28.2.2020 | Svátek má LumírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


105 PLUS: PředvánočníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 18.12. 2018 21:41, přehled diskusí

Děkuju vám všem:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:34

za milé komentáře. Asi bych mohla dodat, že sice budeme na Štědrý den a 1. svátek vánoční s Vaškem sami, ale pak nám tu naše děti nechají své děti, a bude nás doma na pár dnů sedm. :)

Asi tě chápu,:
Autor: Z. Matylda Datum: 18.12.2018 18:09

protože co jsem zaměstnancem, jsem výrazně menším štvancem, i když i tak je toho někdy dost. Ale pořád je to klidnější, mám uspořádanější den a po letech jsme s ezačala věnovat svým koníčkům, což za poslední roky opravdu nešlo. Tak si to užij, žes vykročila správným směrem.

Re: Asi tě chápu,:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:31

Děkuju Ti, milá Matyldo. Jak mám možnost sledovat, jako zaměstnanec ses hodně našla a máš štěstí na práci, která Tě baví a těší. Přeju Ti, aby Ti to tak vydrželo pořád. A taky Ti přeju hezké Vánoce.

Milá Vave:
Autor: T. Zana Datum: 18.12.2018 17:41

Přeju ti krásné svátky, přesně takové, abys z nich měla radost, užila si je v klidu a pohodě.

Nám ostatním přeju, aby se nám povedlo něco co nejvíc podobného :-)

A taky ti děkuju za přízeň - někdy i čtenářskou ;-) ale teď hlavně psací!

Re: Milá Vave:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:29

Milá zano, rovněž Ti děkuju a přízeň i přátelství a přeju Tobě i Frantovi poklidné a radostné Vánoce.

Milá Vave,:
Autor: A. Bytová Datum: 18.12.2018 16:03

kuáásně ́s to napísla! A potvrdit jen mohu, nikdy jsem nebyla spokojenější a vyrovnanější něž když jsem se konečně "zastavila".

Tak zdar a sílu, a klid a zdraví přeji.

Re: Milá Vave,:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:26

Milá Abytí, paní na Zlaté řece, děkuju Ti a přeju Ti pohodový vánoční i povánoční čas. Když člověk nedělá práci, která ho skutečně naplňuje, je pro něj odchod do penze skutečným vysvobozením. Ono to dlouho jde, práce je do značné míry uspokojující, ale když se pak z toho stane jen povinnost, začne to člověka požírat. Jsem ráda, že jsem konečně svobodná.

Krásné Vánoce, milá Vave!:
Autor: D. Ruščáková Datum: 18.12.2018 15:43

letos jsi se svým životem mohutně pohnula žádoucím směrem a myslím, že po létech, kdy jsi byla jen štvanec, jsi konečně sama sebou:)) Ať jsi na vesnici šťastná a daří se ti plnit svá přání!

Re: Krásné Vánoce, milá Vave!:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:21

Děkuju, Dede. V posledních letech jsem se snažila najít pro sebe živnou půdu a jsem šťatsná, že se mi to podařilo. Přeju Ti pohodové Vánoce a ať se plní přání i Tobě.

Krásné:
Autor: L. Bláža Datum: 18.12.2018 15:21

Žít si po svém a přitom neomezovat druhé, přizpůsobit se okolnostem pokud možno tak, aby mi vyhovovaly a mohla jsem se z nich radovat, zklidnit se, radovat se ze setkání, nemít výčitky, že taky myslím na sebe, přijímat, co je mi dáno, umět se prosadit a hlavně netlačit na pilu. A zamyslet se nad tím, když se mi něco děje, proč to tak je a co mám pochopit.

Tak milí, ať se vám všem plní přání a plány a hlavně ve zdraví, protože bez něj to prostě nejde! :)

Re: Krásné:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:20

Amen, milá Blážo. K tomu není co dodat, moc pěkně jsi to napsala. Přeju Ti krásné Vánoce!

Moc pěkné:
Autor: Z. Lika Datum: 18.12.2018 14:53

Jsem ráda, že se daří mít klidné období. Bohužel vánoční přípravy a jejich průběh mají určitou podobu nejméně od Rakousko-Uherska, jenže s nástupem žen do práce a nukleárních rodin (to v lepším případě) a dosud přetrvávajícími předsudky vůči pomocnicím v domácnosti se to všechno navršilo na manželky a matky, se všemi vyčerpávajícími důsledky. Je opravdu potěšující číst nebo vidět, že to jde i jinak - a nemusí se jezdit (utíkat) na svátky na opuštěnou horskou chatu nebo do Říma. Nutkání mám :D

Re: Moc pěkné:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:19

Pomocnici na úklid jsem si v posledních letech nadělovala k Ježíšku vždy začátkem prosince. Za den uklidila to, co bych po večerech dělala týden. No ano, našla jsem tady špatně vyleštěné okno a onde nějak divně umyté. Tak jsem vzala papírovou utěrku, přejela to, a bylo. A navíc jsem měla hřejivý pocit, že jsem úklid dovedla ke kýžené dokonalosti. Tady na venkově si vystačím sama, mám pocit, že se to tu nějak líp udržuje, a hlavně mám čas.

Myslím, že ten pozůstatek Rakousko-Uherska se nenavršil sám od sebe, navršily ho na nás naše matky a babičky a především my samy. Jak se mi podařilo během let zjistit, většina rodinných příslušníků v mnoha rodinách by uvítala, kdyby matka rodu přestala předvánočně šílet a zejména pak kdyby přestala tvrdit, že to dělá ne pro sebe, ale výhradně pro svou rodinu.

Tak do Říma? Hmmm, copak jsou Velikonoce? :)

Re: Moc pěkné:
Autor: Z. Lika Datum: 18.12.2018 20:24

Do Říma se jezdí i na Vánoce, pokud nejsi zrovna zvon :-)

S tím předvánočním šílením jsi mi připomněla - u nás taky pan otec nabádal paní matku, ať nešílí (jinými slovy) s tím, ať to udělá jindy :DD

Re: Moc pěkné:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 21:41

:) ano, to znám. Na vlastní kůži. Taky to manželství netrvalo dlouho. :)

Vavísku děkuji:
Autor: M. Beda Datum: 18.12.2018 14:29

za tuto 105-ku i za všechny ostatní, které pro nás v průběhu roku tvoříš - a vždycky nás jimi přivedeš k nějakému zamyšlení... jsou to jak píše Xerxová těžká slova, ale mám je ráda a jelikož nějak nejsem schopná ten dvoutýdenní interval sledovat, vždy mě titulek potěší a navnadí

a.... děkuju za tu malou kočku zahřívající nohy Marie (srdíčko)

Re: Vavísku děkuji:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:08

Milá Bedulko, já Tobě zase děkuju za to, že se mi tak pěkně staráš o můj web-archiv mých článků. Bez Tebe by všechno bylo v chaosu.

A kočička, no ano, musela tam být, jak to Sharka už dávno pěkně vymyslela.

Dočetla jsem:
Autor: L. Jakovljevičová Datum: 18.12.2018 10:45

a jen tak tu sedím, slzy v očích a přemýšlím, co napsat. Vlastně nic, napsala jsi to krásně za mně, za nás.. Děkuju Vave!

Re: Dočetla jsem:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:02

Děkuju Ti, Ludmilko. Přeju Ti šťastné Vánoce.

Milá Vave,:
Autor: Z. Jenny Datum: 18.12.2018 9:24

Mám to vše nastaveno tak nějak podobně jako ty. Jen nemám už tolik starostí s rodinou. Jsme doma už také sami,děti jsou dávno dospělé a vnučka taktéž, sejdeme se u nich, ještě nevím kdy ale bude to jako vždy ,příjemné. Pořád nad tím uvažuji, jaké mám štěstí, že mladí spolu dobře žijí a mají se stále rádi. Budu taky hodně myslet na všechny , co už tu se mnou být nemohou,jaké štěstí mám i já , že tu ještě jsem a mohu fungovat,postarat se o mně přidělené bytosti a tiše doufat a přát si,že je dochovám. Mám ráda Vánoce a hlavně jaké si to sami uděláme, takové to máme a mně ty moje těší. Stromek máme opět živý a budeme vysazovat do přírody, tentokrát jedličku.

Re: Milá Vave,:
Autor: Z. Jenny Datum: 18.12.2018 12:37

Ještě jsem chtěla říct, milý Vave,díky ta tvou dojemnou stopětku!

A jak říká níže JanaBa,došla jsi daleko a zároveň blízko k tvému srdci a nás to moc potěšilo.

Re: Milá Vave,:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 20:01

Děkuju Ti, milá Jenny. Objímám Tě a přeju Ti pohodové Vánoce. Líbí se mi, jaké máš v sobě světlo a jak ho dokážeš rozdávat ostatním.

já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Inka Datum: 18.12.2018 9:05

protože jsem kdysi přijala jakýsi vzorec Vánoc a od té doby se ho musíme držet. Prakticky žádné svátky nemáme, uhájila jsem Štědrý den a zbytek je vlastně jen takový stres. Ale není momentálně v mých silách to změnit a předpokládám, že situace bude dalšími lety gradovat. Ale vzhledem k tomu, že nejsem věřící, tak mi to až tak nevadí. Prostě jen svátky nejsou svátky....

Člověk by opravdu měl alespoň trochu myslet na sebe, není tady jen pro ty druhé. Prostě mít část svého času pro sebe, jen a jen pro svoji potřebu.

Re: já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Janaba Datum: 18.12.2018 11:20

Nastavení není úplně ideální, to ne. My jsme se snažili svátky nějak rozumně vyvážit a tak štědrovečerní večeři zažíváme s manželem v poklidu doma, první vánoční svátek v mírném neklidu s rodinou u nás, druhý vánoční svátek s přáteli u přátel. Umírněného stresu je tak akorát, ničí bedra nejsou přetížena.

Vave, z tvého psaní je cítit klid a vyrovnanost. Zjevně jsi došla kam jsi měla namířeno a z celé duše ti to přeji. No a jak jinak- hezké Vánoce!

Re: já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Inka Datum: 18.12.2018 14:11

Ještě s jedním dítkem jsme jezdili k našim, maminka na tom trvala. Kuba špatně spal, bylo to vždycky stresové. Večer 25. jsme razili domů a 26. do Kolína k druhým prarodičům. Když se narodila Kačka, Bimbo se postavil a Štědrý den jsme zůstávali doma a do Prahy jeli až 25. ráno a do Kolína 26.. A tak to trvá stále a pořád, na vnoučata nemáme prostor, děláme děti. Vždycky jsem byla šťastná, když už bylo 26. večer a mě vlastně teprve začaly svátky, protože jsem vždy měla a mám dovolenou.

Re: já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Lika Datum: 18.12.2018 14:58

Inko, to je hezké, že děláte děti :D

Re: já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 19:59

Tohle je moc těžké. Na jednu stranu je hezké, že ještě teď můžete dělat děti, ovšem na druhou stranu teď už byste měli být babičkou a dědečkem vy dva. Nešlo by se domluvit, že se vánoční návštěvy změní v předvánoční? Čas a sílu do toho budete muset investovat stejně, ale možná by ty návštěvy mohly být mnohem pohodovější. Není nic horšího, než když člověk dělá něco, co cítí úkorně. To nikdy nemůže dobře probíhat a přinášet radost.

Přeju Ti, milá Inko, abyste letos ty návštěvy zvládli s co nejmenším stresem a aby se vám podařilo je do budoucna domluvit tak, aby to bylo pro všechny přijatelné.

Re: já jsem to musela trochu strávit:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 19:50

Děkuju Ti, Jani. Je velké štěstí, když si člověk může uspořádat (nejen) Vánoce po svém. A Tobě se to povedlo.

Přeju Ti pohodové a radostné vánoční dny.

Milá Vave:
Autor: Z. Yga Datum: 18.12.2018 7:46

a tak nevím, jestli je to tím časem očekávání, ale tvůj článek mne dojal k slzám, jako už mnohý před ním - takže to Adventem nebude (:o)).

Pozastavím se u tvého plného stolu na den svatého Štěpána - patnáct, tak to je už dost. Musím spočítat, kolik se nás sejde ve sklepě u prostřední sestry Danušky: šest velmi dospělých, devět míň dospělých a šest neviňátek, z toho dvě Jezulátka tři měsíce stará. Doufám, že se všichni ve zdraví sejdeme - bude to rumrajch a radost převeliká ...

Sluníčko, sluníčko, už nikam od nás nepospíchej. Už jsi tak daleko, že ti bude trvat celou zimu, než budeš mít tolik síly, abys nám poskytlo světlo a teplo. Čekám na tebe.

Re: Milá Vave:
Autor: Z. Vave Datum: 18.12.2018 19:28

Milá YGO, Tebe a Tvé sestry trumfnout prostě nemůžu :) - a ani o to nejde. Je jedno, kolik lidí se u stolu sejde. Jsou lidé, kteří jsou sami, a přesto nejsou, protože s nimi jsou vzpomínky a všechna láska světa.

Děkuju Ti.