21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

FEJETON: O dopisech a jejich pečetění

Doba, kdy se hojně posílaly dopisy a pohlednice, není zas až tak vzdálená. Přesto už existuje generace, která vyrostla s esemeskami...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 21.7.2016 6:33

Děkuju, Aleši,

připomněl jste mi dobu, kdy mi bylo náct a hodně jsem si dopisovala s kamarády. Téměř denně jsem někomu v ruce!!! psala několikastránkové dopisy a aby to bylo ono, pečetila jsem je voskem s otiskem prstenu ve tvaru svinutého hada. Ten byl ze zubařské oceli a dělala mi ho maminka mé kamarádky, která byla zubní laborantkou.

Dopisů od přátel jsem měla v té době desítky a stovky, nacpané v krabicích od bot na skříni. Nikdy jsem nepoužívala dopisní papír, vyjma dopisů babičce, ale obyčejnou kancelářskou A4, kterou jsem ani nepřekládala, aby se mi psalo pohodlněji. Listy jsem číslovala a psaní posílala v obálkách formátu A5.

M. Crossette 20.7.2016 18:28

moc hezký článek

Kdysi v mém dětství jsme také doma měli pečetní vosk a pečetítko. Mělo nějaký vzorek, ale už si nepamatuji jaký. Ale pamatuji si, že jsme s bratrem "pečetili" tak dlouho, až z té červené tyčky zbyl je židibec. Kam pečetítko zmizelo už si nepamatuji. A vždy se mi libil detail ve filmu (většinou historickém), kde třeba král, kardinál apod. obrátí ruku a vtiskne "svůj podpis" pečetním prstenem (aniž by ho sundal) do právě nakapaného vosku.

Pohledy? Pamatujete se, jak se kdysi obháčkovávaly kolem dokola a pak sešívaly - do různých krabiček, stínidel nebo stínidel na lampy? Mě to obháčkování tenkrát bavilo - musely se nejprve silnou jehlou propíchat kolem dokola dirky a pak "obroubit" pohled nějakou barevnou bavlnkou. Já si z pohlednic udělala krabičku (i s víčkem) na tužky a pera. A u kamarádky jsem viděla i stínidlo. Bylo dost velké, pohledy se sešívaly několik na výšku a podle potřeby pak na šířku, stáhly se do obloučku a svítidlo bylo "vlnité" a po rozsvícení žárovka obrázky prosvětlovala. No to byl trochu kýč, ale jinak šikovný nápad, jak využít pohledy, kterých je nám líto vyhodit. Já jsem si po smrti maminky odvezla pohledy, které jsem ji posílala z našich mnohých cest a kolikrát na nich byl popsaný nějaký zážitek z té které cesty, na který jsme s manželem už zapomněly. Podobně mám hodně stařičkých pohledů po mečové babičce, které ji z výletů a návštěv příbuzenstva posílali nejen její synové (můj tatínek s strejda),ale různé pozdravy od jejich bratrů žijících mimo Prahu. Z nich jsem se také dozvěděla různé zajímavé drobnosti ze života babičiny rodiny.

Z. Lika 20.7.2016 21:41

Re: moc hezký článek

Maričko, na ty obháčkované pohlednice jsem úplně zapomněla! Ano, vyráběli jsme umné kazety s vypouklými boky a víčkem. Procvičila se na tom aspoň zručnost a měli jsme radost :-) Díky za připomenutí.

Z. Hanča 20.7.2016 22:09

Re: moc hezký článek

Maričko, taky jsem takovou pohlednicovou krabičku vyráběla. Nejvíc mě na tom bavilo vybírání obrázků a řazení, kam který přijde, to sešívání už byla piplačka, ale vydržela jsem a obdarovala pak tímto dílem maminku. :-)) Jo a vzpomínám si, že tenkrát všechny pohledy byly černobílé.

Z. Hanča 20.7.2016 15:03

To jsou krásné věcičky!

