25.7.2021 | Svátek má Jakub


AUSTRÁLIE: Mořští červi a jiné potvůrky.

27.4.2021

I když jsem suchozemská krysa a raději se potuluju ve vnitrozemí po pouštích a moře či oceán mně stačí pouze koutkem oka spatřit jednou za deset let, tak jsem očarován vším tím, co ve slaných vodách roste a žije. Ať už to jsou mořské traviny – sea grasses, chaluhové lesy – kelp forests, korály a nebo vše, co plave a nebo se jen vznáší ode dna až po hladinu.

Dnes bych se rád ponořil k tomu dnu, kde vládne teplota podle polohy, od -2 °C kolem Antarktidy (viz The Arctic & Antarctic ~ MarineBio Conservation Society) do 464 °C v mnohakilometrových hlubinách, kde vládne věčná tma a tlak je několik set atmosfér, kolem hydrotermálních průduchů (viz Hydrothermal vent - Wikipedia). Normální teplota vody v těchto extrémních prostorách je kolem 2°C.

V každém prostředí něco žije, biologický život je překvapivě houževnatý a přizpůsobivý, že se diví nejen laik jako já, ale i profesionálové – biologové. Připadá mně, že na tom jsou podobně jako astronomové, kteří toho o kosmu více neví než ví. Dokonce i v té nejteplejší vodě u hydrotermálních průduchů za tlaku mnoha desítek atmosfér je bujný život bakterií a mikroorganismů.

V květnu 2017 podniklo 58 vědců ze čtrnácti vědeckých institucí měsíc trvající expedici do hlubin 4000 až 6000 metrů kolem východních břehů Klokánie, kde se nachází mořská propast (příkop) a v ní nepřeberné množství různých dosud neznámých stvoření. Ze všech vzorků, které vědci nasbírali, byla více než třetina zcela neznámých a člověkem poprvé spatřených. Vědci si připadali jako na expedici na neznámou planetu (viz The Australian Eastern Abyss is a treasure trove of strange, often penis-shaped animals | Popular Science (popsci.com).

Že naši sousedé na severu, v Asii, si vrásky výlovem oceánů nedělají a spořádají všecko, co se hýbe a také to, co ne, můžeme spatřit na tomto čtvrthodinovém dokumentu. Dobrou chuť.

(20+) Facebook

Obrázky pořízené vědci si můžete prohlédnout zde na Rajčeti.

Psáno 21-02-2021.LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !