4.8.2021 | Svátek má Dominik


VíP: Víkendový pokecník

25.8.2018

Vzpomněla jsem si na to u včerejšího melounového mlsotníku. Pomalu se totiž chystám na dovolenou, a na lodi je meloun jednou z těch přísněji zakázaných potravin. Proč? Kvůli semínkům. Není moci, která zabrání jejich výskytu mimo mísu. Chcete je vyplivnout po větru, a hola hej, foukne zrovna obráceně, anebo máte zatraceně slabý fuk, a máte na úklid zaděláno.

Je neuvěřitelné, jak rychle se na lodi kumuluje smetí. Ještě přísněji než melouny jsou zakázány buráky, ty jejich šlupičky se nedají udržet ve vymezeném prostoru. A totéž platí o kuřácích, zejména za plavby. I když je vystrčíme co nejvíc na záď, stejně se ten popílek ve vírech dostane zpátky. A co když je takový kuřák zároveň námořník? Kapitán zařve rozkaz, a kuřák nejprve rozvážně přemýšlí, co s cigárem. Jednou, to bylo na norfolských řekách, byl tohoto dilematu ušetřen, protože labuť vytáhla krk a cigáro mu vyklofla.

Jo jo, drobky všeho druhu jsou přísně postihovány a musejí se uklízet zofort. Ach, to blaho, když v přístavu natáhneme hadici a můžeme to nejhorší spláchnout a uvnitř se pozametá a vytře. A když si pak někdo nese pytlík sušenek, ozve se sborový řev: Běž s tím... někam!

Jestlipak máte taky takovou citlivost vůči pápěří, drobkům a chlupiskům? Co nesnášíte nejvíc? Nebo vás soužití se zvěří a rodinou zocelilo?

A ještě nesmím zapomenout. Dnes je Mezinárodní noc netopýrů, a zítra taky. Copak by si asi ke svému svátku přáli? Máte poblíž netopýra? Vídáte je tiše létat mezi stromy? Bojíte se jich? Znáte někoho, komu se netopýr zapletl do vlasů, jak to vídám ve filmech?

Myslím, že jsem netopýra zahlédla, ale těžko říct, jestli to byl pták opozdilec, nebo časný netopejr. Jsou to pro mě neznámá zvířata. A zítra je úplněk. Můžeme pozorovat netopýry létající přes měsíc.

Budou krásné noci, doufám, že i u vás se svěžejším vzduchem.

Přeji krásnou sobotu a neděli. A když už jsem se zmínila o dovolené - vyhlašuji poptávku po článcích, ať si můžeme zvíř počíst i v září.

Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Lika Neviditelný pes