Pečetítko nevlastním, mám jen nožík s ozdobnou rukojetí na rozřezávání obálek. Tedy ne že bych ho denně používala. :-) Nejvíc pošty chodí pořád kolem Vánoc, dostávám (a odesílám) stále PF v papírové formě, povětšinou firemní, i když stále ubývají. Naposledy jsem dostala pohled od vnučky ze školy v přírodě - domů poslala pohled s jednotným textem (Mnoho pozdravů atd.) nadiktovaným paní učitelkou a babičce vlastní tvorbu - tak ten určitě nevyhodím. Zatím holky posílají pohledy z dovolené svým kamarádkám (a také je dostávají) - jsem zvědavá, jak dlouho jim to bude připadat zajímavé a jak dlouho jim to vydrží. My taky pár pohledů z dovolené pokaždé pošleme, ale dopis - tak to si opravdu nevzpomenu, kdy jsem nějaký napsala a komu.

Ž. Petrs01 20.7.2016 12:56

fotky

Papírových fotografií máme plnou velkou skříň - MLP s tím dost blbnul, i soutěžil. Probírali jsme se v nich několik večerů a stejně jsem neviděla všechny. jsou ve skříni a myslím, že se pohnou jen při stěhování.

Digitální fotky máme zálohované na dvou externích discích. Moc se mi nelíbí, že je vše na jednom místě (požár,...), ale kiksnutí PC by nic ohrozit nemělo. Tyto fotky jsou zpracované, doplněné mapami, ve složkách podle data(papírová fotka bez data a místa moc neřekne). A jsou i online na rajčeti, sice v mizerné kvalitě, ale když chci někomu ukázat kde jsme byli, tak to stačí. Plánujeme nechat udělat výběrovou fotoknihu pro babičku, plánujeme nechat udělat pár těch nejlepších na papír, ale moc nás to nepálí. A určitě se těmi fotkami probírám víc než kdyby byly papírové (ostatně fotky k článkům vybírám vždy z několika různých alb).

Pohledy - kam s nimi? A ještě za dnešní ceny poštovného? Při těch úžasných službách, které pošta poskytuje, se snažím tuto instituci využívat co možná nejméně.

A. Bytová 20.7.2016 12:00

Jéje,

já bych pečetila nadšeně, jen kdyby bylo co. Ta pečetítka jsou krásná věc.

Chich, od snachy z dovolené jsem dostala pohled, velmi podmanivého španělského toreadora v hrdém to postoji, s textem - mé nejmilejší z tchýní - pro radost a inspiraci. Tak ten si schovám. :)

Z. Jitur 20.7.2016 11:17

pohledy, pečetní vosk...

Poutavý článek. Pohledy posílám stále, navzdory "pokroku". Sice jsem trochu probrala adresář, u některých obeslaných volím e-mail, ale část posílám fyzicky. Stejně, jak některým z Vás, z odeslaných 15 - 20, dorazí oplátkou takových 3 - 5. Ale i tak v tom pokračuji. Došlé pohlednice mi též bylo líto vyhodit - tak mne před nějakým rokem napadlo - vánoční - na zadní stranu nakreslit plášť malé krychličky, vystřihnout, složit, slepit a navléknout na provázek, dozdobený dřevěnými korálky, získala jsem tak girlandu, která mi navíc připomíná všechny Ty, co vzali pohle do ruky, přemýšleli, co a jak napsat a popřát - a to i když někteří z nich už mezi námi nejsou. Velikonoční - vystříhala jsem obrys vajíčka - slepila vždy dvě k sobě a opět - girlanda. Z dovolené posílám též do práce kolegům - beru to jako jakousi takovou slušnost alespoň pozdrav poslat, když už za mne zastupují v době mé nepřítomnosti. A pečetní vosk? Ano na ten si také pamatuji - na ten širší, cca 2-3 cm široký červený hranolek... i pečetítko doma bylo, už se nepamatuji jaké. A vím, že někdy tak před koncem tisíciletí - tedy to zní... - nechával můj táta udělat moderní maličká pečetítka s monogramem, snad někde doma ještě jsou...

Z. Matylda 20.7.2016 11:58

Re: pohledy, pečetní vosk...

Moje máma používá pohlednice jako záložky do knížek. Často tam zůstanou :)

Š. Matyášová 20.7.2016 10:52

pohledy posílám z dovolené nebo z výletů...

dělám to tak od doby,co jsem se naučila psát..a i když pohledy nejsou drahé a poštovné vyletělo nahoru, těch 5-6 jich pokaždé pošlu....první vždy mamce, druhej Věrušce a třetí do práce, další dva podle toho,na koho si vzpomenu... :- D

Z. Jenny 20.7.2016 10:44

Pohledy

posílám jen občas, jak říká Zana, už není téměř komu.Ty obligátní velikonoční a vánoční, které posílávali rodiče mám některé doma, ještě čisté nepopsané, zakoupené tehdy do zásoby a pak pár těch přijatých na oplátku. Neměla jsem to srdce je vyhodit.

