27.9.2021 | Svátek má Jonáš


FOTOREPORTÁŽ: Ostravské oslavy 70. výročí osvobození 30. 4. 2015

8.5.2015

Před organizovanými akcemi dáváme přednost vlastním výpravám do přírody a na různá zajímavá místa. Když ale Moravskoslezský kraj pod heslem Ostrava nezapomíná připravil na den 30. dubna oslavu 70. výročí osvobození Ostravy, ani trochu jsme s manželkou neváhali a šli jsme se na ně podívat. Oba totiž pocházíme ze Svinova, což je dnes jeden z ostravských obvodů. V roce 1945 byl Svinov samostatným městem a jeho osvobození 30. dubna předcházelo osvobození Ostravy.

I když nejsme pamětníci, leccos je nám známo z vyprávění rodičů, prarodičů a dalších příbuzných, kteří ve Svinově zažili přechod fronty. Svinov byl Mnichovskou dohodou odstoupen Německu, přestože v něm obyvatelé německé národnosti tvořili menšinu. Pod názvem Schönbrunn/Oder se stal nejvýchodnějším místem říšské župy Sudetenland. Od Protektorátu jej oddělovala řeka Odra, takže Moravská Ostrava byla za druhým břehem řeky.

1 Svinov v rozvalinách 30. IV. 1945

Svinov byl osvobozen v rámci ostravsko-opavské operace, které se spolu s Rudou armádou zúčastnil 1. československý armádní sbor, zejména českoslovenští letci a tankisté. O Svinov se v několika posledních dnech dubna 1945 svedl boj srovnatelný snad s boji v předměstích Berlína.

V polovině dubna byla fronta ještě daleko a vlaky mezi Svinovem a Opavou stále jezdily podle jízdního řádu. Ozvěny daleké dělostřelby sílily a lidé věděli, že boje se Svinovu nevyhnou. Fronta se ke Svinovu blížila od západu.

O urputnosti, s jakou byl boj veden, svědčí délka boje při postupu fronty od Děhylova ke Svinovu. Těch 12 kilometrů představovalo 10 dní! Počínaje 26. dubnem dopadaly na Svinov bez přestání granáty a střely z katuší. V pátek 27. dubna započalo letecké bombardování města s nebývalou silou – celkem 41 náletů. V sobotu 28. dubna intenzita leteckého bombardování vzrostla a začalo nepřetržité ostřelování Svinova z palubních zbraní. Silnice od Třebovic ke Svinovu byla střídavě několikrát dobyta oběma bojujícími stranami. Obloha byla plná sovětských letadel. Mezi Třebovicemi a Svinovem proti sobě na vzdálenost sotva jednoho kilometru střílela děla. Německá artilerie se kryla vytvářením rudých mračen, z polí všude kolem střílel na letadla flak. Německá letadla již nelétala. Nasazení skupiny tanků Tiger byl poslední marný pokus udržet přístup do Svinova na cestě z Třebovic.

Ve Svinově vyhořela spousta domů a mnoho obyvatel nalezlo ve sklepech smrt. Docházelo i k takovým tragédiím, při kterých pod sutinami domů zahynuly celé rodiny. V neděli 29. dubna bomba do základů vypálila dům, ve kterém s rodiči bydlela moje matka. To již zuřily urputné boje kolem svinovského nádraží. V některých třebovických domcích před Svinovem se příslušníci obou armád vystřídali několikrát. Zahradou a sklepením domu mého dědečka procházely ustupující německé jednotky, v jejichž řadách nastal chaos. Někteří prosili o civilní šaty a zahazovali uniformy, jiní běhali po sklepech a vyptávali se, kterým směrem je Wagstadt (Bílovec). Dne 30. dubna byl Svinov osvobozen. Všude hromady mrtvých v zákopech, mezi domy a na polích. Trvalo několik dnů, než byli všichni padlí vojáci pohřbeni, obvykle do jam po pumách.

