27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


MLSOTNÍK: Nastavená kaše – dobrá je a hlavně naše!

7.8.2020

Jedno zapomenuté jídlo, které slaví svůj návrat na výsluní. Alespoň na Beaveru. Pravda, měla jsem zábrany ho udělat, protože jsem se bála, že mnou oblibovaná nastavená kaše u beaverovských jedlíků nebude mít úspěch. Možná proto, že když jsem o ní mluvila v práci nebo na jiných akcích, nikdo ji neznal nebo měl odpor ke krupkám.

Když jsem ji uvařila pro kamarády prvně na ochutnání, zažila jsem zde něco moc krásného. Jeden mne objal s tím, že to vařívala babička a jedl ji naposledy před 50 lety, a druhej měl v očích slano, protože mu ji vařila maminka. A ta mu ji už neuvaří, neb žije ve svém světě v alzheimer centru. Ostatní ji neznali. Ale jelikož ji vařím na přání a docela často, vím, že chutná a je to jedna z jistot, o které mohu stavět jídelníček.

Nastavovaná kaše

Tuhle kaši znám od maminky. Dělávala se u nás, když brambory ve sklepě začaly klíčit…

Pokud ji neznáte, musíte si věřit. Všechno do téhle kaše je „fon vok“.

Budete potřebovat:

  • Vařené, trochu pošťouchané brambory – horké
  • Vařenou ječnou lámanku nebo krupky (nedávám velké kroupy) – horké
  • Sádlo, česnek, pepř, sůl, majoránku
  • Špek nebo slaninu, na kostičky a opečené do křupava
  • Osmaženou cibulku – do hodně zlatohněda
  • Poměr vařené lámanky a brambor je tak polovina lámanky proti pošťouchaným bramborám.

Česneku třeného se solí dáme podle chuti, sádla 4 a více PL (podle množství strávníků, PL je vrchovatá polévková lžíce), dochutit pepřem a majoránkou. Pokud mám špek nebo slaninu, vyškvařím a přimíchám do kaše nebo tím kaši posypu – v tom případě není nutné podávat maso. Lze posypat i hodně vysmaženou cibulkou.

Já uvařím lámanku, nechám trochu zchladnout a zamíchám do ní sádlo, následně česnek se solí, potom pepř a majoránku. Když to ochutnám, vyhrává pocit, že jsem všeho dala moc, ale ten přejde ve chvíli, kdy tohle vmíchám do uvařených, pošťouchaných brambor. Na chvíli přiklopím poklicí a nechám rozležet. Na fotce podávám tuhle skvělou kaši se sekanou a nakládanými okurkami.

Nastavovaná kaše se sekanou a okurkou

Jo, když náhodou zbude, tak do ní přidám vejce, mléko a trochu polohrubé mouky a upeču z toho placky… ale ona nezbývá…. ;-) a když, tak mi ji seberou a snědí studenou.

Dáte si?

Vaše sharka.68

Foto: Sharka.68

Sharka.68 Neviditelný pes


TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...