Všude kam cestuji a to i u nás si však pohledy kupuji a střádám.Mám tak záznamy z cest a na nich i úkazy, které jsem shlédla :-) je to příjemné občasné probírání v těch obrazových vzpomínkách.Když mi odešel Daník a pak Ája za duhový most, napsala mi krásný dopis moje vnučka,která je z generace dětí počítačových a mobilních. Dopis byl tak dojemný, že jsem slzela jako stará želva, což ostatně jsem.Měla jsem z toho dopisu moc krásný pocit. Je to skoro jako mluvené slovo,sdílené tak nějak dost osobně, je to hezké. :-)

T. Zana 20.7.2016 10:25

snail mail :-)

Už dávno jsem pohlednici neposílala, bohužel není komu. Dokud žili rodiče nebo známí z této generace... Ale dneska fakt nevím, kdo by o to stál. Já vlastně tak úplně taky ne - třeba synek nám poslal pohled, když byl letos na Srí Lance. Ještě se mi tu někde válí - je mi líto ho vyhodit, tak se z něj stává lapač prachu.

Byly to na jednu stranu hezké časy, ráda jsem pohledy vybírala, ale na druhou stranu ty fronty na poště a zoufalé shánění vánočních pohledů mi nechybí.

Z. Lika 20.7.2016 10:40

Re: snail mail :-)

Pohlednice cvakám na lednici. A pravidelně dělám probírky. Když dojde letošní velikonoční, tak tu loňskou vyhodím :-) Pohlednice z cest tam nechávám i několik let, pak mě omrzí a letí. Na exotické máme v rodině sběratelku, tak to mám kam lifrovat :-)

Š. Matyášová 20.7.2016 10:45

Re: snail mail :-)

taková Míša z Plzně, co je s námi na Zvířetníku určitě,ona provozuje postcrossing...

M. Sedláková 20.7.2016 11:13

Re: snail mail :-)

Zano na pohlednice existuje album.

http://shop.sberatel.net/zbozi/album-na-pohlednice-leuchtturm-342-620-2-kusy-na-l-img-2671-4829-znamky-v.jpg

O. Joklová 20.7.2016 9:54

už ho nemám

ale pamatuji si, že jako malá jsem někde u dědečka vzala pečetní vosk, nevím jestli i nějaké pečetítko, já si prostě nepamatuju málem už nic, bohužel

ale co vím, že hrozně zvláštně voněl - a tu vůni cítím ještě i dnes, to je zajímavé

O. Joklová 20.7.2016 9:48

OT - druhý článek

ehm, včera jsem zapomněla, ale Petra Ešusová si to i tak našla, díky :-)))))))))))

dovolím si upozornit i na druhý článek dneska

http://neviditelnypes.lidovky.cz/kalendar-s-kockami-03q-/p_zviretnik.aspx?c=A160715_085103_p_zviretnik_kosa

moc děkuji všem!!!!

A. Nikoloki 20.7.2016 9:36

Jéje toho je …

Vzpomínka je to moc hezká a naštěstí nejde jen o minulost - stačí si zagůglit a pečetního vosku a pečetidel ke koupi máte plnou obrazovku ...

Z. Matylda 20.7.2016 13:20

Re: Jéje toho je …

Jo, třeba fantasyobchod nabízí pečetidla na zakázku. A to jsem jen nakoukla.

Z. Lika 20.7.2016 9:15

Pohledy

Pohledy jsem nějak přestala posílat a je mi stydno, může za to jen moje lenost. Naposled jsem se pokusila poslat pohled před dvěma lety z Trogiru. Pohled jsem zakoupila a pro známku musela na poštu. Tu jsem našla, jenže tam byla fronta až ven! Nevím, na jak mimořádné poštovní datum jsem narazila, ale zbaběle jsem to vzdala. Zato naše veterinářky posílají upozornění na očkování zásadně pohlednicí. Když jsem jim nabízela v rámci úspor e-mailovou adresu, odmítly s tím, že tradice je tradice.

