19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: A co k pití?

Mléko, kávu, čaj, vodu, pivo...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Hanča 2.7.2021 19:02

Mléko jsem nepila nikdy, ani jako malá. A zrovna tak do mě nikdo nedostal minerálku nebo bublinkovou šťávu- prostě jakmile to mělo bublinky, nepila jsem to. Potížistka, zvlášť o dovolených jsem s tím byla dost otravná. Mléko jsem pila jen v bílé kávě k snídani ve všední den a v kakau v neděli. Z toho jsem vyrostla a teď si dávám bohatou porci mléka do kávy.

Nicméně jsem se jednou před lety zamyslela nad množstvím vápníku ve své stravě a začala jsem pít kefír nebo acidofilní mléko. To kupodivu snesu.

Jinak jsem čajová i kávová - den začínám půllitříkem zeleného čaje, přes den popíjím ovocný (taky jsem objevila úžasnou chuť Teekanne Love) a večer nějaký uklidňující bylinkový. A mezitím samosebou kávu s něčím malým sladkým. :-P

Pivo jsem nikdy nepila, je na mě moc hořké, ale syn mě přesvědčil k ochutnání Radleru - zvlášť ten s citrusovou příchutí mi přišel osvěžující a tak jsem ho vzala na milost.

T. Zana 2.7.2021 19:28

Kávu s malým sladkým jsem taky praktikovala, ale mělo to následky. Přešla jsem na kávu a dva čtverečky čokolády, hořké, to mi přijde, že si hezky užívám.

Piva mám ráda právě ta hořká, čím víc hořká, tím líp. Dobře, že neoblibujeme všichni to samé :-).

M. Crossette 2.7.2021 18:41

Dokud manžel pracoval, snídani jsem moc nedala, prostě kafe a nějaké pečivo. Tady jsem si v horku brala velký hrnek studeného mléka a něco k němu ven do chládku - taky jsem na mléku k snídani vyrostla.

Teď s manželem snídáme dost pozdě (někdy až kolem desáté, proto ani neobědváme) a to pijeme kafe (já s trochou mléka, černé mám ráda jen turka). Čaj pijeme občas večer (s citronem). Během dne piji různě - kefir, vodu s bezinkovým sirupem, tonik (mám ráda jeho hořkost), ale nejvíc asi studenou vodu. Teď mi švagrová přivezla kombuchovou houbu (SCOBI), kterou se rozhodla vyzkoušet. Já jí take před lety pila, tak teď si jí asi budu dělat znovu, jen nevím, jak všechnu tu zdravotu stihnu do sebe nalít během dne :-)

T. Zana 2.7.2021 19:22

To máš pravdu, Maričko, taky mám chvíle, kdy přemýšlím, jak všechny ty zdravé věci stihnout ;-).

No, někdy to řeším tak, že si třeba koupím zmrzlinu ;-D.

Z. Jajka 2.7.2021 16:36

Samotné mléko nepiju, ale i tak mám velkou spotřebu, ráno v kočičím pulitráku čaj s mlékem, přes den bílá káva... Na žízeň mám nejradši tak akorát chladnou vodu. Ve vedrech jsem si dělala ajran - jak tu kdysi nabídla Lika - lžíce jogurtu, dolít studenou vodou, rozmíchat a osolit.

Vínu moc nedám a v hospodě jsem se naučila na pivo - sladké džusy se mi znechutily a bublinkaté vody nerada.

Co se týče snídaní, léta jsem snídala až v práci... ale pak jsem musela jít příkladem dětem a od té doby si to bez snídaně ráno doma neumím představit.

T. Zana 2.7.2021 17:26

Že jo, snídaně mají něco do sebe.

Džusy jsou problém, většinou jsou sladký a nakyslý. I když takovej tomatovej, ten si občas dám moc ráda.

Z. Jajka 2.7.2021 17:39

Na tomatovej mám trik - naředím si krabičku pasírovanejch rajčat, tu mám doma vždycky.

M. Skálová 2.7.2021 20:19

džusy jedině naředěné 1:3 až 4 podle sladkosti. Nebo do toho přidám trochu citronu.

T. Zana 2.7.2021 20:23

Nejlepší mi přijde naředěný jablečný.

T. Zana 2.7.2021 14:55

Jo, omlouvám se za mraky preklepů, resp. automatické opravy v mobilu - někdy to prostě neuhlídám :-/.

