Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHLEDNÍK: Platím, platíš, platíme (8)

Zana
diskuse (77)

foto: pro iDNES.cz foto: pro iDNES.czNeviditelný pes

Definitivní konec haléřů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Haléřové mince s námi prožily víc než sto let. Na našem území byly zavedeny ještě za Rakouska-Uherska v roce 1892. Jejich název je odvozený od města Hall ve Švábsku, kde se poprvé ve 13. století razily (tedy německy Heller, resp. maďarsky fillér, protože uherská část mocnářství měla vlastní ražbu).

Během těch více než sta let jsme používali jednohaléře, pětihaléře, desetníky, dvacetníky, pětadvacetihaléře (pouze v letech 1953 – 1963) a padesátníky. Jak šel čas a inflace, mizely haléřové mince pomalu z oběhu. Letos se definitivně loučíme s jejich posledním zástupcem, padesátihaléřem. Už jsem o tom jednou psala.

Padesátihaléř je o něco mladší než ostatní haléřové mince, za Rakouska-Uherska totiž ještě používán nebyl. Asi třikrát se o jeho výrobě uvažovalo, protože mezera mezi dvacetníkem a korunou, které tehdy byly v oběhu, byla z praktického hlediska příliš velká, ale nějak na to nikdy nedošlo.

V novém československém státě už padesátník ražen byl, a to od roku 1922 (společně s dvacetníkem tak byl jednou z dvou prvních československých mincí). Byl ražen v mincovně v Kremnici podle návrhu Otakara Španiela. Následovalo několik dalších vzorů včetně protektorátního s německo-českým textem a poválečných, které platily až do peněžní reformy v roce 1953.

Peněžní reforma, pomineme-li její neblahý vliv na obyvatelstvo, neprospěla ani oběhu peněz v republice. Kvůli utajení se mince razily (a papírové peníze tiskly) v Sovětském svazu a Rusové nám přitom vnutili pětadvacetník (a tříkorunu a pětadvacetikorunu), což byly nominály pro nás nezvyklé a nevyhovující. Následujících deset let tedy padesátihaléř v tuzemsku neexistoval. Jeho návrat souvisel paradoxně se zdražením hovorného v telefonních budkách – hovorné se tehdy zvýšilo na 50 haléřů a přístroje neuměly přijmout víc mincí nebo vracet na vyšší hodnotu).

Rok 1989 přinesl mimo jiné i nutnost vydat novou sadu mincí, jejichž vzhled bude odpovídat společenským změnám, k nimž došlo – byl na nich nový název státu a měny a zmizela pěticípá hvězda na rubové straně. Novelizovány byly všechny platné nominály (i jednohaléř, který se v té době už prakticky nepoužíval, nicméně stále oficiálně platil).

Po rozdělení republiky bylo nutno dát do oběhu nové mince, české. Zatímco na Slovensku měli k dispozici tradiční mincovnu v Kremnici, české mince najednou nebylo kde razit. Výběrové řízení nakonec vyhrály dvě mincovny – v Hamburku a ve Winnipegu (padesátníky se razily v Hamburku). V roce 1993 vybudovala tehdejší jablonecká Bižuterie moderní provoz – dnešní Českou mincovnu, která od té doby zajišťuje výrobu tuzemských mincí.

Padesátník byl poslední haléřová mince, která se u nás používala. Celkem jich bylo mezi rokem 1993 a 2008 vyrobeno skoro půl miliardy. Postupně se padesátníky přestaly z oběhu vracet, což je neklamná známka toho, že taková mince je nepotřebná, neplní funkci oběživa. K 31. srpnu 2008 proto byla její platnost ukončena. Z oběhu se jich zatím nevrátilo přes 180 milionů kusů a asi se už ani nikdy nevrátí, u mincí s nízkou hodnotou je to obvyklé.

Pokud ještě doma máte kasičku s padesátníky, máte skoro poslední možnost si je vyměnit. Ještě do konce letošního srpna je přijímají pobočky České národní banky (jiné banky už ne). Pak už bude tahle mince opravdu jen památeční.

Ještě poznámka – stejné datum platí i pro výměnu papírových dvacetikorun.

foto: pro iDNES.cz

Ivo Fencl
3. 10. 2024

Zastaví televizi, zavřou knihu a prý: „To vidět nechci a celou tu kokotinu tim pádem taky ne.“

Starý vlk
3. 10. 2024

Na počátku jsme mluvili o domácnosti a pevně připevněném telefonu na šnůře, vraťme se tedy tam.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

Čím víc budete deprimováni čteným textem, tím blíž budete naději.

Aston Ondřej Neff
30. 9. 2024

Na internetu jsou na toto téma ankety a vyplývá z nich, že lidé jsou tak padesát na padesát pro /...

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Jan Bartoň
30. 9. 2024

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat.

Josef Kopecký
3. 10. 2024

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se podivila, že vláda tak zásadní změnu, jako je zastropování...

Roman Joch
3. 10. 2024

Debata mezi kandidáty na viceprezidenta USA Timem Walzem, demokratickým guvernérem Minnesoty, a J....

Tomáš Lánský
3. 10. 2024

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po nátlaku ochránců zvířecích práv stáhl svůj návrh,...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Vojáci libanonské armády ve čtvrtek opětovali izraelskou střelbu poté, co byl jeden z nich zabit...

Martin Zvěřina
3. 10. 2024

Mají státní zástupci stíhat každého, koho podezírají, a společně s policií pátrat, odposlouchávat a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz