1.6.2020 | Svátek má Laura


KOČKY: S kocoury ve zdraví i v nemoci

18.11.2015

První díl najdete zde.

Jednoho dne si Borůvka uhnala lehkou virózu. Dostala dietu i za cenu našeho strádání – večer už nezvracela, naopak hodinu a půl ječela u dveří, za kterými chládla její dietní strava. Ráno už byla úplně v pořádku a rýži s masem brala jako zpestření všedního dne.

Druhý den Kilián nechtěl kapsičku. Vyděsila jsem se, i když za půl hodiny on i Oriáš ukradli kuřecí skelet, když jsem chystala maso na polívku. Jenže večer už Kili nežral a Ori taky ne.

Kilián spící

Kilián spící

Kocouři začali zvracet a průjmovat. Na rozdíl od psích chorob ty kočičí moc neumím, a tak jsem zavelela odjezd k veterináři. Tam mi bylo řečeno, že kocouři na tom zle nejsou, ale nějaký zánět tam je. Dostali jednu injekci naprosto v pohodě a u druhé vet podotkl, že to jsou atb a štípe to.

Kilián šel jako první. Během vteřiny otočil hlavu jako kobra k mým rukám, kterými jsem ho držela, a rafl mě do malíčku. Ne hluboko, ale stejně. Prohlédla jsem si malíček a mírně strnulý vet pronesl: „To jsem nečekal.“ První injekce totiž proběhla úplně v klidu. Odsouhlasila jsem, že ani já jsem to nečekala, a přidržela pevně Kiliho, který imitoval, že mu trhám všechny končetiny. Kuba přidržel Oriáška, který při bodnutí pronesl jen „mňa“, a vet při dezinfikování jeho kožichu vzal sprejem i můj malíček (to se pozná praktik).

Kocouři zvraceli a průjmovali dál. Měli dostat probiotika nasypaná na žrádlo, jenže nežrali. Vůbec nic. Ani tu vařenou rybu, co jsme dovezli čerstvou z výlovu. V neděli v poledne už nevypadali úplně dobře, a tak jsem po poradě s vetem do nich začala injekční stříkačkou lít vodu na střídačku s probiotiky rozpuštěnými ve vodě.

Spokojený Ori

Spokojený Ori

Situace se mírně zlepšila, ovšem kocouři s mými postupy nesouhlasili. Oriáš se protestně pozvracel pokaždé, když jsem ho zvedla, a pak položila na zem (jinému členu rodiny to neudělal). Kilián se vyčural vedle kočičího záchodku, jakmile si byl jistý, že se na něj dívám. Ale nežrali.

U veta dostali další injekci proti zvracení (opět s Kiliánovým milým pokusem mě kousnout) a vet si vyslechl mou stížnost, že nežerou (jinak mu připadali celkem v pořádku). Sehnul se a zvedl ze země misku s obyčejnou kočičí konzervou, kterou krmí jejich sedmnáctiletou ordinační kočku – ta vždycky spí na okně nebo na topení. Kocouři ožili a začali se cpát. O mě se zdatně pokoušela mrtvice. Takže nejen že vozím na veterinu zdravé kocoury, ale doma ti mizerové nežrali najemno krájené hovězí z biofarmy a tady žerou tohle.

Vet mě uklidnil, takže jsem přežila, a doma jim zkusila nabídnout syrové maso. Nic. Kocouři po injekci usnuli a spali až do večera, zatímco já jsem zaťala zuby a dovezla ze zverimexu tu konzervu. Kilián si spokojeně zobnul a Ori ji aspoň olízal. V noci mě probudilo chroupání granulí a v pět ráno mi začal Kilián skákat po zádech, což mu vydrželo tři čtvrtě hodiny. Bylo jasné, že je mu líp. Ori měl s chorobou i uzdravením půl dne zpoždění, ale k rekonvalescenci se připojil bleskově.

Vlevo Ori, vpravo Kili

Vlevo Ori, vpravo Kili

Oba začali lítat venku – naši zahradu proběhli stylem „dobrý, ale tady to znám“ a zasvištěli k sousedům, odkud se vrátili za víc jak hodinu. Když jsem je viděla řítit se po střeše sousedovy kůlny, bylo mi jasné, že uzdravení je na dobré cestě. Probiotika dostali ještě v jiné podobě – Sharka poradila napatlat jim probiotickou pastu na packu, kterou si museli olízat. A fungovalo to!

A pak si začali vynahrazovat utrpení. Misku s granulemi jim dosypávám dvakrát až třikrát denně. Kapsičku do misek rozděluji vestoje uprostřed kuchyně, abych kolem sebe měla volný prostor a nikdo mi nemohl rvát krmení z ruky, ani užírat předem.

Všichni jsme rádi, že se uzdravili :)

Foto: Matylda. Další obrázky (velice doporučuji :-) si můžete prohlédnout níže nebo přímo zde na Rajčeti.

Matylda Neviditelný pes


Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?