meira, se narodila v říjnu 2015 a má v plemenné knize číslo 800. První vrh v Česku byl v roce 1993. Třeba loni se jich tu narodilo 42, bylo to 8 vrhů. Já osobně je potkávám jen na výstavě, nebo na návštěvě. Ale bydlím na vesnici. Vím, že co naše štěňata žijí v Praze, občas někoho potkají, ale je to vzácné (proto mi to hned každý hlásí). V naší chovatelské stanici se za celou dobu, tzn. od roku 2007, narodilo 46 štěňat, ale to je dost málo, já to nemám jako nějakou prioritu. Z toho 23 jich ovšem odešlo do zahraničí. Tak kolik jich tu žije fakt nevím, to odhadnout neumím.

Re: Radko:
Autor: T. Zana Datum: 29.1.2018 19:20

Děkuju. Budu se na to muset soustředit, když jsem dokázala potkat kudrnatého retrívra, tak přece musím narazit (aspoň ještě na jednoho) bernského honiče :-)

Krása, krása:
Autor: E. Šusová Datum: 29.1.2018 13:40

a to nejen fotografická, ale hlavně informativní. Takhle by to mělo být - plný a pravdivý informace o plemeni. Já je miluju pro jejich krásu a ušlechtilost a právě i tu emaptii, která z nich čiší. Jen, kdyby tam nebylo to "jen" :-) , čímž mám na mysli jejich "rozběhanost". Jsou to nádherní psi a je vážně škoda, že dnešní svět je pro ně de-facto dost nebezpečný. Umřela bych hrůzou, kdyby mi zmizel z dohledu.

Re: Krása, krása:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 14:02

To já taky, vůbec si to neumím představit. Podle mých zkušeností se dají uhlídat, ale zakřiknout to nechci. Osobně nemám ráda ty inzeráty plné superlativů, občas potom následuje inzerce vrácených štěňat...

Re: Krása, krása:
Autor: T. Zana Datum: 29.1.2018 16:01

Přesně, člověk vždycky čte články o tom, jak je to který plemeno úžasný, tohle taky ... a tamto taky... nikdo ale nepopíše, že existujou i problémy. A problémy v životě jsou, nejen se psy.

Skvěle sepsané, zajímavé - fakt výborné. A skvělé fotky!

Psí elegáni:
Autor: Z. Jenny Datum: 29.1.2018 13:36

a šarmantní fenky ve vašem provedení se mi moc líbí a ráda o nich čtu. Krásné fotky krásná smečka. Ať se vám všem stále daří a jste zdrávi.

My máme taky různé průpovídky,např.když odcházíme používáme"jdeme do obchodu nakoupit, pěkně čekat" , už to umí obě. Nebo pokud někde blafou psi, nenecháme je zajíkat se štěkotem a říkáme "to se nás netýká", taky už to umí a sklapnou. Na moje plesknutí s komentářem "a konec", odchází obě do pelíšku, no a pod. :-)

proč bych si měla:
Autor: M. Beda Datum: 29.1.2018 12:37

poklepávat na čelo?? já mám kočenky dvě, ale před odchodem je "přepočítám" a hlavně jim důkladně vysvětlím, že teda jdu pryč a kam a kdy se vrátím, a taky jim (každé zvlášť) udělám zřetelné PÁPÁ rukou :-)))))

na fotkách mě nejvíce zaujal ten "vícesvětový" šampion - to proboha tito honiči žijou ve více světech??? dosud jsem se naivně domnívala, že svět je jenom jeden :-DDD

fotka s laňkami mi dobře nedělá, ale to je můj problém

zdravím smečku, děkuji za článek i bohatou fotodokumentaci (tříměsíční štěně je božíííííííííí) a taky se mi líbí ten hnědočerný pejsek jako Yze

Re: proč bych si měla:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 14:07

To jsou takové naše soukromé legrácky... Třeba Candy se vždycky na výstavách velmi dařilo, i začali jsme jí říkat nejkrásnější fenka vesmíru :-). No a ten vicesvětový vítěz byl tenkrát v Poznani druhý (za taky naším psem, ale jako jedničku jsme vezli právě krásného Bandiéra - který světového vítěze dostal až za pár let v Bratislavě), tak jsme si z toho dělali legraci...

Re: proč bych si měla:
Autor: R. Menšíková Datum: 29.1.2018 14:13

Jo a laňky taky nemusím, z toho jsem rozpolcená... Mně to sice dobře nedělá, ale když jsou majitelé nadšení ze psů, které mají na práci, to se ráda nechám pochválit...