28.9.2021 | Den české státnosti


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Nákupy o dovolený – a to nákupy povolený.

No, přééésně – nákupy. A prachy lítaly! Bylo to masakéro!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 4.5.2021 18:01

Petro, to tvoje zahradnické nadšení z článku přímo odkapává, skvěle napsané, pobavila jsem se:-). Ovšem zcela tě chápu, také jsem ze zahradnictví dříve odcházela s neplánovanou útratou. Jenže nikdy mi ve zdejších vedrech květena nevydržela dostatečně dlouho, aby ten původní výdaj stál za to. Ale říkala jsem si "prodávají to, tak to tu musí růst" - no buď jsem se o to neuměla řádně starat, nebo prodejcům (i kupcům) bylo jedno, jak dlouho ta krása přežije. Takže jediné, co ještě na podzim koupím jsou chryzantémy. Ale už se nenechávám zlákat těmi krásně rozkvetlými trsy, naopak koupím takové, kde jsou ještě převážně poupata (rozkvetou mi doma, zatímco ty už rozkvetlé v obchodě opadnou).

Jinak Petro jedete skoro podle rčení "postav dům, zasaď lípu, poroď syna". Ale ono k dokonalé spokojenosti může klidně stačit i to "kup domeček, zasaď lípu a pořiď si psy a kočku".;-D Tak moc přeji, aby se princezně lípě u domečku dařilo a časem vás její vůně a brzukot včel probouzeli vyspaní do růžova. Co se "odpadu ze stromu" týče, jak čtu, tak s lípou je to podobné jako s naší magnolií. Dokud jsme měli bazén, furt z ní něco padalo do vody a i teď pod ní manžel každý týden vyhrabe kopec suchého listí (magnolie listí obnovuje postupně, takže třetina ho celoročně opadává a nová dorůstá a strom je tak evergreen).

A. Zemanová 4.5.2021 18:00

Jasně, lípa u domečku musí být! Babička mečová ji měla, a jak velikou, obří! A u babičky přeslicové kousek dál, u sokolovny, byla celá lipová řada. Lípa k babičkám prostě patří. Tady mám naštěstí celý nádherný lipový park na dohled, tak se nemusím trápit tím, že se mi takový strom do zahrádky prostě nevejde.

Jinak v zahradnictví též propadám slastným orgiím, teď už tedy jen tak trošku, protože mám dost plno a tento rok chci spíš sledovat, jak se co zapojilo a jak se to spolu snese, protože se zdá, že až na nějaké drobnosti vše přestálo zimu.

Kdyby sis nebyla jistá místem křovité pivoňky, zakopej ji i s květináčem. Ale i kdybys ji dala bez, tak to zvládne, když ji přesadíš během roku, protože nebude mít kořeny ještě rozrostlé.

Dlužichy miluju a mám jich docela dost. A kdybys chtěla bohyšku s velkými světlezelenými listy, která kvete později a vzácně čistě bíle, tak je u mě jedna volná. Prostě se mi už nevejde a taky je tu na ni příliš sluníčka. Vytvoří během let větší keř a rozsvítí každý kout.

A. Alimo 4.5.2021 16:50

Teda Petrooo, lípu !!! Ano, je to krásný strom, nádherně voní a bzučí, máme ho sice ne na zahrádce - tam by se už nic jiného nevešlo;-D, ale kousek za plotem na obecním. Nicméně toho listí máme na zahrádce dost. A jak znám MLP, kdyby bylo místo na nějaký strom, tak by to byla na 100% třešeň.

T. Zana 4.5.2021 17:16

To já bych chtěla višeň. Jablka, hrušky, třešně, švestky... leccos se dá koupit, zbytek někde u silnice ;-), ale višeň je - aspoň v končinách, které mám víc prochozené - dost výjimečná. A já višně ráááda!

M. Crossette 4.5.2021 18:05

Zano, měli jsme roky na chatě višeň, v mém dětství rodila bohatě, chodili jsme ujídat ze stromu, maminka dávala hlavně do bublaniny, zavařovala. Už jsem "žila venku", když bratr začal dělat vynikající višňovku. A při jedné naší návštěvě (tenkrá z Anglie) zrovna "stáčel" a chtěl vyhodit tu hromadu zcezených višní. Odvezla jsem si je s sebou a doma je cucala jako "bonbónky na povzbuzení", byla v nich ještě stale docela síla. Teď už strom stářím převážně uschnul, pár stále živých větviček je zplaněných a už téměř nerodí, ale když kvete je to stále krása a bratr mi posílá fotku.

T. Zana 4.5.2021 20:02

A rýžový nákyp s višněmi je prostě úžasný!

M. Skálová 4.5.2021 19:27

My máme také obecní lípu jen asi pět metrů od předzahrádky, listí hafo a těch semínek! bordel nad bordel- Ale když kvete a je plná včel je odpuštěno.

Z. Jenny 4.5.2021 20:17

Ali, já sedávám se psisky pod lípou na lavičce a je to nádhera, všechno tak krásně bzučí a uklidňuje,nikdy se mi nechce odejít.V

T. Zana 4.5.2021 16:43

O.T. - vyúčtování je na Hadech.

Z. Jajka 4.5.2021 16:06

Petro, díky. Jo jo, je mi to veelmi povědomé, včetně dodatečného bádání, kam to vlastně zasadím. Skoro každá výprava do OBI pro substráty končí alespoň petrklíčem nebo maceškou.