Bylo velké štěstí, že kromě materiálních škod se z rodiny nikomu nic nestalo. Vždy si na to vzpomenu na Dušičky na hřbitově, když jdu kolem hrobů se jmény těch, kteří společně zemřeli pod troskami svých domů v jeden dubnový den roku 1945.

Rodný dům autora ve Svinově po přechodu fronty 30. dubna 1945

Rodný dům autora ve Svinově po přechodu fronty 30. dubna 1945

Škody se úředně zjišťovaly. Náš dům dostal 12 zásahů granátem. V rodině se dochovala prosklená skříň z ořechového dřeva, která má původní zabroušená skla a vnitřní zrcadla. Okna místnosti byla zničena, uvnitř vše rozbito střepinami a střelami. Člověk by tam nepřežil. V jedné boční stěně skříně jsou dosud velké rány a úlomky střepin. Sklům v jejich dveřích ani zrcadlům uvnitř se ale zázrakem nic nestalo.

Z fotografií zničeného města bylo sestaveno zvláštní tablo, z něhož byla zmenšením pořízena pohlednice s názvem Svinov v rozvalinách 30. IV. 1945. Příkladný název pro všechna ta spáleniště a torza domů bez střech, kde mezi částmi obvodových zdí vyčnívají zbytky komínů. Tehdy dokázali lidé ve válkou zničeném Svinově bez velkého rozruchu v krátké době vše obnovit. Dostali na to pochopitelně prostředky, ale zapojili se také sami. Za odpracování určitého počtu hodin každý dostal velký stříbrný odznak, na němž bylo pod zkříženou lopatou a krumpáčem vyryto 1945 SVINOV. Dochovalo se nám jich doma několik.

Na internetu a v médiích se toho před a hlavně po oslavě 70. výročí osvobození Ostravy objevilo tolik, že snažit se o nějakou velkou reportáž by nemělo smysl. Takže jen malá fotoreportáž. Většina historické vojenské techniky (včetně provozuschopných tanků!) je udržována péči nadšenců, jejichž vášní je historická vojenská technika. Také účastníci v historických uniformách vypadají docela autenticky, jak dosvědčují fotografie.

Od 16. hodiny mohli diváci na obou stranách Ostravice mezi Sýkorovým mostem a Lávkou Unie sledovat hodinu trvající historickou ukázku z bojů o přechod přes řeku z Moravské do Slezské Ostravy. I několik tanků, děl a desítky ručních zbraní dokáží přiblížit atmosféru skutečných bojů. Pozoruhodným výkonem byl přelet stíhacího letadla Jak-3. Desetkrát a možná vícekrát přeletělo nízko nad řekou. Vždy se prudce sneslo u Sýkorova mostu, letělo nad Ostravicí, ve výšce asi 15 metrů minulo místo bitvy a pak se prudce vzneslo, opsalo kruh a znovu sestoupilo u Sýkorova mostu.

Ukázka historických bojů u řeky mezi Lávkou Unie a Sýkorovým mostem

Ukázka historických bojů u řeky mezi Lávkou Unie a Sýkorovým mostem

Ti, kteří by se pídili po tom, jak boje při přechodu z levého na pravý břeh Ostravice ve skutečnosti proběhly, by našli spoustu nedostatků. Útok tanků 30. dubna 1945 vedl přes Sýkorův most. Prý se zvažovala i možnost, že by tanky na některých místech jezdily po ulicích, ale nakonec z toho sešlo kvůli obavám, zda by to vozovku nebo mostní konstrukci nepoškodilo a ukázka historických bojů se odehrála na březích Ostravice. Zde ale šlo o symbolický akt. O připomenutí hrůz nejstrašnější války všech dob, která posledními válečnými operacemi na evropském kontinentě skončila v květnu 1945 právě u nás. Slova Ostrava nezapomíná, která si město pro oslavy zvolilo, jsou víc než výstižná.

Foto: autor. Obě fotografie z roku 1945 z archivu autoraNarodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...