J. Hlavsová 2.7.2021 14:29

Já teď trpím důsledky zanedbaného pití.;-) Jako děti ráno hrneček kakaa, ve školní jídelně trocha nepříliš chutného čaje, večer malý hrneček čaje, někdy s mlékem. Nosit si pití do školy - neexistovalo. O prázdninách nám hlídala pitný režim babička, voda ze studně s domácí malinovou šťávou, to bylo O.K., místo kávy melta, někdy s mlékem. V dospělosti jsem tomu taky moc nedala, ale oblíbila jsem si EarlGrey, na poradách jsem si nedávala kávu, ale čaj. Teď mám kvůli dně zakázanou jak černou kávu, tak černý čaj. Téměř výhradně piju čaje od firmy Mediate Libchavy (značka Apotheke), bylinkové či ovocné, někdy taky ovocné od JEMČI. Pivo kvůli purinům taky moc nemůžu, ale Birell nebo Radler si ráda dám.:-P Kvůli následkům nedostatečného pití v mládí jsem v posledních třech letech prodělala několikrát koliku kvůli ledvinovým kamenům, tak teď doháním, co se dá. Kromě čajů a nealko piva si dávám kohoutkovou, do které si na zahrádce utrhnu mátu. Když minerálku, tak Magnesii bez bublinek nebo z lékárny Rudolfův pramen. Dřív jsem kupovala i přírodní Poděbradku, ale ta teď vůbec není k sehnání.

T. Zana 2.7.2021 14:52

Kimi, jako dítě jsem to měla podobně. Kupodivu poprvé na mne vytáhli termín pitný režim na gyndě. Pomalu jsem to začala hlídat a teď už jsem naučená a pití by mi chybělo.

Asi si půjdu něco uvařit ;-).

Z. Janaba 2.7.2021 13:06

Každý hrneček má svůj úkol, ale nejsem si jistá tím hřbitovním. Přece jenom, ten úkol...:-/

Když mám žízeň, většinou si natočím vodu, je u nás dobrá. Ráno před snídaní vypiju sklenku kombuchy, k snídani inst.kafe s mlékem. Čaje mi nějak unikají, nepřišla jsem té obarvené horké vodě na chuť. Když už není zbytí, tak darjeeling. Před spaním vypiju skleničku mléka.

To jsem s tím nějak rychle hotová, ale já vlastně nejvíc tu vodu a to pak není o čem psát.:-) Přece jenom! Večer překapávanou kávu, že je večer mi nevadí, když chci, usnu i hned po ní.

T. Zana 2.7.2021 14:44

Snadné usínání je úžasná věc. Jak jsme včera dojeli a mladí se hned pustili do práce, prát, pustit myčku, ustlat postele, uklidit - než jsem se zklidnila a usnula, bylo po prášku na spaní a druhé hodině po půlnoci :-P.

Jsem v tomhle dost nemožná.

T. Zana 2.7.2021 14:45

Jo a ten hrneček, to je kaple z hřbitova bláznů. Na kapučino ;-).

A. Zemanová 2.7.2021 15:19

Ten hrneček je boží. Pravda, poněkud morbidní, leč boží.

Z. Janaba 2.7.2021 16:26

Jo, poznala jsem. Z tvého vyprávění.R^

Mít potíže s usínáním je blbý. Já s usínáním, ťuky ťuk zatím problém nemám a doufám, že mi to ještě chvilku vydrží. Vlastně ani nevím, jestli mě uspává kafe, cukr, nebo televize. Když si k ní dám kafe s kouskem dortu, za chvíli se kácím. A můj milovaný do mne šťouchá a ptá se, ty spíš? Zabila bych ho!

Z. Jenny 2.7.2021 16:41

Mně se líbí jak jsi na výsost praktická!;-DR^

A. Alimo 2.7.2021 12:30

Mlíka je u nás veliká spotřeba, kupujeme po kartonech, fakt. Piju ho samotný studený- teda pokojová teplota, i teplý. Mám ráda kyselý, kefír, o jogurtech ani nemluvím. Dáváme si ho do kafe i do černého čaje, ovocný čaje nepiju. MLP má rád roibos a taky s mlíkem. A vzpomínám si, že jsme si kdysi s oblibou dělávali tzv. švédský čaj, to se dalo vařit mlíko, podle množství 2-3 lžičky černého sypaného čaje a nechalo se přejít varem, 1-2 min. vařit. Muselo se to hlídat, aby mlíko neuteklo, bylo sakra rychlý;-D. Po malém prochladnutí přes sítko nalít do hrníčků, to byla lahoda. Budu to muset zase vyzkoušet. Jo a žádný pití nesladím a to ani medem, výjimkou je čaj z sušeného černého bezu, ten s medem, ale jen když jsem proklatě nastydlá, to mám jako lék.