K tradici jsem se vrátila jinak - na různých školeních a kurzech jsem si začala psát poznámky plnicím perem. Poté, co mi jednou přestaly postupně psát asi tři a ta čtvrtá se na ošmataném papíru nechytala, zato mně začaly chytat saze. Kolegyně měla moc pěkné pero a ještě hezčí poznámky. Od té doby mám poznámky také krásné, pero mě nenásilně nutí hezky vykružovat písmena, píše se jím lehce, můžu si vybírat barvu inkoustů, je to prostě radostná činnost.

S pečetěmi jsem se nesetkala, snad jen na nějakém úředním lejstru. Vosk jsem sice doma měla, ale pečetítko ne. Poté, co mi ve vosku zůstalo očko z prstýnku, jsem amatérských pokusů zanechala.

Moc pěkný článek, děkuji.

Z. Lika 20.7.2016 9:18

Re: Pohledy

Ach jo - "postupně mi přestaly psát tři PROPISKY" - psaní na klávesnici je ještě horší než propiskou.

O. Joklová 20.7.2016 10:01

Re: Pohledy

jééééé, Liko, a jakou barvou teda píšeš? nebo to střídáš???

já jsem skoro celý gympl psala plnítkem, byla to tehdy nějaká vzpoura nebo co, ještě nedávno jsem některé sešity měla, a pak ještě chvíli na vejšce

A PSALA JSEM AZUROVOU!!!!!!!!! - vypadalo to moc krásně a zajímavě, chicht :-DDDDDD

Z. Yga 20.7.2016 10:29

Re: Pohledy

Píšu v práci plnicím perem a zeleným inkoustem ... akorát na poště se jim to nezdá, prý jen modrá nebo černá (;o)) - ale zatím všecka pošta došla.

Š. Matyášová 20.7.2016 10:48

Re: Pohledy

pošta zelenou nesnáší,protože kdysi byly složenky barvy zelené..tak to zakazovali,,nesmělo se používat zelenou a červenou ... koukám, že složenky už zelené nejsou a na poště je to zažitej zvyk....

Z. Lika 20.7.2016 10:37

Re: Pohledy

Bedo, píšu různými odstíny modré a zelené, zálibně si v papírnictví vybírám.

Mimochodem, návštěvy papírnictví, to je (a vždycky byla) kapitola sama pro sebe, tam to miluju.

O. Joklová 20.7.2016 11:13

Re: Pohledy

takyyyyyyyy, já taky!!!!

miluju papírnictví a Řempo, chicht :-DDDDDDDDDDD

v obojím držím pevně peněženku, abych neskoupila celej krám... jo a ještě drogerie, ale tam si chodím hlavně začichat :-))))

T. Zana 20.7.2016 10:43

Re: Pohledy

Ráda píšu různobarevně (mikrofixem) nebo obyčejnou tužkou. Ale když mám napsat delší souvislý text, tak musím na počítači. Nějak mi po letech kancelářské práce vymizelo spojení píšící ruka - mozek a místo něj mám klapající ruka - mozek.

Z. Lika 20.7.2016 11:13

Ad fixy

Tuhle jsem byla svědkem zázraku: někdo přede mnou něco napsal fixem, pak si to rozmyslel a VYMAZAL TO! Hned jsem to musela mít taky :-)

O. Joklová 20.7.2016 11:16

Re: Ad fixy

jééééé, ZMIZÍK...

a rozedřená stránka žákajdy, chicht :-DDDDDDDDDDD

M. Sedláková 20.7.2016 8:39

Pohledy a dopisy

Já pravidelně posílám na Vánoce a Velikonoce pohlednice. Znova jsem to zavedla asi před 5 lety. Posílám jich okolo 15 a vrací se mi tak 3. Ale já to nevzdám. Mě se ta tradice líbí. Pohlednice vybírám pečlivě, podle toho komu jsou určené.

Z dovolené pohledy také posílám.

A snažím se i na narozeniny.

Před 2 lety jsem se zapojila do Postcrossingu. Už mám 213 pohlednic z celého světa. Viz malá ukázka.

https://www.postcrossing.com/user/Hepca/gallery