Lípu závidím, brala bych ji, ale místo není... Vůně mi bude chybět. Co se týče rostlinného nepořádku, my máme v ulici zasazené javory babyky... Kolik si myslíte, že už jsem plela na zahradě malých javůrků? Dost a bude hůř ;-)...

T. Zana 4.5.2021 14:55

Petro, krásný zahradnický orgie jsi rozpoutala, fakt jsem si to užila ;-).

No a co je nového - už je předpokládám zasazeno, všechno pučí (v mojí oblíbené Ypsilonce v téhle souvislosti říkávají "jenom mně nikdo nepučí") - chytlo se všechno, spokojenost? Kvetete?

Z. Janaba 4.5.2021 12:31

Petro, Petro, lípu zasadíš! Je to strom lepý, vonící, bzučící. Ale také je to strom, ze kterého od jara do zimy pořád něco padá. Padají mikrolístečky, padají květy, padají kuličky, jiné lístečky, ještě jiné lístečky různé velikosti, padají půlky malých čmeláků, vykousaných hubenými vzteklými vosami, pak zase nějaká okvětí a ve finále spadne spousta listí. A padá dlouho. To všechno hezky postupně, aby to probůh nespadlo najednou! Zapletla ses děvče, zapletla. :-)

Proč takový povzdech? Máme lip pět!

Z. Xerxová 4.5.2021 13:00

taky jsem si to říkala - sestra má na okraji pozemku obří lípu - zákonem chráněnou (a jimi milovanou)... ale nadávají na ni (byť s láskou) skoro pořád ;-D A do budky na ní pověšené se nastěhovali jako bonus sršni - ale lidem neškodí, jen žerou ty vosy i s čmeláčky...

Z. Janaba 4.5.2021 14:32

Sem ráda, žes mi to potvrdila. Už jsem si myslela, že jen ty naše jsou potvory zlomyslný! Nadávám jim, to ano, ale před sekerou bych je bránila vlastním tělem.

E. Šusová 4.5.2021 13:51

No joooo, když vy jste rozmáchlý! My máme jen jednu. A že to dělá burdel vím. No tak k těm dvěma ořešákům prostě přibude další :-) . To je prostě daň za krásu a užitečnost.

T. Zana 4.5.2021 14:53

Ostatně je otázka, jestli větší bo..el padá z lípy nebo z ořešáků ;-D.

Z. Iva 4.5.2021 16:05

Z lípy, navíc když jsou mšice, tak je vše upatlané od medovice. Na ořešák si mšice netroufají.

T. Zana 4.5.2021 16:26

Ale to listí na podzim !!

Z. Jenny 4.5.2021 11:17

Taky bych ráda podstoupila takové orgie;-Dale už nemám kde a síly ubývají. Chápu to nadšení,pořád se vrtám v nabídkách zahradnictví a užívám si aspoň virtuálně. Ale i tak domů něco dokoupím pro radost. Na mém kdysi krásně osázeneém odpočivném koutku v oplocence, který mi zničili nepřejícníci vykvetly opět sněženky a teď modřence, keříky taky vypučely nad zem, nejsou je schopni to zničit,takže příroda je úplně nejmocnější a to je dobře. Díky a přeji Vám aby to krásně všechno rostlo pro radost.R^V

E. Šusová 4.5.2021 13:53

A já přeju nepřejícíníkům, aby jim pařáty upadly! Tak. Modřenec je moooc krásný a statečný kvítí. Už jsem si na záhrádku taky musela opatřit. Sousedům jim ze zahrady uteklo habakůk, tak mám zdroj. Zrovna včera jsem zase přesadila čtyři obří trsy. Ano příroda je nejmocnější a jsem za to taky moc ráda, páč lidstvo je bohužel nezodpovědnej virus.

Z. Matylda 4.5.2021 9:16

Noooo... v sobotu jsem jela do zahradnictví pro postřik na meruňku. A dovezla kromě něj i strom a keř...

Z. Lika 4.5.2021 10:33

No postřik bez meruňky nemá smysl. Nebo bez více meruněk.

E. Šusová 4.5.2021 13:54

Jasně!! K čemu postřik, když k němu nebude funglofka meruňka ;-D

Z. Matylda 4.5.2021 15:05

No jo, jenže já jsem přivezla sladkoplodý jeřáb :-)

A. Zemanová 4.5.2021 18:04

To je super. Taky bych ho chtěla, ale vejde se mi jen úzký sloupovitý pro ptáčky. Vysazovala jsem ho na podzim a teď chodím obdivovat rozvíjející se lístečky. :-)

T. Zana 4.5.2021 20:03

Tak to nejspíš potřebuješ ještě jeden postřik ;-D.

L. Jakovljevičová 4.5.2021 14:37

Hm... v pátek mi přišla zásilka od Starkla, 1290.- Kč 8-o Ani jsem nikam nevlezla, do žádnýho zahradnictví. Tam já smím jen s prázdnou šrajtoflí a bez karty!

Z. Jajka 4.5.2021 16:22

;-D

Z. Jajka 4.5.2021 16:24

Měla bych si z tebe vzít poučení ;-)

Z. Yga 4.5.2021 8:08

A OTéčko dotázek pro chovatele a vystavovatele: Terka by ráda s Framem na výstavu. Jedna se měla konat tento víkend, kde byly přihlášeni do kategorie štěňat. Jenže vlivem situace se výstava přesunuje na srpen (tuším), kdy bude mít Framíto 9 měsíce. A teď je dilema, do které třídy ho přihlásit - jestli dorost (kde bude nejstarší) nebo mladý (kde bude mezi nejmladšími). Co byste poradili? ;-)