Vodu piju kohoutkovou někdy i minerálky, ale zásadně bez bublinek, nedělají mi dobře. Po pivu jsem na tom stejně jako Lika, můžu si jít rovnou lehnout;-D. Ale nealko pivo můžu, mám oblíbenej polotmavý Birell a teď jsem objevila Birell za studena chmelený, tak ten je moc dobrý, to můžu :-). A všechno ne ledový, to potom ztrácím hlas.

Zano, ty hrníčky jsou fakt krásný, taky mám hrníčky na různé druhy nápojů.

A. Zemanová 2.7.2021 12:37

S tím Birellem to mám stejně, za studena chmelené je nejlepší, pak zelené, červené a nakonec modré. I ta IPA není špatná. Pivo studené, jen když je opravdu horko, a někdy ten hlas ztratím. Jinak i na žaludek mám ráda pokojovou teplotu nápojů.

Co se týče minerálek, jsem lehce závislá na Magnezii bez bublin. Tady venku je tvrdá voda. Ri říká, že tady všude teče Poděbradka. :)

T. Zana 2.7.2021 14:39

Magnesia je z minerálek asi nejlepší. Taky slovenská Gemerka není špatná, e nemají ji všude.

Teď jsme byli s našima na obědě, oni děsně fofrovali. Musím říct že jsem docela ráda, že už jsou pryč, byla jsem z nich docela udejchaná ;-D. Nějak jsem ztratila ambice delat tři věci najednou.

A. Zemanová 2.7.2021 15:23

Taky tak. Zjistila jsem, že je lepší dělat jen jednu věc pořádně. Kupříkladu zen na zahradě. :)

Já odevzdávám dětičky navečer, synek musel do práce, tak až mu padne. Trochu tu tady pofackuju, zabalím si a zítra frčím na sestřenkovský prodloužený víkend. Samé dospělé ženské a když to klapne, ani na mě nevyjde služba na vaření. Bude to příjemná změna. :)

T. Zana 2.7.2021 15:27

Zen na zahradě je príma program :-).

Hezký si užij víkend!

T. Zana 2.7.2021 12:11

Kávovar dobrý :-), zalévá se zdatně. Jako fajn, ale už by stačilo :-P. Prší od rána.

Z. Lika 2.7.2021 11:17

Dotázek na zanu č. 1: Kávovar se ujal? A č. 2: zalil u vás sv. Petr? S tím zaléváním na tebe hodně myslím.

A. Zemanová 2.7.2021 10:39

Jo! Zano, máš půvabné hrníčky. Taky používám hrníčky podle druhu nápoje, když to pravidlo nedodržím, celá chuť se pokazí. :)

Z. Jenny 2.7.2021 10:51

Taky jsem zapomněla pochválit hrníčky, ten hřbitovní mne přímo fascinuje.;-D

T. Zana 2.7.2021 12:05

Jasně, hrníčky jsou jako šaty, mají svůj čas a místo :-).

Z. Lika 2.7.2021 12:36

Zano, to jsi moc pěkně napsala - jako šaty. To je přesné.

Š. Matyášová 2.7.2021 10:22

snídám -li v práci,mám logrový kafe, rohlík a máslo...když doma- co to melu,doma nesnídám.. tak na Beaveru - ranní kafe s mlíkem a po něm vajíčka nebo chleba s něčim... sladký k snídani nee.....přes den čaj, když j echladno nebo matcha -ledový,když je horko a jinak vodu ..ale k večeři,když je vedro,miluju rozmickovanou salátovou okurku s litrem studenýho acida,solí a pepřem...někdy to piju někdy jím lžící jako studenou polívku a to si misku vytřu česnekem a přidám posekanej kopr....;-)

občas si dám pivo, buď poctivý nebo radler a nebo birell-zelenej ječmen....